Προς το περιεχόμενο

Λεύκη,τρόποι θεραπείας και ψυχολογική κατάσταση


ΜΑΝΩΛΗΣ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σασ κ παλι .λοιπον πηγα στην καηγητρια κ η απαντηση τησ ηταν αν ρυθμισεισ τον θειρηοηδη σου θα φτιαξει κ αυτο!!!εχω hasimoto απο 15 χρονον ομοσ παρακολουτηουμε απο ενδοκρινολογο.τι να πω εμενα προσοπικα μου φενετε τρελη αυτη η αποπψη.τορα σε μερικεσ μερεσ θα επισκευτο νεο ενδοκρινιλογο τον οποιο μου συστησε αυτη για να δουμε.επισησ μου ειπε να συνεχισω την protopik κ επισησ μου εγραπσε paba το οποιο δεν εχο βρει ακομα!!! δεν υπαρχει πουθενα τωρα το πσαχνω μεσο αθηνασ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 302
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

καλησπερα σε ολους ειμαι στην ευχαριστη θεση να σας πω τα αποτελεσματα για την μελατζενινα ΕΙΝΑΙ ΦΟΒΕΡΑ !! ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΤΑ δειτε στον blog που εκανα για αυτο το λογο εδω.Link

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα, εγω εχω λευκη εδω και 7 χρονια περιπου κι εχω παει σε απειρους γιατρους. Μεχρι και στη Νεα Υορκη εφτασα και η γιατρος μου ειπε οτι θα μπορουσα να κανω καποια φωτοθεραπεια που θα μου εξαφανιζε μονο μερικα σημαδια. Εχω στο προσωπο, στο λαιμο και το στηθος,στην πλατη, στους αγκωνες και τα χερια. Εχω δοκιμασει αρκετες θεραπειες. Καμια δεν ειχε αποτελεσμα, γι αυτο τις σταματουσα μετα απο καποιους μηνες. Μονο μια ειχε αποτελεσμα, η οποια περιελαμβανει, εκτος των αλλων, εκθεση στον ηλιο με σταδιακη αυξηση της διαρκειας εκθεσης. Δηλαδη, ξεκινουσα απο 1 λεπτο την ημερα, κι εφτανε μεχρι τα 7 αν θυμαμαι καλα. Ειδα μια μικρη βελτιωση, ομως μετα απο καιρο ξαναβγηκε. Εχω να πω δυο βασικα πραγματα. Πρωτον, οτι η θεραπεια PUVA ειναι ιδιαιτερα επικινδυνη κι εχει σοβαρες παρενεργειες στο συκωτι και τα ματια μετα απο καποια χρονια.Παντα να ενημερωνεστε για τις παρενεργειες, γτ ειναι προτιμοτερο ενα αισ9ητικο προβλημα, παρα ενα σοβαρο προβλημα υγειας στο μελλον. Δευτερον, οσοι δεν εχουν λευκη, ή οσοι εχουν κι εχουν μαθει να ζουν με αυτη αξιζουν συγχαριτηρια. Ομως, για ολους τους υπολοιπους που δεν εχουν συμβιβαστει με την ιδεα και νιωθουν ασχημα, η φραση "υπαρχουν και χειροτερα" που συνηθιζουν να λενε οι πρωτοι δε βοηθαει πουθενα, γιατι πολυ απλα, υπαρχουν και καλυτερα. Υπαρχουν ανθρωποι που δεν εχουν τιποτα και ειναι μια χαρα.Ειναι πολυ δυσκολο να ζητας απο εναν ανθρωπο που ντρεπεται για τον εαυτο του να εχει καλη ψυχολογια. Εμεις που εχουμε λευκη, εχουμε το συναισθημα της ντροπης, κρυβομαστε, γιατι αθελα μας μπαινουμε στη διαδικασια να συγκρινομαστε με τους αλλους.Ειδικα με εμας τις κοπελες, πιστεψτε με, ειναι πολυ δυσκολο να θελουμε π.χ το καλοκαιρι να παμε για μπανιο και να ντρεπομαστε. Γιατι, εγω προσωπικα, επειδη εχω τη λευκη σε πολλα σημεια, δεν μπορω ουτε τα μαλλια μου να πιασω ψηλα, ουτε να παω στην παραλια χωρις να βαφτω. Οποτε πηγαινω, βλεπω τις αλλες κοπελες αβαφτες, ανεμελλες και πεφτω σε μαυρη καταθλιψη. Ο καθε ανθρωπος που εχει ενα προβλημα υγιειας, νοιαζεται μονο για το πως θα γινει καλα. Οχι για το αν υπαρχουν χειροτερα. Εγω τωρα θα δοκιμασω την ομοιοπαθητικη που δεν περιλαμβανει φαρμακα και χημικες ουσιες. Ενας καθηγητης μου απο τη Γερμανια μου ειπε οτι εκει, οποιο προβλημα κι αν εχει καποιος ακολουθει πρωτα ομοιοπαθητικη θεραπεια και μετα , αν δε δει αποτελεσματα, καταφευγει στα φαρμακα.

