Προς το περιεχόμενο

NBA Topic


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με λίγες εξαιρέσεις γενικά δεν μου αρέσει να πετάω ξερές παραθέσεις σε άρθρα ή βίντεο, προτιμώ να γράφω το μακρύ μου και το κοντό μου. Θα κάνω όμως άλλη μια εξαίρεση γιατί μόλις έτυχε και διάβασα ολόκληρη τη συγκλονιστική κατάθεση ψυχής του Kevin Love που δημοσιεύτηκε σήμερα:

https://www.theplayerstribune.com/en-us/articles/kevin-love-mental-health

Εν ολίγοις μιλάει για την κατάθλιψη που τον ταλαιπωρεί εδώ και χρόνια. Το άρθρο-ομολογία δεν είναι μικρό αλλά του αξίζει να διαβαστεί από την αρχή μέχρι το τέλος χωρίς εκπτώσεις. Εδώ δεν έχουμε να κάνουμε με ανάλυση ενός χλιαρού αγώνα playoff ή ποια είναι η εκάστοτε κατσίκα (GOAT) ή πόσο πιο ψηλά μπορεί να φτάσει ο Γιάννης ή αν ο Παπάγος του 1993 θα μπορούσε να (ξανα)νέβει στην Α1 χωρίς τον Παναγιώτη Αριδά που έπαιζε σαν ένα μείγμα Μπιλ Ράσελ, Τιμ Ντάνκαν και Τζον Αρλάουκας. Εδώ μιλάμε για έναν άνθρωπο που πήρε πρωτάθλημα ΝΒΑ με τους Cavaliers αλλά ομολογεί ότι ευχαριστήθηκε πολύ περισσότερο τη μέρα που μετά από μια συνεδρία με τον ψυχοθεραπευτή του μπόρεσε να μπει σε ένα δωμάτιο και να είναι 100% ο εαυτός του. Μιλάμε για κάτι πολύ σημαντικότερο από μπάσκετ ή γενικά αθλητισμό.

Ντρέπομαι όταν λέω ότι μέχρι πριν λίγα χρόνια δεν είχα καταλάβει τι ακριβώς είναι η κατάθλιψη και όποτε άκουγα κάποιον γνωστό ή άγνωστο να αναφέρει αυτή τη λέξη, το μόνο που έλεγα ήταν "ε, τότε μην στεναχωριέσαι για τίποτα, γράφτους όλους και θα σου περάσει". Μέχρι που έτυχε να διαβάσω το συνταρακτικό A Life Too Short, τη βιογραφία του Γερμανού τερματοφύλακα Ρόμπερτ Ένκε που ενώ είχε όλα τα φόντα να γίνει βασικός στην Μπαρτσελόνα ή την Εθνική Γερμανίας και να παίξει σε Μουντιάλ, κατέληξε να πέφτει στα 32 του στις γραμμές του τρένου το 2009 αφήνοντας πίσω γυναίκα και παιδιά. Τότε μόνο κατάλαβα καλύτερα τι ακριβώς είναι αυτό το ψυχικό έρεβος που ταλαιπωρεί τόσο κόσμο, ακόμα και εκατομμυριούχους επαγγελματίες αθλητές σαν τον Love. Τώρα πια ξέρω, δεν έχω δικαιολογία. Γι' αυτό διάβασα με ευλάβεια το παραπάνω άρθρο και το προτείνω σε όποιον άλλο ενδιαφέρεται.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 22,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • nzeppos

    1517

  • ilos

    1359

  • patrickdrd

    1072

  • ~mxls~

    1043

Σε σχέση με τον ανταγωνισμό στην κανονική περίοδο φυσικά και το άξιζε το βραβείο ο Γιάννης, το ΝΒΑ όμως πρέπει να αλλάξει το timing και να δίνει το βραβείο πριν αρχίσουν τα playoffs και όχι σε μια άκυρη στιγμή κάπου κατά τη διάρκεια των playoffs. Χαλάει και το hype που δημιουργείται όλη τη χρονιά, ειδικά στην περίοδο Δεκέμβρη-Μάρτη, αλλά και υποβαθμίζει τη σημασία του βραβείου.

Όπως και να'χει η ιστορία θα γράψει ότι ο Γιάννης μπαίνει στο πολύ κλειστό κλαμπ με Χακίμ και Τζόρνταν που έχουν κερδίσει την ίδια χρονιά MVP και DPOY.

Στην trivial πληροφορία της ημέρας ο Γιάννης και ο Τζόρνταν κέρδισαν τα βραβεία στην ίδια ηλικία και είδαν τις ομάδες τους να αποκλείονται με 4-1 στον δεύτερο γύρο των playoffs. Οι Bulls τότε είχαν αποκλειστεί από τους bad boys Pistons οι οποίοι στους τελικούς της περιφέρειας νίκησαν τους Celtics του Larry Bird για να χάσουν το δαχτυλίδι από τους Lakers.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, greekfragma είπε

την απάντηση την έδωσε ο ίδιος ο Γιάννης σε συνέντευξη από Αθήνα πριν λίγο.

