Προς το περιεχόμενο

Λεύκη,τρόποι θεραπείας και ψυχολογική κατάσταση


ΜΑΝΩΛΗΣ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

:-D Φίλε Μανώλη!

Είμαι και εγώ μια από όλους που έχουν λεύκη! Το διάγνωσαν πριν απο 5 χρόνια περίπου! Στην πρώτη γιατρό που πήγα μου το είπε αμέσως. Στην αρχή δεν ήθελα να το πιστέψω... Όσο περνουσε ο καιρός όμως εγώ φούντωνα. Επισκέφτηκα μια γατρό στην Αθήνα που με έστειλε να κάνω μια μικροβιολογική εξέταση(πηραν και καλά δείγμα απο την περιοχή, που έπρεπε να μείνει για 5 μέρες χωρίς να έρθει σε απαφή με νερό)και αυτό έδειξε πως δεν είναι λεύκη.Εγω παρόλα αυτά συνέχισα να φουντώνω...Επισκέφτηκα και έναν άλλον γιατρό, ο οποίος με εξέτασε σε όλο μου το σώμα,ακόμα και στις πατούσες να φανταστείς. Αυτός μετά την εξέταση έκατσε και συζήτησε μαζί μου,με αποτέλεσμα να έχει αντιλειφθεί εξ'αρχής πως περνάω μια δύσκολη κατάσταση. Ρώτησα λοιπόν, για ποιό λόγο όλες αυτές οι προσωπικές ερωτήσεις και μου έδωσε να διαβάσω την εγκυκλοπαίδεια που είχε μπροστά του: " ...οφείλεται κατά 25% σε κληρονομικούς παράγοντες και κατα 75% σε άγχος..." (αν δεν κάνω λάθος στα νούμερα). Η τελευταία επισκέψή μου για να είμαι σίγουρη πως έχω λεύκη, ήταν στο νοσοκομείο Συγγρός στην αθήνα,που όντως και εκεί μου είπαν το ίδιο.

Πλεόν κάνω μια θεραπεία με την κρέμα Protopic που μου συνέστησαν και το έχω σταματήσει εκεί που είναι.Αυτή η κρέμα δεν είναι για να το εξαφανίσει, μα για να μην εξαπλωθεί παραπάνω...

Εκει που θέλω να καταλήξω είναι πως,υπάρχουν διάφοροι τύποι λέυκης, και δεν υπάρχει θεραπεία ακόμα για την εξάλειψή της (απο την στιγμη που είναι και αυτοάνοσο νόσημα), το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να μην το σκέφτεσαι και να μην αφείνεις και τους γύρω σου να σε επηρεάζουν.Είναι δύσκολο στην αρχή μα μετά είναι όλα καλά...Βρές τρόπους να αμύνεσαι για να μην υπάρχει το ενδεχόμενο έξαρσης. Αν σταματήσεις να το σκέφτεσαι και να αντιμετωπίζεις τον ευατό σου σαν να μην έχεις κάτι διαφορετικό θα δείς θεαματικά αποτελέσματα.

Αυτά απο εμένα και ελπίζω να σε βοήθησα λίγο!

 

:-D Φίλε Μανώλη!

Είμαι και εγώ μια από όλους που έχουν λεύκη! Το διάγνωσαν πριν απο 5 χρόνια περίπου! Στην πρώτη γιατρό που πήγα μου το είπε αμέσως. Στην αρχή δεν ήθελα να το πιστέψω... Όσο περνουσε ο καιρός όμως εγώ φούντωνα. Επισκέφτηκα μια γατρό στην Αθήνα που με έστειλε να κάνω μια μικροβιολογική εξέταση(πηραν και καλά δείγμα απο την περιοχή, που έπρεπε να μείνει για 5 μέρες χωρίς να έρθει σε απαφή με νερό)και αυτό έδειξε πως δεν είναι λεύκη.Εγω παρόλα αυτά συνέχισα να φουντώνω...Επισκέφτηκα και έναν άλλον γιατρό, ο οποίος με εξέτασε σε όλο μου το σώμα,ακόμα και στις πατούσες να φανταστείς. Αυτός μετά την εξέταση έκατσε και συζήτησε μαζί μου,με αποτέλεσμα να έχει αντιλειφθεί εξ'αρχής πως περνάω μια δύσκολη κατάσταση. Ρώτησα λοιπόν, για ποιό λόγο όλες αυτές οι προσωπικές ερωτήσεις και μου έδωσε να διαβάσω την εγκυκλοπαίδεια που είχε μπροστά του: " ...οφείλεται κατά 25% σε κληρονομικούς παράγοντες και κατα 75% σε άγχος..." (αν δεν κάνω λάθος στα νούμερα). Η τελευταία επισκέψή μου για να είμαι σίγουρη πως έχω λεύκη, ήταν στο νοσοκομείο Συγγρός στην αθήνα,που όντως και εκεί μου είπαν το ίδιο.

Πλεόν κάνω μια θεραπεία με την κρέμα Protopicπου μου συνέστησαν και το έχω σταματήσει εκεί που είναι.Αυτή η κρέμα δεν είναι για να το εξαφανίσει, μα για να μην εξαπλωθεί παραπάνω...

Εκει που θέλω να καταλήξω είναι πως,υπάρχουν διάφοροι τύποι λέυκης, και δεν υπάρχει θεραπεία ακόμα για την εξάλειψή της (απο την στιγμη που είναι και αυτοάνοσο νόσημα), το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να μην το σκέφτεσαι και να μην αφείνεις και τους γύρω σου να σε επηρεάζουν.Είναι δύσκολο στην αρχή μα μετά είναι όλα καλά...Βρές τρόπους να αμύνεσαι για να μην υπάρχει το ενδεχόμενο έξαρσης. Αν σταματήσεις να το σκέφτεσαι και να αντιμετωπίζεις τον ευατό σου σαν να μην έχεις κάτι διαφορετικό θα δείς θεαματικά αποτελέσματα.

