Προς το περιεχόμενο

μTorrent οδηγός και απορίες


ShAd0w_z0nE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

wizzy μηπως δεν ειναι εντελως default ο firefox? Πηγαινε εναρξη->εκτελεση και κανε paste αυτο:

>firefox.exe -silent -nosplash -setDefaultBrowser

Δοκιμασε να κανεις μετα παλι search απ το utorrent και τσεκαρε αν σου ανοιξε το firefox.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα σε όλους. μια απορία που εχω σχετικά με κάποια Τορρεντσ.

Βρισκω διαφορα site me torrents τα κατεβαζω τα ρείχνω στο Azureus και ξεκινάει το κατεβασμα, και όπωσ είναι πολυ φισικο αλλες φορεσ κατεβαζει με 5bps και αλλες πάλι μπορεί να φτάσει και τα 450 Κbps (όπωσ χτεσ βράδυ).

Αυτο που θέλω να ρωτήσω ειναι , γιατι σε μερικα όταν φτάνει στο 92 ,98 % ολοκληρωσης μιδενιζετε το rate tou download xoris aparetita na exei allaksei kati stous xristes pou to edeinan ???? de ksero ean ginome katanoitos. please help me if you know!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί μερικές φορές τα αρχεία που κατεβάζω σταματάνε στο 99%;

 

Αυτό συμβαίνει γιατι όσα περισσότερα κομμάτια του αρχείου έχετε τόσο πιο δύσκολο είναι να βρείτε έναν peer να έχει τα υπόλοιπα.Κάντε υπομόνη και το torrent θα ολοκληρωθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι ένα από τα αρνητικά των torrents αυτό,

όπως και το ότι εξαρτάσαι πάντα από την ταχύτητα του seeder

(με τι ταχύτητα αποφασίζει αυτός/αυτοί να κάνει upload -

π.χ. ειδικά αν πρόκειται για public tracker αρκετός κόσμος κάνει upload μόλις 1kb/s!)

δεν είναι http download σαν το rapidshare,

το οποίο από την άλλη πρέπει να πληρώσεις για να έχεις αξιοπρεπείς υπηρεσίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nai alla kai 1kb/s na kanei o kathe enas seeder upload an einai panw apo 50 gia fantasoy 50kb/s sti xeiroteri kai an einai panw apo 500 tote 500kb/s sti xeiroteri. Gi' ayto kalo einai na dialegoyme torrent me polloys seeds wste kai 1kb/s na kanei o kathe enas upload na min exoyme provlima. Re paidia twra tha to mathete ayto les kai eiste tipota arxarioi????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pedia mia erotisi.

eno me ta xp kata tin egatastasi tou mtorrent epelega (ston odigo tahititas) hrisi epilegmenon rithmiseon k sti sinehia elegho liturgias tis thiras, i thira fenotan oti itan anoikti k liturguse to mtorrent liturguse kanonika.

sta vista kano akrivos tis idies kinisis ala kata ton elegho liturgias tis thiras afti fenete oti den liturgi kanonika.

kseri kanis ti prepi na alakso stis rithmisis?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nai alla kai 1kb/s na kanei o kathe enas seeder upload an einai panw apo 50 gia fantasoy 50kb/s sti xeiroteri kai an einai panw apo 500 tote 500kb/s sti xeiroteri. Gi' ayto kalo einai na dialegoyme torrent me polloys seeds wste kai 1kb/s na kanei o kathe enas upload na min exoyme provlima. Re paidia twra tha to mathete ayto les kai eiste tipota arxarioi????

