Προς το περιεχόμενο

NBA Topic


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως απορώ πως θα γίνει η νέα σεζόν στο nba. Εδώ ευρολίγκα είμαστε ήδη στη τρίτη αγωνιστική και αναβλήθηκαν ματς και ομάδες κατεβαίνουν με 7αδες. Πόσο μάλλον στην Αμερική με καθημερινά ταξίδια και πάνω από 20 χιλιάδες κρούσματα τη μέρα. Εκτός αν γίνει πάλι σε φούσκα 5 μηνες διάρκεια ξέρω γω.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 22,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • nzeppos

    1512

  • ilos

    1342

  • patrickdrd

    1072

  • ~mxls~

    1043

@Edel μία πόλη δύση, μία ανατολή, δυνατότητα προς και από το σπίτι του ο καθένας, και τεστ πριν από κάθε ματς. Το ΝΒΑ θα βρει λύση, σε αντίθεση με τον τραχανά εδώ πέρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, Edel είπε

Πάντως απορώ πως θα γίνει η νέα σεζόν στο nba. Εδώ ευρολίγκα είμαστε ήδη στη τρίτη αγωνιστική και αναβλήθηκαν ματς και ομάδες κατεβαίνουν με 7αδες. Πόσο μάλλον στην Αμερική με καθημερινά ταξίδια και πάνω από 20 χιλιάδες κρούσματα τη μέρα. Εκτός αν γίνει πάλι σε φούσκα 5 μηνες διάρκεια ξέρω γω.  

Διάβασα πάντως ότι οι ιδιοκτήτες θέλουν παιχνίδια παρουσία κόσμου και πιέζουν για Μάρτιο (χάνουν πολύ χρήμα χωρίς κόσμο).

Υπάρχει ενδεχόμενο για μικρή σεζόν όπως εκείνη με την απεργία των παιχτών πριν 15-20 χρόνια.

Βέβαια δεν χάνουμε και τίποτα σπουδαίο. Κάτι ξυλοκόπους 6ους παίχτες είναι που δεν θα βλέπουμε. Μην τα λέμε πάλι...

Επεξ/σία από jp77s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, coyote2 είπε

Είναι πάντως πολλά τα λεφτά που πάνε χαμένα για να έχεις ένα μέτριο πάγκο.... 

Αυτό που έχω ως απορία είναι το εξής. Οταν δώσανε τα λεφτά αυτά στον Μιντλ... αγόραζες όλους τους άλλους που βλέπω στη λίστα στα ίδια λεφτά.... ή δε θα πήγαιναν ποτέ στο Μιλγουόκι? 

Παίζει πολύ το μπολνταρισμένο και το είχε δηλώσει και σε ανύποπτο χρόνο ένας από τους GM των Bucks.

Όπως και να χει το Wisconsin και αντιτουριστικό είναι και καλή σύνδεση με τις άλλες πολιτείες δεν έχει και τρως τρελό κρύο για πάνω από έξι μήνες. Είναι απαλεψιά γενικότερα. Οπότε τα μεγάλα συμβόλαια είναι ουσιαστικά το μόνο δέλεαρ για πολλούς παίχτες να πάνε εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να γινει σεζον σε μπασκετ με covid19 χρειαζεται φουσκα,οποτε θεωρω δυσκολο τοσο το nba οσο και η ευρωλιγκα να συνεχισουν φετος (2021)

9 ώρες πριν, jp77s είπε

https://www.pickandroll.gr/2020/09/21/tomas-quot-o-lempron-einai-o-ainstain-toy-mpasket-quot/

Άντε εμείς τώρα αρχίσαμε να βλέπουμε. Κι αυτός χθεσινός είναι?

το να ποσταρεις τομας για να μειωσεις τζορνταν ειναι auto-facepalm και δειχνει ποσο χθεσινος εισαι στο αθλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μήπως να χαλαρώσουμε? Και γιωτόμπαλος να γράψει κάποιος ότι ήταν ο MJ ή ο Lebron δεν υπάρχει λόγος να θίγεστε, ούτε φίλος ούτε συγγενής ούτε γνωστός σας είναι, ούτε για σας το λέει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ~mxls~ είπε

Ναι ρε, δύσκολο να ψήσεις μεγάλο όνομα για Μιλγουόκι.

