Προς το περιεχόμενο

NBA Topic


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πρεπει να συνεχισει οπως στο τριτο ματς με τα 2ποντα απο μεση και μακρινη αποσταση και να μην εκτελεσει ουτε ενα τριποντο.φυσικο το νουμερο 1 ειναι αν θα κρατησουν τους νετς στο δικο τους χαμηλο επιπεδο παραγωγικοτητας.θα πεσει πολυ κραξιμο την κυριακη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 22,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • nzeppos

    1512

  • ilos

    1342

  • patrickdrd

    1072

  • ~mxls~

    1043

Πίτσα, μπύρα και NBA την Κυριακή. Πιστεύω οι Bucks να αλλάξουν προς το καλύτερο έστω και 5%, και να μας εκπλήξει θετικά ο Γιάννης μη σουτάροντας τρίποτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, cambo99 είπε

Πίτσα, μπύρα και NBA την Κυριακή. Πιστεύω οι Bucks να αλλάξουν προς το καλύτερο έστω και 5%, και να μας εκπλήξει θετικά ο Γιάννης μη σουτάροντας τρίποτα!

Από τα λόγια του, την συνέντευξη μετά το 3ο παιχνίδι..... δεν το νομίζω.... Τις βολές να βάζει και όλα τα άλλα έπονται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, IcemanGr71 said:

Από τα λόγια του, την συνέντευξη μετά το 3ο παιχνίδι..... δεν το νομίζω.... Τις βολές να βάζει και όλα τα άλλα έπονται...

Αν συνεχίσει να το κάνει το μόνο που θα κερδίσει είναι να χάσει ακόμη και αυτούς που τον συμπαθούν. Δεν βρίσκω λόγο που να δικαιολογεί αυτόν τον εγωισμό του. Δηλαδή στην προπόνηση τα βαζει και στον αγώνα δεν του βγαίνει; Δε νομίζω ... εγώ βλέπω τον Γιάννη αγχωμένο και φοβισμένο, και ξεσπάει παίζοντας με τα νεύρα μας! 😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

φοβισμενος ειναι ,στο τριτο ματς που ηταν do or die στα τελευταια 7 λεπτα κρυβοτανε για να μην παρει προσπαθειες.Ειναι δυσκολο να προσαρμοστεις στη νεα πραγματικοτητα οταν 2-3 χρονια ακουγες διθυραμβους για το ποσο παιχτουρα εισαι ,αλλα τελικα υπαρχουν 10-15 παιχται πολυ πιο ταλαντουχοι απο εσενα.

Επεξ/σία από 3DJIN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά εγώ με το μπάσκετ είμαι άσχετος θεωρώ όμως ότι κάποιος μου σουτάρει 20 σουτς σε ενα ματς ρίχνει και είκοσι στην προπόνηση και τα βάζει. Με τις βολές καλά κάνουν και τον κόβουν οι διαιτητές, αργεί πολύ.... Πάρα πολύ...

 

 

 

Επεξ/σία από coyote2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, coyote2 είπε

Παιδιά εγώ με το μπάσκετ είμαι άσχετος θεωρώ όμως ότι κάποιος μου σουτάρει 20 σουτς σε ενα ματς ρίχνει και είκοσι στην προπόνηση και τα βάζει. Με τις βολές καλά κάνουν και τον κόβουν οι διαιτητές, αργεί πολύ.... Πάρα πολύ...

 

 

 

Στην προπόνηση και να τα βάζει δε λέει τίποτα. Έχω δει ζέσταμα Άρης παοκ και ο φασουλας είχε βάλει 6 σερί τρίποντα από την κορυφή. 

Στον αγώνα με το ξύλο που τρως για να βγεις από τα σκριν, με την κούραση κλπ οι συνθήκες είναι τελείως διαφορετικές 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, skiabox είπε

Παιδιά αν δεν το ξέρετε μπορείτε να φτιάξετε και group στο Facebook.

Antetokounmpo haters και έτσι.

Αρρωστημένη κατάσταση!