Είσαι σωστός στο οτι πρέπει να διαλέγουμε τόρρεντς με πολλούς seeders. Με την διαφορά οτι δεν το κάνουμε για τον λόγο που αναφέρεις, διότι αυτός προυποθέτει οτι όλοι οι seeders δίνουν το 1kb τους για πάρτη σου κάτι που δεν ισχύει ποτέ. Σίγουρα θα υπάρχουν και άλλοι leechers οι οποιοι σίγουρα θα έχουν μεγάλο μερίδιο. Αν έχουν όλοι φράγμα τα 1kb/s κλάψε τον τράκερ και πήγαινε σε άλλον.:)

 

 

pedia mia erotisi.

eno me ta xp kata tin egatastasi tou mtorrent epelega (ston odigo tahititas) hrisi epilegmenon rithmiseon k sti sinehia elegho liturgias tis thiras, i thira fenotan oti itan anoikti k liturguse to mtorrent liturguse kanonika.

sta vista kano akrivos tis idies kinisis ala kata ton elegho liturgias tis thiras afti fenete oti den liturgi kanonika.

kseri kanis ti prepi na alakso stis rithmisis?

Να πεις στο firewall των vista να αφήνει το utorrent να συνδέεται κανονικά. Δεν ξέρω πως λειτουργεί το συγκεκριμένο firewall αλλα πιθανό να χρειάζεται να πεις να αφήνει την πόρτα του utorrent να περνάει ελεύθερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Exω μια απορια σχετικα με το μτορρεντ δεν μπορω να κανω download εχω διαβασει της οδηγιες με τα ports ομως δεν κουνιετε φυλο μηπως φταιει το ρουτερ? (BaudTec ote conn-x) To Firewall των windows xp ειναι απενεργοπ..

και το kaspersky to εχω κανει της αναλογες ρυθμησεις΄ βοηθηστε λιγο αν μπορειτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kalispera.

1. Pedes apo poio site mporoyme na katevazoyme panta to poio neo ipfilter gia to agapimeno mas utorrent.

2. Episis yparxei kanenas ELLINIKOS odigos gia to ti akrivws kanei h kathe rithmisei sto utorrent 1.6.1 build 490 kai sto melontiko utorrent 1.7

3. Ti akrivws kanei i rithmisi sto menu -> bittorrent -> arithmos thesewn apostolis ana torrent kai apo default exei timi 4. Egw to exw allaxei se 1 kala ekana????

 

Sas eyxaristw poly prokatavolika.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω ενα πρόβλημα με το μTorrent μου βγάζει χωρίς λόγο κόκκινο Χ επειδή λέει οτι το torrent χρησιμοποιείται απο άλλη διαδικασία(proccess) και σταματάει.

 

Αυτο μου το κάνει συνεχώς για κάποια τορρεντ τι φταίει?

 

Υπάρχει επιλογή να συνεχίζει μόνο του σα να μη συμβαίνει τίποτα οταν το βγάζει αυτό?

 

Πραγματικά ειναι πολύ σπαστικό.

 

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ έχω πολύ μεγάλο πρόβλημα με το utorrent.

Ενώ έχω κάνει όλες τις ρυθμίσεις και το port forwarding στο comodo firewall και στο Linksys AG241 modem-router μου αλλά συνεχίζω να παίρνω το κίτρινο θαυμαστικό ως ένδειξη. Κατεβάζω με άθλιες ταχύτητες 5-10 kbps ενώ έχω 768/192 σύνδεση. Στο upload ακόμη χειρότερα.

Είμαι σίγουρος ότι φταίει το port forwarding γιατί πιο παλιά που είχα απλώς usb μοντεμ κατέβαζε μια χαρά, έπιανε μέχρι και 70άρια.

Please help...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω ενα πρόβλημα με το μTorrent μου βγάζει χωρίς λόγο κόκκινο Χ επειδή λέει οτι το torrent χρησιμοποιείται απο άλλη διαδικασία(proccess) και σταματάει.

 

Αυτο μου το κάνει συνεχώς για κάποια τορρεντ τι φταίει?

 

Υπάρχει επιλογή να συνεχίζει μόνο του σα να μη συμβαίνει τίποτα οταν το βγάζει αυτό?

 

Πραγματικά ειναι πολύ σπαστικό.