Γράψε έναν καλύτερο, με κριτήρια μόνο ανώτερο μπασκετικό iq / court vision / τακτική επιθέσεων και προσαρμογή σε διαφορετικά συστήματα (tip: ο CP3 δεν είναι).

ακοπα χωρις να παω πολυ πισω..λεοναρντ,μακ γρεηντι,grant hill αμα παω πιο πισω και θυμηθω μαλον,στοκτον,πεητον,κεβιν τζονσον,οσκαρ,ματζικ,μπερντ,sir charles  ποσους ξεχναω.....καλυτερα ας παψω..

και μην ξεχναμε ο μπρον ηττηθηκε απο ελλαδα και αλλες εθνικες...ενω η μοναδικη dream team εριχνε 30αρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, 3DJIN είπε

για να γινει σεζον σε μπασκετ με covid19 χρειαζεται φουσκα,οποτε θεωρω δυσκολο τοσο το nba οσο και η ευρωλιγκα να συνεχισουν φετος (2021)

το να ποσταρεις τομας για να μειωσεις τζορνταν ειναι auto-facepalm και δειχνει ποσο χθεσινος εισαι στο αθλημα

Ποιος μείωσε Jordan ρε μεγάλε. Δεν τον ανέφερα πουθενά στην κουβέντα και ούτε μπήκα σε διαδικασία σύγκρισης για το ποιος είναι ο καλύτερος. Τον Jordan θεωρώ προσωπικά καλύτερο από τους δύο. Αλλά όταν μας βγάζεις τον Λεμπρον, Νάσο Γαλακτερό και μας λες ότι είναι και χρόνια που βλέπεις μπάσκετ,τι να σου πω...

Τον Τόμας τον ανέφερα όχι για να μου συγκρίνει MJ-Lebron, αλλά για να δείξω στον άλλο που υποστηρίζει ότι δεν έχει μπασκετικό IQ ο LBJ, ότι τον παραδέχονται παίχτες όπως ο Ζέκε (για να μην με περνάς και για χθεσινό. Παιχταράς από τους λίγους άσχετα αν ήταν βρώμικος και είχε κόμπλεξ με το Μιχαλάκη).

25 λεπτά πριν, 3DJIN είπε

ακοπα χωρις να παω πολυ πισω..λεοναρντ,μακ γρεηντι,grant hill αμα παω πιο πισω και θυμηθω μαλον,στοκτον,πεητον,κεβιν τζονσον,οσκαρ,ματζικ,μπερντ,sir charles  ποσους ξεχναω.....καλυτερα ας παψω..

και μην ξεχναμε ο μπρον ηττηθηκε απο ελλαδα και αλλες εθνικες...ενω η μοναδικη dream team εριχνε 30αρες

Δεν μπορεί, πλάκα κάνεις...

Κέβιν Τζόνσον...

Επεξ/σία από jp77s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε don't feed the troll λέμε... Kevin Johnson λέει! Και Malone που είχε το ίδιο σουλούπι με τον Λεμπρον και έκανε τα μισά πράγματα στο γήπεδο από τον LBJ. 

Ούτε τι χρώμα είναι η μπάλα δεν ξέρει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jp77s είπε

αλλά για να δείξω στον άλλο που υποστηρίζει ότι δεν έχει μπασκετικό IQ ο LBJ

Δεν είπα ότι δεν έχει μπασκετικό IQ o LeBron, απλά δεν τον θεωρώ μπασκετική ιδιοφυία. Είναι διαφορετικά αυτά τα δύο.

Και για να απαντήσω στον ~mxls~, θεωρώ ότι ο Bird τουλάχιστον σε court vision και μπασκετικό IQ είναι εύκολα μπροστά από LeBron.

Για πιο παλιούς δυστυχώς δεν έχω άποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περιμένω να ακούσω και για άλλους παίχτες

Πάντως και τους 2 τύπου GOAT MG και LB όσες φορές τους έχω ακούσει δε μου κάνουν εντύπωση σε αυτά που θα πούνε

 

Επισης, τα συμβόλαια δεν πρέπει να πέσουν; Χωρίς εισπράξεις πως θα γίνει να παίρνουν όλοι 30-40 εκατομμύρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο μπρον ειναι σιγουρα ο κορυφαιος της γενιας που διανυουμε,φυσικα mvp τελικων και θα επρεπε και regular,βεβαια η πλειοψηφια ψηφισε αμπαλοκουνμπο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, 3DJIN είπε