Στειλε σ αυτον εδω απ το νημα που επαιζε σε ομαδες.. Να τραβηξει ενα βιντεακι που ριχνει βολες, να εξηγησει πως γινεται και να το στειλει στο Γιαννη 😂😂

Δυστυχως εχουμε πηξει σ αυτη τη χωρα απο ανθρωπους, που το μονο που τους νοιαζει ειναι να μειωνουν οποιον κανει κατι αξιολογο στη ζωη του. 
 

Ο Γιοκιτς τι εγινε ξαφνικα; Τραυματιστηκε ο ετερος στυλοβατης που εβαζε 50αρες περυσι και παει να σκουπιστει;

 

Ας ανοιξουν τα ματακια τους και οι φιλαθλοι και οι υπευθυνοι στο Μιλγουοκι και να δουν πως πλεον καθε ομαδα θελει 2 σουπερ σταρς + supporting cast για να εχει βλεψεις. 
 

Και εκει εγκειται και ολο το μεγαλειο του Γιαννη, προσφερει τοσα πολλα σε τοσους τομεις που δεν αφηνει να φανει αυτη η ελλειψη, παρα πονο οταν ειναι πολυ αργα. 
 

Βεβαια για τον μεσο αμπασκετο φιλαθλο σημασια εχει αν βαζει τις βολες ή αν δε βαζει τα τριποντα. 
 

Το προβλημα του Γιαννη και ο λογος που απο ενα σημειο και μετα κουραζεται και χανεται (..φοβαται λεει ο αθεοφοβος απο πανω - τι αλλο θα ακουσουμε), είναι πως εχει επιφορτιστει ολο μα ολο το playmaking και τη δημιουργια της ομαδας του. Δε βγαινει αυτο απο εναν 7 footer που καλειται να παιξει και αμυνα. Ειναι πολλαπλασια η καταπονηση που δεχεται. Άμυνα, σκορ ή δημιουργια. Δε γινεται και τα 3. 

Επεξ/σία από xgol
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα αυτά τα χρόνια αυτό βλέπω στις προπονήσεις και τρελαίνομαι. Αν ήμουν προπονητής θα απαγόρευα τα χαλαρά σουτάκια σε επαγγελματίες παίχτες. Είναι άχρηστα πλέον στην post season. Θα προτιμούσα ότι πχ κάνει ο Leonard που τον βλέπω. Έχει τον trainer κολλιτσίδα δίπλα του. Και ψηλό όχι κάτι 1.80 που είναι με τον Γιάννη. Και κάνει όλα τα post moves, γενικά πάει στα spots του και είναι κοντά σε συνθήκες αγώνα με πιο υψηλούς παλμούς. Όπως και ο doncic με τον δικό του, πολύ καλές προπονήσεις με stepbacks από του διαόλου την μάνα κλπ. Τίποτα δεν είναι τυχαίο. Δεν θα έχεις την ευκαιρία για τόσα catch + shoot στα playoffs όσο στην regular.

Ατομικά για τον Γιάννη τι χρειάζεται να βελτιώσει για να πιάσει το ίδιο skillset με άλλους παίχτες, που να αρχίσουμε και που να τελειώσουμε.😁 Δυστυχώς αυτά δε διορθώνονται άπαξ και ξεκινήσει το πρωτάθλημα, αλλά στην offseason. Το έχω γράψει 1000 φορές δε χρειάζεται να φτιάξει 3ποντό, όταν με μία τρίπλα οι αργοί ψηλοί που κάθονται πίσω, του δίνουν και το elbow shot σχεδόν αμαρκάριστο. Και αυτό είναι πολύ πιο εύκολο να το κάνει develop σε σχέση με το 3ποντό. Fuck the analytics. Δύσκολα παίχτης με μεγάλη παλάμη γίνεται καλός shooter από μακριά.  Οι μόνες εξαιρέσεις όλα αυτά τα χρόνια ήταν ο Jordan λίγο στα γεράματα και ο kawhi. Ουδείς άλλος τα έχει καταφέρει.