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

Τσέκαρε μήπως το antivirus σου σκανάρει τα αρχεία συνέχεια, και γενικά μην προσπαθείς να τα αναπαράγεις ή να κάνεις browse τους φακέλους με τον explorer διοτι υπάρχει περίπτωση να κολλαει ο τελευταίος και να δείχνει οτι χρησιμοποιεί τα αρχεία.

 

 

Και εγώ έχω πολύ μεγάλο πρόβλημα με το utorrent.

Ενώ έχω κάνει όλες τις ρυθμίσεις και το port forwarding στο comodo firewall και στο Linksys AG241 modem-router μου αλλά συνεχίζω να παίρνω το κίτρινο θαυμαστικό ως ένδειξη. Κατεβάζω με άθλιες ταχύτητες 5-10 kbps ενώ έχω 768/192 σύνδεση. Στο upload ακόμη χειρότερα.

Είμαι σίγουρος ότι φταίει το port forwarding γιατί πιο παλιά που είχα απλώς usb μοντεμ κατέβαζε μια χαρά, έπιανε μέχρι και 70άρια.

Please help...

 

Δεδομένου οτι το comodo είναι για πολλές σφαλιάρες θα σου πω με ποιά ρύθμιση δούλεψε τελικά στο δικό μου pc

  1. Άνοιξε το comodo και πήγαινε στην καρτέλα "ασφάλεια" και στην υποκαρτέλα "επόπτης δικτύου"
  2. Δεξί κλικ στο κενό και "προσθήκη κανόνα" και μετά "προσθήκη"
  3. Τα αφήνεις όλα default και απλά στην τελευταία καρτέλα που ονομάζεται "πύλη προορισμού" επιλέγεις "μια μόνο" και στο κενό που σου δίνει βάζεις την port του utorrent. Με το που πατήσεις το οκ, μόλις έφτιαξες έναν κανόνα.
  4. ΞΑΝΑ δεξί κλικ στο κενό και "προσθήκη κανόνα" και μετά "προσθήκη"
  5. Τα αφήνεις όλα default και απλά στην προτελευταία καρτέλα που ονομάζεται "πύλη αφετηρίας" επιλέγεις "μια μόνο" και στο κενό που σου δίνει βάζεις την port του utorrent. Με το που πατήσεις το οκ, μόλις έφτιαξες έναν δευτερο κανόνα.
  6. Παίρνεις τους δύο κανόνες αυτούς και τους ανεβάζεις ψηλότερα στην λίστα με δεξί κλικ επάνω στον κανόνα και "μετακίνηση επάνω". Μπορείς να τους πας πάνω πάνω.

 

Δοκίμασε να τους "ενώσεις" τους κανόνες , ίσως να δουλέυει. Στο δικό μου πάντως πριν απο 4-5 μήνες που δοκίμασα να setάρω γενικά το comodo μου σπασε τα νεύρα γιατί έκανε ότι γούσταρε δουλεύοντας όπως ήθελε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, 3 ερωτησούλες, κι όποιως γνωρίζει και θέλει ας απαντήσει:

 

1α. Απορία: στις (προχωρημένες) επιλογές του μTorrent στο net.max_halfopen, γιατί πρέπει να βάλω ένα * μπροστά απ' την τιμή όπως γράφει στον Οδηγό;

1β. Σύμφωνα με τις μετρήσεις μου, η σύνδεση μου έχει 384 kbit/s upload και 2018 kbit/s download. Ποιά τιμή να βάλω στη συγκεκριμένη επιλογή (net.max_halfopen); Να το βάλω στο 5 όπως λέει στον Οδηγό; (Αυτή τη στιγμή είναι στο 8 )

 

2. Στο site όπου επιλέγουμε το router για να ορίσουμε το σωστό port foward δεν υπάρχει το δικό μου router. :( (Έχω ένα router της SMC, όνομα μοντέλου γράφει: ARV4520KW-B-LF-IR) Τί κάνω;

 

όπως καταλάβατε είμαι ψιλοάσχετος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...