Αυτά απο εμένα και ελπίζω να σε βοήθησα λίγο!

 

Εδώ και 3,5 χρόνια περίπου μετά από μια μεγάλη νευρική κρίση που έπαθα στο στρατό παρόυσίασα λεύκη στο δέρμα μου.Κράταγα τα νεύρα μέσα μου και να τι έπαθα.Εκανα αρκετές εξετάσεις όπως αίματος , βιοψίες και 2-3 δαφορετικά είδη θεραπείας κυρίως με διάφορες αλοιφές αλλά δεν είδα αποτελέσματα.Ευτυχώς δεν έχει επεκταθεί πάρα πολύ και τα κυριότερα σημεία που έχω είναι οι παλαμες ,γεννητικά όργανα , και λίγο στο πρόσωπο.Το κυριότερο είναι όμως ότι ορισμένες στιγμές μου επηρεάζει πολύ αρνητικά την ψυχολόγία .Τον τελευταίο καιρό προσπαθώ να το ξεπεράσω και τα έχω καταφέρει κατά κάποιο τρόπο.Πήγα τις διακοπούλες μου (γύρισα σήμερα το πρωι ) έκανα τα μπανάκια μου και πέρασα γενικά πολύ καλά.

 

Είχα πάει πριν κανα μηνα σε δερματολόγο και μου είπε οτι η λεύκη που έχω είναι άσημη και μπορεί να θεραπευτεί.Τώρα ο τρόπος δεν ξέρω ποιος είναι γιατί με την κρέμα που μου έδωσε δεν είδα αποτελέσματα.Ξεκινάω μια διατρόφή αυτη τη βδομάδα η οποία μου είπαν ότι είναι αντιοξειδωτική και έχει δοκιμαστεί σε άτομα με λεύκη επιτυχώς ( τους έφυγε η λέυκη τελείως μέσα σε 6 μήνες).

 

Θέλω να ρωτήσω αν υπάρχουν ομοιοπαθείς εδώ μέσα , αν έχουν δοκιμάσει κάποιους επιτυχημένους τρόπους θεραπείας καθώς και πως επηρεάζεται η ψυχολογική τους κατάσταση.

 

Πολλοί βέβαια μου λένε ότι δεν είναι τίποτα , ότι δεν είναι αντιαισθητικό αλλά εγώ δεν τους ακουώ.Αν δεν έχεις το ίδιο πρόβλημα δεν μπορείς να καταλάβεις πως νιώθει ο άλλος.

 

 

:-D Φίλε Μανώλη!

Είμαι και εγώ μια από όλους που έχουν λεύκη! Το διάγνωσαν πριν απο 5 χρόνια περίπου! Στην πρώτη γιατρό που πήγα μου το είπε αμέσως. Στην αρχή δεν ήθελα να το πιστέψω... Όσο περνουσε ο καιρός όμως εγώ φούντωνα. Επισκέφτηκα μια γατρό στην Αθήνα που με έστειλε να κάνω μια μικροβιολογική εξέταση(πηραν και καλά δείγμα απο την περιοχή, που έπρεπε να μείνει για 5 μέρες χωρίς να έρθει σε απαφή με νερό)και αυτό έδειξε πως δεν είναι λεύκη.Εγω παρόλα αυτά συνέχισα να φουντώνω...Επισκέφτηκα και έναν άλλον γιατρό, ο οποίος με εξέτασε σε όλο μου το σώμα,ακόμα και στις πατούσες να φανταστείς. Αυτός μετά την εξέταση έκατσε και συζήτησε μαζί μου,με αποτέλεσμα να έχει αντιλειφθεί εξ'αρχής πως περνάω μια δύσκολη κατάσταση. Ρώτησα λοιπόν, για ποιό λόγο όλες αυτές οι προσωπικές ερωτήσεις και μου έδωσε να διαβάσω την εγκυκλοπαίδεια που είχε μπροστά του: " ...οφείλεται κατά 25% σε κληρονομικούς παράγοντες και κατα 75% σε άγχος..." (αν δεν κάνω λάθος στα νούμερα). Η τελευταία επισκέψή μου για να είμαι σίγουρη πως έχω λεύκη, ήταν στο νοσοκομείο Συγγρός στην αθήνα,που όντως και εκεί μου είπαν το ίδιο.

Πλεόν κάνω μια θεραπεία με την κρέμα Protopicπου μου συνέστησαν και το έχω σταματήσει εκεί που είναι.Αυτή η κρέμα δεν είναι για να το εξαφανίσει, μα για να μην εξαπλωθεί παραπάνω...

Εκει που θέλω να καταλήξω είναι πως,υπάρχουν διάφοροι τύποι λέυκης, και δεν υπάρχει θεραπεία ακόμα για την εξάλειψή της (απο την στιγμη που είναι και αυτοάνοσο νόσημα), το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να μην το σκέφτεσαι και να μην αφείνεις και τους γύρω σου να σε επηρεάζουν.Είναι δύσκολο στην αρχή μα μετά είναι όλα καλά...Βρές τρόπους να αμύνεσαι για να μην υπάρχει το ενδεχόμενο έξαρσης. Αν σταματήσεις να το σκέφτεσαι και να αντιμετωπίζεις τον ευατό σου σαν να μην έχεις κάτι διαφορετικό θα δείς θεαματικά αποτελέσματα.