Γενικα ομως, εγω και σχεση εχω, και ανθρωπους που με αγαπουν και με αποδεχονται. :))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, εγω εχω λευκη εδω και 7 χρονια περιπου κι εχω παει σε απειρους γιατρους. Μεχρι και στη Νεα Υορκη εφτασα και η γιατρος μου ειπε οτι θα μπορουσα να κανω καποια φωτοθεραπεια που θα μου εξαφανιζε μονο μερικα σημαδια. Εχω στο προσωπο, στο λαιμο και το στηθος,στην πλατη, στους αγκωνες και τα χερια. Εχω δοκιμασει αρκετες θεραπειες. Καμια δεν ειχε αποτελεσμα, γι αυτο τις σταματουσα μετα απο καποιους μηνες. Μονο μια ειχε αποτελεσμα, η οποια περιελαμβανει, εκτος των αλλων, εκθεση στον ηλιο με σταδιακη αυξηση της διαρκειας εκθεσης. Δηλαδη, ξεκινουσα απο 1 λεπτο την ημερα, κι εφτανε μεχρι τα 7 αν θυμαμαι καλα. Ειδα μια μικρη βελτιωση, ομως μετα απο καιρο ξαναβγηκε. Εχω να πω δυο βασικα πραγματα. Πρωτον, οτι η θεραπεια PUVA ειναι ιδιαιτερα επικινδυνη κι εχει σοβαρες παρενεργειες στο συκωτι και τα ματια μετα απο καποια χρονια.Παντα να ενημερωνεστε για τις παρενεργειες, γτ ειναι προτιμοτερο ενα αισ9ητικο προβλημα, παρα ενα σοβαρο προβλημα υγειας στο μελλον. Δευτερον, οσοι δεν εχουν λευκη, ή οσοι εχουν κι εχουν μαθει να ζουν με αυτη αξιζουν συγχαριτηρια. Ομως, για ολους τους υπολοιπους που δεν εχουν συμβιβαστει με την ιδεα και νιωθουν ασχημα, η φραση "υπαρχουν και χειροτερα" που συνηθιζουν να λενε οι πρωτοι δε βοηθαει πουθενα, γιατι πολυ απλα, υπαρχουν και καλυτερα. Υπαρχουν ανθρωποι που δεν εχουν τιποτα και ειναι μια χαρα.Ειναι πολυ δυσκολο να ζητας απο εναν ανθρωπο που ντρεπεται για τον εαυτο του να εχει καλη ψυχολογια. Εμεις που εχουμε λευκη, εχουμε το συναισθημα της ντροπης, κρυβομαστε, γιατι αθελα μας μπαινουμε στη διαδικασια να συγκρινομαστε με τους αλλους.Ειδικα με εμας τις κοπελες, πιστεψτε με, ειναι πολυ δυσκολο να θελουμε π.χ το καλοκαιρι να παμε για μπανιο και να ντρεπομαστε. Γιατι, εγω προσωπικα, επειδη εχω τη λευκη σε πολλα σημεια, δεν μπορω ουτε τα μαλλια μου να πιασω ψηλα, ουτε να παω στην παραλια χωρις να βαφτω. Οποτε πηγαινω, βλεπω τις αλλες κοπελες αβαφτες, ανεμελλες και πεφτω σε μαυρη καταθλιψη. Ο καθε ανθρωπος που εχει ενα προβλημα υγιειας, νοιαζεται μονο για το πως θα γινει καλα. Οχι για το αν υπαρχουν χειροτερα. Εγω τωρα θα δοκιμασω την ομοιοπαθητικη που δεν περιλαμβανει φαρμακα και χημικες ουσιες. Ενας καθηγητης μου απο τη Γερμανια μου ειπε οτι εκει, οποιο προβλημα κι αν εχει καποιος ακολουθει πρωτα ομοιοπαθητικη θεραπεια και μετα , αν δε δει αποτελεσματα, καταφευγει στα φαρμακα.

