Προς το περιεχόμενο

μTorrent οδηγός και απορίες


ShAd0w_z0nE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

χαιρετω τους φιλους του forum.

εμενα η απορια μου ειναι ποσος πρεπει να ειναι ο μεγιστος αριθμος συνδεσεων - ο μεγιστος αριθμος συνδεδεμενων peers ανα torrent - ο αριθμος θεσεων αποστολης ανα torrent

 

η συνδεση μου ειναι 4mbit otenet και κατεβαζει απο το ftp του οτε με 410kbps

αλλα ενω παλια κατεβαζα απο hol με 450 kbs στο utorrent!! τωρα κατεβαζει με 50 kbps!!

τι δεν παει καλα;

 

thanks

Πόσο upload έχεις ορίσει και πόσο είναι το ονομαστικό σου?

Εγώ σε HOL 1024/256 έχω βάλει upload 16 και κατεβάζω full μέχρι 102, αλλιώς αν το πάω 17 δε πάει στο μέγιστο.

 

Αν σου έχει ένα πράσινο tick στην κάτω μπάρα, τα άλλα είναι σωστά. Μπορείς να πατήσεις σε αυτό το tick να ξανακάνει τις ρυθμίσεις μόνο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχω ένα κάποιο πρόβλημα, αν ξέρει κάποιος...

 

Όταν είναι να κάνω το Port Foward, στη σελιδούλα που δίνεται, εκεί που πρέπει να κάνω translate και trigger το port, δεν ξέρω ακριβώς τι να κάνω. Το πρώτο πεδίο το άφησα στο any, στα δύο επόμενα έβαλα 32000 to 65000. Στο επόμενο πήγα να βάλω 50000 αλλά μου βγάζει πως η τιμή είναι πολύ μεγάλη. Έπειτα δεν έχω ιδέα τι να γράψω.

 

Βοήθεια κανείς που να ξέρει;

 

Επίσης, για 10ρα σύνδεση, γνωρίζει κανένας τι κόφτη να βάλω; Δοκιμάζω μερικούς αλλά δεν βλέπω διαφορά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο upload έχεις ορίσει και πόσο είναι το ονομαστικό σου?

Εγώ σε HOL 1024/256 έχω βάλει upload 16 και κατεβάζω full μέχρι 102, αλλιώς αν το πάω 17 δε πάει στο μέγιστο.

 

Αν σου έχει ένα πράσινο tick στην κάτω μπάρα, τα άλλα είναι σωστά. Μπορείς να πατήσεις σε αυτό το tick να ξανακάνει τις ρυθμίσεις μόνο του.

 

 

ppetr, παντα εχω το πρασινο tick απο κατω.

το οτι κατεβαζεις με 102 νομιζω οτι ειναι μια χαρα, στα 1024.

στην πραγματικοτητα δεν νομιζω οτι μπορω να ορισω επ'ακριβως τις τιμες, εφ'όσον αναφερεις οτι στα 16 κατεβασεις καλα και στα 17 οχι το μεγιστο.

και το 16 πως το συμπερανες; μαλλον πειραματικα.

νομιζω πως εχει να κανει με τους seeds.

 

προσεξε αυτο, το οποιο δεν μπορω να ξερω αν ειναι σωστο.

seeds 2(11) peers 4(93) 0.3 kb/s

seeds 4(159) peers 1(46) 0.5 kb/s ???

 

κατι δεν μου παει καλα.που ειναι το λαθος;

Thanks..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το παρατήρησα όταν αναγκαζόμουν να ρίξω το upload για να στείλω e-mail. Μετά πειραματίστηκα και βρήκα τη σωστή ταχύτητα.

 

Σ' αυτό που γράφεις δε φαίνεται κάτι λάθος. Τόσο σου δίνουν. Ο tracker βγάζει μήνυμα λάθους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το παρατήρησα όταν αναγκαζόμουν να ρίξω το upload για να στείλω e-mail. Μετά πειραματίστηκα και βρήκα τη σωστή ταχύτητα.

 

Σ' αυτό που γράφεις δε φαίνεται κάτι λάθος. Τόσο σου δίνουν. Ο tracker βγάζει μήνυμα λάθους?

 

 

ppetr εχω νεοτερα.

το utorrent το πεταω!!

εβαλα για δοκιμη το azureus τη νεα εκδοση.

το προγραμμα πεταει!!!

με την πρωτη πηγε 260 kb/s!!!!

ευκολο, βρηκε αμεσως τις πορτες και τελος.

μετεφερα και τα torrents στο δικο του restore file και ειμαι ok.

