Προς το περιεχόμενο

Λεύκη,τρόποι θεραπείας και ψυχολογική κατάσταση


ΜΑΝΩΛΗΣ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η protopic που ειναι πολυ καλη κρεμα θα κάνει δουλεια

Μην βαζεις βοτανα και ματζουνια δεν ξερεις τη παρενεργειες έχουν

 

Την έχω πατησει πολλες φορες απο τσαρλατανους, αυτος που σου ειπε για την εφημεριδα αυριο θα ερθει να σου πουλησει φύκια για μεταξωτές κορδέλες

 

Δεν ειναι τα λεφτα ειναι αυτην η αισθηση που έχεις μετα οταν καταλαβεις οτι σε κοροιδεψαν

 

Πάντος αν εχεις τοσο μεγάλο προβλημα και είσαι σε αρχικο σταδιο(δεν έχει εξαπλωθεί) σου συνιστω να κανεις θεραπεια με λειζερ θα φύγει 100 %

 

Έχω παει στη λεύκάδα σε έναν μου είπαν ότι εχει το φάρμακο μου έδωσε κατι μπουκαλια για 100 χιλαδες ΔΡΧ και μου λέει θα πας στο φαρμακειο να αγορασεις ενα φαρμακο (δεν το θυμαμαι τωρα )και θα ριξεις στο μπουκάλι 50 γραμμαρια

Πάω στο φαρμακειο και μου λέει ο φαρμακοποιος αν ριξεις πάνω απο 1,2 γρμ στο μπουκαλι και το βάλει στο δερμα θα πάθεις εγκαυμα και πολλες τετοιες περιπτωσεις

Μέχρι και μεσα στη δουλεια ήρθε ένας και μου πούλησε κατι κρεμες

 

Η λεύκη πολλες φορες φεύγει από μόνη της γι αυτο και υπαρχουν οι φήμες ότι θεραπεύεται με τα μαζτουνια...

Επεξ/σία από _salazarxx_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 302
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Η protopic που ειναι πολυ καλη κρεμα θα κάνει δουλεια

Μην βαζεις βοτανα και ματζουνια δεν ξερεις τη παρενεργειες έχουν

 

Την έχω πατησει πολλες φορες απο τσαρλατανους, αυτος που σου ειπε για την εφημεριδα αυριο θα ερθει να σου πουλησει φύκια για μεταξωτές κορδέλες

 

Δεν ειναι τα λεφτα ειναι αυτην η αισθηση που έχει μετα οταν καταλαβεις οτι σε κοροιδεψαν

 

Πάντος αν εχεις τοσο μεγάλο προβλημα και είσαι σε αρχικο σταδιο σου συνιστω να κανεις θεραπεια με λειζερ θα φύγει 100 %

 

χρησιμοποιω την protopic 0.1% και ανα 15 ημερες την αλλαζω με την rettavate cream και μετα παλι απο την αρχη! δεν καλυπτει μεγαλη επιφανεια η λευκη και ειναι μονο στο προσωπο.. κληρονομικο στην οικογενεια δεν υπαρχει! εκανα και εξετασεις αιματος και ειναι ολες αρκετα καλες.. στην περιπτωση μου παντως φταιει ο βλακας γιατρος του ταμειου.. οταν ειχα παει την πρωτη φορα ηταν δυο πολυ μικρες κυλιδες και ειπε οτι ειναι απο τον ηλιο.. οταν δεν εφευγαν και μεγαλωσαν ξαναπηγα και ειπε λευκη.. πηγα και σε αλλον γιατρο απαιξω και ειχε την ιδια αποψη.. γι αυτο και οι δυο αλοιφες παραπανω!

 

καταληγω οτι πρεπει να μην ξανα ασχοληθω μαζι της (ασχετα οτι ολοι ρωτουν τι ειναι κ τι ειναι)

 

μου εχει γινει εμμονη ωστοσο και βλεπω παντου ασπρες κηλιδες ,ενω στην πραγματικοτητα δεν υπαρχει τπτ

 

ολα στο κεφαλι μας ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.vitiligo-center.gr/content.php?category=55

 

Θεραπεία

 

1. Τοπικά κορτικοστεροειδή : βαλεριανική βήτα μεθαζόνη 01-02%, κλοπενταζόλη προπιονική 0,05%.

 

2 .Αναστολείς καλσινευρίνης αλοιφή τακρόλιμους 0.01-0.1% και πινεκρόλιμους.

 

3. Στενή ζώνη UVB-nb-Narrowband UVB.

 

4. Φωτοθεραπεία PUVA (8 MOP).