Και πρέπει οπωσδήποτε να αλλάξει την ρουτίνα του στις βολές. Τι μία, τι τρείς, τι πέντε, τι καμία τρίπλα δεν παίζει ρόλο κοροϊδευόμαστε. Όλοι έχουμε παίξει basket έστω και στα παιδικά/εφηβικά. Το χέρι μηχανικά πάει. Έτσι και βρεις λίγο ρυθμό μπορείς να βάλεις και 10-20 στη σειρά. Από ένα σημείο και μετά είναι να το έχεις. Δε γίνεται παίχτης που έχει δουλέψει 100000000000 φορές περισσότερο από τον καθένα μας να παρουσιάζει τέτοια οικτρή εικόνα.

Επίσης θα πρέπει κάποια στιγμή να πάει στο πατριωτάκι τον Hakeem να μάθει post moves. Τα χρόνια περνάνε και δε θα είναι το ίδιο εκρηκτικός και γρήγορος. Αν  δε μπορεί να κάνει blow by defenders ούτε στη regular, τα νούμερά του θα καταποντιστούν. Συν ο τρόπος παιχνιδιού του τον κουράζει υπερβολικά και μετά έχει νεκρά διαστήματα αν παίξει πολλά λεπτά. Για αυτό και κοιτάει να κλέψει χρόνο μετά από τις βολές. Θα μου πεις έτσι και αλλιώς στα τελευταία 2-3 λεπτά του αγώνα θα είναι non factor.😁 Μπορεί να κράζουμε τον Βud που τον βάζει μόνο 30 λεπτά, αλλά δε σκεφτόμαστε και αυτό τον  παράγοντα.

Τέσπα, αγαπάμε και ξενυχτάμε με Γιάννη ΜΕ όλα τα ελαττώματά του. Αυτοί είμαστε εμείς οι "haters" Αν χαλάμε την πιάτσα και το fan club του, αποτελείται μόνο από κόλακες και λοιπούς ονειροπαρμένους που κατεβάζουν αμάσητα ότι σερβίρουν τα ελληνικά media, ε tbh καλά κάνουμε.

Ίσως έτσι σπάσει η φούσκα και βελτιωθεί.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, xgol είπε

(..φοβαται λεει ο αθεοφοβος απο πανω - τι αλλο θα ακουσουμε)

Διάβασε τι είχα γράψει. Από ένα σημείο και μετά που έχασε τις βολές, δεν έκανε τόσα drives. Την ίδια άμυνα του παίξανε. Που οφείλεται?

Μόλις τώρα, xgol είπε

Τα ελαττωματα αυτα ειναι μονο στο μυαλο σας ομως. Αυτο λεμε. 

Δεν είναι ελάττωμα να έχεις 10% στα τρίποντα και κάτω από 50% στις βολές? Σε ποιον πλανήτη ζεις?

Επίσης υπάρχουν τρόποι να ξεκουράσει τον Γιάννη στην άμυνα ακόμα και με τους Nets. Δε χρειάζεται να μαρκάρει KD. Είναι χειρότερος on the ball και από Tucker και από Jrew, ακόμα και από Middleton. Highlight reel γίνεται κάθε φορά. Απλά βοήθεια χρειάζεται να δώσει την κατάλληλη στιγμή. Ότι κάνει μια ζωή με bud. Καλά η έμπνευση να τον βάλει να μαρκάρει kyrie στο 2ο game, ασχολίαστη. Έτσι θα τον έχεις πιο ξεκούραστο αν μαρκάρει όλο το παιχνίδι Blake, Brown, Claxton.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, ilos είπε

Διάβασε τι είχα γράψει. Από ένα σημείο και μετά που έχασε τις βολές, δεν έκανε τόσα drives. Την ίδια άμυνα του παίξανε. Που οφείλεται?

Δεν είναι ελάττωμα να έχεις 10% στα τρίποντα και κάτω από 50% στις βολές? Σε ποιον πλανήτη ζεις?

Διαβασε τι γραφω γιατι στα εχω απαντησει.
 