απλα τα πραγματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα ρωτησω κατι διαφορετικο για tοrrent. τελικα ποιος και γιατινα βαλει για παραδειγμα μια ταινια η ενα τραγουδι σε ενα τορρεντ? ποιος κερδιζει απο την ολη υποθεση? δηλαδη μπαινει ενα αρχειο καινουργιο. στο καπακι μπαινουν πολλοι χρηστες και το κατεβαζουν. αυτος που το εβαλε αρχικα, γιατι το εκανε? κερδιζει κατι? επισης οταν μπαινεις και κατεβαζεις ενα αρχειο-ταυτοχρονα το ανεβαζεις(συνηθως οχι ολο). εκεινη την στιγμη ποιος το παιρνει απο σενα? αφηνεις ιχνη μετα και για ποσο καιρο? δλδ αν θελει η ταδε εταιρεια που εχει την ταινια -μπορει να βρει ποιος και ποτε κατεβασε την ταινια της? η μονο αυτον που αρχικα την ανεβασε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καντε μου μια χαρη ρε παιδια..ψαχνω μια εκδοση του μtorrent,αλλα οχι την τελευταια....καπου εδω υπηρχε αλλα δε τη βρισκω..Μηπως κανεις???? την1.6.10 η την 1.7 thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα ρωτησω κατι διαφορετικο για tοrrent. τελικα ποιος και γιατινα βαλει για παραδειγμα μια ταινια η ενα τραγουδι σε ενα τορρεντ? ποιος κερδιζει απο την ολη υποθεση? δηλαδη μπαινει ενα αρχειο καινουργιο. στο καπακι μπαινουν πολλοι χρηστες και το κατεβαζουν. αυτος που το εβαλε αρχικα, γιατι το εκανε? κερδιζει κατι? επισης οταν μπαινεις και κατεβαζεις ενα αρχειο-ταυτοχρονα το ανεβαζεις(συνηθως οχι ολο). εκεινη την στιγμη ποιος το παιρνει απο σενα? αφηνεις ιχνη μετα και για ποσο καιρο? δλδ αν θελει η ταδε εταιρεια που εχει την ταινια -μπορει να βρει ποιος και ποτε κατεβασε την ταινια της? η μονο αυτον που αρχικα την ανεβασε?

 

 

 

Συνηθως υπαρχει η λογικη, οπως τουλαχιστον την αντιλαμβανομαι εγω, οτι αφου ολοι καλοι χριστιανοι ειμαστε και ο εχων δυο χιτωνες να δινει τον ενα, καπως ετσι και εκεινος που εχει ενα αρχειο οτι να ειναι αυτο...το μοιραζει στους αλλους.Πολλαπλο καλο λοιπον....δεν ειναι παραλογο, εχει μια λογικη.Καποτε ενας φιλος ελεγε οτι η μουσικη πρεπει να διαδιδεται σε ολο τον κοσμο δωρεαν....Βεβαια κανονικα θα επρεπε ολα να δινονται δωρεαν και να αγαπαμε ολοι ολους κτλ.κτλ.

Οποια και να ειναι η θεωρια παντως, αργα η γρηγορα , καποτε θα σταματησει αυτο.

Οπως δοθηκε...θα παρθει...ετσι παει...

Οσον αφορα τα ιχνη..φυσικα και αφηνουν ολοι ιχνη.Και αν θελει η εταιρεια σε βρισκει.

Οταν υπαρχει παρανομια, παντα με νομιμα μεσα σε βρισκει αν το θελησει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξανά:

 

Όταν είναι να κάνω το Port Foward, στη σελιδούλα που δίνεται, εκεί που πρέπει να κάνω translate και trigger το port, δεν ξέρω ακριβώς τι να κάνω. Το πρώτο πεδίο το άφησα στο any, στα δύο επόμενα έβαλα 32000 to 65000. Στο επόμενο πήγα να βάλω 50000 αλλά μου βγάζει πως η τιμή είναι πολύ μεγάλη. Έπειτα δεν έχω ιδέα τι να γράψω.

 

Βοήθεια κανείς που να ξέρει;

 

Επίσης, για 10ρα σύνδεση, γνωρίζει κανένας τι κόφτη να βάλω; Δοκιμάζω μερικούς αλλά δεν βλέπω διαφορά...

 

Και επίσης: Οι ρυθμίσεις που κάνουμε στο router αν κάνουμε format τον σκληρό πρέπει να τις ξανακάνουμε; Ή αποθηκεύονται στο router και όχι στο PC;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, για 10ρα σύνδεση, γνωρίζει κανένας τι κόφτη να βάλω; Δοκιμάζω μερικούς αλλά δεν βλέπω διαφορά...

 

Πόσο upload έχεις? 512, 1024?

Στα 1018 που έχω, έχω βάλει 80. Αν βάλω παραπάνω περιορίζει το download.

 

Και επίσης: Οι ρυθμίσεις που κάνουμε στο router αν κάνουμε format τον σκληρό πρέπει να τις ξανακάνουμε; Ή αποθηκεύονται στο router και όχι στο PC;

 

Αποθηκεύονται στο router

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο upload έχεις? 512, 1024?

Στα 1018 που έχω, έχω βάλει 80. Αν βάλω παραπάνω περιορίζει το download.

 

Έχω 512 upload. Το 40 λες να είναι καλό ή μήπως είναι πολύ λίγο;

 

Επίσης στο Port Forward, σημασία έχει να κάνω ακριβώς ό,τι λέει ή απλώς να γίνει πράσινο το μTorrent; Μπορεί δηλαδή να γίνει πράσινο αλλά στην πραγματικότητα να μην έχω τη σωστή απόδοση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...