 

5. Laser τύπου Examer 308nm.

 

6. Laser τύπου BIOSKIN 311nm (Στενή ζώνη UVB) μικροφωτοθεραπεία.

 

7. Αντιοξειδωτικά.

 

8. Συνθετικές ενώσεις πιπερίνης.

 

9. Συμπληρωματική θεραπεία (Leopoldo F. Mondes)

 

10. Polypodium Leucotomus ( Φτέρη ) (PL).

 

11. Χειρουργικές θεραπείες :

 

- Μοσχεύματα Suction Blister Grafts

 

- Μοσχεύματα μελανοκυττάρου

 

- Μοσχεύματα Punch Grafts

 

- Μοσχεύματα Sheet Grafts

 

- Συγκαλιέργεια μελανοκυττάρων και κερατινοκυττάρων

 

- Νέα τεχνική ReCell

 

12. Συστηματική θεραπεία (στεροειδή peros).

 

13. Θεραπεία ψυχολογικής στήριξης.

 

---------- Προσθήκη στις 23:11 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 17:03 ----------

 

ΜΟΝΙΜΟ ΜΑΚΙΓΙΑΖ

 

Το μόνιμο μακιγιάζ είναι η εφαρμογή χρώματος στα βαθύτερα στρώματα της επιδερμίδας με στόχο την άψογη εμφάνιση.

 

Ισχύει στην αισθητική για σχηματισμό της γραμμής των φρυδιών, περιγράμματος ματιών, χειλιών, ή για χρωματισμό όλης της επιφάνειας των χειλιών. Επίσης , διορθωτικά εφαρμόζεται για αποκαταστάσεις βλαβών στο πρόσωπο και στο σώμα όπως λεύκη , αλωπεκία, πανάδες, τραύματα, εγκαύματα, διόρθωση θηλών

ΔΙΟΡΘΩΤΙΚΟ ΜΑΚΙΓΙΑΖ : η αποκατάσταση << βλάβης >> στο πρόσωπο ‘η το σώμα επιταχύνεται με μόνιμο μακιγιάζ επιτυγχάνεται με μόνιμο μακιγιάζ. Δίνει την ευκαιρία σε ανθρώπους να ξαναδούν τον εαυτό τους διορθώνοντας ανεπιθύμητα σημάδια από τραυματισμούς , εγκαύματα , αλλοιώσεις από ασθένειες όπως λεύκη, αλωπεκία, ή ανάπλαση ρτης θηλής του μαστού απ’ο εγχείρηση. Επίσης υπάρχει η δυνατότητα κάλυψης και διόρθωσης προηγούμενων ανεπιθύμητων εργασιών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

http://www.healthview.gr/%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BD%CE%AD%CE%B1/%CE%B4%CE%B9%CE%B5%CE%B8%CE%BD%CE%AE/%CF%84%CE%B1-%CE%AC%CF%84%CE%BF%CE%BC%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-%CE%BB%CE%B5%CF%8D%CE%BA%CE%B7-%CE%AD%CF%87%CE%BF%CF%85%CE%BD-%CE%BC%CE%B5%CE%B9%CF%89%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF-%CE%BA%CE%AF%CE%BD%CE%B4%CF%85%CE%BD%CE%BF-%CE%BA%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CE%AE%CE%B8%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%BC%CE%B5%CE%BB%CE%B1%CE%BD%CF%8E%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82

 

Τα άτομα με λεύκη έχουν μειωμένο κίνδυνο κακοήθους μελανώματος

vitiligo

23/04/2010

 

Τα άτομα που πάσχουν από τη δερματική νόσο λεύκη ενδέχεται να διαθέτουν φυσική προστασία έναντι του καρκίνου του δέρματος, υποστηρίζουν ερευνητές από το Πανεπιστήμιο του Λονδίνου στο New England Journal of Medicine.

 

Η μελέτη των επιστημόνων σε περισσότερα από 4.300 άτομα (1.514 με λεύκη και 2.813 χωρίς τη νόσο) έρχεται να ανατρέψει τη μέχρι σήμερα πεποίθηση ότι τα άτομα με λεύκη έχουν αυξημένο κίνδυνο καρκίνου του δέρματος λόγω του κατά τόπους ανοιχτού χρώματος της επιδερμίδας τους.

 

Ο γενετικός έλεγχος των συμμετεχόντων στη βρετανική μελέτη οδήγησε στον εντοπισμό επτά συνολικά γονιδίων που συνδέονται με τη λεύκη, αποκαλύπτοντας στη συνέχεια ότι περίπου 70% των ατόμων έφεραν μία μετάλλαξη ενός κοινού γονιδίου που αυξάνει τις πιθανότητες λεύκης και ταυτόχρονα μειώνει τον κίνδυνο κακοήθους μελανώματος.