Γενικα ομως, εγω και σχεση εχω, και ανθρωπους που με αγαπουν και με αποδεχονται. :))

 

διαβασα αυτα που γραφεις κ ηταν σαν να τα εγραψα εγω...δυσκολο να αντιμετωπισεις κατι που καθε χρονο σε κανει κ πιο ασχημη αλλα δεν υπαρχει γυρισμος.αν κανεις κατι με την ομοιοπαθητικη ειδοποιησε σε παρακαλω! B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια ας μου πει καποιος που έχει παει στρατο τι παιζει με τη σωματικη ικανοτητα;

Έχω λιγο στο προσωπο και στα δαχτυλα(απο μερη του σωματος που φαινονται) για τι Ι βλεπετε να πηγαινω;

Επεξ/σία από _salazarxx_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα και πάλι. Μπορεί να μου πει κάποιος που έχει δοκιμάσει τη melagenina-plus, αν έχει κάποιες παρενέργειες κι αν έχει δει αξιόλογα αποτελέσματα? Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν έχω λευκη εδώ και 15 χρονια περίπου.είμαι 22 τώρα.διαφορες θεραπείες όπως χάπια κρέμες κτλ στην περίοδο αυτή.χωρίς να υπάρχει κάποια επιμονη..λόγο ότι δεν είχα και beltiosh.exw στους αγkώνες,γόνατα,χερια τα κλασικά σημεία που βγαίνουν σε άτομα με λευκη.Θα πω μονο αυτά που με βοήθησαν ελπίζοντας να βοηθήσω και άλλους.άρχισα με φωτοθεραπεία στο suggros.sto ίδιο τμήμα που κάνουν για την ψωρίαση.μετά από 1 μηνα μιας και είναι 2 φορες την εβδομάδα άρχισε μια μικρή βελτίωση να γεννιούνται εστίες μαυρισμένες μέσα σε σημεία με λευκη στα πλαγια της λεκάνης σαν τελίτσες.

8α πω αυτό που πιστεύω αγνοώντας τραμπούκους που προσπαθούν να επιβάλουν την γνώμη τους με υποβόσκουσα επίθεση.Πολλοί δερματολόγοι για τον λόγο ότι δεν είναι σημαντική πάθηση η λευκη δεν την γνωρίζουν,δεν της δίνουν σημασία οποτε και δεν γνωρίζουν για αυτή.ενημερώνονται για αυτό ισα ισα για να έχουν μια ''λύση'

 

τέλος πάντων σταμάτησα αυτή την θεραπεία για ψυχολογικούς λόγους,που αν δεν έχεις την δύναμη δεν το ξεπερνάς εύκολα.συνέχισα να βγάζω λευκη αργά βεβαια αλλα σταθερά.se αυτό πιστεύω βοηθησε η έκθεση στον ήλιο τους καλοκαιρινούς μήνες.άρχισα πέρυσι το καλοκαίρι μια κρέμα που έχει μέσα "melaoline"..αν ψάξετε μπορείτε να δείτε το πως και γιατί χρησιμοποιείτε auto.to κύριο συστατικό της είναι η Methoxsalen η οποια βγαίνει από ένα φυτό το ammi majus..όλα αυτά είναι εγκυκλοπαίδειαka.και τα έμαθα ψάχνοντας μονος μου.αυτή η κρέμα ειπώθηκε σε προηγούμενο post.και την έμαθα από μια δερματολόγο που επίσης αναφέρθηκε..