και με τους αμπαλους πρεπει να γινει κατι,φαινεται εχουν μπερδεψει τους παλαιστες με τους μπασκετμπολιστες και εχουν και αποψη

Σορρυ, αλλά έχεις γράψει ένα σωρό ασυναρτησίες, οπότε κράτα τους χαρακτηρισμούς για άμπαλους για εσένα. Επειδή υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να είσαι ο Skip Bayless και να μας το κρύβεις, να σου αναφέρω οτι θεωρώ τον Τζόρνταν GOAT και ας είμαι μεγάλος φαν του Λεμπρόν. Eπίσης, επειδή θα πρέπει να απαντήσω στις υπερβολές σου με υπερβολές, αναφέρω εκ των προτέρων το σεβασμό μου στους παίχτες που θα πιάσω στο στόμα μου. Οπότε αφού το ξεκαθαρίσαμε αυτό, ας δούμε λίγο τα επιχειρήματα σου

1) Παλαιστής ο Λεμπρόν, άντε να κανω την καρδιά μου πέτρα και να δεχτώ την υπερβολή γιατί καταλαβαίνω οτι αναφέρεσαι στην έλλειψη πλαστικότητας που τον χαρακτηρίζει σε σύγκριση με τον Τζόρνταν, κάτι που τον κάνει πολύ πιο "άχαρο" στο μάτι. Λογικά βέβαια το ίδιο παλαιστές και ξυλοκόποι θα σου φαίνονται και οι Ράσελ και Τσαμπερλειν. Αλλά ναι, μιλάμε για άλλο άθλημα, έχεις δίκιο

2) Δεν μπόρεσε να κάνει πρωταθλητές τους Καβς λόγω ταλέντου. Λογικά ο Τζόρνταν, ο Ράσελ και ο Τσάμπερλειν με καλύτερους συμπαίκτες τους Ιλγκάουσκας και Λάρι Χιουζ θα έκαναν 3-peat.

3) Πήγε στο Μαιάμι και τον έκανε η ομάδα πρωταθλητή. Δηλαδή σε ομαδικό σπορ, κέρδισε η ομάδα και δεν κέρδισε ο παίχτης μόνος του.  Χμμμ, ενδιαφέρον. Λογικά επίσης για να τον εκανε η ομάδα πρωταθλητή, θα ήταν άλλος ο FMVP. Θύμισε μας επίσης πόσα πρωταθλήματα πήραν οι τουλάχιστον 50 καλύτεροι παίχτες που σου έρχονται στο μυαλό (αν ήταν 6ος παίχτης στην καλυτερη εκείνη τη δεκαετία, τότε ίσως ειναι και τριψήφιο το νουμερο καλύτερων παιχτων). Πες μας για τον Ράσελ που έπαιζε σε ΝΒΑ 12 ομάδων, πες μας για τον Τσαμπερλειν ή τον Τζέρι Γουεστ που έχουν άπειρα δαχτυλίδια, πες μας πόσα θα έπαιρνε ο Τζόρνταν χωρίς τον Πίπεν, τον Φιλ Τζάκσον και τον Τζερι Κραουζ.

4) Καταλαβαίνω πως μάλλον δεν απολαμβάνεις την εξέλιξη που είχε το ΝΒΑ, το οποίο είναι σίγουρα πιο "φλώρικο" από τα παλιότερα χρόνια, καθώς όλα πλεον είναι κομμενα και ραμμένα για τον επιτιθέμενο, αλλά μην λες ανυπόστατες θεωρίες για έλλειψη ταλέντου. Ο Λεμπρόν είναι στο ΝΒΑ από το 2003, μερικά πρόχειρα ονόματα παιχτών που έχουμε δει αυτά τα χρόνια: Bryant, Duncan, Nowitzki, Wade, Paul, Curry, Durant, Garnett, Pierce, Allen, O'Neal, Nash, Kidd και πόσους ακόμα. Το ερώτημα μου είναι, πόσους από αυτούς θα άφηνες εκτός 50δας των καλύτερων παιχτών έβερ

17 ώρες πριν, chrisde είπε

Οι υπερβολές που ακούγονται εκατέρωθεν μόνο καλό δεν κάνουν στην κουβέντα. Το να λες παρενθοντολάγνο κάποιον που γουστάρει Τζόρνταν είναι εξίσου ηλίθιο με το να πω εγώ νιάνιαρο κάποιον που γουστάρει ΛεΜπρον. 

