Προς το περιεχόμενο

Λεύκη,τρόποι θεραπείας και ψυχολογική κατάσταση


ΜΑΝΩΛΗΣ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδιά έχω λεύκη εκ'γεννετής και έχω συμβιβαστεί οτι δε θα φύγει ποτέ.Τώρα βάζω κάτι κρέμες που μου έδωσε η δερματολόγος.Κάποια διαφορά μικρή είδα στις άκρες των χειλιών οπου ειχε αρχίσει να εμφανίζεται.Ξέρετε κάτι για ειδική διατροφή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 302
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μετά από αρκετά χρόνια αφού διάβασα τα περισσότερα posts ξαναγυρίζω και γω στο θέμα της λεύκης.

Όλα τελικά είναι στο μυαλό. Δεν μου έχει περάσει αλλά δεν έκανα και τίποτα για αυτό .ίσα ίσα που σε περιόδους μεγάλης πίεσης εξαπλώνεται λίγο. Αλλά who cares...

Η λεύκη αυτή την στιγμή είναι το λιγότερο (να μην σας πω καθόλου) που με νοιάζει στην ζωή μου. Έχω παντρευτεί πλέον , έχω κάνει και ένα παιδάκι και εδώ και πάνω από 2 χρόνια δεν έχω ξανασχοληθεί που το σώμα μου (κυρίως χέρια και γενν.οργανα) είναι σαν σκάκι. Το μόνο που αποφεύγω ειδικά το καλοκαίρι είναι ο ήλιος (για λόγους υγείας πχ γιατί το σώμα είναι πιο εκτεθειμένο στα σημεία αυτά και για λόγους αισθητικής γιατί αν μαυρίσω θα είμαι πραγματικά σαν σκάκι). Να είμαστε καλά και να έχουμε την υγειά μας . Η λεύκη δεν είναι πάθηση , είναι απλά τρόπος ζωής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πριν δυο μηνες ειχα πεταξει στο προσωπο δυο ασπρες κουκιδες.πηγα στον δερματολογο και μου ειπε δεν ειναι τπτ και να βαζω αντιλιακη. μετα απο δυο μηνες αυτο μεγαλωσε. σημερα πηγα ξανα στον ιδιο δερματολογο και μου ειπε οτι ειναι λευκη..

 

εγραψε εξετασεις και μια αλοιφη να την βαζω πρωι βραδυ..δεν εχω σε αλλο σημειο του σωματος μονο στο προσωπο..σ εκεινο το σημειο ειναι ασπρο,λειο και σταματησε να βγαζει γενια... πραγματικα ειμαι απογοητευμενος γιατι μου ειπε οτι δεν νομιζει να φτιαξει απλα θα προσπαθησουμε να το περιορισουμε :(

 

η αλοιφη που εγραψε ειναι αυτη: oint protopic

Επεξ/σία από marshalGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτήσω κάτι?Εχει δοκιμάσει κανείς γάλα γαιδάρου????

Το εκανε μια φιλη και ειδε μεγαλη διαφορα!!!Λένε ότι ειναι θαυματουργό στις δερματικές παθήσεις!!!!Εγω δεν εχω λεύκη εχω κάτι αλλο δερματικο που βγαινει απο στρες και αχγος μόνο που οι δερματολογοι μου λενε ασχετα ο ενας με τον αλλον!!!Επίσης να τονίσω για την γυμναστικη που μου μίλησε ενας δερματολογος ότι ειναι θαυματουργηκαι οτι παραγει ο οργανισμος ενδορφίνες που είναι ορμονες και πολυ οφέλιμες για τον οργανισμο και για το δέρμα το αχγος το στρες!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας, με λένε Μινα.τα λεύκη μου πρωτοπαρουσιαστικαν σε ηλικία 8 χρ. αριστερά στο χείλος. μετά από λίγο άρχισε να εξαπλώνετε σε όλο το πρόσωπο (μάτια μύτη ). Ο γιατρός είπε αμέσως πως είναι λεύκη και άρχισα θεραπεία με χάπια (τα οποία δεν υπήρχαν τότε στην ελλαδα και παίρναμε από Αμερική, μετά ρωσια, ιταλια κ.λ.π.).Τα χάπια συνοδεύονταν από ηλιοθεραπεία που έφτασε έως 1,5 ώρα μπρος πίσω και φυσικά αλοιφές.