Αυτά απο εμένα και ελπίζω να σε βοήθησα λίγο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
  • Απαντ. 302
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

εγώ εχω λεύκη από 2 χρονών κ ειμαι 21 κ ξέρω οτι ειναι πολυ δύσκολο να μου φύγει αλλα εχω δει κάποια καλά σημάδια οτι μου έφυγε απο τα γόνατα πριν κανένα χρόνο κ δν ξερω τον λόγο, βέβαια έβγαλα λιγο παραπάνω στο πρόσωπο αλλα ευτυχώς για τις γυναίκες υπάρχει το make up.. απο πολύ μικρή ακούμε διάφορα για βότανα κ λουτρά κ εχω περάσει πολλές διακοπές τις ζωης μου εκει αν κ δεν βλέπω τίποτα κ ειναι μέρες που ειμαι καλα με την λεύκη αλλα ειναι κ στιγμές που νιώθω πολυ άσχημα..επίσης πριν απο 2 χρόνια έβγαλα ενα εξάνθημα στην κοιλιά μου που με έτρωγε επίστευτα κ μετα απο καιρό μου έμεινε ενα σημάδι σαν να μου ειχε συσσωρευτή μελανίνη εκει κ μέχρι σήμερα η κοιλιά μου εχει γεμίσει κ μαύρα σημάδια μελανίνης που μου ειπε ο δερματολόγος οτι δεν πρόκειται να μου φύγουν ποτε, ειναι σαν η μελανίνη να ψάχνει να βρει τον δρόμο της..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ εχω λεύκη από 2 χρονών κ ειμαι 21 κ ξέρω οτι ειναι πολυ δύσκολο να μου φύγει αλλα εχω δει κάποια καλά σημάδια οτι μου έφυγε απο τα γόνατα πριν κανένα χρόνο κ δν ξερω τον λόγο, βέβαια έβγαλα λιγο παραπάνω στο πρόσωπο αλλα ευτυχώς για τις γυναίκες υπάρχει το make up.. απο πολύ μικρή ακούμε διάφορα για βότανα κ λουτρά κ εχω περάσει πολλές διακοπές τις ζωης μου εκει αν κ δεν βλέπω τίποτα κ ειναι μέρες που ειμαι καλα με την λεύκη αλλα ειναι κ στιγμές που νιώθω πολυ άσχημα..επίσης πριν απο 2 χρόνια έβγαλα ενα εξάνθημα στην κοιλιά μου που με έτρωγε επίστευτα κ μετα απο καιρό μου έμεινε ενα σημάδι σαν να μου ειχε συσσωρευτή μελανίνη εκει κ μέχρι σήμερα η κοιλιά μου εχει γεμίσει κ μαύρα σημάδια μελανίνης που μου ειπε ο δερματολόγος οτι δεν πρόκειται να μου φύγουν ποτε, ειναι σαν η μελανίνη να ψάχνει να βρει τον δρόμο της..

 

 

 

 

 

Όσοι έχουμε λεύκη από μικρή ηλικία έχουμε συμβιβαστεί μ΄αυτό.

Προσωπικά δεν μου κακοφαίνεται τόσο κι ας έχει προχωρήσει τα τελευταία χρόνια λόγω άγχους.

Αυτό που προσέχω πάντα είναι να μην χτυπήσω και προκληθεί πληγή γιατί μετά το σημείο εκείνο παραμένει λευκό.

Το make-up δεν καλύπτει τα δικά μου σημάδια.

Ακολουθώ αγωγή με protopic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Ταλαιπωρήθηκα αρκετά χρόνια με την λεύκη και πέρασα δύσκολες στιγμές όπως όλοι μας. Τώρα ώμος είμαι πάρα πολύ καλά με μια θεραπεία που έκανα εδώ και 9 μήνες σε έναν δερματολόγο στην Κοζάνη που με βοήθησε πάρα πολύ και με στήριξε ψυχολογικά από την πρώτη κιόλας επίσκεψη. Βελτιώθηκα περίπου στο 90 τοις εκατό στο πρόσωπο και αισθάνομαι περίφημα. Είμαι στην διάθεση του

καθενός να τον βοηθήσω με πληροφορίες που τυχόν θα χρειαστεί. Μπορείτε επίσης να μπείτε στο site του γιατρού www.vitiligo-center.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βρέθηκε θεραπεία για την λεύκη, μετά από δυο χρόνια δοκιμών και εαν όλα πάνε καλά θα είναι διαθέσιμη στο κοινό.

Εχει να κάνει με μια μεταλλαγμένη πρωτεΐνη την HSP70i.

Από ότι κατάλαβα η θεραπεία θα είναι και σχετικά φθηνή...

http://www.espressonews.gr/%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%B5%CF%87%CF%8C%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%BF/%CE%AC%CF%81%CE%B8%CF%81%CE%BF/%CF%85%CE%B3%CE%B5%CE%B9%CE%B1/86780/%CE%BF%CE%B9-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AE%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CE%B5%CF%82-%CE%AD%CE%BD%CE%B1-%CE%B2%CE%AE%CE%BC%CE%B1-%CF%80%CE%B9%CE%BF-%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%AC-%CF%83%CF%84%CE%B7-%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%B1%CF%80%CE%B5%CE%AF%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%BB%CE%B5%CF%8D%CE%BA%CE%B7%CF%82

https://www.youtube.com/watch?v=-vt_xO2rraQ

 

Chicago researchers find cure for Vitiligo skin condition

http://www.firstpost.com/living/chicago-researchers-find-cure-for-vitiligo-skin-condition-641214.html

 

http://www.thenakedscientists.com/HTML/news/news/1000100/

http://news.medill.northwestern.edu/chicago/news.aspx?id=217259

 

Modified Protein Could Become First Effective Treatment for Vitiligo Skin Disorder

http://www.newswise.com/articles/modified-protein-could-become-first-effective-treatment-for-vitiligo-skin-disorder

http://www.firstpost.com/tag/HSP70i

Το πανεπιστήμιο που έκανε την έρευνα.

http://loyolamedicine.org/contact-us

 

Θα παρακαλούσα εαν κάποιος επικοινωνήσει μαζί τους να ενημερώσει το φόρουμ.

Επεξ/σία από _salazarxx_
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πως θα ήταν άραγε αν η πρωτεΐνη μπορούσε να με θεραπεύσει;

χμμμ πάντως ένα μέρος μου δεν θέλει να την ξεφορτωθεί... 

Μου αρέσει ο εαυτός μου όπως είμαι, αν θα το έκανα, θα το έκανα μόνο για τους άλλους και όχι για μένα!

