Προς το περιεχόμενο

μTorrent οδηγός και απορίες


ShAd0w_z0nE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ShAd0w_z0nE Καταρχήν ευχαριστούμε για το χρόνο κ την καλή σου διάθεση που κάθισες κ έκανες όλη αυτή τη δουλειά.

 

 

Στη συνέχεια να εξηγήσω κάποια πράγματα με τη σειρά μου για να αποκτήσουμε μια πιο σφαιρική άποψη για τα πράγματα.

 

Η ταχύτητα download ποικίλει ακόμη στο δίκτυο ΑΡΥΣ αλλά για το ul είμαστε σχεδόν σίγουροι ότι έχει σχεδόν σταθεροποιηθεί. Μετά από μερικά speedtests ( ή το πιο κοντινό γεωγραφικά σε εσάς ) σε διαφορετικές ώρες της ημέρας θα πρέπει να βρείτε το μέσο όρο της δικιάς σύνδεσης. π.χ. οι περισσότερες 256 ul συνδέσεις για το δίκτυο ΑΡΥΣ βρίσκονται στα 222-228 kb/s.

 

Ότι αριθμό πάρετε διαιρώντας τον με 8,192 θα βρείτε το μέγιστο θεωρητικό upload σας σε kB/s.

π.χ. 256 / 8,192 => 31,25 kB/s

Αυτή την τιμή δεν θα την δείτε σταθερά ποτέ σε data καθώς δεν είναι η αξιοποιήσιμη. Το dl/ul σας μεταφέρει κ τα header packets εκτός από τα χρήσιμα για εμάς δεδομένα. Με 4-16 bytes header σε κάθε πακετό, με default MTU 1492 θα χρειαστεί να αφαιρέσουμε ένα ~10% για να φτάσουμε στην πραγματικά αξιοποιήσιμη ταχύτητα.

δηλ: 31,25 kB/s - 10% => 28,125 kB/s

 

Το dl σε μια (x)dsl γραμμή δεν είναι παντελώς ανεξάρτητο από το ul -όπως στις cable συνδέσεις-, οπότε μια safe ρύθμιση του ul για να μην επηρεάσουμε το dl είναι στο ~80% της δυνατότητας του, όπως ειπώθηκε κ νωρίτερα από τον Asmilon.

δηλ: Το ~80% για το 28 kB/s => ~22,5kB/s

 

Προσέχτε αυτή είναι τιμή αν το upload σας είναι 256 kb/s και στα speedtest, όχι μόνο στο συμβόλαιο της σύνδεσης σας. Χρησιμοποιήστε την τιμή που θα βγάλετε σαν βάση κ πειραματιστείτε μέχρι να πετύχετε το αποτέλεσμα που θέλετε. Όλες οι ADSL γραμμές δεν είναι ίδιες στη συμπεριφορά.

 

 

 

Packet Limiting

Κατά καιρούς θα έχετε ακούσει διάφορα παράπονα για καθυστερήσεις σε voip, τεράστια pings σε internet games, udp prog καθυστερήσεις κτλ.

 

Ο λόγος πίσω από αυτό είναι πως ο πΟΤΕ ακολούθησε την τακτική της M$ κατά πόδας μειώνοντας τα πακέτα ανά sec που μπορεί να διαχειριστεί η κάθε γραμμή καθιστώντας επιβαρυντική στις περισσότερες περιπτώσεις την αλλαγή του winXP sp2 tcpip.sys με πειραγμένο που να επιτρέπει 50-100 half-opened connections, ιδίως ανοίγετε πολλά παράθυρα/tabs στον browser σας συγχρόνως με torrent (ή άλλου p2p) downloading. Αυτή η κατάσταση ισχύει σε όλες τι συνδέσεις του ΑΡΥΣ κ σε μεγάλο ποσοστό κ θα εφαρμοστούν πλήρως με το πέρας του διπλασιασμού.

 

Τα (αν)επίσημα limiting που υπάρχουν από τον πΟΤΕ είναι:

30 packets / sec για ήδη διπλασιαμένη 768 σύνδεση

50 packets / sec για ήδη διπλασιαμένη 1024 σύνδεση

80 packets / sec για ήδη διπλασιαμένη 2048 σύνδεση

 

Αυτά τα πακέτα είναι στο σύνολο των πρωτοκόλλων (tcp/udp).

Το πρόβλημα παρατηρείται πιό έντονο φυσικά σε udp συνδέσεις [π.χ. voip] που χρησιμοποιούν περισσότερα πακέτα. Η επίσημη απάντηση στελεχών του πΟΤΕ σε αρμόδιους του χώρου είναι πως: "Κύριοι αυτή είναι η υπηρεσία"!

 

Το γιατί, κ το πως δεν είναι επί του παρόντος thread. Επί του παρόντος είναι καταλάβουμε πως τη δεδομένη στιγμή έχουμε όριο σε αυτά τα πακέτα η κάθε σύνδεση. Αν τα υπερβούμε έχουμε καθυστέρηση στα tcp [περιμένουν στην ουρά] κ απώλεια στα udp. Μεγάλη καθυστέρηση [timeout] σημαίνει απώλεια κ στα tcp.