η σωστή χρήση της είναι επάλειψη της κρέμας στα σημεία και περιμένοντας 30 λεπτά ακολουθεί έκθεση στον ήλιο ξεκινώντας με 30 secs και αυξάνοντας κάθε φορα 30 secs.3 φορες την εβδομάδα με κενό 1 μέρα ανάμεσα στην efarmogh.

etc και ξεκίνησα και είχα δει βελτίωση στα 4-5 λεπτά που έφτασα χωρίς να κάνω συχνή χρήση και προσπερνώντας μέρες.μπορείτε την κρέμα να την φτιάχεται σε οποιδήποτε φαρμακείο..δεν είναι μονοπώλιο όπως την προβάλουν πολλοί.και δεν είναι ακριβή.μπορείτε να την ζητήσετε με τα χαρακτηριστικά που σας είπα η να ζητήσετε την '615 cream "μελαολινε" compose' μιας και είναι καταχωρημένη στο εθνικό συνταγολόγιο έχουν πρόσβαση όλοι οι φαρμακοποιοί.φέτος το καλοκαίρι επειδή ήθελα γρήγορα αποτελέσματα προσπάθησα να επισπεύσω την διαδικασία.ξεκίνησα ηλιοθεραπεία μιας βδομάδας έντονης έκθεσης στον ήλιο..πάντα με αντηλιακό.. ώστε να πάρω χρώμα.μετά ξεκίνησα την κρέμα αλλα αυξάνοντας επί 1 λεπτό μέχρι που έφτασα τα 10 λεπτά και παρέμεινα στα 10 λεπτά για ξέεις μέρες,λόγο ότι χρησιμοποιώντας με αυτόν τον τρόπο την κρέμα είχα κάψιμο στα σημεία αυτά αρκετά έντονο..μετά άρχισα να την χρησιμοποιώ κάθε μέρα,αυξάνοντας 1 λεπτό κάθε φορα πάντα,και σταματώντας όταν ήταν πολύ ερεθισμένη η περιοχή από τον ήλιο.σταμάτησα στα 20 25 30 για συνεχόμενες μέρες ώστε να μην το παρακάνω.τελικός σε διάρκεια 2 μηνών και φτάνοντας το maximum 35 λεπτά είχα μεγάλα αποτελέσματα ειδικά τον τελευταίο μηνα που κάθε μέρα έβλεπα να γεννιούνται καινούργιες μαυρισμένες εστίες σε οποιο σημείο την χρησιμοποιούσα και να ενώνονται μεταξύ τους..

Η κρέμα σε συνδυασμό με την κατανάλωση τομάτας,καρότου,πιπεριών(ποικιλία χρωμάτων) και χυμό πορτοκαλιών,σε καθημερινή βάση,πιστεύω είναι μια πολύ καλή θεραπεία για την λευκη.

πολύ σημαντικό ήταν η ενυδάτωση της επιδερμίδας(προσωπικά χρησιμοποιούσα bepanthol)μετά την έκθεση..ακόμα και αν δεν φαίνεστε ερεθισμένοι κάντε το..μέγιστα αποτελέσματα της έκθεσης φαίνονται μετά από 2 μέρες.ακόμα sumanntiko είναι όταν φτάσετε τα 10 λεπτά να σκουπίζεστε από την κρέμα που παραμένει πριν την έκθεση στον ήλιο και να βάλετε αντηλιακό στα σημεία.

όλα αυτά τα έκανα με δικη μου πρωτοβουλία..δεν ρώτησα κάποιον ειδικό.Αν επιχειρήσετε κάτι τέτοιο θα σας παρακαλούσα να πάρετε uposph σας ότι δεν έχουμε όλοι τον ίδιο οργανισμό..έχω πιο σκουρόχρωμη επιδερμίδα..ειδικά όταν μαυρίζω γίνομαι κατράμι και μάλιστα πολύ γρήγορα.οποτε έχω μια προστασία από τον ήλιο.και επίσης δεν γνωρίζω παρενέργειες που έχει εκτος τον ερεθισμό που το βλέπω logiko.

ton χειμώνα θα συνεχίσω με το ανδρέας συγγρός μιας και είχα αποτελέσματα μεγάλα και από εκεί αλλα σε μεγάλο χρονικό διάστημα..είναι και λίγο το σύστημα γεια σου και θες υπομονή με την κατάσταση που επικρατεί εκεί.μπορεί κάποιος βεβαια να αναζητήσει και ιδιωτική κλινική αν έχει την οικονομική άνεση..στο συγγρός 30 therapies στοιχίζουν 50 ευρώ.

ξέρω ότι είναι μεγάλο post και ζητάω συγγνώμη για αυτό προσπάθησα να αναφερθώ σε αυτά που ενδιαφέρουν τον άλλο...θα ήθελα να γράψω άλλο τόσο.