Βέβαια αυτές μου της σκέψεις δεν θέλω να της μοιραστώ ούτε στους πιο οικείους μου γιατί το πιο πιθανό είναι να με περάσουν για τρελό... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως θα ήταν άραγε αν η πρωτεΐνη μπορούσε να με θεραπεύσει;

χμμμ πάντως ένα μέρος μου δεν θέλει να την ξεφορτωθεί... 

Μου αρέσει ο εαυτός μου όπως είμαι, αν θα το έκανα, θα το έκανα μόνο για τους άλλους και όχι για μένα!

Βέβαια αυτές μου της σκέψεις δεν θέλω να της μοιραστώ ούτε στους πιο οικείους μου γιατί το πιο πιθανό είναι να με περάσουν για τρελό... ;)

 

 

 Δεν νιώθεις μόνο εσύ έτσι.

Προσωπικά την έχω από πολύ μικρή και μου είναι αδύνατο να φανταστώ τον εαυτό μου δίχως αυτήν.

Δεν ξέρω πώς θα νιώθω αν κάποτε γίνει το δέρμα μου "φυσιολογικό"

 Αισθάνομαι πολύ ξεχωριστή που έχω αυτή την ιδιαιτερότητα,αν και ομολογώ οτι με ενοχλεί όταν με κοιτούν επίμονα.

Ανησυχώ μόνο για την περίπτωση που φτάσει στο πρόσωπο,με αγχώνει λίγο η σκέψη, όχι για τους άλλους,αλλά για μένα

ξέρω οτι θα μου κοστίσει πολύ να έχω αυτή την διχρωμία στο πρόσωπο,λόγω της δουλειάς μου που έχει να κάνει με κόσμο

και η εμφάνιση μετράει πολύ.

 Δυστυχώς υπάρχουν πολλοί κάφροι στον κόσμο που νομίζουν οτι η λεύκη είναι κολλητική αρρώστια και σε αντιμετωπίζουν

σαν άρρωστο που πρέπει να κρατούν αποστάσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Παιδια ειναι ενας γιατρος απο τν αθηνα που μπορει να βοηθησει στο θεμα με την λευκη οπως και με την ψωριαση και με αλλα πολλα δερματολογικα θεματα κ ισως κ γενικα με καποιο προβλημα που αντιμετοποιηζεται τον λενε στεφανω καγιο και το τηλ ειναι 2102018538 εμενα με βοηθησε και απο τον πρωτο μηνα βλεπω θετικα σημαδια σχετικα με την λευκη!! παρακαλω διαδοστετο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Published on May 6, 2013 at 8:12 AM

 

Research suggests loss of skin or hair color can be corrected by a new compound, pseudocatalase

 

 

Gray hair and vitiligo reversed at the root
 
New research in The FASEB Journal suggests that loss of skin or hair color can be corrected by a new compound -- a pseudocatalase -- that reverses oxidative stress
 

 

Hair dye manufacturers are on notice: The cure for gray hair is coming. That's right, the need to cover up one of the classic signs of aging with chemical pigments will be a thing of the past thanks to a team of European researchers. In a new research report published online in The FASEB Journal (http://www.fasebj.org) people who are going gray develop massive oxidative stress via accumulation of hydrogen peroxide in the hair follicle, which causes our hair to bleach itself from the inside out, and most importantly, the report shows that this massive accumulation of hydrogen peroxide can be remedied with a proprietary treatment developed by the researchers described as a topical, UVB-activated compound called PC-KUS (a modified pseudocatalase). What's more, the study also shows that the same treatment works for the skin condition, vitiligo.

 

"To date, it is beyond any doubt that the sudden loss of the inherited skin and localized hair color can affect those individuals in many fundamental ways," said Karin U. Schallreuter, M.D., study author from the Institute for Pigmentary Disorders in association with E.M. Arndt University of Greifswald, Germany and the Centre for Skin Sciences, School of Life Sciences at the University of Bradford, United Kingdom. "The improvement of quality of life after total and even partial successful repigmentation has been documented."

 

 

To achieve this breakthrough, Schallreuter and colleagues analyzed an international group of 2,411 patients with vitiligo. Of that group, 57 or 2.4 percent were diagnosed with strictly segmental vitiligo (SSV), and 76 or 3.2 percent were diagnosed with mixed vitiligo, which is SSV plus non-segmental vitiligo (NSV). They found that for the first time, patients who have SSV within a certain nerval distribution involving skin and eyelashes show the same oxidative stress as observed in the much more frequent general NSV, which is associated with decreased antioxidant capacities including catalase, thioredoxin reductase, and the repair mechanisms methionine sulfoxide reductases. These findings are based on basic science and clinical observations, which led to successful patient outcomes regarding repigmentation of skin and eyelashes.

 

"For generations, numerous remedies have been concocted to hide gray hair," said Gerald Weissmann, M.D., Editor-in-Chief of The FASEB Journal, "but now, for the first time, an actual treatment that gets to the root of the problem has been developed. While this is exciting news, what's even more exciting is that this also works for vitiligo. This condition, while technically cosmetic, can have serious socio-emotional effects of people. Developing an effective treatment for this condition has the potential to radically improve many people's lives."

 

 

###
Special note: This report follows up on a 2009 study, which describes the cause of gray hair. See http://www.eurekalert.org/pub_releases/2009-02/foas-nla022309.php for the press release for that study, and http://www.fasebj.org/content/23/7/2065.full to access the full report.
 
Receive monthly highlights from The FASEB Journal by e-mail. Sign up at http://www.faseb.org/fjupdate.aspx. The FASEB Journal is published by the Federation of the American Societies for Experimental Biology (FASEB). It is among the most cited biology journals worldwide according to the Institute for Scientific Information and has been recognized by the Special Libraries Association as one of the top 100 most influential biomedical journals of the past century.
 
