Προς το περιεχόμενο

μTorrent οδηγός και απορίες


ShAd0w_z0nE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένας καλός κανόνας είναι να έχεις το upload στο μισό της ταχύτητας upload σου, οπότε βάλτο στο 40Kbps περίπου. Το download μπορείς να το αφήνεις στο unlimited όταν δεν χρειάζεσαι το internet και να το κατεβάζεις στο 900 περίπου όταν χρειάζεσαι να σερφάρεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
  • Απαντ. 2,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Tayg46 είπε

Είχα κατεβάσει ένα αρχείο με utorrent,στη συνέχεια το διέγραψα από το utorrent,πως το ανεβάζω πάλι ώστε να μπορεί να το κάνουν seed.

Αν το έχεις αποθηκευμένο όπως το κατέβασες, χωρίς δηλαδή να έχεις αλλάξει κάτι από το πακέτο, μπορείς να το ξαναβάλεις για seeding ακολουθώντας τις οδηγίες...

ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ 1:
Αν διέγραψες το αρχείο από τον δίσκο αλλά το αρχείο παραμένει στην λίστα του ut,
α) αντέγραψε πάλι το αρχείο στον ίδιο φάκελο που ήταν και
β) κάνε δεξί κλικ στην καταχώρηση στο ut και επέλεξε "Εξαναγκασμένος επανέλεγχος (Force recheck)". Όταν τελειώσει ο έλεγχος (100%), επιλέγεις το torrent και πατάς στο πράσινο τρίγωνο (Ξεκίνησε) ή δεξί κλικ->Start.

ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ 2:
Αν διέγραψες την καταχώρηση από την λίστα του ut αλλά παραμένει το αρχείο στον δίσκο και στον προεπιλεγμένο φάκελο, τότε
α) πήγαινε μενού "Αρχείο->Add Torrent (no default save)" και στην αναζήτηση κάνε επικόλληση στο όνομα αρχείου το παρακάτω
 

%appdata%\uTorrent

β) Θα σε πάει στον φάκελο όπου θα βρεις το αρχείο torrent που θέλεις και το επιλέγεις.
γ) Μετά στο παράθυρο διαλόγου ξετσεκάρεις την αυτόματη έναρξη και πατάς στις τρεις τελίτσες για να του καθορίσεις τον φάκελο όπου βρίσκεται το αρχείο που θέλεις να μοιράσεις.
δ) Πατάς ΟΚ μέχρι να βγεις στην λίστα και επαναλαμβάνεις με το δεξί κλικ όπως στην 1η περίπτωση, βήμα (β).

ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ 3:
Αν διέγραψες και την καταχώρηση και το αρχείο από τον δίσκο πρώτα πρέπει να επαναφέρεις το αρχείο στον default φάκελο ή όπου θέλεις εσύ, αρκεί να έχει συνεχόμενη πρόσβαση το utorrent και κάνεις ότι στην 2η περίπτωση.

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βασικά, το βήμα όπου ξετσεκάρω την επιλογή "Έναρξη torrent" είναι περιττό, απλά το κάνω λόγω δικιάς μου ανασφάλειας. :)

Και να το αφήσεις στην Έναρξη torrent το ίδιο θα γίνει και δε θα χρειαστεί να κάνεις εξαναγκασμένο επανέλεγχο γιατί θα τον κάνει αυτόματα με την έναρξη του torrent.

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Μια απορια εχω και δε βρισκω καποια απαντηση ως ωρας, βοηθεια! κατι torrents με μεγεθος 12 mb πως δουλευουν? εχουν ενα .exe μεσα. Κλεινω antivirus κτλ αλλα δε κανουν τιποτα.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω πολύ καιρό να ασχοληθώ με το πρόγραμμα έχω δυο απορίες

Να χρησιμοπιήσω την τελευταία έκδοση ή την 2.2.1 ;

'Οσον αφορά το κομμάτι της νομιμότητας υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω μετά τον αποκλεισμό της πρόσβασης από τους πάροχους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα 

Έχω μια απορία. Όταν κατεβάζω μεγάλα αρχεία ενώ κατεβάζω με 1ΜΒ/s μετά τα10γιγααμπαιτ περίπου μου κόβει ταχύτητα κ πέφτει σε κάτι κιλομπαιτ. Θα πρέπει να κλείσω το τορεντ κ να το ξανά ανοίξω για να ξεκινήσει παλι να κατεβάζει με ίδια ταχύτητα. 

Διάβασα ότι ίσως είναι isp throtling αλλά αν ανοίξω πχ το γιουτουμπ εκείνη την ώρα φορτώνει κανονικά κ γρήγορα άμα ήταν θροτλινγκ στη γραμμή δε θα έπρεπε να σέρνεται κ το γιουτουμπ η κόβουν μόνο το τορεντ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, gaspari είπε

Επειδή έχω πολύ καιρό να ασχοληθώ με το πρόγραμμα έχω δυο απορίες

Να χρησιμοπιήσω την τελευταία έκδοση ή την 2.2.1 ;

Μια χαρά είναι η 2.2.1. Αυτήν χρησιμοποιώ κι εγώ.