Προφανέστατα δεν τον χαρακτηρισα παρελθοντολάγνο επειδή γουστάρει Τζόρνταν. Αναφέρθηκε οτι ο Λεμπρόν θα ήταν την δεκαετια 85-95 6ος παίκτης στην καλύτερη. Επαναλαμβάνω. ΣΤΗΝ ΚΑΛΫΤΕΡΗ. Με πρόχειρους υπολογισμούς, θα υπήρχαν τουλάχιστον 50 παίχτες καλύτεροι απο αυτόν κάθε χρονιά. Όσοι έχουν μάτια και βλέπουν, δεν νομίζω οτι θα βρουν πάνω από 5-10 καλύτερους παίχτες στην ιστορία του αθλήματος. Οπότε ναι, αν δεν είναι αυτό παρελθοντολαγνεία, τότε τι είναι; 

 

Γενικά καλό θα ήταν να χαλαρώσετε και να μην είστε τόσο butthurt όσοι ακούτε άτομα να χαρακτηρίζουν τον Λεμπρόν ως GOAT. Κάποιοι μεγάλωσαν με Λεμπρόν, όπως άλλοι μεγάλωσαν με Κόμπε, άλλοι με Τζόρνταν κλπ. Θίγεστε χωρίς λόγο και ξεκινάτε κόντρες χωρίς νόημα. Στο nba.com, αν μπείτε να διαβάσετε το προφίλ του Τζόρνταν, αυτό ξεκινάει κάπως έτσι "By acclamation, Michael Jordan is the greatest basketball player of all time". Αν ποτέ αφαιρεθεί, τότε βγείτε στους δρόμους με φωτιές. Ως τότε, μην προβαίνετε σε μηδενισμούς παιχτών που έχουν γράψει τη δικιά τους ιστορία στο άθλημα. Είμαστε τυχεροί που απολαμβάνουμε έναν τέτοιο παίχτη και μακάρι να είναι γερός και να συνεχίσει έτσι μέχρι τα 40

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο LeBron είναι εξαιρετικός αθλητής, τέννις να έπαιζε που λέει ο λόγος, ανάμεσα στους κορυφαίους θα ήταν. Η αφομοίωση του στην προπόνηση και στην εξάσκηση είναι παράδειγμα για τον οποιοδήποτε στον οποιοδήποτε τομέα. Είναι μία κατηγορία μόνος του, αν όχι για τον οποιοδήποτε άλλο λόγο, αλλά τα για 17 χρόνια που πρωταγωνιστεί!
 

Ο MJ ήταν μοναδικός μπασκετμπολίστας. Χωρίς να το σκεφτώ υπάρχουν τουλάχιστον 10-15-25 κινήσεις/στιγμιότυπα που μας άφησε και τον έχουν αντιγράψει -ανεπιτυχώς τις περισσότερες φορές- εκατοντάδες επαγγελματίες και όλοι εμείς στα ανοιχτά.
 

Το μπάσκετ σε προσωπικό επίπεδο ήταν διαφορετικό άθλημα πριν και μετά τον Jordan, στη συνέχεια η εξάσκηση δημιούργησε παίκτες σαν τον Kobe, CP3, Kyrie, τους σταρτερς των Warriors της περασμένης 3-4ετίας, κλπ κλπ. 

Ολοι αυτοί μας έδωσαν μοναδικές στιγμές, αλλά κανένας σε προσωπικό επίπεδο δεν άλλαξε το άθλημα. 

Κανένας παίχτης δεν μπορεί να μου αλλάξει την άποψη ότι ο Jordan είναι his airiness και αυτός που με έκανε να αγαπήσω το άθλημα. Αλλά είμαι ευτυχισμένος που έχω παρακολουθήσει τον  LeBron, Kobe, Curry, you name them. 

Αν θελουμε να βρούμε 2 ανθρώπους που είχαν την επιρροή του Jordan σε ομαδικό επίπεδο, για εμένα είναι οι Pop και Kerr. Και θα έβαζα στην ίδια κατηγορία και τον Φιλ Τζαξον αν δεν τα είχε σκατωσει τόσο άσχημα στη ΝΥ, που ουσιαστικά φάνηκε πως τον μπάσκετ τον είχε ξεπεράσει. 
 

Who’s the goat? Who gives a shit...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...