Προς το περιεχόμενο

μTorrent οδηγός και απορίες


ShAd0w_z0nE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια αντιμετωπιζω το εξης θεματακι > με το που ενεργοποιω το μtorrent (ειτε για να ανεβασω κατι ειτε για να κατεβασω) μετα απο λιγα δευτερολεπτα δεν εχω προσβαση στο ιντερνετ π.χ. απο τον chrome που χρησιμοποιω, ενω συνεχιζω να κατεβαζω και να ανεβαζω κανονικα, δηλαδη δεν αποσυνδεομαι απο το δικτυο και το προγραμμα τρεχει κανονικα. για να διορθωθει το προβλημα πρεπει να κλεισω το μtorrent και να κανω αποσυνδεση και επανασυνδεση στο δικτυο, μετα ολα καλα παλι. ιδεες? 

(χρησιμοποιω την τελευταια εκδοση 3.2.3 και το προβλημα μου εμφανιζεται στο λαπτοπ με wifi συνδεση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

παιδια αντιμετωπιζω το εξης θεματακι > με το που ενεργοποιω το μtorrent (ειτε για να ανεβασω κατι ειτε για να κατεβασω) μετα απο λιγα δευτερολεπτα δεν εχω προσβαση στο ιντερνετ π.χ. απο τον chrome που χρησιμοποιω, ενω συνεχιζω να κατεβαζω και να ανεβαζω κανονικα, δηλαδη δεν αποσυνδεομαι απο το δικτυο και το προγραμμα τρεχει κανονικα. για να διορθωθει το προβλημα πρεπει να κλεισω το μtorrent και να κανω αποσυνδεση και επανασυνδεση στο δικτυο, μετα ολα καλα παλι. ιδεες? 

(χρησιμοποιω την τελευταια εκδοση 3.2.3 και το προβλημα μου εμφανιζεται στο λαπτοπ με wifi συνδεση)

α.δοκιμασε να περιορισεις το Upload.

β.δοκιμασε αλλη εκδοση πχ καποια beta η αλλον client πχ vuze.

γ.μειωσε τα max connections και γενικα τα connection .πας στα Options του Mtorrent.

δ.επισης προληπτικα Port forward.

 

τι εννοεις δεν εχεις προσβαση; οτι πχ "κρασαρει" και παει πολύ αργά;

μαλλον εννοει οτι δεν ανοιγουν οι σελιδες καθολου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλλον εννοει οτι δεν ανοιγουν οι σελιδες καθολου

Και εγω αυτο υποπτευομαι αλλά λέει "δεν εχω προσβαση στο ιντερνετ"=σα να κοβεται ακομα και η συνδεση, γιαυτο παραξενευτηκα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλα γραφει παρακατω οτι συνεχιζει να ανεβαζει κατεβαζει αρα δενεχει πεσει το internet.

Σωστά! :-)

Αλλά ποσο κουλό παιζει να ναι, για να κανει αποσυνδεση και μετα ξανα συνδεση και να ναι οκ μετα;

Αν έπιανε μαξ ταχυτητα downloading με το που το ξανα-ανοιγε, γιατι δε κολλούσε τότε;

 

Φιλοσοφικά ζητήματα απόψες!!! :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει γινει και με αλλους αυτο οταν ανοιγουν το Mtorrent να κολλανε τα παντα.σε ενα φυσιολογικο ρουτερ ναι αυτο δεν στεκει.οποτε εκει υποχρεωτικα κανεις ολες τις παραπανω δοκιμες.η το ρουτερ για καποιο λογο τρωει σκαλωμα η μπορει να γινονται πολλα πραγματα αλλα θελει δοκιμες για να δει τι γινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ! Απλα δε μου εχει τυχει να τρωει τοοοοοσο σκαλωμα το ιντερνετ με το utorrent.

To πιο σύνηθες ειναι η ταχυτητα downloading που οντως γονατίζει το ανοιγμα ιστοσελίδας και θέλει περιορισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ! Απλα δε μου εχει τυχει να τρωει τοοοοοσο σκαλωμα το ιντερνετ με το utorrent.

