Προς το περιεχόμενο

NBA Topic


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τον παρακολουθώ στο Twitter, και είχα κλάσει με το δούλεμα απ'τον Εμπίιντ:

https://www.sbnation.com/2017/9/18/16328032/kevin-durant-alleged-burner-fake-account-twitter-instagram-quiresultan

 

Επί τοις ευκαιρίας και για όσους πραγματικά ξέρουν, από τους πρώτους που επιδοκίμασαν την απόφαση KD ήταν ο κομισαριος του Ινσομνια Λιγκ, γνωστός και ως Άνδεις. Σκεφτείτε τι παιχνίδια παίζονται στο παρασκήνιο για να μην δει τίτλο ο εμεξελες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 22,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • nzeppos

    1517

  • ilos

    1359

  • patrickdrd

    1072

  • ~mxls~

    1043

11 ώρες πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

10 συνεχομενα πρωταθληματα οι GSW και τελος ο μαγικος κοσμος...

Ο Λεμπρον θα παιζει μεχρι τα 40φευγα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 ώρες πριν, 4saken είπε

Ο Λεμπρον θα παιζει μεχρι τα 40φευγα?

Δηλωσε οτι σκοπευει να συνεχισει να παιζει μεχρι την στιγμη που ο μεγαλος του γιος θα μπει nba ωστε να παιξουν ειτε ως συμπαικτες ειτε ως αντιπαλοι(13/14 χρονων ειναι τωρα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

good point αλλα νομιζω οτι οι καλοι κοντοι these days, μπορουν να κανουν drives.. δηλαδη Kyrie/Steph/Westbrook/Wall/CP3 ειναι εξαιρετικοι στις διεισδυσεις...

στους ψηλους θα συμφωνησω οτι αυτοι που ξερουν να σουταρουν εχουν σαφες πλεονεκτημα, ειδικα απεναντι σε αργοκινητα καραβια που δεν ανεβαινουν να μαρκαρουν. Davis. Love χαρακτηριστικα παραδειγματα..

Επεξ/σία από Rabican
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εν ολίγοις δεν υπάρχουν πλέον τόσοι πολλοί ψηλοί κριάρια, αλλά όλοι χρειάζεται να ξέρουν 2-3 βασικά πράγματα (σουτ, στοιχειώδη τρίπλα, πάσα για split out αλλά και όσο το δυνατόν γρήγορα πόδια στην άμυνα). Το να μιλήσω για προσωπική δικαίωση όταν πριν 25 χρόνια έλεγα πως μόνο με τρίποντα έχει πραγματική αξία η νίκη, είναι μάλλον περιττό. Ακόμα κι έτσι το είπα όμως 😛

Το σημερινό μπάσκετ, η μίνι-δυναστεία των GSW και γενικά ο τρόπος που αγωνίζονται οι περισσότερες επιτυχημένες ομάδες αυτό τον καιρό είναι όλα αφιερωμένα σε παλιούς προπονητές-επιστήμονες που στα νιάτα μου σου έλεγαν ευθέως "μην σουτάρεις τρίποντο, αν σουτάρεις θα σε βγάλω ακόμα κι αν ευστοχήσεις". Η μετεξέλιξη των Ρόκετς θα είναι μια ομάδα που θα ρίχνει με συνέπεια πιο πολλά τρίποντα από δίποντα και όλα αυτά με επίθεση 7-10 δευτερολέπτων. Δεδομένου ότι η Ευρώπη παραδοσιακά παρακολουθεί τις εξελίξεις στο ΝΒΑ, θεωρώ πως το τωρινό μοντέλο μόλις τώρα θα ξεκινήσουμε να το βλέπουμε και στα μέρη μας (ειδικά στην Ελλάδα είναι ευκαιρία επιτέλους να βγάλουμε κανα σουτέρ της προκοπής, γιατί μέχρι τώρα δεν...)

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nzeppos είπε

Εν ολίγοις δεν υπάρχουν πλέον τόσοι πολλοί ψηλοί κριάρια, αλλά όλοι χρειάζεται να ξέρουν 2-3 βασικά πράγματα (σουτ, στοιχειώδη τρίπλα, πάσα για split out αλλά και όσο το δυνατόν γρήγορα πόδια στην άμυνα). Το να μιλήσω για προσωπική δικαίωση όταν πριν 25 χρόνια έλεγα πως μόνο με τρίποντα έχει πραγματική αξία η νίκη, είναι μάλλον περιττό. Ακόμα κι έτσι το είπα όμως 😛

Το σημερινό μπάσκετ, η μίνι-δυναστεία των GSW και γενικά ο τρόπος που αγωνίζονται οι περισσότερες επιτυχημένες ομάδες αυτό τον καιρό είναι όλα αφιερωμένα σε παλιούς προπονητές-επιστήμονες που στα νιάτα μου σου έλεγαν ευθέως "μην σουτάρεις τρίποντο, αν σουτάρεις θα σε βγάλω ακόμα κι αν ευστοχήσεις". Η μετεξέλιξη των Ρόκετς θα είναι μια ομάδα που θα ρίχνει με συνέπεια πιο πολλά τρίποντα από δίποντα και όλα αυτά με επίθεση 7-10 δευτερολέπτων. Δεδομένου ότι η Ευρώπη παραδοσιακά παρακολουθεί τις εξελίξεις στο ΝΒΑ, θεωρώ πως το τωρινό μοντέλο μόλις τώρα θα ξεκινήσουμε να το βλέπουμε και στα μέρη μας (ειδικά στην Ελλάδα είναι ευκαιρία επιτέλους να βγάλουμε κανα σουτέρ της προκοπής, γιατί μέχρι τώρα δεν...)

