Προς το περιεχόμενο

μTorrent οδηγός και απορίες


ShAd0w_z0nE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ότι αριθμό πάρετε διαιρώντας τον με 8,192 θα βρείτε το μέγιστο θεωρητικό upload σας σε kB/s.

π.χ. 256 / 8,192 => 31,25 kB/s

 

Που στηρίζεται αυτό? Είχα την εντύπωση οτι θα πρεπε να διαιρεθεί με 8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@stefnic2 εχεις περασμενο το Service Pack 2 στα ΧΡ σου? Αν ναι μηπως εχεις περασει καποιο προγραμμα optimisation poυ να εκανε αυτη την δουλεια μονο του?

 

kali sou mera Asmilon.....loipon nai exo sp2, afto fenete kai stin foto pou exo episinapsi......exo valei kai to auto pathcer ton windows me enimerosi ianouarios

06 , kai exo kai to TuneUp Utilities 2006......tipota allo sxetika me optimisation den thimame na exo kanei!

ps:posa netmax_halfopen na valo sto μtorrent?? (eixa 8 kai to ekana *50)

ps2:exeis en pm :oops:

se efxaristo ek ton protero gia tis apantisis..:mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι αριθμό πάρετε διαιρώντας τον με 8' date='192 θα βρείτε το μέγιστο θεωρητικό upload σας σε kB/s.

π.χ. 256 / 8,192 => 31,25 kB/s[/quote']Που στηρίζεται αυτό? Είχα την εντύπωση οτι θα πρεπε να διαιρεθεί με 8

Το κάνουμε διά του 8 για γρήγορα κι εύκολα. Αν θες ακρίβεια, διαιρείς διά του 8,192.

 

Για να το πάρουμε αλλιώς:

 

Σου λέει ο πάροχος: 256kbps, δηλ. 256.000 bps (μπιτ ανά δευτερόλεπτο, bits pers second)

Διαιρείς διά του 8 να πάρεις τα μπάιτ [bytes]: 256.000 / 8 = 32.000

Διαιρείς διά του 1.024 (2^10) να πάρεις τα κιλομπάιτ: 32.000 / 1.024 = 31,25 kB/s

 

Δηλ. το ίδιο που σου δίνει η διαίρεση του madsc: 256 / 8,192

 

Το πρόγραμμα τόρρεντ όταν λέει kB εννοεί 2^10 μπάιτ (και όταν λέει ΜΒ εννοεί 2^20 κοκ.). (Άλλοι, π.χ., οι κατασκευαστές δίσκων, με kB μπορεί να εννοούν 10^3, με ΜΒ 10^6 κοκ. Γι' αυτό παίρνεις, π.χ. έναν 80άρη δίσκο και το κομπιούτερ σού λέει, π.χ. 73 γίγα. Υπάρχουν συστάσεις να χρησιμοποιείται ακριβέστερη ορολογία και από τους μεν και από τους δε, αλλά όλα αυτά είναι άλλο θέμα.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαινεται οτι μπορει το ενα ή το αλλο να εχει κανει αυτην την δουλεια stefnic2, αναλογα τις επιλογες που ειχες κανει...

 

Τα 50 ειναι καλα για τα net.max_halfopen, τοσα προτεινονται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου λέει ο πάροχος: 256kbps, δηλ. 256.000 bps (μπιτ ανά δευτερόλεπτο, bits pers second)

Διαιρείς διά του 8 να πάρεις τα μπάιτ [bytes]: 256.000 / 8 = 32.000

Διαιρείς διά του 1.024 (2^10) να πάρεις τα κιλομπάιτ: 32.000 / 1.024 = 31,25 kB/s

 

χμ... ο πάροχος δε μου λέει 256 kbps δηλαδή 1024*256 bits / sec? Στο πηγάδι κατούρησε αυτός :P? εκεί είναι η ένσταση μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι είναι το DHT ? κάποιο serch κανει...

Γιατί να είναι απενεργοποιημένο?

Επίσης μήπως μερικές από τις ρυθμίσεις που προτείνεις φίλε Shadowzone θα παγώσουν torrents με πολύ μικρό αριθμό seeders, ή άσχημο ποσοστό seeders/leechers?

δεν με ενδιαφέρει να κατεβάζω με max απόδωση αλλά να δίνω προτερεότητα σε αρχεία πχ που έχουν έναν ή κανέναν seeder αλλά βρίσκεται όλόκληρο το αρχείο στους leechers μοιρασμένο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου ανοιγει τις εικονες του οδηγου.Κανω click στο link καθε εικονας και μου ανοιγει το imageshack χωρις να μου δειχνει την εικονα.Ζηταει να κανω upload.Ξερει κανεις τι γινεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Paidia kati paizei me autes tis rythmiseis(sto pc mou).

Exo provlima san ton pavel21... den exo kanena firewall kai opote anoigo to μtorrent argoun poli na anoiksoun oi selides kai meta apo ligo einai san na min exo katholou internet.Episis meta apo ligo to μtorrent mou vgazei se kathe torrent oti to tracker status einai ektos sindesis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις κανει σωστα port foward? Αν εχεις τοτε μπορεις να απενεργοποιησεις το Upnp απο τις επιλογες και να μην σου βγαζει αυτο το μηνυμα... Δοκιμασε επισης να κοψεις λιγο το upload σου και το μεγιστο αριθμο των torrent, αν εχεις πολλα μαζι μπορει να μπουκωνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...