Η συνεχεια ειναι εγω μεγαλωνα και μαζι τα λευκη μου,δεκα χρονων αρχισα τα puva.Εγω εμενα και μενω επαρχια 3 ωρες απο αθηνα οπου τοτε ηταν το δερματολογικο κεντρο για τα puva. Φανταστητε λοιπον Παρασκευη, Σαββατο, Κυριακη μακρια απο το σπιτι μου για θεραπεια για 4 χρονια.Μαζι με τους γιατρους ηρθαν στην πορεια και οι πρακτηκοι. Βαλε πανω αυτο το φυτικο παρασκευασμα κανε αυτη την διαιτα πιες αυτο φιτικο υγρο. Οι γονεις μου σαν τρελοι προσπαθουσαν για το καλυτερο, τρεχανε οπου ακουγανε και πληρονανε τρελα λεφτα, εξετασεις και κοντρα εξετασεις, θεραπειες και κοντρα θεραπειες αλλα τιποτα. Εγω 16 χρ. πλεον εφηβη και ανωριμη αρχισα να κλεινομε στον εαυτο μου, σχολειο σπιτι και παλι πισω.

Μονο τον χορο δεν εκοβα και αυτο γιατι εκτονωνομουν.

Ετσι σε ηλικια 18 χρ.'ΓΕΜΙΣΑ' ολη και οταν λεμε ολη ΟΛΗ.

Λευκη παντου σε ολο το σωμα.σημιωση:γενηθηκα και μεχρι τα 8 ημουν σκουρα μελαχρινη.

Τωρα ειμαι 36 χρ. μια λευκη γυναικα με καταξανθα μαλλια.

Πατρεμενη 8 χρονια με εναν γιο 6 χρονων.

Υγιες, ηρεμη και ευτυχισμενη

γιατι οτι δεν σε σκοτωνη σε κανει ποιο δυνατο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπον παιδια εχω και εγω λευκη και εχω παρει ενα φαρμακο τωρα και το δοκιμαζω το βρεικα στο ιντερνετ απο οτι διαβασα ειναι το καλυτερο...μετα απο κανα μηνα 8α σας πο αν βοη8αει παντος ενθουσιαστικα με αυτα που διαβασα και ειδα τι δουλεια εχει κανει. Αλλα υπαρχει μονο στο εξωτερικο α και δεν ειναι φαρμακο ειναι λαδι θα σας ενιμεροσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμφάνισε ένα λευκό κύκλο ένας ξάδελφος μου στο στέρνο πριν πολλά χρόνια. Ούτε νοιάστηκε να μάθει τι είναι γιατί "δεν πονάει" (:lol: είναι ο θεός της απάθειας) αλλά του είπε η θεία μου που το έψαξε ότι πρέπει να βάζει αντηλιακό (το οποίο βάζει αφού τον πρήξω και με την προυπόθεση ότι θα λερώσω τα δικά μου δάχτυλα μου με αντηλιακό :-D). Η ατάκα του ξάδελφου για το σημάδι του (όταν του λέμε να πάει σε γιατρό) είναι "αφού δε με πειράζει, γιατί να το πειράξω?". :lol:

Δεν είναι πρόβλημα παιδιά η λεύκη.

 

---------- Προσθήκη στις 12:45 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 12:08 ----------

 

Kαλησπέρα σας κι από εμένα την ομοιοπαθή!

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 02:40 ----------

 

Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας τη δική μου ιστορία γιατί ίσως με καταλάβετε περισσοτερό!Εμφάνισα λεύκη στα 13 μου έπειτα απο πολύ έντονη στεναχώρια κ άγχος στο ντεκολτέ κ στις κλειδώσεις πάνω απ' τους προσαγωγούς.Σήμερα..στα 24 μου έχω λέυκη παντού.Όταν πρωτοεμφανίστηκε η μαμά μου έπαθε κρίση πανικού και έκανε τάματα να θεραπευτώ απ' αυτό που με βρήκε!Πήραμε σβάρνα όλους τους γιάτρους Αθηνών κ περιχώρων κ μέσα σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα δοκίμασα κάθε είδους θεραπέια!

Κανένα αποτέλεσμα..Μόνο επιπρόσθετος κλονισμός του νευρικού μου συστήματος.Μέχρι βελονισμό έκανα..ο οποίος μετά που τα παράτησα παρατήρησα ότι είχε αναστείλει την εξέλιξη της.