Δεν θα τον αποκαλούσα ούτως ή άλλως φέτος, ο lbj ξαναέβαλε στην κορυφή της Δύσης τους Λέικερς μετά από χρόνια και σε εκείνο το ματς που είχε οριστεί ως το απόλυτο vs των 2 MVP, ο Λεμπρον τον εξαφάνισε. Αλλά είναι θετικό ότι ξέρει τι του γίνεται. Αν το έπαιρνε ο Χάρντεν θα έκανε λόγο για καλύτερο παίχτη στον κόσμο. Ο Γιάννης πρέπει να βρει τρόπο πώς θα πάει στο επόμενο λεβελ, σουτ-βολές /low post /passing, ενώ ταυτόχρονα το πρόβλημα στο γόνατο είναι επίφοβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, ~mxls~ είπε

Δεν θα τον αποκαλούσα ούτως ή άλλως φέτος, ο lbj ξαναέβαλε στην κορυφή της Δύσης τους Λέικερς μετά από χρόνια και σε εκείνο το ματς που είχε οριστεί ως το απόλυτο vs των 2 MVP, ο Λεμπρον τον εξαφάνισε. Αλλά είναι θετικό ότι ξέρει τι του γίνεται. Αν το έπαιρνε ο Χάρντεν θα έκανε λόγο για καλύτερο παίχτη στον κόσμο. Ο Γιάννης πρέπει να βρει τρόπο πώς θα πάει στο επόμενο λεβελ, σουτ-βολές /low post /passing, ενώ ταυτόχρονα το πρόβλημα στο γόνατο είναι επίφοβο.

ο @Speculoos πιο πάνω με κάλυψε πλήρως.

Είδα πριν μερικές ώρες και τον 1ο τελικό μεταξύ Nuggets Lakers. Όσο και αν συμπαθώ το δίδυμο Γιοκιτς και Μαρει οι Lakers δείχνουν πιο δεμένο σύνολο και προφανώς έχουν και έναν σταρ (Davis) και έναν σουπερσταρ (James) που δεν έχουν αντίπαλο ακόμα και στη μέτρια μέρα τους. Αξιόμαχοι οι Nuggets αλλά δε δείχνουν οτι θα αντέξουν την πίεση για πρωταθλητισμό σε αντίθεση με Lakers που φαίνεται μέσα στο παρκέ οτι έχουν πολύ συμπαγή ομάδα.

Στο άλλο ζευγάρι Celtics Heat νομίζω οτι και εκεί η σκληρότερη και πιο συμπαγής ομάδα θα περάσει (δηλαδή Heat). Όχι τόσο γιατί οι Celtics είναι κακοί...αλλά γιατί δεν έχουν ψυχολογία και χάνουν εύκολα οτι χτίζουν και μετά παραδίνονται. Το έκαναν και σε κάποιους άλλους αγώνες στη κανονική διάρκεια, άρα δεν είναι τυχαίο που έγινε και στους τελικούς.

Ζευγάρι λοιπόν για το δαχτυλίδι Lakers-Rockets και θα καταλήξει σε Lebron Davis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Diinekis21 είπε

“Out of 101 votes I got 16 first-place votes. That’s what pissed me off more than anything.”

Μου φάγαν το μπιφτέκι μου και κλάψα από τον Lebron...

Στα μικρά και πρακτικά ασήμαντα φαίνεται ο χαρακτήρας του καθένα.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, ~mxls~ είπε

Δεν θα τον αποκαλούσα ούτως ή άλλως φέτος, ο lbj ξαναέβαλε στην κορυφή της Δύσης τους Λέικερς μετά από χρόνια και σε εκείνο το ματς που είχε οριστεί ως το απόλυτο vs των 2 MVP, ο Λεμπρον τον εξαφάνισε. Αλλά είναι θετικό ότι ξέρει τι του γίνεται. Αν το έπαιρνε ο Χάρντεν θα έκανε λόγο για καλύτερο παίχτη στον κόσμο. Ο Γιάννης πρέπει να βρει τρόπο πώς θα πάει στο επόμενο λεβελ, σουτ-βολές /low post /passing, ενώ ταυτόχρονα το πρόβλημα στο γόνατο είναι επίφοβο.

Όχι πως διαφωνώ για τα συμπεράαματα σου αλλά για το MVP ο Γιάννης πήγε ένα πολύ λιγότερο λαμπρό οργανισμό στην κορυφή της Regular, ενώ δεν βλέπω σε ποιο ματς τον εξαφάνισε φέτος,

Δεν νομίζω να χωράει αμφισβήτηση και βάσει αποτελεσμάτων και βάσει στατιστικών ότι ο MVP της regular ήταν ο Γιάννης.

Για το ποιος είναι καλύτερος παίκτης, μεγαλύτερο μπασκετικό IQ κλπ να συμφωνήσω ότι είναι ξεκάθαρα ο Λεμπρόν τουλάχιστον ως τώρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...