FASEB is composed of 26 societies with more than 100,000 members, making it the largest coalition of biomedical research associations in the United States. Our mission is to advance health and welfare by promoting progress and education in biological and biomedical sciences through service to its member societies and through collaborative advocacy.
 
Details: Karin U. Schallreuter, Mohammed A. E. L. Salem, Sarah Holtz, and A. Panske. Basic evidence for epidermal H2O2/ONOO−-mediated oxidation/nitration in segmental vitiligo is supported by repigmentation of skin and eyelashes after reduction of epidermal H2O2 with topical NB-UVB-activated pseudocatalase PC-KUS. FASEB J doi:10.1096/fj.12-226779 ; http://www.fasebj.org/content/early/2013/04/29/fj.12-226779.abstract
 

 


Μετάφραση απο Google

Η έρευνα δείχνει την απώλεια του χρώματος του δέρματος ή των μαλλιών μπορεί να διορθωθεί με μια νέα ένωση, ψευδοκαταλάση

 

 

Γκρίζα μαλλιά και η λεύκη αντιστραφεί στη ρίζα
 
Νέα έρευνα στο The FASEB Journal υποδεικνύει ότι η απώλεια του χρώματος του δέρματος ή των μαλλιών μπορεί να διορθωθεί με μια νέα ένωση - μια ψευδοκαταλάση - που αντιστρέφει οξειδωτικό στρες

 

Κατασκευαστές βαφών μαλλιών έχουν την προειδοποίηση: Η θεραπεία για τα γκρίζα μαλλιά έρχεται. Αυτό είναι σωστό, η ανάγκη για να καλύψει ένα από τα κλασικά σημάδια της γήρανσης με χημικές χρωστικές ουσίες θα είναι ένα πράγμα του παρελθόντος χάρη σε μια ομάδα ευρωπαίων ερευνητών. Σε μια νέα έκθεση της έρευνας που δημοσιεύθηκε online στο The FASEB Journal (http://www.fasebj.org) άτομα που πρόκειται γκρι αναπτύξουν μαζική οξειδωτικό στρες από τη συσσώρευση του υπεροξειδίου του υδρογόνου στο θύλακα της τρίχας, η οποία προκαλεί τα μαλλιά μας να χλωρίνη εαυτό του από το μέσα προς τα έξω, και το πιο σημαντικό, η έκθεση δείχνει ότι αυτή η μαζική συσσώρευση υπεροξειδίου του υδρογόνου μπορεί να διορθωθεί με ένα ιδιόκτητο θεραπεία που αναπτύχθηκε από τους ερευνητές περιγράφονται ως τοπική, UVB-ενεργοποιημένη ένωση που ονομάζεται PC-KUS (ένα τροποποιημένο ψευδοκαταλάση). Επιπλέον, η μελέτη δείχνει επίσης ότι η ίδια μεταχείριση εργάζεται για την κατάσταση του δέρματος, λεύκη.
 
"Μέχρι σήμερα, είναι πέρα από κάθε αμφιβολία ότι η ξαφνική απώλεια του κληρονόμησε δέρματος και του τοπικού χρώματος των μαλλιών μπορεί να επηρεάσει τα άτομα σε πολλές θεμελιώδεις τρόπους", δήλωσε ο Karin U. Schallreuter, MD, συγγραφέας της μελέτης από το Ινστιτούτο χρωστικών διαταραχών σε συνδυασμό με EM Arndt Πανεπιστήμιο του Greifswald, Γερμανία και το Κέντρο για το δέρμα Επιστημών, Σχολή Επιστημών ζωής στο Πανεπιστήμιο του Bradford, Ηνωμένο Βασίλειο. «Η βελτίωση της ποιότητας ζωής μετά την ολική και την έστω και μερική επιτυχία repigmentation έχει τεκμηριωθεί."

 

Για να επιτευχθεί αυτό το βήμα, Schallreuter και οι συνεργάτες του ανέλυσαν μια διεθνή ομάδα από 2.411 ασθενείς με λεύκη. Από αυτή την ομάδα, 57, ή 2,4 τοις εκατό διαγνώστηκαν με αυστηρά τμηματική λεύκη (SSV), και 76, ή 3,2 τοις εκατό είχαν διαγνωστεί με μικτή λεύκη, η οποία είναι SSV συν μη τμηματικής λεύκης (NSV). Βρήκαν ότι για πρώτη φορά, ασθενείς που έχουν SSV εντός μιας συγκεκριμένης κατανομής Nerval αφορούν το δέρμα και τις βλεφαρίδες δείχνουν την ίδια οξειδωτικό στρες, όπως παρατηρήθηκε στην πολύ πιο συχνή γενική NSV, η οποία συνδέεται με μειωμένη αντιοξειδωτική ικανότητα συμπεριλαμβανομένων καταλάση, θειορεντοξίνη αναγωγάση, και οι μηχανισμοί επιδιόρθωσης μεθειονίνης αναγωγάσες σουλφοξειδίου. Τα ευρήματα αυτά βασίζονται σε βασικές επιστήμες και οι κλινικές παρατηρήσεις, που οδήγησαν στην επιτυχή έκβαση των ασθενών σχετικά με repigmentation του δέρματος και τις βλεφαρίδες.

 
«Για γενιές, έχουν πολλές θεραπείες έχουν επινοηθεί για να κρύψει τα γκρίζα μαλλιά", δήλωσε ο Gerald Weissmann, MD, Editor-in-Chief του The FASEB Journal, "αλλά τώρα, για πρώτη φορά, μια πραγματική θεραπεία που παίρνει στη ρίζα της πρόβλημα που έχει αναπτυχθεί. ενώ αυτό είναι συναρπαστικά νέα, αυτό που είναι ακόμα πιο συναρπαστικό είναι ότι αυτό λειτουργεί επίσης για λεύκη. αυτή η κατάσταση, ενώ τεχνικά καλλυντικά, μπορεί να έχει σοβαρές κοινωνικο-συναισθηματικές συνέπειες των ανθρώπων. Αναπτύσσοντας μια αποτελεσματική θεραπεία για την πάθηση αυτή έχει τη δυνατότητα για να βελτιώσει ριζικά τις ζωές πολλών ανθρώπων. "

 

 

# # #
Ειδική Σημείωση: Η παρούσα έκθεση αποτελεί συνέχεια σε μια μελέτη του 2009, που περιγράφει την αιτία των γκρίζων μαλλιών. Δείτε http://www.eurekalert.org/pub_releases/2009-02/foas-nla022309.php για το δελτίο τύπου για την εν λόγω μελέτη, και http://www.fasebj.org/content/23/7/2065.full να έχουν πρόσβαση στο πλήρες κείμενο της έκθεσης.
 
