Προς το περιεχόμενο

μTorrent οδηγός και απορίες


ShAd0w_z0nE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα web είναι η αμέσως καλύτερη ποιότητα από τα bd και είναι ισάξια των 720p brrip του 1.5 gb. Είναι εδώ και αρκετά χρόνια η προτίμηση αρκετών uploaders γιατί αρκετές ταινίες πλέον βγαίνουν πρώτα σε stream υπηρεσίες και μετά σε bd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, micos000 είπε

Τα web είναι η αμέσως καλύτερη ποιότητα από τα bd και είναι ισάξια των 720p brrip του 1.5 gb. Είναι εδώ και αρκετά χρόνια η προτίμηση αρκετών uploaders γιατί αρκετές ταινίες πλέον βγαίνουν πρώτα σε stream υπηρεσίες και μετά σε bd.

τα βρίσκω και με 900 και κάτω Mb συνήθως σε gb είναι οι 1080p

εδώ ταινία από πέρσι και δεν την βρίσκω σε brrir

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δεν ξέρω αν το νήμα απευθύνεται αποκλειστικά σε χρήστες του μTorrent ή γενικά σε torrenting, εγώ μια φορά έχω περάσει εδώ και χρόνια στον qBittorrent (που πλέον νομίζω θεωρείται το Industry Standard).
Τούτων λεχθέντων, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικό με περίεργους clients που βλέπω να συνδέονται, να κατεβάζουν χωρίς αντίστοιχα να αυξάνεται το ποσοστό του αρχείου που διαμοιράζεται.
Το bandwidth μεγαλώνει και αυτοί εκεί, στο 0%. Είναι τουλάχιστον ύποπτο...

Ένας από αυτούς είναι ο TorrentStorm που εμφανίστηκε και πάλι κατά το κατέβασμα τηλεοπτικής σειράς. Ανάμεσα στους users leechers που τον χρησιμοποιούσαν υπήρχε και ελληνική IP...
Ακολούθησα κάποιες οδηγίες που βρήκα στο reddit ρίχνοντάς τον στο πυρ το εξώτερον.
Παράλληλα άλλαξα το "Encryption Mode" από Allow Encryption σε Require Encryption.
Έπραξα σωστά; Μήπως κατ’ αυτόν τον τρόπο χάνω peers; 🤔

Υπάρχουν τίποτα άλλοι σαβουροclients που πρέπει να συμπεριλάβω-ουμε στη μαύρη λίστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Στις 18/2/2022 στις 9:52 ΜΜ, micos000 είπε

Τότε είσαι οκ. Δες όμως και το stremio αν βλέπεις από τον υπολογιστή.

 

Καλησπερα στο stremio δεν παιζουν πολλες ταινιες που πληκτρολογω ..Θελω πχ να δω την σειρα "deuce" και μου βγαζει ελαχιστους seeders (5-6)..εχω κανει κατι λαθος στις ρυθμισεις?στην ροη-προσωρινη αποθηκευση εχω εως 2 gb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

καλημέρα σε όσους παρακολουθούν το θρεντ.

Ερώτηση σχετικά με utorrent σε pc αλλά σύνδεση στο ιντερνετ μέσω κινητού (usb tethering ή wifi hotspot). Δεν λέει να γίνει με τίποτα πράσινο το τσεκ, μόνο κόκκινο (πιάνει κάποιους peers βέβαια και κάτι ανεβοκατεβάζει). Στο ρούτερ όταν συνδέομαι παίζει κανονικά πράσινο.

Γνωρίζει κάποιος τι φταίει και αν με κάποια settings μπορεί να γίνει πράσινο βγαίνοντας στο ιντερνετ μέσω κινητού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι οι torrent clients θέλουν να βρουν ανοιχτή πόρτα στο ρούτερ για να συνδεθούν. Αυτό το κάνουν συνήθως μέσω του uPnP (αν υποστηρίζει το ρούτερ) ή αν υπάρχει κάποιο firewall που δεν ανοίγει uPnP θα πρέπει να προωθήσει ο χρήστης την πόρτα manual στο firewall ή στο ρούτερ μέσω της διαδικασίας του port forwarding.

Τώρα στην δικιά σου περίπτωση,  τα κινητά δεν έχουν την δυνατότητα να προωθήσουν πόρτες γιατί πολύ απλά δεν είναι routers αλλά συσκευές απευθείας σύνδεσης με την εταιρεία κινητής τηλεφωνίας, στην ουσία είναι ένα απλό modem και τα modem δεν κάνουν προώθηση πόρτας. Ενδέχεται βέβαια οι πάροχοι να έχουν κομμένο το peer-to-peer connection (απαραίτητο για το κατέβασμα μέσω torrent) ή να το "μπουκώνουν" επίτηδες για να μην γίνεται υπερφόρτωση των δικτύων τους (βλέπε "πολιτική ορθής χρήσης").

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για την απάντηση.

Κάτι είχα ξανακούσει για το port forwarding, το θέμα είναι αν υπάρχει κάποια λύση. Η' είναι τελείως αδύνατο;

Αν κάποιος χρησιμοποιεί torrent client σε pc με ιντερνετ σύνδεση μέσω κινητού ας μας πει πως το κάνει ώστε να είναι πράσινος (είτε με κάποιες επιλογές στο utorrent, είτε με χρήση άλλου torrent client, είτε με βοήθεια άλλου software όπως vpn).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το είχα ψάξει το θέμα, όπου βρήκα αναφορά για torrenting μέσω κινητού , όλοι έλεγαν το ίδιο πρόβλημα.

Και πιστεύω ότι έτσι το έχουν επίτηδες και οι παρόχοι κινητής για να μην υπερφορτώνεται το δίκτυο τους. Αν θέλεις κάνε ένα τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών και ρώτα τους να δεις τι θα σου πουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα σας παιδια υπαρχει καποιια σωστη ρυθμιση για το uTorrent 2.2.1 ;
Θα ηθελα να κατεβαζω και να διαμοιραζομαι ολα αυτα τα οποια εχω εδω. Εχω μεγιστη γραμμη ταχυτητα ανεβασματος και κατεβασματος.

306145312_9.PNG.2a204bbc11cba18d67367aaff0981af3.PNG930551774_8.PNG.044254f8230264daf52191d0af0ca87a.PNG792141986_6.PNG.bab612133f7d5c4dade527e962f0a7fd.PNG

Επεξ/σία από thelos257
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...