Αναφορά σε κείμενο

'Οσον αφορά το κομμάτι της νομιμότητας υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω μετά τον αποκλεισμό της πρόσβασης από τους πάροχους;

Όχι, τίποτα αν και καλά είναι να αρχίσουμε και στην Ελλάδα την χρήση ενός σωστού VPN. Και τονίζω το "σωστού" γιατί με τα free δεν γίνεται δουλειά (χαμηλές ταχύτητες, περιορισμός όγκου, αδυναμία χρήσης torrenting κτλ). Εννοείτε ότι θα πρέπει να έχεις ήδη ορίσει τους dns στην σύνδεση σου σε cloudflare (1.1.1.1 και 1.0.0.1) ή google (8.8.8.8 και 8.8.4.4). Εγώ το έχω ορίσει στο router μου για όλο το εσωτερικό δίκτυο.

3 ώρες πριν, Marios1981 είπε

Καλησπέρα 

Έχω μια απορία. Όταν κατεβάζω μεγάλα αρχεία ενώ κατεβάζω με 1ΜΒ/s μετά τα10γιγααμπαιτ περίπου μου κόβει ταχύτητα κ πέφτει σε κάτι κιλομπαιτ. Θα πρέπει να κλείσω το τορεντ κ να το ξανά ανοίξω για να ξεκινήσει παλι να κατεβάζει με ίδια ταχύτητα. 

Το upload πόσο το έχεις; Βάλτο στα 50 με 60Kbps.

Αναφορά σε κείμενο

Διάβασα ότι ίσως είναι isp throtling αλλά αν ανοίξω πχ το γιουτουμπ εκείνη την ώρα φορτώνει κανονικά κ γρήγορα άμα ήταν θροτλινγκ στη γραμμή δε θα έπρεπε να σέρνεται κ το γιουτουμπ η κόβουν μόνο το τορεντ? 

Μπορεί να σε αποσυνδέει από τους γερούς uploaders για να δώσει και σε κανέναν άλλον. Αν το αφήσεις έτσι π.χ. 2-3 ώρες, δεν ανεβαίνει ξανά;

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, micos000 είπε

Το upload πόσο το έχεις; Βάλτο στα 50 με 60Kbps.

Μπορεί να σε αποσυνδέει από τους γερούς uploaders για να δώσει και σε κανέναν άλλον. Αν το αφήσεις έτσι π.χ. 2-3 ώρες, δεν ανεβαίνει ξανά;

Οχι δεν ξανα ανεβαινει αν δε το κλεισω κ το ανοιξω ....το ειχα αφησει το βραδυ να κατεβαζει κ το πρωι κατα τις 11 που σηωθηκα ηταν στο 20 με 30 kbps.

45 γιγα το εκανα ρισταρτ 3 φορες για να το κατεβασει.Καθε 10 12 γιγαμπαιτ εκοβε το νταουνλοαντ

Το απλοαντ το εχω στο 5 θα το βαλω στο 50 την επομενη φορα να δω αν εχει διαφορα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, micos000 είπε

 Εννοείτε ότι θα πρέπει να έχεις ήδη ορίσει τους dns στην σύνδεση σου σε cloudflare (1.1.1.1 και 1.0.0.1) ή google (8.8.8.8 και 8.8.4.4). Εγώ το έχω ορίσει στο router μου για όλο το εσωτερικό δίκτυο.

 

 

Τους dns πως τους αλλάζω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο pc ή στο router; Στο pc πας δεξί κλικ στο εικονίδιο του δικτύου->Άνοιγμα ρυθμίσεων δικτύου. Μετά αλλαγή επιλογών προσαρμογέα στο Ethernet (αν είσαι ασύρματα θα πας στο Wifi) και στο παράθυρο που θα ανοίξει θα πας ιδιότητες στο πρωτόκολλο TCP/IP v4. Εκεί θα τσεκάρεις την χρήση dns και θα βάλεις 1.1.1.1 σαν πρωτιμόμενο και 1.0.0.1 σαν εφεδρικό διακομιστή dns.

Στο router θα πρέπει να πας στις ρυθμίσεις LAN και κάπου θα λέει κάτι για DNS (όχι το Dynamic DNS).

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Καλημερα σας παλι αντιμετοπιζω προβλημα με το uTorrent 2.2.1 αυτο πρεπει να χρεισιμοποιηω αφου ειμαι στο Greek-Team.cc μελος εδω και πολλα χρονια. Το προβλημα μου τωρα ειναι πως εχω ενα σκληρο δισκο 4ΤΒ και φριαζει το utorrent με μηνυματα οπως δεν ανταποκρινεται και ο δισκος υπερφορτωθηκε στο 100% Τι μπορω να κανω για να μην ξανα εχω αυτα τα προβληματα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...