To πιο σύνηθες ειναι η ταχυτητα downloading που οντως γονατίζει το ανοιγμα ιστοσελίδας και θέλει περιορισμό.

κανονικα δεν πρεπει να τρωει σκαλωμα εκτος αν ο αλλος εχει βαλει απειρα Max connections η αν εχει βαλει να κατεβαζει η να seedarei παρα μα παρα πολλα τορρεντς οποτε εκει το να μειωσει καποιος τα Max connections ανα τορρεντ η γενικοτερα βοηθαει οπως και το port forward.επισης ο περιορισμος στο Up/down προυποθετει οτι δεν εχει Ξετσεκαριστει η επιλογη apply rate to limit utp connections.αλλιως αν καποιος το ξετσεκαρει οτι Limit και να παει να κανει δεν θα παιξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερει κανεις αν υπαρχει τροπος οταν χρησιμοποιω το web ui του utorrent να μπορω να ψαχνω την τοποθεσια ληψης οπως την ψαχνω κανονικα (explorer) και οχι οπως την εχει το web ui?

ειδικα σε σειρες πρεπει να βρισκεις και να γραφεις ολη την διευθυνση πχ series/how i met your mother/season 8 κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει "ιδανικός" αριθμός στα torrent που μπορεί κάποιος να κατεβάζει / seedarei ;

Όχι. Εξαρτάται από την ταχύτητα της γραμμής σου και την αντοχή του router σου.

Τι εννοώ, αν έχεις 2ΜΒ  γραμμή και seedάρεις 50 torrents με 3 συνδέσεις και 25Kbps upload speed στο κάθε seed τότε ο client θα ανοίγει 150 συνδέσεις για upload και το κάθε torrent θα στέλνει μισό kb. Εγώ σε 4ΜΒ γραμμή κατεβάζω μέχρι 3 ταυτόχρονα και ανεβάζω μέχρι 10 με 30Kbps upload speed και 2 connections per torrent.

 

ξερει κανεις αν υπαρχει τροπος οταν χρησιμοποιω το web ui του utorrent να μπορω να ψαχνω την τοποθεσια ληψης οπως την ψαχνω κανονικα (explorer) και οχι οπως την εχει το web ui?

ειδικα σε σειρες πρεπει να βρισκεις και να γραφεις ολη την διευθυνση πχ series/how i met your mother/season 8 κτλ

Μπορείς να ενεργοποιήσεις team viewer και να βλέπεις τα πάντα κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει "ιδανικός" αριθμός στα torrent που μπορεί κάποιος να κατεβάζει / seedarei ;

οσο λιγοτερα τοσο καλυτερα με ποια εννοια.αμα βαλεις να seedareis 10 θα χασεις και αρκετα Kilobytes για τα connections συν οτι θα ζοριζεις γενικοτερα το ρουτερ κτλ κτλ.οποτε αν μπορεις να seedareis full αλλα λιγα τορρεντς ειναι καλυτερο απο το να seedareis 50 torrents με 1 kilobyte Το ενα.οσο πιο πολλα connections τοσο πιο πολυ χαμενο bandwidth τοσο πιο αργο surfing παραλληλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μπορείς να ενεργοποιήσεις team viewer και να βλέπεις τα πάντα κανονικά.

 

Έχω logmein, αλλά δεν είναι εκεί το πρόβλημα!

 

Ας πούμε ότι είμαι στον 2ο υπολογιστή, βρίσκω το torrent και το κατεβάζω - ανοίγω παράθυρο webui και φορτώνω το τόρεντ απο το δικό μου pc, αλλά με λίγη δυσκολία όσον αφορά την τοποθεσία λήψης

 

Μέσω remote με το logmein θα πρέπει να σερφάρω απο τον browser του pc που έχω μπεί, να πάω στην σελίδα του τόρεντ, να το κατεβάσω και να το περάσω στο utorrent - οπότε αρκετά πιό δύσκολη δουλειά!

 

Αν μπορούσα να χρησιμοποιώ το webui με μιά μικρή ευκολία στην εύρεση της τοποθεσίας λήψης θα ήταν ότι καλύτερο μιάς και θα ήταν συνδυασμός των δύο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...