Ποτέ δεν αντιμετώπισα προβλημα που είχα λεύκη.Δεν της έδωσα ποτέ σημασία!Δεν μ' ενοχλούσε που με ρωτούσαν τι είναι αυτα τα σημάδια τους εξηγολυσα αδιάφορα και το προσπερνούσαν κι οι άλλοι..Δεν ξανασχολήθηκα με θεραπείες και τέτοια.΄Ελεγα ότι έχω φυσικά τατουάζ και ότι έχω λεύκη επειδή αν δεν είχα θα ήμουν πολύ τέλεια για τα γήινα δεδομένα! :Ρ

Μέχρι χθες..Είχα σχέση μ' εναν τύπο και εχθές θα ολοκληρώναμε!Δεν είχε παρατηρήση τη λεύκη μου η δεν του είχε κανει τόσο εντύπωση ώσπου συστήθηκε στα γεννητικά μου όργανα που είναι πιτσιλωτά κ ξενέρωσε!Μου έκανε κ φασαρία που δεν του το είπα να είναι προετοιμασμένος λέει!Τον παράτησα κ έφυγα..Συνειδητοποίησα ότι δεν το έχω αποδεχτεί..κ αρχισα να σκαλίζω το διαδίκτυο να βρω θεραπείες!Τώρα συνειδητοποίσα ότι κι αν δεν του άρεσε το ιδιαίτερο μου..εκεί τον γράφω!Μπρόστα σε ασθένειες που κοστίζουν ζωές μία δερματοπάθεια που πλήττει το ναρκισσισμό μας απλώς δεν υπάρχει!

 

ΧΑΛΑΡΩΣΤΕ..ΚΡΑΤΗΣΤΕ ΚΟΝΤΑ ΣΑΣ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΑΞΙΖΟΥΝ Κ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ Κ ΚΑΜΙΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΚΑΛΟΔΕΧΟΥΜΕΝΗ!

 

Στην συγκεκριμένη περίπτωση ο ένας από τους δύο σας ήταν προβληματικός! ;)

 

Και κυκλοφορεί ελεύθερος εκεί έξω? :shock:

Θα έπρεπε να υπάρχει τρόπος να προειδοποιούνται οι υπόλοιπες

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Γεια σας, με λένε Μινα.τα λεύκη μου πρωτοπαρουσιαστικαν σε ηλικία 8 χρ. αριστερά στο χείλος. μετά από λίγο άρχισε να εξαπλώνετε σε όλο το πρόσωπο (μάτια μύτη ). Ο γιατρός είπε αμέσως πως είναι λεύκη και άρχισα θεραπεία με χάπια (τα οποία δεν υπήρχαν τότε στην ελλαδα και παίρναμε από Αμερική, μετά ρωσια, ιταλια κ.λ.π.).Τα χάπια συνοδεύονταν από ηλιοθεραπεία που έφτασε έως 1,5 ώρα μπρος πίσω και φυσικά αλοιφές.

Η συνεχεια ειναι εγω μεγαλωνα και μαζι τα λευκη μου,δεκα χρονων αρχισα τα puva.Εγω εμενα και μενω επαρχια 3 ωρες απο αθηνα οπου τοτε ηταν το δερματολογικο κεντρο για τα puva. Φανταστητε λοιπον Παρασκευη, Σαββατο, Κυριακη μακρια απο το σπιτι μου για θεραπεια για 4 χρονια.Μαζι με τους γιατρους ηρθαν στην πορεια και οι πρακτηκοι. Βαλε πανω αυτο το φυτικο παρασκευασμα κανε αυτη την διαιτα πιες αυτο φιτικο υγρο. Οι γονεις μου σαν τρελοι προσπαθουσαν για το καλυτερο, τρεχανε οπου ακουγανε και πληρονανε τρελα λεφτα, εξετασεις και κοντρα εξετασεις, θεραπειες και κοντρα θεραπειες αλλα τιποτα. Εγω 16 χρ. πλεον εφηβη και ανωριμη αρχισα να κλεινομε στον εαυτο μου, σχολειο σπιτι και παλι πισω.

Μονο τον χορο δεν εκοβα και αυτο γιατι εκτονωνομουν.

Ετσι σε ηλικια 18 χρ.'ΓΕΜΙΣΑ' ολη και οταν λεμε ολη ΟΛΗ.

Λευκη παντου σε ολο το σωμα.σημιωση:γενηθηκα και μεχρι τα 8 ημουν σκουρα μελαχρινη.

Τωρα ειμαι 36 χρ. μια λευκη γυναικα με καταξανθα μαλλια.

