Προς το περιεχόμενο

μTorrent οδηγός και απορίες


ShAd0w_z0nE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να κάνεις απεγκατάσταση την παπαριά που κατάντησε το ut από την έκδοση 3 και μετά (από τότε που το εξαγόρασε η Bittorent Inc) και να κατεβάσεις την 2.2.1.

http://www.oldversion.com/windows/utorrent-2-2-1-25302

Αυτό το utweb που σου βγάζει είναι το utorrent web και στην ουσία είναι ένα interface για να το χειρίζεσαι webικά, δηλαδή μέσα από browser.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 ώρες πριν, micos000 είπε

Να κάνεις απεγκατάσταση την παπαριά που κατάντησε το ut από την έκδοση 3 και μετά (από τότε που το εξαγόρασε η Bittorent Inc) και να κατεβάσεις την 2.2.1.

http://www.oldversion.com/windows/utorrent-2-2-1-25302

Αυτό το utweb που σου βγάζει είναι το utorrent web και στην ουσία είναι ένα interface για να το χειρίζεσαι webικά, δηλαδή μέσα από browser.

Σε ευχαριστώ πολύ! Δούλεψε άψογα! Να'σαι καλά!! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Εδω και 5 μερες πανω κατω ο utorrent 2.2.1 τρωει κατι σκαλωματα και ανεβαζει την cpu usage πανω απο 30 % με spikes σε καποιους cores να φτανουν στο 100% ,με αποτελεσμα να αρχιζει το pc να λαγκαρει ,να κολλαει κλπ.Κλεινοντας τον utorrent απο task manager επιστρεφουν ολα στο φυσιολογικο.Αρχισαι να το κανει αυτο μετα το τελευταιο update των win 10 της 1903 και συνεχιζει να το κανει και στην 1909.Ειδα πως το παθαινει αυτο ο client την ωρα που καποιο απο τα torrents maxarei το upload που εχω βαλει ως οριο.Εχει καποιος παθει κατι αντιστοιχο?? Ειναι καποια ρυθμιση που θελει αλλαγη? Οταν δεν maxarei καποιο torrent το upload δουλευει κανονικα χωρις να ξεπερναει το cpu usage πανω απο 10%.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

4 ώρες πριν, generalb31 είπε

Εδω και 5 μερες πανω κατω ο utorrent 2.2.1 τρωει κατι σκαλωματα και ανεβαζει την cpu usage πανω απο 30 % με spikes σε καποιους cores να φτανουν στο 100% ,με αποτελεσμα να αρχιζει το pc να λαγκαρει ,να κολλαει κλπ.Κλεινοντας τον utorrent απο task manager επιστρεφουν ολα στο φυσιολογικο.Αρχισαι να το κανει αυτο μετα το τελευταιο update των win 10 της 1903 και συνεχιζει να το κανει και στην 1909.Ειδα πως το παθαινει αυτο ο client την ωρα που καποιο απο τα torrents maxarei το upload που εχω βαλει ως οριο.Εχει καποιος παθει κατι αντιστοιχο?? Ειναι καποια ρυθμιση που θελει αλλαγη? Οταν δεν maxarei καποιο torrent το upload δουλευει κανονικα χωρις να ξεπερναει το cpu usage πανω απο 10%.

Ποιο είναι το max upload που έχεις βάλει και ποιο είναι το max upload που έχει η γραμμή σου; Εγώ το έχω στο 1/3 με 1/4 του μεγιστου upload της γραμμής μου και δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο σε 10άρια 1909 (ut v2.2.1 build 25302). Επίσης στις ρυθμίσεις->advanced βρες το net.max_halfopen και κάντο στο μισό και στις ρυθμίσεις->badwidth βάλε στο μισό το nunber of upload slots.

