Προς το περιεχόμενο

μTorrent οδηγός και απορίες


ShAd0w_z0nE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κανω hijack το τοπικ. Qbittorrent και ξερο ψωμι και ενας απο τους dev ειναι Έλληνας. Τι σχολήστε με το utorrent υπάρχουν 100 αλλες εναλλακτικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 4/6/2020 στις 4:26 ΜΜ, mp44christos είπε

Κανω hijack το τοπικ. Qbittorrent και ξερο ψωμι και ενας απο τους dev ειναι Έλληνας. Τι σχολήστε με το utorrent υπάρχουν 100 αλλες εναλλακτικές.

Συνήθεια, αφού κάνει τη δουλειά που θέλω όπως τη θέλω γιατί να τ' αλλάξω (τι παραπάνω έχει να μου προσφέρει το QB;), έχω σετάρει skin στο rainmeter και βαριέμαι να βρίσκω άλλα και να τα ξαναφτιάχνω όπως τα θέλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, chrisde said:

Συνήθεια, αφού κάνει τη δουλειά που θέλω όπως τη θέλω γιατί να τ' αλλάξω (τι παραπάνω έχει να μου προσφέρει το QB;), έχω σετάρει skin στο rainmeter και βαριέμαι να βρίσκω άλλα και να τα ξαναφτιάχνω όπως τα θέλω.

Ειναι open source και δεν εχει διαφημίσεις θεματα και λοιπά εχει. Δωσε του μια προσπαθια. Κυριολεκτικά το μtorrent ειναι απο τα χειρότερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

και στο uTorrent μπορείς να απενεργοποιήσεις τις διαφημίσεις.

εχω δοκιμάσει αρκετούς clients, σίγουρα το uTorrent είναι στους κορυφαίους αν όχι το καλύτερο λόγω απλότητας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/6/2020 στις 8:37 ΜΜ, mp44christos είπε

Ειναι open source και δεν εχει διαφημίσεις θεματα και λοιπά εχει. Δωσε του μια προσπαθια. Κυριολεκτικά το μtorrent ειναι απο τα χειρότερα.

Κυριολεκτικά ειναι η άποψη σου. Φαίνεται άλλωστε και στους clients που φαίνοναι στους leech/seeders σε κάθε torrent.  H πλειοψηφία χρησιμοποιεί utorrent. Οπότε περι ορέξεως...

Και οι διαφημίσεις πειράζουν κανέναν από την στιγμή που δεν παρεμβάλονται πουθενά στο UI?

Επεξ/σία από snips
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, snips said:

Κυριολεκτικά ειναι η άποψη σου. Φαίνεται άλλωστε και στους clients που φαίνοναι στους leech/seeders σε κάθε torrent.  H πλειοψηφία χρησιμοποιεί utorrent. Οπότε περι ορέξεως...

Και οι διαφημίσεις πειράζουν κανέναν από την στιγμή που δεν παρεμβάλονται πουθενά στο UI?

Τι Ξεθαψες και εσυ... Ειπα δωσε του μια προσπάθειά. Το τι κάνουν οι αλλοι δεν με νοιάζει. Και μια χαρα εχει μια διαφήμισή κατω αριστερά και πανω. Ειναι 2020 δες οτι άρθρο θες το qbitorret ειναι ενα απο τα καλύτερά η το καλυτερο client.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση τεχνικού χαρακτήρα: Μπαίνω στις ιστοσελίδες των torrent με vpn  και το κλείνω αφού μου ανοίξει το παράθυρο του Qbit για τις επιλογές κατεβάσματος, απ' όπου και χωρίς vpn κατεβαίνουν όλα κανονικά. Θα έπρεπε να έχω το vpn ανοιχτό για όλο το κατέβασμα ώστε να μη φαίνεται στην IP μου ότι κατεβάζω (κι άρα θεωρητικά ευάλωτος σε κυρώσεις) ή δεν χρειάζεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Random User είπε

