Προς το περιεχόμενο

μTorrent οδηγός και απορίες


ShAd0w_z0nE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ πάντως έχω ένα παλιοχαρχάλι p4 1.8 με 768 ram και geforce mx400 κάρτα γραφικών με xp sp3 και πάει μια χαρά. Έχει μια ψιλοκαθυστέρηση στις λειτουργίες του αλλά δεν είναι κάτι που δεν παλεύεται.

Βέβαια το έχω σταυρώσει και δεν έχω βάλει av επειδή το χειρίζομαι μόνο εγώ και προσέχω (σχετικά) που μπαίνω και τι κατεβάζω. Δεν τον έχω για παιχνίδια, μόνο για Internet και λίγο visual basic 6, photoshop 6 και premiere 6.5 μόνο για (dv-avi και sd αναλύσεις από κάμερα). Βέβαια ένα settlers 3 ή empire earth τα παίζει, ακόμα και half life 1. Μου φτάνει μέχρι εκεί. Το σκανάρω που και που με live av και adwcleaner και αν τα παίξει ποτέ θα φάει επαναφορά από ghost ή φορμάτ, ανάλογα τα κέφια και το διαθέσιμο χρόνο.

Ρε κι εγω δεν παιζω παιχνιδια ο κακομοιρης (τα τελευταια χρονια τουλαχιστον, μπορει καποια στιγμη στο μελλον να ξαναρχισω, δεν ξερεις), το firefox ητανε που ετρωγε απιστευτα κολληματα, και ακομα και ο windows explorer, αμα ειχα καμια δεκαρια παραθυρα ανοιχτα, και δεν παλευοτανε με την καμια. Εφτανε και σε σημεια να κανει κανενα 5'-10'αλεπτο να αντιδρασει (στις καλες εποχες που ειχανε κανει κατι τρελα με το flash player). Νταξει χρησιμοποιω και photoshop και matlab καποιες φορες, ειδικα το ματλαμπ τα χρειαζεται.

 

Εσύ με 3.2GHz (και αν είναι και p4 με ht ακόμα καλύτερα) και 1gb θα πρέπει να πετάς. Σκέψου το να του πετάξεις άλλο ένα gb και να βάλεις 7άρια home basic.

Ναι γενικα δεν εχω παραπονο, οσο δεν τον εχω πολυφορτωμενο. Δηλαδη τωρα ας πουμε ειναι πολυ καλος. Pentium 4 ειναι οντως, το ht δεν τσελω τι ειναι. Ηθελα οπως λες να παρω μια ραμ ακομα πριν δυο χρονια αλλα εκανε 30 ευρω επειδη ειναι αντικα και το αφησα. Θα το ξανασκεφτω παντως. Γιατι τι αλλο να κανω; Να παρω καινουριο δεν παιζει ετσι κι αλλιως, αρα μπορει να του κατσω κανενα μπατζανι.

παιζει το ht να ειναι χαι τεφινισιον; αχα καλο ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εχω μια Trascend 512MB PC133 SDRAM, τέτοιες παιρνει?

τη θες?

 

Φιλε δεν ξερω καθολου. Ειχα παει μια φορα το κουτι στο πλαισιο για μια αλλη δουλεια και μου χανε πει, αλλα δε θυμαμαι.

 

 

 

Από ebay θα πάρεις 1gb κανά 10άρικο με δωρεάν μεταφορικά.

 

Οντως παιζει; Με ενδιαφερει πολυ τοτε. Απλως η ιστορια ειναι τωρα να βρω τι ειδη ραμ υπαρχουνε, ποια παιρνει ο υπολογιστης μου, κλπ.

 

εχω αρχισει και νιωθω λιγο αβολα, μιλαμε σαν να ειναι το μπλογκ μου εδω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον sdram πρέπει να παίρνει αλλά αν ξεκουμπώσεις μια μνήμη σίγουρα θα λέει κάτι στο αυτοκόλλητο πάνω της.

