Προς το περιεχόμενο

NBA Topic


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Αυτό είναι του ESPN σωστά? Το άλλο του Netflix πότε?

Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος, έχω την εντύπωση ότι είναι το ίδιο πράγμα γιατί πρόκειται για συμπαραγωγή ESPN/Netflix. Το περίεργο είναι που λέει και για ABC στο τέλος του trailer.

https://en.wikipedia.org/wiki/The_Last_Dance_(2020_TV_series)

Είναι αυτό που είχαν ανακοινώσει για τέλος του 2019 και πήρε παράταση. Να δούμε αν με τον covid θα έχουμε και νέα καθυστέρηση γιατί ΑΝ έχει playoffs ΝΒΑ Ιούνιο μήνα, ίσως να θέλουν να το μεταδώσουν μετά το πέρας των τελικών.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 22,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • nzeppos

    1517

  • ilos

    1380

  • patrickdrd

    1072

  • ~mxls~

    1043

Αν κι ο συγκεκριμένος είναι τέτοιος γλύφτης που δεν καταλαβαίνεις που τελειώνει η γλώσσα του και που αρχίζει η κ@λοτρυπίδα τιυ Γιάννη (ελπίζω μόνο να μην τον μπερδεύω με τον άλλον λολ)

https://www.sport24.gr/my-favourite-game/o-agaphmenos-moy-agwnas-khfisia-filathlhtikos-to-telos-ths-athwothtas.5697599.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά, σχεδόν όλοι οι γνωστοί αθλητικογράφοι γλύφτες είναι. Πως κατάφεραν να κάνουν καριέρα, με τις επιστημονικές τους γνώσεις;

Βέβαια είναι γλύφτες εκεί που τους παίρνει: μπροστά από το γυαλί (και την πένα) για να φαίνονται καλοί και σεμνοί στον κόσμο που τους παρακολουθεί. Γιατί από πίσω συνήθως είναι ακριβώς το αντίθετο και έχω πάμπολλα παραδείγματα από μια φορά κι έναν καιρό που συνεργαζόμουν με τη φάρα τους.

Εγώ το 2016 μετά το 101-95 επί των Αμερικάνων: "Ρε ... (πασίγνωστος αθλητικογράφος με πολυετή παρουσία σε τηλεόραση και ραδιόφωνο), τι τους έκανε χθες ο προπονηταράς Δράκος; Είδες που σου το έλεγα;" Απάντηση του ...: "Άσε με μωρέ με τον μλκα τον κωλόφαρδο το Γιαννάκη". Μετά από δύο ώρες που είχε ζωντανή σύνδεση μαζί του δεν του έλεγε τα ίδια βέβαια. Γλιστρούσε το στούντιο από το γλύψιμο. 

Οι δε μπασκετικοί είναι ξεχωριστή κατηγορία από μόνοι τους. Υπάρχουν και καλά παιδιά αλλά αυτοί είναι συνήθως οι νεοεισερχόμενοι ή οι άνθρωποι στα παρασκήνια για όλες τις δουλειές, κατά κανόνα χωρίς βήμα και δικαίωμα λόγου. 

Παρατηρήστε πως γλύφουν συστηματικά όσους χρησιμοποιούν και έχουν ανάγκη (πχ. τους Έλληνες αθλητές) ενώ τους αντίστοιχους ξένους τους περνάνε γενεές δεκατέσσερις μόλις φύγουν από τη χώρα (ειδικά τους προπονητές), αφού δεν θα τους ξαναδούν ποτέ.

Σε αυτό παίζει βέβαια ρόλο και η σχετικά μικρή ελληνική αγορά, με τις γνωστές κλίκες και τις σχετικά λίγες ευκαιρίες. Πότε ήταν η τελευταία φορά που κάποιος ντόπιος αθλητικογράφος έγραψε βιβλίο που δεν ήταν αποθέωση κάποιου γεγονότος ή προσώπου, αλλά κάτι επικριτικό στο σύνολό του; Ο Καρύδας μου το είχε απαντήσει κάποτε όταν τον ρώτησα για το Play Their Hearts Out του Dohrmann: "Αν είχα εκδόσει τέτοιο πράγμα στην Ελλάδα, δεν θα έβρισκα δουλειά ποτέ ξανά εδώ". 

Μόλις δε αποκτήσουν κάποιο σταθερό βήμα (πχ. μόνιμη εκπομπή ή στήλη αρθρογραφίας) αμέσως αρχίζουν το μακρύ τους και το κοντό τους προσπαθώντας να περάσουν τη βαρυσήμαντη άποψή τους στον κόσμο. Εκεί είναι που γελάει ο κάθε πικραμένος. 

Τα είπα, τέλος το παραλήρημα, πάω για ύπνο. 

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α γι' αυτό μου το έβγαζε λάθος το spell check του κινητού 😛

https://www.bovary.gr/health-diary/7600/gleifo-i-glyfo-adikimeno-rima-kai-pos-den-tha-xanakaneis-pote-lathos

Λύθηκε το μυστήριο τώρα.

Μετά το παραπάνω λογύδριο βέβαια, να δώσω άπειρο respect σε δύο από τα καλύτερα παιδιά-αθλητικογράφους που είχα γνωρίσει τω καιρώ εκείνω. Τον Κώστα το Σκουλά και τον Κώστα τον Κατέβα που κάνει τις μεταδόσεις του ΝΒΑ. Είναι στο άλλο άκρο όσων περιγράφω πιο πάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι Bulls όμως δεν κατέβηκαν από άλλο πλανήτη, ήταν παράγωγο της εποχής τους που χτίστηκε σταδιακά. Δεν απέκτησαν winner mentality από την πρώτη μέρα, ο Jordan έκανε 7 χρόνια να πάρει το πρώτο πρωτάθλημα, στο ενδιάμεσο έφαγαν άπειρο ξύλο και bullying από Pistons, Celtics και άλλες ανατολικές ομάδες και προφανώς ήταν μαθημένοι να αγωνίζονται με αρκετά διαφορετικούς κανονισμούς σε σχέση με σήμερα.

Εγώ πιστεύω ότι ειδικά την ομάδα '91-'93 αν την έβαζες σε μια χρονομηχανή και την έφερνες να παίξει σήμερα με σημερινούς κανονισμούς, ζήτημα να έφτανε δεύτερο γύρο playoff άσχετα αν ο Jordan έβαζε 50 πόντους σε κάθε αγώνα λόγω των αλλαγών στην ατομική άμυνα (τονίζω το "ατομική" γιατί θεωρώ ότι συνολικά οι άμυνες είναι πιο περίπλοκες και αποδοτικές σήμερα). Το πιο πιθανό είναι ότι μέχρι να προσαρμοστούν θα έτρωγαν σε κάθε αγώνα 30 τρίποντα στο κεφάλι και τέρμα.

Και σήμερα υπάρχουν παίκτες με κοχόνες, απλώς είναι διαφορετικού τύπου αφού έχει αλλάξει ο τρόπος παιχνιδιού (κατά άλλους έχει εξελιχθεί, κατά άλλους έχει γίνει πιο νερουλό).

Τώρα για τη σειρά Last Dance, πιστεύω το περιμένει πως και πως όλο ο μπασκετικός κόσμος. 20/4 θα είναι διαθέσιμα στο Netflix τα δύο πρώτα επεισόδια και θα έχουμε άλλα δύο ανά βδομάδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...