συνοπτικά.ακολουθώντας την θεραπεία με την κρέμα...διώχνοντας το άγχος όσο μπορείτε..να τρέφεστε με βάση την πυραμίδα και την ποικιλία χρωμάτων,έχοντας βάση τροφές όπως το καρότο τομάτα πιπεριά κτλ..και κάνοντας φωτοθεραπείες τον χειμώνα.είναι αρκετό για να καταπολεμήσετε την λευκη..πάντα με την δικια μου "αποπση".κάποιοι μπορεί να έχουν βρει αλλου αποτελέσματα..το σίγουρο είναι ότι και εγώ ακόμα ψάχνομαι και θα δοκιμάσω ότι βρίσκω από άλλες εμπειρίες..σε λογικά πλαίσια πάντα..

παράβλεψη,η κρέμα,ειδικά για αυτούς που την χρησιμοποιήσουν πρώτη φορα,καλο είναι να μην ξεφεύγει από τα άσπρα σημεία gt μαυρίζει πολύ το περίβλημα και φαίνεται πιο έντονα μετά...τίποτα κακό βεβαια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γνωριζει κανεις κατι παραπανο για το νεο φαρμακο που δοκιμαζεται τωρα και στην ευρωπη νομιζω ερχεται απο μια εταιρια στην αυστραλια απο οσο διαβασα γνωριζει κανεις κατι παραπανω?

 

http://www.clinuvel.com/en/blog/lightandhealth/afamelanotide-an-analogue-of-%CE%B1-msh-designed-to-assist-in-vitiligo-repigmentation/'>http://www.clinuvel.com/en/blog/lightandhealth/afamelanotide-an-analogue-of-%CE%B1-msh-designed-to-assist-in-vitiligo-repigmentation/

 

Απο οτι βλέπω καποιοι λενε πως εχουν θεραπευτεί απο αυτό. Εχει κανεις κανενα νέο ,θεραπεία;

 

αυτο εδω

http://www.clinuvel.com/en/blog/lightandhealth/afamelanotide-an-analogue-of-%CE%B1-msh-designed-to-assist-in-vitiligo-repigmentation/

 

Παιδια ας μου πει καποιος που έχει παει στρατο τι παιζει με τη σωματικη ικανοτητα;

Έχω λιγο στο προσωπο και στα δαχτυλα(απο μερη του σωματος που φαινονται) για τι Ι βλεπετε να πηγαινω;

κανενα προβλημα με τον στρατο η λευκη ειναι προβλημα αισθητικησ τιποτε παραπανο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γειά σε όλους σας.

Είμαι 63

Παρακαλώ πολύ να μου δώσετε τα στοιχεία του φαρμακοποιού που αναφέρεστε για την νεοεμφανιζόμενη διάγνωση λεύκης στον γιό μου 23.

Παρουσιάζεται 1 στίγμα στην εξωτερική πλευρά της παλάμης και άλλο 1 στη βουβωνική χώρα.

Ευχαριστώ και να είστε καλά.

Ευπρόσδεκτη κάθε συμβουλή και συμβολή.

Επεξ/σία από pateras2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω την γνώμη. μου.Δεν ξέρω καν τι είναι η λευκή αλλά προτείνω το sweden bitters.Πήγα σήμερα βιολογικό και έμεινα άναυδος που λένε.Η του καταστήματος είπε για κάποια που οι γιατροί της δίναν λίγες μέρες ζωής(όχι αυτοί,εννοούσαν η φύση της δίνει),πήρε το sweden bitters και έζησε άλλα τρία-μίση.Ήταν 88 χρονών.ΑΠεβίωσε 91 και κάτι.Επίσης κοίταξα κριτικές και ψάξε το γενικώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω την γνώμη. μου.Δεν ξέρω καν τι είναι η λευκή αλλά προτείνω το sweden bitters.Πήγα σήμερα βιολογικό και έμεινα άναυδος που λένε.Η του καταστήματος είπε για κάποια που οι γιατροί της δίναν λίγες μέρες ζωής(όχι αυτοί,εννοούσαν η φύση της δίνει),πήρε το sweden bitters και έζησε άλλα τρία-μίση.Ήταν 88 χρονών.ΑΠεβίωσε 91 και κάτι.Επίσης κοίταξα κριτικές και ψάξε το γενικώς.

 

 

Αν απάνtησες σε μένα ευχαριστώ. Το γνωρίζω το sweden Bitter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...