Επίσης έλεγξε στο firewall (windows+r και δώσε firewall.cpl και στα αριστερά που λέει "Αποδοχή εφαρμογής ή δυνατότητας...") μήπως στο πέταξε από τις εξαιρέσεις. Θα πρέπει να έχει δύο καταχωρίσεις, και tcp-in και udp-in και τσεκαρισμένα και τα δύο με τσεκ και στο ιδιωτικό και στο δημόσιο.

2 ώρες πριν, ppetr είπε

Να βαλεις την τελευταια εκδοση του utorrent

Τέτοια υποβάθμιση;;; :)

 

Επεξ/σία από micos000
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, micos000 είπε

Ποιο είναι το max upload που έχεις βάλει και ποιο είναι το max upload που έχει η γραμμή σου; Εγώ το έχω στο 1/3 με 1/4 του μεγιστου upload της γραμμής μου και δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο σε 10άρια 1909 (ut v2.2.1 build 25302). Επίσης στις ρυθμίσεις->advanced βρες το net.max_halfopen και κάντο στο μισό και στις ρυθμίσεις->badwidth βάλε στο μισό το nunber of upload slots.

Επίσης έλεγξε στο firewall (windows+r και δώσε firewall.cpl και στα αριστερά που λέει "Αποδοχή εφαρμογής ή δυνατότητας...") μήπως στο πέταξε από τις εξαιρέσεις. Θα πρέπει να έχει δύο καταχωρίσεις, και tcp-in και udp-in και τσεκαρισμένα και τα δύο με τσεκ και στο ιδιωτικό και στο δημόσιο.

Τέτοια υποβάθμιση;;; :)

Με 50 vdsl ειμαι και εχω 50 /5 κανονικα και ολα ρυθμισμενα,το θεμα μου ειναι γιατι δημιουργει τα spikes στιγμιαια στους πυρηνες και μου κολαει το συστημα/lagarei ,απλα επειδη ειναι τερμα εκνευριστικο και ακρη δε βρισκω θα παω σε Qbittorrent και θα ξεμπερδευω.....αρκετα χρονια εμεινα με την αξιοπιστη 2.2.1 !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ppetr είπε

Μεγαλε βαλε και win 98, ξερεις, με τις δισκετες

Ξέρω και 98 και 95 και ότι θέλεις. Το ut όμως μετά από την έκδοση 2.2.1, από τη στιγμή δηλαδή που εξαγοράστηκε από την bittorrent inc, είναι μια χαβούζα που βρίθει από διαφημίσεις και άχρηστες λειτουργίες που δεν προσφέρουν τίποτα στη λειτουργικότητα του.

Και για να ξέρεις, είμαι υπέρ των ενημερώσεων σε γενικές γραμμές εκτός από περιπτώσεις όπως του ut, του kmplayer μετά την έκδοση 3 και των προγραμμάτων που εξαγόρασε η iobit που ενώ πριν δούλευαν μια χαρά, μετά την εξαγορά τα κατάστρεψε.

9 λεπτά πριν, generalb31 είπε

Με 50 vdsl ειμαι και εχω 50 /5 κανονικα και ολα ρυθμισμενα,το θεμα μου ειναι γιατι δημιουργει τα spikes στιγμιαια στους πυρηνες και μου κολαει το συστημα/lagarei ,απλα επειδη ειναι τερμα εκνευριστικο και ακρη δε βρισκω θα παω σε Qbittorrent και θα ξεμπερδευω.....αρκετα χρονια εμεινα με την αξιοπιστη 2.2.1 !

Αυτά συνήθως γίνονται όταν το μπλοκάρει το firrewall.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, micos000 είπε

Ξέρω και 98 και 95 και ότι θέλεις. Το ut όμως μετά από την έκδοση 2.2.1, από τη στιγμή δηλαδή που εξαγοράστηκε από την bittorrent inc, είναι μια χαβούζα που βρίθει από διαφημίσεις και άχρηστες λειτουργίες που δεν προσφέρουν τίποτα στη λειτουργικότητα του.