Στο τελος ΕΥΤΥΧΩΣ καταλαβε ο Μπαντ πως πρεπει να αξιοποιησει επιθετικα τον Αντε με το να δινει τη δημιουργια στον Κρις και να αφηνει τον Γιαννη να ΚΟΒΕΙ ή να Ποσταρει!!! Δε γινεται να δημιουργει το 95% των ποντων του και να μην αξιοποιειται καθολου απο τους συμπαικτες του η δυνατοτητα που εχει να σκοραρει ακολουθώντας μια φαση!!!!

Μιλαμε για εναν παικτη που με αυτους τους ΝΕΤΣ εχει μις ματς ΠΑΝΤΟΥ!!! Και συ μου λες πως το προβλημα ειναι το 10% στα τριποντα και το 50% στις βολες;;; 
 

Βαλτον να ποσταρει, βαλτον να κοβει, ασε να παιρνει συνεχομενα ενα σταθερο ποσοστο των ποντων του απο δημιουργια αλλων και να μη ματωνει σα το σκυλι για να δημιουργησει γι αυτους!!! 
 

Και μετα θα δεις αν, οντας πολυ πιο ξεκουραστος και πηγαινοντας πολυ πιο ευκολα στα καλα του σημεια, εχοντας φτιαξει ψυχολογια λογω του παιχνιδιου, συνεχισει να σουταρει τοσο ασχημα!

 

Βλεπεις τον Ντουραντ, βλεπεις τον Ιρβινγκ τα σπανε, αλλα παιζουν ηρεμα και χωρις αγχος. Ξερουν πως η λειτουργια της ομαδας θα τους κρατησει στο ματς, θα τους δωσει σουτ απ τις καλες τους θεσεις, και θα τραβηξει καποιος αλλος το καρο ωστε στην τελικη ευθεια να εχουν βρει και ρυθμο να χουν και δυναμεις!

Κ εχεις κ ενα Γιαννη που ΠΡΕΠΕΙ επι τρια χρονια να οργανωνει, να δημιουργει, να παει σε καθε ριμπαουντ, να σκοραρει, να κατεβαζει μεχρι και τη μπαλα!!!!

Εναν παικτη πειτε μου, εναν, που αν επαιζε στη θεση του γιαννη, οι μπακς θα χαν πιο σταθερη πορεια την τελευταια τριετια, πλην του Λεμπρον στα καλα του. 

Οι αλλοι σουπερσταρς επισης παιζουν 2 και 3 σε μια ομαδα και για να κερδισουν πρωταθλημα αλλα οχι μονο. Δεν ειναι μαλακες να φανε ολη την καταπονηση της regular season και των play offs μονοι τους. Και σε νουμερα θα χασουν και σε prestige και θα τους κραζουν οι «αμεροληπτοι» φιλαθλοι. 

Και απ ολη αυτη την κατασταση στο Μιλγουοκι βγαινετε και λετε, χανουν επειδη εχασε 10 βολες!!!!

Οποτε για να τελειωνει το παραμυθακι. Ο Αντε πρεπει να αλλαξει ρολο σε ενα μελλοντικο ροστερ. Παλι θα εχει ηγετικο ρολο προφανως, αλλα πρεπει να του επιτραπει να εστιασει σε πραγματα που θα βοηθησουν την ομαδα να κανει τη διαφορα και οχι να κανει και τη χαμαλοδουλεια για ολους τους υπολοιπους. Να παιζει πιο ηρεμα και πιο στοχευμενα. Και κυριως, να φτανει στην τελικη ευθεια ξεκουραστα!!
 

(Για να λενε μετα πως δεν εχει κοντισιονινγκ 😀😂😂😂🤣)

Αναλογιστείτε μονο, ποιους παικτες θυμομαστε απο τον τριτο αγωνα. Αντε-Κρις, η αμυνα του Τακερ και τις τρεις ταπες του Λοπεζ!!! Εβαλε και ενα κρισιμο διποντο ο πλει μεικερ. Θυμαστε καποια αλλη συνεισφορα καποιου αλλου παικτη;; 

Επεξ/σία από xgol
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, xgol είπε

Διαβασε τι γραφω γιατι στα εχω απαντησει.
 