Το υπόλοιπο 30% του πληθυσμού έφερε μια διαφορετική έκδοση του γονιδίου που αυξάνει τον κίνδυνο μελανώματος και μειώνει τις πιθανότητες λεύκης. Ωστόσο, επισημαίνουν οι επιστήμονες, αν και όλα τα άτομα είχαν είτε τη μία είτε την άλλη εκδοχή του γονιδίου, καμία από τις δύο παραλλαγές δεν εγγυάται ούτε απόλυτη προστασία ούτε ότι θα αναπτυχθεί σίγουρα είτε λεύκη είτε μελάνωμα.

 

Καθώς τα γονίδια που εντοπίσθηκαν συνδέονταν ήδη και με άλλα αυτοάνοσα νοσήματα, όπως το διαβήτη τύπου 1, τη ρευματοειδή αρθρίτιδα και τον ερυθηματώδη λύκο, οι επιστήμονες πιστεύουν ότι τα ευρήματα αυτά θα μπορούσαν να οδηγήσουν σε βελτιωμένες θεραπείες για τη λεύκη που θα «καταπραΰνουν» την ανοσολογική απόκριση των ασθενών.

 

Πηγή: BBC News

Επεξ/σία από _salazarxx_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα, bronto. διαβασα κι εγω για το λαδι απο βοτανα και δεν ξερω αν αξιζει να το δοκιμασω. αν εχεις οποιαδηποτε συμβουλη, θα με ενδιεφερε να την ακουσω. ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα, bronto. διαβασα κι εγω για το λαδι απο βοτανα και δεν ξερω αν αξιζει να το δοκιμασω. αν εχεις οποιαδηποτε συμβουλη, θα με ενδιεφερε να την ακουσω. ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακουσα οτι υπαρχει και μια κρεμα που την πουλανε σε φαρμακια,aleucol-plus αλλα δεν γνωριζω αν ειναι χρησιμη και βοηθαει....παντως αν ξερει κανεις αλλος τιποτα ας πει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρακαλώ οποιος γνωρίζει το τηλέφωνο της φαρμακοποιού από το Περιστέρι, να μου το στείλει με πμ. γιατί κι εγώ είμαι δίχρωμη.

 

6936599463 παρε μενω περιστερι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Για κοιτάξτε και αυτό http://forums.dromostherapeia.gr/viewtopic.php?f=12&t=8, λένε οτι υπάρχει κάποια φυσική μέθοδος, εδώ στην Ελλάδα για την αντιμετώπιση της λεύκης με διατροφή και χρήση κάποιας κρέμας.

Ορισμένοι μάλιστα γράφουν οτι έχουν δει θεαματακά αποτελέσματα ακόμη και σε περιπτώσεις χρόνιου πρόβλήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπέρα!!

Είμαι 24 χρονών και σχεδον πριν 1 χρόνο παρόυσίασα λεύκη στο δέρμα μου. Αρχικά δεν γνώριζα καν τι είναι η λεύκη. Δεν είχε επεκταθεί πολύ είχα μερικές κηλίδες στα γεννητικά όργανα και στα δάκτυλα.. Πήγα σε πολλούς γιατρούς, δεν πήρα απαντήσεις για το πως μου δημιουργήθηκε για το αν θα εμφανίσω και άλλες λευκές κηλίδες και γενικά για το αν μπορώ να κάνω κάτι για να το σταματήσω, μόνο 2 κρέμες (elidel, protropic).

Τις βάζω καθημερινά την μια πρωί και την άλλη βράδυ.

Δεν ξέρω αν οφείλεται σε αυτές αλλά το αποτέλεσμα είναι να μου έχουν εξαφανιστεί τελείως οι κηλίδες από τα δάχτυλά, έχει μείνει μόνο μια μικρή κηλίδα στα γεννητικά όργανα.

Έτρωγα και συνεχίζω να τρώω καθημερινά Ψάρια, Όσπρια, Φρούτα, Μέλι, Πιπεριές, Τομάτες και Ταχίνι

Αθλούμαι περίπου 3-4 φορές την εβδομάδα

Και πάνω από όλα πίστεψα ότι μπορώ να απαλλαγώ από την λεύκη! Και σχεδόν απαλλάχτηκα! Σκεφτείτε θετικά, μην αγχώνεστε και μην στεναχωριέστε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...