Λάβετε μηνιαία στιγμιότυπα από το FASEB Journal μέσω e-mail. Εγγραφείτε στο http://www.faseb.org/fjupdate.aspx. Η FASEB Εφημερίδα δημοσιεύεται από την Ομοσπονδία των Αμερικανικών Εταιρειών Πειραματικής Βιολογίας (FASEB). Είναι ένα από τα πιο πράξεις περιοδικά βιολογίας σε όλο τον κόσμο, σύμφωνα με το Institute for Scientific Information και έχει αναγνωριστεί από τον Ειδικό Ένωση Βιβλιοθηκών ως ένα από τα 100 πιο σημαίνοντες βιοϊατρικά περιοδικά του περασμένου αιώνα.
 
FASEB αποτελείται από 26 εταιρείες με περισσότερα από 100.000 μέλη, καθιστώντας την τον μεγαλύτερο συνασπισμό της βιοϊατρικής έρευνας ενώσεις στις Ηνωμένες Πολιτείες. Η αποστολή μας είναι να προωθήσει την υγεία και την ευημερία με την προώθηση της προόδου και της εκπαίδευσης στις βιολογικές και βιοϊατρικές επιστήμες μέσω της υπηρεσίας σε εταιρείες μέλη της και μέσω της συνεργατικής υποστήριξης.
 
Λεπτομέρειες: Karin U. Schallreuter, Mohammed ΑΕΛ Salem, Sarah Holtz, και Α. Panske. Βασικά στοιχεία για την επιδερμική H2O2/ONOO--mediated οξείδωσης / νίτρωση στην τμηματική λεύκη υποστηρίζεται από repigmentation του δέρματος και των βλεφαρίδων μετά τη μείωση των επιδερμικών H2O2 με τοπική NB-UVB-ενεργοποιημένα ψευδοκαταλάση PC-KUS. FASEB J doi: 10.1096/fj.12-226779? Http://www.fasebj.org/content/early/2013/04/29/fj.12-226779.abstract

 

http://www.news-medical.net/?tag=/Vitiligo

Επεξ/σία από _salazarxx_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.thestar.com/life/health_wellness/2013/05/07/cure_for_grey_hair_on_the_way.html

 

Cure for grey hair on the way?

 

Researchers say grey hair arrives due to a high accumulation of hydrogen peroxide in follicles. Our hair is bleached from the inside out.
Text size:IncreaseDecreaseReset
Share via EmailPrint
Report an Error
Save to Mystar
nicole_ritchie.jpg.size.xxlarge.promo.jp

CARLO ALLEGRI / REUTERS

Socialite Nicole Richie, who dyed her hair grey, arrives at the Metropolitan Museum of Art Costume Institute Benefit May 6, 2013. Researchers have found a treatment for the skin condition vitiligo is also a potential cure for grey hair. (For those who'd rather not go grey.)

By: Paul Irish Living reporter, Published on Tue May 07 2013
EXPLORE THIS STORY
1 PHOTO 30 COMMENTS
Save to Mystar
  •  
  •  
  • 1
  •  
 
 

Nicole Richie owned her stylish grey updo at this week’sMetropolitan Museum of Art gala. But those who aren’t convinced they should rock silver locks may soon have a permanent solution.

European researchers have gotten to the root of why we go grey and have come up with a potential cure.

A study published in The FASEB Journal (Journal of the Federation of American Societies for Experimental Biology) claims a compound, PC-KUS, can return pigment to hair. Topically administered in a cream, the proprietary treatment is activated by UVB rays.

Hair goes grey when hydrogen peroxide builds up in the hair follicle, hampering the normal production of melanin, which gives colour to our skin, eyes and hair, the research says.

The PC-KUS removes the hydrogen peroxide build up from the follicle, reversing the greying process, researchers found.

The “cure” was discovered while researchers were studying vitiligo, characterized by blotches of unpigmented skin that affects about 1 per cent of people. Michael Jackson said he had this condition.

Researchers treated 2,411 patients and noticed the pigment of the skin and eyelashes returned.

“It’s beyond any doubt that the sudden loss of the inherited skin and localized hair colour can affect those individuals in many fundamental ways,” says Dr. Karin U. Schallreuter, study author from the Institute for Pigmentary Disorders in association with E.M. Arndt University of Greifswald, Germany.

“The improvement of quality of life after total and even partial successful repigmentation has been documented.”

 

Dr. Gerald Weissmann, editor-in-chief of the FASEB Journal, was enthusiastic about the findings, saying people have made many remedies over the years to hide grey hair, and now it sounds like the researchers may have a permanent solution.

He also points to its impact on people with vitiligo. “While this is exciting news, what’s even more exciting is that it also works for vitiligo. This condition, while technically cosmetic, can have serious socio-emotional effects on people. Developing an effective treatment for this condition has the potential to radically improve many people’s lives.”

There is no word on when the compound will be marketed.