Στο τελος ΕΥΤΥΧΩΣ καταλαβε ο Μπαντ πως πρεπει να αξιοποιησει επιθετικα τον Αντε με το να δινει τη δημιουργια στον Κρις και να αφηνει τον Γιαννη να ΚΟΒΕΙ ή να Ποσταρει!!! Δε γινεται να δημιουργει το 95% των ποντων του και να μην αξιοποιειται καθολου απο τους συμπαικτες του η δυνατοτητα που εχει να σκοραρει ακολουθώντας μια φαση!!!!

Μιλαμε για εναν παικτη που με αυτους τους ΝΕΤΣ εχει μις ματς ΠΑΝΤΟΥ!!! Και συ μου λες πως το προβλημα ειναι το 10% στα τριποντα και το 50% στις βολες;;; 
 

Βαλτον να ποσταρει, βαλτον να κοβει, ασε να παιρνει συνεχομενα ενα σταθερο ποσοστο των ποντων του απο δημιουργια αλλων και να μη ματωνει σα το σκυλι για να δημιουργησει ο αλλος γι αυτους!!! 
 

Και μετα θα δεις αν, οντας πολυ πιο ξεκουραστος και πηγαινοντας πολυ πιο ευκολα στα καλα του σημεια, εχοντας φτιαξει ψυχολογια λογω του παιχνιδιου, συνεχισει να σουταρει τοσο ασχημα!

 

Βλεπεις τον Ντουραντ, βλεπεις τον Ιρβινγκ τα σπανε, αλλα παιζουν ηρεμα και χωρις αγχος. Ξερουν πως η λειτουργια της ομαδας θα τους κρατησει στο ματς, θα τους δωσει σουτ απ τις καλες τους θεσεις, και θα τραβηξει καποιος αλλος το καρο ωστε στην τελικη ευθεια να εχουν βρει και ρυθμο να χουν και δυναμεις!

Κ εχεις κ ενα Γιαννη που ΠΡΕΠΕΙ επιβτρια χρονια να οργανωνει, να δημιουργει, να παει σε καθε ριμπαουντ, να σκοραρει, να κατεβαζει μεχρι και τη μπαλα!!!!

Εναν παικτη πειτε μου, εναν, που αν επαιζε στη θεση του γιαννη, οι μπακς θα χαν πιο σταθερη πορεια την τελευταια τριετια, πλην του Λεμπρον στα καλα του. 

Οι αλλοι σουπερσταρς επισης παιζουν 2 και 3 σε μια ομαδα και για να κερδισουν πρωταθλημα αλλα οχι μονο. Δεν ειναι μαλακες να φανε ολη την καταπονηση της regular season και των play offs μονοι τους. Και σε νουμερα θα χασουν και σε prestige και θα τους κραζουν οι «αμεροληπτοι» φιλαθλοι. 
 

Οποτε για να τελειωνει το παραμυθακι. Ο Αντε πρεπει να αλλαξει ρολο σε ενα μελλοντικο ροστερ. Παλι θα εχει ηγετικο ρολο προφανως, αλλα πρεπει να του επιτραπει να εστιασει σε πραγματα που θα βοηθησουν την ομαδα να κανει τη διαφορα και οχι να κανει και τη χαμαλοδουλεια για ολους τους υπολοιπους. 
 

(Για να λενε μετα πως δεν εχει κοντισιονινγκ 😀😂😂😂🤣)

Άρα λίγο πολύ λες αυτό που έχω γράψει και μου την πέσατε. Ότι για να πάρει πρωτάθλημα πρέπει να φύγει και να πάει σε ομάδα με Alpha male. Όπως Lillard, Doncic κλπ.

Στην regular τα ξανάπαμε δε φαίνονται οι αδυναμίες του όπως και του Simons. Είναι πιο ανοιχτά τα παιχνίδια και ευνοούν τα transition plays που είναι ο καλύτερος παίχτης στον κόσμο, πάνω και από Lebron.

Ακόμα και να μην υπήρχαν οι Nets στην ανατολή, αυτοί οι bucks μπορούν να πάρουν best of 7 απέναντι σε utah ή phoenix? Ούτε με σφαίρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...