 

Για αυτούς τους λόγους κ κατόπιν αρκετών δοκιμών σε συνδέσεις ΑΡΥΣ προτείνω το DHT εκτός, Μax half open connections από 5-10 για upload 192-256 & Min upload per seed >3 kB/s. Αυτά για τα ελληνικά δεδομένα κ αν θέλετε τουλάχιστον να surfάρετε συγχρόνως. Αν τώρα, υπάρχουν 3 pc ή περισσότερα πάνω σε γραμμή 1024 ή μικρότερη αντιπροτείνω τη χρήση του πειραγμένου tcpip.sys.

 

 

 

/sc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν δεν έχεις ανοιχτά mirc, msn/windows messenger, gtalk κτλ να σου τρώνε connections βάλε max sim jobs => 2.

Αυτό αν έχουν bw να σου δώσουν οι υπόλοιποι seeders/leechers. Αν έχεις χαμηλές ταχύτητες σε κάποιο ξεχασμένο torrent, είναι λογικό.

Θα χρειαστεί να το δοκιμάσεις σε ένα τελευταίο release.

 

 

 

/sc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mia erotisi... anoigo to prog k trexei... kapoies stygmes ginete kokino k bgenoyn t antistixa me ths pic poy exw... kai katebazw me 25-28 kb! 0otan apofasizi na gynei mple kai na einai ok o tracker katebazw me 9-18 kb!!!pos gynete ayto pali??? any help?

post-22300-129062937755_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μTorrent FAQ

 

Δεν μπόρεσε να επικοινωνήσει με τον τράκερ για να πάρει τα ενημερωμένα στοιχεία για το τόρρεντ. Θα ξαναδοκιμάσει αργότερα.

 

Άμα έχεις αρχίσει το κατέβασμα και βλέπεις άλλους (ή άμα βλέπεις άλλους μέσω του DHT), μη σε απασχολεί αυτό. -- Το πρόβλημα είναι να μην μπορεί να μιλήσει με τον τράκερ στην αρχή -- τότε (και αν δεν βλέπεις κανέναν άλλο ούτε μέσω DHT), απλά δεν κατεβαίνει τίποτα.

 

madsc, ευχαριστούμε για την διαφωτιστική εξήγηση! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι αφασία!

 

Βασικά, μπορείς να φτιάξεις ένα με 30-40 σκρήνσοτ, από την αρχή-αρχή, που πας στο σάιτ να κατεβάσεις το uT, μέχρι το τέλος, που ολοκληρώνονται τα αρχεία και τα ανοίγεις, τα καις κλπ. Να καταλαβαίνει και ο πιο άσχετος. :-P

 

ΥΓ. Α! και οι εικόνες που έχει για βελάκια είναι κακάσχημες. Πρέπει να βρεις τίποτα δικές σου να βάλεις. Και το slider είναι κι αυτό κακάσχημο. Εγώ το αφαιρώ...

 

Φίλε Eusebius

 

 

  • Ο οδηγός είναι κατασκευασμένος για να προσδιορίσει ένα άτομο που κάνει
  • χρήση P2P Προγραμμάτων(kazaa,warez,limewire) η αλλιώς με ένα χρηστη που να έχει κάποιες γενικές γνώσεις όσον αφορά αυτά τα δίκτυα..όχι για ένα χρήστη ''που δεν ξέρει να πατάει στο download'' σύμφωνα με το πλάνο σου... (αυτός δε θα ξέρει καλά καλά τι θα πει download και upload, ίσως να είναι η πρώτη του φορά που να χρησιμοποεί τον browser (γιατι σε οποιο site και να πας με ελάχιστες εξαιρέσεις θα βρείς μια καρτέλα download) και προπάντων δε θα ξέρει σελίδα για να κατεβάσει torrent) Η ίδια λογική ισχυεί και για την εγκατάσταση...
     
  • Θα υπερφορτώσω τη σελίδα και οι χρήστες της dial up θα αγανακτήσουν(δε
  • λέω οι περισσότεροι έχουμε dsl)
     
  • Ένας τρίτος είναι ότι όταν οι χρήστες βρίσκουν τόσο αναλυτικό έναν οδηγό συνήθωςβαριούνται να τον διαβάσουν...

 

Υ.Γ. απλά από περιέργεια τι δουλεια κάνεις?

 

madsc Thanx για τις αναλυτικές οδηγίες

(που ελάχιστα πράγματα κατάλαβα κάτοχος ECDL είμαι και έχω και κάποια εμπειριά διαδικτύου δεν είμαι τεχνικός δiκτύων L:mrgreen: L) θα προσθέσω το τελευταίο κομμάτι ως αύριο. Και μια ερώτηση

Δηλ. άμα ένας χρήστης πάει στη δουλειά του π.χ. και θέλει να αφήσει το μ ανοιχτό, θα ξαναλλάξει τις συνδέσεις σε 50 έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...] και προπάντων δε θα ξέρει σελίδα για να κατεβάσει torrent) [...]