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ΓΚΡΙΖΑ ΜΑΛΛΙΑ...ΤΕΛΟΣ;
 
images.jpg

 
Τον φυσικό αποχρωματισμό τριχών κατάφεραν να αναστρέψουν οι επιστήμονες
 
Ένδειξη σοφίας και γοητείας είναι για κάποιους τα γκρίζα μαλλιά, ενώ για άλλους αποτελούν απλά πονοκέφαλο…
«Θεραπεία» κατά των λευκών μαλλιών που συνοδεύουν συνήθως την προχωρημένη ηλικία, φαίνεται ότι βρήκαν ευρωπαίοι επιστήμονες, οι οποίοι κατάφεραν να γυρίσουν τον χρόνο πίσω χαρίζοντάς τους το χαμένο χρώμα τους.

Η ερευνητική ομάδα από την Ολλανδία, τη Βρετανία και τη Γερμανία, κατάφερε να εντοπίσει τη «ρίζα» του… κακού που οδηγεί στον αποχρωματισμό της τρίχας, στο οξειδωτικό στρες των επιδερμικών κυττάρων της κεφαλής.
Σύμφωνα με τους ειδικούς, το υπεροξείδιο του υδρογόνου που συσσωρεύεται φυσικά στους θύλακες της τρίχας λόγω του οξειδωτικού στρες ευθύνεται για το «γδύσιμο» του χρώματος της τρίχας και το μπλοκάρισμα της μελανίνης. 
Στους νέους ανθρώπους, το ένζυμο καταλάση αναλαμβάνει τη διάσπαση του υπεροξειδίου του υδρογόνου σε νερό και οξυγόνο. Με την πάροδο των ετών όμως και όσο τα επίπεδα του εν λόγω ενζύμου και των «ρυθμιστικών» ενζύμων MSR A και Β μειώνονται, κάνουν την εμφάνισή τους οι λευκές τρίχες της… σοφίας. 
Στον χώρο της κομμωτικής και με απώτερο σκοπό τις λαμπερές ξανθές αποχρώσεις, εφαρμόζεται το οξυζενέ (υπεροξείδιο του υδρογόνου) προκειμένου το φυσικό (και σκούρο) χρώμα της τρίχας να «ανοίξει» αγγίζοντας σκανδιναβικά πρότυπα.
Η μελέτη
Στο πλαίσιο της μελέτης τους οι ειδικοί εξέτασαν τις περιπτώσεις 2.411 ασθενών με λεύκη – μια πάθηση που οδηγεί στον ακανόνιστο αποχρωματισμό του δέρματος, των φρυδιών και των βλεφαρίδων. Κάποιοι από τους ασθενείς έπασχαν από τμηματική λεύκη ενώ κάποιοι άλλοι από μη-τμηματική μορφή της πάθησης. 
Οι ερευνητές διαπίστωσαν ότι πίσω και από τις δύο μορφές της λεύκης κρυβόταν το οξειδωτικό στρες. Είδαν ακόμα, ότι μέσω της τοπικής εφαρμογής θεραπείας με τη δραστική ουσία ψευδοκαταλάση (PC-KUS), που ενεργοποιούνταν με την ηλιακή ακτινοβολία (UVB), οι ασθενείς «χρωμάτιζαν» και πάλι στο δέρμα και στις βλεφαρίδες τους.
Όπως εξηγούν οι επιστήμονες με δημοσίευσή τους στην επιθεώρηση «FASEB», με τη βοήθεια της ηλιακής ακτινοβολίας η συγκεκριμένη ουσία «φρενάρει» τον αποχρωματισμό της τρίχας από το οξειδωτικό στρες.  
«Εδώ και πολλά χρόνια, ο άνθρωπος επινοεί “θεραπείες” με σκοπό την κάλυψη των λευκών τριχών» αναφέρει ο διευθυντής σύνταξης της επιθεώρησης, Τζέραλντ Γουάιζμαν
«Τώρα όμως, είναι η πρώτη φορά που έχει αναπτυχθεί μια θεραπεία που χτυπά το πρόβλημα στη ρίζα τουΠαρά το γεγονός ότι τα συμπτώματα της λεύκης είναι καθαρά αισθητικού τύπου, η εν λόγω πάθηση μπορεί να έχει πολλαπλές κοινωνικό-συναισθηματικές επιπτώσεις στη ζωή των ασθενών» υπογραμμίζει ο ίδιος

 

 

%CE%BB%CE%B5%CF%85%CE%BA%CE%B1-%CE%BC%CEΛονδίνο, Ηνωμένο Βασίλειο
Διεθνής επιστημονική ομάδα βάζει τέλος στα γκρίζα μαλλιά, αποκαθιστώντας το χρώμα του τριχωτού της κεφαλής με ένα φάρμακο, σύμφωνα με στοιχεία που δημοσιεύθηκαν στο επιστημονικό έντυπο FASEB Journal.

Η καθηγήτρια Κάρεν Σαλρούτερ από το Πανεπιστήμιο Μπραντφορντ στη Μ.Βρετανία συνεργάστηκε με ειδικούς του Πανεπιστημίου Γκρέισφαλντ στην βορειοανατολική Γερμανία και κατάφερε να βρει τη θεραπεία για τα γκρίζα μαλλιά, αφού πρώτα είχε εντοπίσει την αιτία, το οξειδωτικό στρες.

Όπως είναι γνωστό, καθώς μεγαλώνουμε, οι τρίχες συσσωρεύουν υπεροξείδιο του υδρογόνου, μια λευκαντική ουσία που στερεί τα μαλλιά από το φυσικό τους χρώμα.

Η θεραπεία που ανακάλυψαν οι επιστήμονες αφαιρεί το υπεροξείδιο του υδρογόνου από την τρίχα, χωρίς ωστόσο να είναι ακόμη σαφώς αν μπορεί να προλάβει το γκριζάρισμα των μαλλιών.

Οι επιστήμονες δοκίμασαν τη θεραπεία σε ομάδα ασθενών που έπασχαν από λεύκη, μια δερματική πάθηση που προκαλεί αποχρωματισμό του δέρματος, λόγω έλλειψης μελανίνης.

Παρατήρησαν λοιπόν ότι μια τροποποιημένη ψευδοκαταλάση επαναχρωμάτιζε το πάσχον δέρμα αλλά και τις βλεφαρίδες των πασχόντων από λεύκη.