Πατρεμενη 8 χρονια με εναν γιο 6 χρονων.

Υγιες, ηρεμη και ευτυχισμενη

γιατι οτι δεν σε σκοτωνη σε κανει ποιο δυνατο.

 

θελω να σε ρωτησω κατι. εκανες καποια θεραπεια και εγινε ολο σου το σωμα λευκο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Γεια σε ολους σας, το ονομα μου ειναι Σαββας και ειμαι 13 χρονον εχω λεύκη και εγω απο τα 7 μου εχω παει σε πολλους γιατρους μου εδωσαν πολλα φαρμακα αλλα κανενα αποτελεσμα.Πριν απο 2 μερες η μανα μου μου ειπε οτι μια φιλη τησ εχει εναν αριθμο μιας γυναικασ της εβδοκιας κουρης που εχει θεραπευση ασθενη με την αρρωστια αυτη ετσι πηρε τηλ (2105718905) και τωρα περιμενο να μου στειλη τισ κρεμεσ τισ οποιες φτιαχνει αυτη απο οτι ειπε η μανα μου απο οτι ξερω ζει στην αθηνα και μακαρη να σας βοηθειση. αν ειστε μακρια απο την αθηνα (π.χ εγω φλωρινα) δεν ειπαρχη προβλημα θα σας στειλη τισ κρεμεσ ταχυδρομικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια μπειτε εδω ειναι μια κρεμα που βοηθαει διλαδι καλυπτη τι λευκη

http://www.derma-line.gr/content.asp?catid=33

 

 

 

και αυτο ειναι ενα λαδι απο βοτανα ποθ βοηθαει στι λευκη

http://www.antivitiligooil.com/greek/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σε ολους εχω και εγω λευκη. Εχω σκεφτει να κανω μονιμο μακιγιαζ ή να γινω λευκος και να μεταναστευσω στη Αγγλια :D :D

Παντος δεν με ενοχλει και τοσο μονο το καλοκαιρι τη θυμαμαι, για λιγο στην αρχη μεχρι να μαυρισω και μετα ολα ΟΚ

Αυτο που εχω να σας πω ειναι οτι αν δεν του δινεις σημασια εσυ δεν θα του δωσουν και οι υπόλοιποι

 

Αυτη η κρεμα ειναι Self - Tanning Κρέμα μαυρίσματος χωρίς ήλιο.

Την πουλανε και στα body shop. Μαυριζεις για καμια εβδομαδα

 

Τωρα για το λαδι ευχαριστω δεν θα παρω, αρκετα λεφτα εδωσα σε τσαρλατανους

 

 

Μαύρισμα με αερογράφο

η παρακατω σελιδα έχει χρώματα και αερογράφους για όποιον ενδιαφερεται

 

http://www.femme-fatale.gr/el-gr/Products.aspx?ElementID=e0def52c-b6f7-4106-b9f6-70e07c6f4938

 

tanning.jpg

 

μην ξεχνατε να βαζετε αντιηλικο στα σημεια που ειχατε λεύκη ;) και καλο καλοκαιρι

 

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=soQO6DTc0iE[/ame]

Επεξ/σία από _salazarxx_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει βαλει κανεις λαδι απο εφημεριδα ? την καις την εφημεριδα σε τζαμι και το λαδακι που βγαζει το απλωνεις στα ασπρα σημεια.. το εχει δοκιμασει κανεις ? ειδε αποτελεσματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Που το ακουσες αυτο με την εφημεριδα?

Πηγαινε συνεννοήσου με την Φαρμακευτική Σχολή Αθηνών και αν έχει αποτέλεσμα βγάλτο σε φάρμακο να γινεις πλουσιος !!!

Τότε το δοκιμάζω

Επεξ/σία από _salazarxx_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που το ακουσες αυτο με την εφημεριδα?

Πηγαινε συνεννοήσου με την Φαρμακευτική Σχολή Αθηνών και αν έχει αποτέλεσμα βγάλτο σε φάρμακο να γινεις πλουσιος !!!

Τότε το δοκιμάζω

 

εγω δεν ειπα να το δοκιμασεις. περιμενω τις αποψεις ατομων που το εχουν δοκιμασει να μας πουν. αυτος που μου το ειπε ισχυριζεται οτι περιοριστηκε εως και εξαφανιστηκε στα σημεια που ειχε σε ενα μηνα!

 

αν ξερει καποιος περισσοτερα ας μας πει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...