Και για να ξέρεις, είμαι υπέρ των ενημερώσεων σε γενικές γραμμές εκτός από περιπτώσεις όπως του ut, του kmplayer μετά την έκδοση 3 και των προγραμμάτων που εξαγόρασε η iobit που ενώ πριν δούλευαν μια χαρά, μετά την εξαγορά τα κατάστρεψε.

Αυτά συνήθως γίνονται όταν το μπλοκάρει το firrewall.

τσεκαρα και το bitdefender ,malwarebytes kai windows defender,σε ολα εχω κανει κανονικα rule να τα αφηνει.Οποτε κατι αλλο εχει....ελπιζω ο Qbittorrent να παει καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, micos000 είπε

Ξέρω και 98 και 95 και ότι θέλεις. Το ut όμως μετά από την έκδοση 2.2.1, από τη στιγμή δηλαδή που εξαγοράστηκε από την bittorrent inc, είναι μια χαβούζα που βρίθει από διαφημίσεις και άχρηστες λειτουργίες που δεν προσφέρουν τίποτα στη λειτουργικότητα του.

Αυτα που λες τα εχεις δει?

Πανω απο 10 χρονια τρεχω την τελευταια ή απο τις τελευταιες εκδοσεις, ποτέ δεν εχω δει διαφημιση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφέρομαι σε αυτά στην παρακάτω εικόνα και στα άχρηστα apps και offers που του έχουν φορτώσει, συν τις άχρηστες βλακείες κατά την εγκατάσταση. Επίσης έχει κατηγορηθεί σε κάποιες εκδόσεις ότι φέρνει bitcoin miner (τον epic scale) που χρησιμοποιούσε την gpu για χάρη της εταιρείας, πράγμα που το οποίο επιβεβαίωσε η bittorrent inc και το απέσυρε.

spacer.png

Ξέρω ότι βγαίνουν τα apps με σκάλισμα στα μενού και στο advanced configouration, απλά το πρόγραμμα δεν έχει προσφέρει σχεδόν τίποτα από λειτουργικής άποψης τα τελευταία χρόνια ενώ η έκδοση 2.2.1 b23502 είναι η πιο αφιόπιστη και ad free έκδοση που δουλεύει άψογα ακόμα και δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από τις επόμενες εκδόσεις.

Και το κερασάκι στην τούρτα είναι ότι αρκετοί private trakers δέχονται μέχρι την 2.2.1 καθώς στις επόμενες δεν μπορούν να δουλέψουν το ratio

Πάντως, για να μην μακρηγορούμε, ο qbit είναι ένας αξιόλογος client και ελπίζω να λυθεί το πρόβλημα του qeneralb.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως ο 2.2.1 ειναι ο πιο σταθερος και στους επιτρεπομενους στους περισσοτερους μεγαλους private.Γενικα απο τον 1.8.χ μεχρι 2.2.χ παιζουν στους private.Σε εμενα επειδη ετρωγε χοντρα σκαλωματα το pc για καποιο μη προφανη λογο τον αλλαξα με τον Qbittorrent 4.2.3 και ολα μια χαρα......εκτος της καμπυλης του download που μου κανει κατι σκαμπαναβασματα απο 4.5 σε 3 και πισω και δε μου κραταει το οριο που εχω βαλει στα 4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/4/2020 στις 1:18 ΠΜ, ppetr είπε

Μπραβο, ανακαλυψες το χρηστη Μιγκελ, https://el.wikipedia.org/wiki/Μιγκέλ_ντε_Θερβάντες

Φαντασματα οι διαφημισεις, 

714962747_.thumb.JPG.c35f436dc5dc1f9968d143b3c4af9b35.JPG

και ο tracker μου μια χαρα βλεπει το ratio

Καθόλου φαντάσματα... Καθαρή εγκατάσταση με προσοχή για να μη μου χώσει το opera και το avast που τα είχε τσεκαρισμένα.

spacer.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...