«Χρόνια τώρα, αναρίθμητες θεραπείες έχουν δοκιμαστεί για την αντιμετώπιση των γκρίζων μαλλιών, αλλά τώρα, για πρώτη φορά, ένα αληθινό φάρμακο εστιάζει στη ρίζα του προβλήματος», υπογραμμίζει ο εκδότης του FASEB, Τζέραλντ Βάισμαν.

Κι ενώ τα νέα είναι ελπιδοφόρα για όλους όσους απεχθάνονται τα γκρίζα μαλλιά τους, τα μηνύματα είναι ακόμη πιο αισιόδοξα για τους πάσχοντες από λεύκη αφού η τροποποιημένη ψευδοκαταλάση είναι αποτελεσματική και κατά της δερματικής πάθησης.

ΠΗΓΗ: www.health.in.gr

 

http://prismanews.gr/index.php/world2/item/46657-gkriza-mallia

 

 

Ποτέ ξανά γκρίζα μαλλιά; Και μάλιστα χωρίς βαφή! Οι γκρίζοι κρόταφοι είναι... ασθένεια και υπάρχει θεραπεία;
 
 
grey.JPG_b2.jpg

Πόσο απέχουμε από μια θεραπεία για τα γκρίζα μαλλιά; Πλησιάζουμε άραγε την εποχή που θα καταστούν περιττές οι βαφές; Θετική φαίνεται να διαγράφεται η απάντηση. Οι επιστήμονες ανακάλυψαν πρόσφατα πως οι άνθρωποι των οποίων τα μαλλιά γκριζάρουν, αναπτύσσουν “μαζικό οξειδωτικό στρες” μέσω της συσσώρευσης υπεροξειδίου του υδρογόνου στους αδένες των τριχών του, το οποίο και προκαλεί τη λεύκανση των τριχών από μέσα προς τα έξω.

Σύμφωνα με το περιοδικό βιολογικών ερευνών FASEB, η ομάδα η οποία περιλαμβάνει ειδικούς από τη Σχολή Επιστημών Υγείας του Πανεπιστημίου του Bradford, η συσσώρευση αυτή μπορεί να αντιμετωπιστεί με μια εξατομικευμένη θεραπεία. Πρόκειται για ένα είδος “τοπικής, χημικής ένωσης που ενεργοποιείται από την ακτινοβολία UVB και ονομάζεται PC-KUS-ένα είδος τροποποιημένης ψευδοκαταλάσης”.

Η ίδια θεραπεία μπορεί να εφαρμοστεί και σε ανθρώπους που εμφανίζουν χαρακτηριστικά ανοιχτό χρώμα σε σημεία της επιδερμίδας τους, λόγω αποχρωματισμού. Ο Μάικλ Τζάκσον θεωρείται ότι είχε αναπτύξει αυτή την έλλειψη, ήδη από το 1993. “Η επίδραση των λευκών τριχών και του αποχρωματισμού του δέρματος στη ζωή των ανθρώπων είναι αδιαμφισβήτητη-όπως και η βελτίωσή της μετά την προτεινόμενη θεραπεία”, αναφέρει η Karin Schallreuter, υπεύθυνη της σχετικής έρευνας. Η έρευνα ολοκληρώθηκε μετά από μελέτη μιας ομάδας 2.411 ανθρώπων σε διεθνές επίπεδο.  

 

 



Έχουμε και λέμε

Θεραπεία με τη μεταλλαγμένη πρωτεΐνη την HSP70i.από το loyola university http://loyolamedicine.org/contact-us 

και

Θεραπεία με PC-KUS-ένα είδος τροποποιημένης ψευδοκαταλάσης που ενεργοποιείται από την ακτινοβολία UVB. από το Πανεπιστήμιο Μπραντφορντ στη Μ.Βρετανία σε συνεργασία με ειδικούς του Πανεπιστημίου Γκρέισφαλντ στην βορειοανατολική Γερμανία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπέρα,

 

Νομίζω ότι είναι λίγο υπεραισιόδοξα τα παραπάνω... :)

 

Θα αργήσει πολύ να εγκριθεί μια θεραπεία με πρωτείνη...

και όσον αφορά την ψευδοκαταλύση ή όπως τη λένε... είναι χρόνια γνωστή.

Δεν νομίζω ότι οι θεραπείες θα αλλάξουνε πολύ για τα επόμενα 10 χρόνια, απλά θα προστεθούν στη γκάμα και άλλα ανοσοκατασταλτικά που χρησιμοποιούνται για άλλες ασθένειες... π.χ. ψωρίαση.

 

Να είμαι ειλικρινής μετά από 4 χρόνια θεραπείας... νιώθω κουρασμένος ψυχικά. Είχα αποτελέσματα... αλλά μόλις το άφησα με άφησε και αυτό. Απορώ με τους παραπάνω που λένε δεν ξέρουν πώς θα νιώθανε αν τους έφευγε τελείως. Εγώ ξέρω... θα μουνα χαρούμενος :).

 

Μακάρι να έχω άδικο και σύντομα να υπάρξει κάτι καλό. Αλλά δε νομίζω. Κάτι καλό θα ήταν να υπήρχει μια κλινική που να εφάρμοζε μεταμοσχεύεσεις στην Ελλάδα (είναι γρήγορες και απλές πλέον, και για τα δύσκολα σημεία αποτελεσματικές).

 

Αυτά, υπομονή παιδιά... δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπερα σας , θα ηθελα τηλ της φαρμακοποιου παρακαλω πολυ.. δεν ξερω αν εχω λευκη γιατι φοβαμαι να ρωτησω εναν γιατρο. δν θελω να ακουσω τι θα μου πει. ξερω οτι αυτο που κανω με βασανιζει περισσοτερο. θα ηθελα να μιλησω με την κυρια Κουρη Ευα. θα μπορουσα να εχω το τηλ της? το μαιλ μου ειναι [email protected] ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...