Προς το περιεχόμενο

μTorrent οδηγός και απορίες


ShAd0w_z0nE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ναι, αν και πιστευω οτι ακομα εχω προβλημα στη γραμμη. σημερα μου επεσε καμια 30αρια φορες εχοντας ανοιχτο μονο το σκαυπ με απλη κληση φωνης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ΔΥΟ ερωτησεις για το μTorrent

 

- Yπαρχει τροπος μια εντολη να δινεται για ολα τα αρχεια της λιστας (πχ. start ή force re-check) ?

 

- Mπορω να αυξησω το upload? Το εθεσα μεν απεριοριστο, αλλα μονο 50k oταν το συνολικο μου ειναι 660?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΥΟ ερωτησεις για το μTorrent

 

- Yπαρχει τροπος μια εντολη να δινεται για ολα τα αρχεια της λιστας (πχ. start ή force re-check) ?

Ναι, επιλέγεις αυτά που θέλεις απ' τη λίστα και με δεξί κλικ δίνεις την εντολή που θες.

 

 

- Mπορω να αυξησω το upload? Το εθεσα μεν απεριοριστο, αλλα μονο 50k oταν το συνολικο μου ειναι 660?

Τα "50" που βλέπεις στο μTorrent είναι με μονάδα μέτρησης Kilobytes/sec. Τα "660" που λες συνολικό μήπως τα βλέπεις από το router σου...(όπου κατά πάσα πιθανότητα έχουν μονάδα μέτρησης Kilobits/sec) ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, επιλέγεις αυτά που θέλεις απ' τη λίστα και με δεξί κλικ δίνεις την εντολή που θες.

 

Φιλε μου ρωτησα αν γινεται να δινεται εντολη για ολα, ωστε να μην πηγαινουμε σε ενα-ενα.

 

 

 

Τα "50" που βλέπεις στο μTorrent είναι με μονάδα μέτρησης Kilobytes/sec. Τα "660" που λες συνολικό μήπως τα βλέπεις από το router σου...(όπου κατά πάσα πιθανότητα έχουν μονάδα μέτρησης Kilobits/sec) ;

 

Ας μην επικεντρωθουμε στις μοναδες μετρησεως.

Τα 660 Kbps φυσικα τα βλεπω απ τη σελιδα του router.

Aν λοιπον θεσουμε απεριοριστο το upload στο μTorrent, τι ταχυτητα αντιστοιχει σε αυτα τα 660?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου ρωτησα αν γινεται να δινεται εντολη για ολα, ωστε να μην πηγαινουμε σε ενα-ενα.

 

Ο Parsifal σου απάντησε ότι μπορείς να επιλέξεις όσα και όποια θέλεις. Εξυπακούεται ότι αν θέλεις να τα επιλέξεις όλα το κάνεις με τους κλασσικούς τρόπους (CTRL+A για όλα ή κλικ στο πρώτο και μετά SHIFT+κλικ στο τελευταίο ή με το ποντίκι τα περικλείεις με επιλογή).

 

Ας μην επικεντρωθουμε στις μοναδες μετρησεως.

Τα 660 Kbps φυσικα τα βλεπω απ τη σελιδα του router.

Aν λοιπον θεσουμε απεριοριστο το upload στο μTorrent, τι ταχυτητα αντιστοιχει σε αυτα τα 660?

Κι όμως, πρέπει να επικεντρωθούμε πρώτα στις μονάδες μέτρησης για να βγεςι σωστά το αποτέλεσμα.

1 Byte=8 bits. Διαιρείς και:

660 Kbps (Kilobits per seconds) / 8 =~82,5 KBps (KiloBytes per second)

 

Στο 50KBps που το έχεις είναι μια χαρά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ο Parsifal σου απάντησε ότι μπορείς να επιλέξεις όσα και όποια θέλεις. Εξυπακούεται ότι αν θέλεις να τα επιλέξεις όλα το κάνεις με τους κλασσικούς τρόπους (CTRL+A για όλα ή κλικ στο πρώτο και μετά SHIFT+κλικ στο τελευταίο ή με το ποντίκι τα περικλείεις με επιλογή).