Αν έχει δύο εγκοπές στα ποδαράκια τότε είναι sdram σίγουρα, μάλλον 133MHz. Αν έχει μια εγκοπή τότε είναι ddr, το πιθανότερο ddr1 333 ή 400

Νομίζω ότι το speccy σου λέει τι μνήμες έχεις, το ίδιο και το cpu-z

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον sdram πρέπει να παίρνει αλλά αν ξεκουμπώσεις μια μνήμη σίγουρα θα λέει κάτι στο αυτοκόλλητο πάνω της.

Αν έχει δύο εγκοπές στα ποδαράκια τότε είναι sdram σίγουρα, μάλλον 133MHz. Αν έχει μια εγκοπή τότε είναι ddr, το πιθανότερο ddr1 333 ή 400

Νομίζω ότι το speccy σου λέει τι μνήμες έχεις, το ίδιο και το cpu-z

DDR λεει στο type, τωρα αν ειναι DDR1, 333, 400, κλπ. δεν ξερω. Βεβαια λεει και DRAM Frequency καπου. Αν θυμαμαι καλα πρεπει να'χω δυο 512αρες.

 

 

gJFsX4L.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τετοια εχω, με 2 εγκοπες

Ναι, sdram είναι η δικιά σου.

 

DDR λεει στο type, τωρα αν ειναι DDR1, 333, 400, κλπ. δεν ξερω. Βεβαια λεει και DRAM Frequency καπου. Αν θυμαμαι καλα πρεπει να'χω δυο 512αρες.

 

 

gJFsX4L.jpg

 

DDR1 είναι. Έχεις 4 θέσεις απ' ότι βλέπω για μνήμες, οπότε μπορείς να πάρεις 2χ1GB ddr1 400 για να πας στα 3 που είναι το μέγιστο για 32bit λειτουργικά. Πέτα πάνω 7 home basic, εκτός αν έχεις καλή κάρτα γραφικών οπότε να πας στα home premium με aero.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι μου δείχνεις εδώ; Αυτή είναι κάρτα γραφικών (nvidia 8500gt). Δεν μπορείς να πάρεις μνήμη από vga και να την βάλεις στο σύστημα.

Εκτός αν ζητάς να σου πω αν είναι καλή η κάρτα γραφικών, οπότε ναι, καλή είναι για παλιά συστήματα και εφ' όσον δεν έχεις απαιτήσεις από τα παιχνίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι μου δείχνεις εδώ; Αυτή είναι κάρτα γραφικών (nvidia 8500gt). Δεν μπορείς να πάρεις μνήμη από vga και να την βάλεις στο σύστημα.

Εκτός αν ζητάς να σου πω αν είναι καλή η κάρτα γραφικών, οπότε ναι, καλή είναι για παλιά συστήματα και εφ' όσον δεν έχεις απαιτήσεις από τα παιχνίδια.

χαχαχα οχι νταξει, ειμαι ασχετος, αλλα οχι και τοσο ασχετος. Απλα ρωταω αν θεωρειται καλη, για αυτο που ειπες, "εκτός αν έχεις καλή κάρτα γραφικών οπότε να πας στα home premium με aerο". Θεωρω οτι απαντησες ναι, οποτε θα ψαξω για αυτα που ειπες. Το DDR2 το επεσημανα σε περιπτωση που ερχεται σε αντιθεση με το DDR1 που ειπες, επειδη για τη ραμ το σπεκυ ελεγε σκετο DDR. Τελοσπαντων.

(ευχαριστω εννοειται)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:)

Δεν έχει σχέση ο τύπος μνήμης της κάρτας γραφικών με τον τύπο μνήμης του συστήματος.

Οι νέες κάρτες γραφικών έχουν φτάσει στο ddr5 που δεν υπάρχει αντίστοιχο για μνήμη ram.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...