Σουτερ της προκοπής θέλει τρελό χρόνο σε προπόνηση και θυσία των φραπέδων οπότε δεν θα βγάλουμε ποτέ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

(μιας και το ΝΒΑ ετοιμάζεται για ομαδικές διακοπές στη Μύκονο, πιστεύω πως δεν πειράζει να ξεφύγουμε λίγο από το κεντρικό θέμα)
(όλα τα παρακάτω είναι υποκειμενικές απόψεις και όλα τα ποσοστά αναφέρονται σε τρίποντα μόνο)

  • Ο Διαμαντίδης δεν ήταν ακριβώς γεννημένος σουτέρ, άσχετα αν στα μισά της καριέρας του (μετά το 2006) και προς το τέλος αυτής έφτασε σε αξιοπρεπή ποσοστά και έβαλε μερικά μεγάλα buzzer beater (δεν ξεχνάμε ποτέ το "βάλτο αγόρι μου" κόντρα στη Γαλλία). Ποσοστό καριέρας στην Ευρωλίγκα 37.5%. Στην Ελλάδα πήγε πάνω από 40% σε δέκα συνεχόμενες σεζόν. Εγώ θα έλεγα ότι είναι παράδειγμα προς μίμηση για όσους δεν γεννήθηκαν για να σουτάρουν από το τρίποντο αλλά που με σκληρή δουλειά μπορούν να βελτιωθούν μέχρι κάποιο σημείο.
  • Ο Σπανούλης παραδοσιακά ήταν πρώτα σκόρερ και μετά σουτέρ. Τα τελευταία χρόνια επειδή έχουν αρχίσει πλέον να μην τον βαστάνε τα πόδια του, περιορίζεται στο να αμολάει απ' έξω, όσα μπούνε κι όσα βγούνε (στα φετινά playoff της Α1 ξεκίνησε με 5/38 3π). Στην Ευρωλίγκα το ποσοστό καριέρας του στα τρίποντα είναι 32.7% που στην Ελλάδα μπορεί να θεωρείται καλό αλλά παραέξω όχι (παρόμοια νούμερα είχε κι ο Βασιλειάδης στην Ισπανία, όταν τον βάφτισαν "σουτέρ" οι φίλοι του οι αθλητικογράφοι αλλά στην Εθνική θυμάστε πολύ καλά τι ανελέητα τούβλα αμόλαγε). Ο Kill Bill σε όλη του την καριέρα μόλις μία φορά πήγε πάνω από 40% κι αυτό στην Ελλάδα.
  • Ο Χατζηβρέττας από παραγωγικής άποψης έκανε μόλις 3-4 καλές σεζόν (κυρίως στον Ηρακλή) οπότε δεν μπορώ να τον βάλω στην ίδια κατηγορία. Στις καλύτερες χρονιές του από πλευράς ευστοχίας είχε μεν κοντά στο 50% αλλά με 5 πόντους μέσο όρο.
  • Για τον Αλβέρτη το μόνο που έχω να πω είναι ότι την πρώτη φορά που τον είδα (Σαλούν Παπάγου) μόλις είχε πάρει μεταγραφή από τη Γλυφάδα στον Παναθηναϊκό. Γύρω στο 1990 που έπαιζε μαζί με τον Αντόνιο Ντέιβις. Δεν θα ξεχάσω ποτέ στο ζέσταμα να ακούω έναν ηλικιωμένο κύριο δίπλα μου να λέει: "ρε παιδιά, αυτός ο πιτσιρικάς του Παναθηναϊκού έχει βάλει 7 απανωτά τρίποντα από τα 8 μέτρα, πολύ καλός φαίνεται, ποιος είναι;" Το πρόβλημα είναι ότι ο Φραγκίσκος έχει σταματήσει το μπάσκετ εδώ και δέκα χρόνια, από τότε τι γίνεται;
  • Ο Χατζής δεν ήταν άσχημος για το επίπεδο του αλλά μέχρι εκεί, δεν είχε καμια τεράστια συνεισφορά (δεν νομίζω να μπαίνει στο top 50 του ελληνικού μπάσκετ).

Θεωρώ πως στην Ελλάδα το πρόβλημα δεν είναι τόσο το ότι οι μπασκετμπολίστες δεν δουλεύουν. Το work ethic των καλών μας παικτών είναι από τα πλέον αξιοζήλευτα παγκοσμίως, άσχετα αν υπάρχουν και πολλοί φραπεδιάρηδες (το ποσοστό τους είναι συντριπτικά χαμηλότερο σε σχέση με των αντίστοιχων ποδοσφαιριστών μας). Το πρόβλημα είναι πως οι περισσότεροι προπονητές δεν στοχεύουν στα βασικά (σουτ, τρίπλα, πάσα) όπως κάνουν πχ. παραδοσιακά στη Σερβία, αλλά σε συστήματα, "σκεπτόμενο" μπάσκετ και το κακό συναπάντημα. Γενικά οτιδήποτε μπορεί να οδηγήσει με μεγαλύτερη ασφάλεια στη νίκη ανεξαρτήτως ρόστερ.

ps: φυσικά στην καρδιά μου ο μεγαλύτερος σουτέρ όλων θα είναι πάντα ο Αλέξης Χριστοδούλου (Ολυμπιακός, Παπάγου) μιας και εκτός από μερικές τεράστιες εμφανίσεις (σαν αυτή) είχε αναφωνήσει και το αλήστου μνήμης "είμαι σουτέρ και προσφέρω στην ομάδα μου το εύκολο τρίποντο, άρα δεν χρειάζεται να παίζω άμυνα".

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...