Εμείς λέμε αυτές που πρέπει να πούμε. Άμα θέλουν κι άλλες, αυτό είναι το μόνο που πρέπει να βρουν μόνοι τους. ;-)

 

Για το Wink σου είπα επειδή νόμισα ότι σου άρεσε που το είδες. Αν θες για παρουσίαση με 5-10 εικόνες, έτσι όπως το έχεις τώρα είναι πολύ ωραίο. Άμα θες κάτι πιο αναλυτικό, τότε είναι που βολεύει το Wink -- ούτε σκρολ ούτε τίποτα -- απλά πας μπρος-πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 απορίες:

 

1)Τι είναι το Upnp port mapping και γιατί πρέπει να είναι ενεργοποιημένο???

 

2) επίσης το ίδιο και για το κρυπτογράφηση > εξερχόμενες > ενεργοποιημένο... επέτρεψε τις απλές εισερχόμενες

(το εχω απενεργοποιημενο έχει διαφορα???)

 

υπαρχει περίπτωση το τσεκάρισμα αυτών να μου φορτώσει τη συνδεση? γιατι έχω κάνει πολλές δοκιμές ωστε να μη μου σέρνεται η σύνδεση οταν ανοιγω το μtorrent και τώρα ειμαι οκ.. έχω ομως τους παραπάνω δύο παράγοντες unchecked

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 απορίες:

 

1)Τι είναι το Upnp port mapping και γιατί πρέπει να είναι ενεργοποιημένο???

 

2) επίσης το ίδιο και για το κρυπτογράφηση > εξερχόμενες > ενεργοποιημένο... επέτρεψε τις απλές εισερχόμενες

(το εχω απενεργοποιημενο έχει διαφορα???) [...]

1) To UPnP χρειάζεται αν είσαι πίσω από ρούτερ και δεν έχεις προωθήσει τις πόρτες με το χέρι. Αν τις έχεις προωθήσει, είναι περιττό -- άφησέ το απενεργοποιημένο.

 

2) Το FAQ του μT λέει αυτό που δείχνει και η εικόνα του ShAd0w_z0nE: να τις επιτρέπεις, εκτός αν δεν μπορείς να συνδεθείς καθόλου -- αν είναι έτσι, μην τις επιτρέπεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω Asmilon!

Να ρωτησω και κατι αλλο, οταν εκανα εγκατασταση το μtorrent στη θεση της πορτας μου εγραφε ηδη εναν αριθμο.Οποτε ανοιξα για αυτο τον αριθμο και το udp και το tcp.

 

1)Αυτο ειναι τo σωστο ή μπορω να επιλεξω εγω απο το παραπανω site αλλη θυρα για tcp και αλλη για udp;(τα νουμερα ειναι τυχαια π.χ. την 9000 για udp, 10000 για tcp)

 

2)Μπορω να επιλεξω οποιαδηποτε θυρα ετσι στην τυχη απο τον πινακα αρκει να εχει κενο διπλα της;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Υπενθυμίζω για πολλοστή φορά ότι απαγορεύεται οποιαδήποτε αναζήτηση ή δημοσίευση μηνύματος για torrent trackers.

Μηνύματα όπως "πότε ανοίγει ο τάδε tracker για εγγραφές" ή "έχει κανένας invitation για τον δείνα tracker" δεν επιτρέπονται!

Δεν ξέρω πόσο πιο απλά πρέπει να το γράψουμε! :neutral:

Για τις απορίες σας, δείτε εδώ: http://www.insomnia.gr/vb3/showthread.php?t=146229

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@pamouleon Για το utorrent χρειαζεσαι να ανοιξεις την ιδια πορτα για UDP και TCP και αν την αλλαξεις μεσα απο το προγραμμα ρυθμιζεις αναλογα και το ρουτερ σου...

 

Μπορεις να επιλεξεις οποια πορτα θελεις εσυ, αρκει να μην χρησιμοποιειται ηδη απο καποια αλλη εφαρμογη, επειδη θα συγκρουονται και πιθανον να μην λειτουργει ουτε η μια εφαρμογη ουτε η αλλη...

 

@stefnic2 εχεις περασμενο το Service Pack 2 στα ΧΡ σου? Αν ναι μηπως εχεις περασει καποιο προγραμμα optimisation poυ να εκανε αυτη την δουλεια μονο του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια εκανα τις αλλαγες του οδηγού, έβαλα και port κενό αλλά μου βγάζει συνεχώς το κιτρινο σημα με το θαυμαστικό. επίσης το ανοιγμα των sites αργει πολυ, αν και το μ κατεβαζει μονο με 20ΚΒ/s. H γραμμη μου ειναι 768/192...

 

To idio ginetai kai se mena xoris na exo firewall.... ti na ftaiei?

Kai polles fores mou leei sta torrent ektos syndesis sto tracker..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...