Ερώτηση τεχνικού χαρακτήρα: Μπαίνω στις ιστοσελίδες των torrent με vpn  και το κλείνω αφού μου ανοίξει το παράθυρο του Qbit για τις επιλογές κατεβάσματος, απ' όπου και χωρίς vpn κατεβαίνουν όλα κανονικά. Θα έπρεπε να έχω το vpn ανοιχτό για όλο το κατέβασμα ώστε να μη φαίνεται στην IP μου ότι κατεβάζω (κι άρα θεωρητικά ευάλωτος σε κυρώσεις) ή δεν χρειάζεται;

Δε νομζω οτι το μTorrent μπορει να λειτουργησει χωρις να γνωριζει ip. Tα αρχεια μεταφερονται απο/προς συγκεκριμενες ip.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι το εννοείς για όλους τους clients, γιατί εγώ δε χρησιμοποιώ το μTorrent. Αλλά εννοώ για τον πάροχο. Έχοντας αποκρύψει την επίσκεψη στο piratebay και την προέλευση του torrent, αλλά έχοντας κλείσει το VPN όσο το torrent κατεβαίνει, τι μπορεί να δει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο το παροχο σου θελεις να κρυφτεις? Δε νομιζω οτι ειναι αυτο εφικτο για τον απλο χρηστη, θα πρεπει να εισαι επαγγελματιας χακερ. Αλλα γιατι ανησυχεις? εχουν επιβληθει ποτες κυρωσεις απ το ελληνικο κρατος σε χρηστες προγραμματων τυπου μTorrent?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως δεν είναι εφικτό, σε χώρες που ακριβώς επιβάλλονται κυρώσεις (που στην Ελλάδα όντως δε συμβαίνει) το κατέβασμα torrent με VPN είναι ένας κύριος λόγος που πολλοί τα χρησιμοποιούν. Χωρίς να είναι επαγγελματίες χάκερ, προφανώς.

Αν ήμασταν στη Γερμανία πχ, θα αρκούσε η επίσκεψη στο τορρεντάδικο και η λήψη του torrent να γίνει μέσω VPN ή κι όλο το κατέβασμα ώστε να είναι κάποιος ασφαλής από πρόστιμα κλπ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτο που ειπα ειναι οτι δεν ειναι εφικτο για τον απλο χρηστη να κρυφτει απο τον παροχο του.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Random User είπε

Φαντάζομαι το εννοείς για όλους τους clients, γιατί εγώ δε χρησιμοποιώ το μTorrent. Αλλά εννοώ για τον πάροχο. Έχοντας αποκρύψει την επίσκεψη στο piratebay και την προέλευση του torrent, αλλά έχοντας κλείσει το VPN όσο το torrent κατεβαίνει, τι μπορεί να δει;

Όταν κατεβαίνει ένα torrent αρχείο η ip σου είναι ορατή σε όλους τους seeders και τους leechers, οπότε αν κατεβάζεις κάτι που έχει μεγάλη ζήτηση μπορεί κάποιος άλλος από τους seeders/leechers να είναι βαλτός και να καταγράφει τις ip όσον κατεβάζουν το αρχείο. Επίσης φαίνεται και από πια χώρα είσαι.

Οπότε αν περιμένεις να κρυφτείς με vpn που σε προστατεύει μόνο κατά το browsing, ξέχνα το. Οι σωστοί vpn servers σου δίνουν clients που τρέχουν όλη την ώρα και σου παρέχουν συγκεκριμένους σέρβερ για torrenting. Αν έχεις συνδρομή σε κάποιον τέτοιο σέρβερ και θέλεις να είσαι πραγματικά αόρατος θα πρέπει να έχεις ενεργή την σύνδεση καθ' όλη τη διάρκεια του κατεβάσματος.

Επεξ/σία από micos000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα. Έχω ADSL 24άρα σύνδεση με download 16 και upload 780. Στο μTorrent τι όρια upload και download θα μπορούσα να προσθέσω; Αν και δεν παραπονιέμαι μιας και κατεβάζω συνήθως με 1,1-1,2 MB/s, απλά αναρωτιέμαι εάν μπορώ να δω λίγο καλύτερο αποτέλεσμα. Θαρρώ πως εξαρτάται και από τις θύρες, αλλά αυτό το έχω φτιάξει στο router μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...