 

 

Οτι μπορω να επιλεξω οποιο θελω το ξερω, χρονια τωρα χρησιμοποιω το μTorrent.

 

Control+A μαλιστα, αυτη ειναι η απαντηση, thanx.

 

Mε το ποντικι πως περικλειονται, δε βλεπω να γινεται. Μηπως θελέι και καποιο πληκρο πατημενο ταυτοχρονα?

 

Κι όμως, πρέπει να επικεντρωθούμε πρώτα στις μονάδες μέτρησης για να βγεςι σωστά το αποτέλεσμα.

1 Byte=8 bits. Διαιρείς και:

660 Kbps (Kilobits per seconds) / 8 =~82,5 KBps (KiloBytes per second)

 

Στο 50KBps που το έχεις είναι μια χαρά

 

Δεν το εχω εγω, μονο του παει. Εγω απλα εβαλα (και θελω) απεριοριστο.

 

Αφου λοιπον η συνδεση μου αντιστοιχει σε 82 πως ειμαι μια χαρα μονο με 50;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις απεριόριστο βάλτο απεριόριστο.

Να ξέρεις όμως ότι κατά πάσα πιθανότητα θα σου μπλοκάρει γενικά το σερφάρισμα. Από αυτήν την άποψη είπα ότι είσαι μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oπως ειπα, το εχω ηδη βαλει απεριοριστο. Επειδη ομως μου δινει μονο 50 upload, το ερωτημα ειναι αν μπορει αυτο να ανεβει.

 

Η download ταχυτητα της γραμμης μου ειναι 7-17mbps, αλλα εσυ θεωρεις οτι ενα upload στο mΤοrrent στα 50-80kbps θα μου μπλοκαρει γενικα το σερφαρισμα?...

Το upload του μTorrent μπλοκαρει περισσοτερο το γενικο  σερφαρισμα απ οτι το download? (τo download φτανει ως τα 1,5mbps)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασε μερικά πράγματα για το μtorrent.

 

Παίζει μεγάλο ρόλο και ο αριθμός των connections που «αντέχει» το router.

 

Με το να έχεις το upload limit στα 20ΚΒ/s και αυτό να μοιράζεται σε 80 ενεργά torrents δεν καταφέρνεις κάτι. Πάλι μπουκωμένη θα είναι η γραμμή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To καθε router εχει διαφορετικο αριθμο "ανεκτων" connections?

 

Απο που συμπερανες οτι ειναι μπουκωμενη η γραμμη μου? Τι ακριβως εννοεις "μπουκωμενη"?

 

Δεν ειπα οτι εχω το upload limit στα 20kb, απεριοριστο ειπα οτι το εχω.

Ο σκοπος ειναι να υπαρχει μεγαλο upload ωστε να ανεβαινει το ratio :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως ναι, δεν είναι όλα τα routers ίδια.

 

Πέρα απ' αυτό βέβαια, παίζει ρόλο και πώς έχεις ρυθμίσει το ίδιο το μTorrent σχετικά με τον αριθμό των connections.

 

Δεν αναφέρθηκα συγκεκριμένα στη δική σου, αλλά γενικά. Όταν έχεις πολλά ενεργά torrents, δυσκολεύει το πράγμα, κι ας έχεις αθροιστικά ίδιο up/down speed σε σχέση με ένα-δύο torrents.

 

Επίσης, το ότι έχεις unlimited το upload (ή και το download), δε βοηθάει. Δεν το έχω ψάξει ενδελεχώς, αλλά από προσωπική εμπειρία τόσα χρόνια με torrents, έχω καταλήξει σε αυτό το συμπέρασμα. 

 

Εγώ έχω βρει πού τερματίζει το upload της γραμμής μου και έχω ορίσει ανάλογα (~10% κάτω) το upload limit στο μTorrent.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

To καθε router εχει διαφορετικο αριθμο "ανεκτων" connections?

όσο να ναι, αυτό έλειπε να έχει τα ίδια ένα router των 40-50 euro με ένα των 150/200+ :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...