Προς το περιεχόμενο

NBA Topic


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χάρντεν 1 στα 17 τρίποντα, 15/16 βολές. Μόνιμα 30+ προσπάθειες εντός παιδιάς, και σε βραδιές φουλ αστοχίας. Γελοίο μπάσκετ. Και τον έχουν φαβορί στην κούρσα του MVP. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 22,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • nzeppos

    1517

  • ilos

    1380

  • patrickdrd

    1072

  • ~mxls~

    1043

Αυτό είναι το πρόβλημα της τακτικής "όσα φάμε κι όσα βάλουμε". Δεν ξέρεις πότε να σταματήσεις. Ομολογώ πως ούτε κι εμένα μου αρέσει. Αν όμως στον επόμενο αγώνα ρίξει μια 50άρα πόντους, πιστεύω πως θα ξεχαστούν τα 1/17. Γενικά πάντως όσο προχωράει η σεζόν νομίζω πως ο Γιάννης θα ανοίγει τη διαφορά για τον τίτλο του MVP (αρκεί οι Bucks να παραμείνουν τουλάχιστον δεύτεροι στην Ανατολή).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

maxresdefault.jpg

Είναι αυτό που σας λέγαμε... 

"Ο εκπληκτικός Τζέιμς Χάρντεν συνεχίζει να κάνει... παπάδες στο ΝΒΑ και αυτή τη φορά σκόραρε 57 πόντους (season high) απέναντι στους Γκρίζλις, οδηγώντας την ομάδα του στη νίκη με 112-94" 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, nzeppos είπε

Αυτό είναι το πρόβλημα της τακτικής "όσα φάμε κι όσα βάλουμε". Δεν ξέρεις πότε να σταματήσεις. Ομολογώ πως ούτε κι εμένα μου αρέσει. Αν όμως στον επόμενο αγώνα ρίξει μια 50άρα πόντους, πιστεύω πως θα ξεχαστούν τα 1/17. Γενικά πάντως όσο προχωράει η σεζόν νομίζω πως ο Γιάννης θα ανοίγει τη διαφορά για τον τίτλο του MVP (αρκεί οι Bucks να παραμείνουν τουλάχιστον δεύτεροι στην Ανατολή).

Μα πόσο πιο μέσα να πέσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, nzeppos είπε

Αυτό είναι το πρόβλημα της τακτικής "όσα φάμε κι όσα βάλουμε". Δεν ξέρεις πότε να σταματήσεις. Ομολογώ πως ούτε κι εμένα μου αρέσει. Αν όμως στον επόμενο αγώνα ρίξει μια 50άρα πόντους, πιστεύω πως θα ξεχαστούν τα 1/17. Γενικά πάντως όσο προχωράει η σεζόν νομίζω πως ο Γιάννης θα ανοίγει τη διαφορά για τον τίτλο του MVP (αρκεί οι Bucks να παραμείνουν τουλάχιστον δεύτεροι στην Ανατολή).

Όπερ και εγένετο. Είδα το πρώτο ημίχρονο μόνο, στο καλάθι παιζόταν μέχρι όσο θυμάμαι. Ρε φίλε, παίρνει τόσο τραβηγμένα απ'τα μαλλιά φάουλ, που σε κάποια φάση όποιος ήταν πάνω του σήκωνε χέρια επάνω πριν καν ξεκινήσει ο άλλος ντράιβ! Και άσχετο με τον μούσια, ο Μαρκ έχει πέσει πολύ φέτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο ανθρωπος επαιζε χωρις cp3 gordon capella δλδ χωρις 3 βασικους και 3 επομενες επιθετικες επιλογες

δλδ τι αλλο περιμενετε να κανει

εγω τον μισω για το φλοπιν και τα φαουλ που παιρνει αλλα εδω και πολλα ματς τραβαει το κουπι μονος του με τους αλλους τραυματιες σε μια ομαδα που εγινε χειροτερη απο τις αποχωρησεις το καλοκαιρι

παρολαυτα τους εχει 4ους σε μια δυση που μαλλον ειναι η πιο δυσκολη των τελευταιων δε ξερω και γω ποσο ετων με παρα πολλες καλες ομαδες(οι νταλλας 3οι απο το τελος και στη ν ανατολη εμπαιναν πλειοφς με το ρεκορ που εχουν)

μετρωντας 40 μεσο ορο στα τελευταια 18ματς με καλα ποσοστα για μενα ειναι νουμερο ενα αυτη τη στιγμη για Mvp κυριολεκτικα χωρις αυτον δε ξερω να θα καναν αλλη νικη(αυτη τη στιγμη) οι ροκετς οποτε για πλακα πιο πολυτιμος παικτης για την ομαδα του

οσο και να θελω να το παρει ο γιανναρος αν συνεχισει ετσι ο μουσιας δε το χανει λογικα

αν γυρισουν οι τραυματιες πιθανον θα πεσει ο μεσος ορος του οποτε εκει μπορει να γινει κατι και να γινει ντερμπι ειδικα αν μεινουν μεχρι το 2 στη χειροτερη οι μπακς

εχει δρομο παντως ακομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

"σουτερηδες"

Κλαίω

 

 

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω

ποιο είναι το πρόβλημα?

 

Όταν οι Σανς έπαιζαν το 7 seconds or less όλοι έλεγαν για το κατεστημένο του Πόποβιτς που δεν άξιζε να περάσει τελικό.

Όταν ο Kobe έβαζε 81 πόντους και δεν την έδινε ούτε από τον αντίχειρα στον δείκτη λέγανε mamba mentality 

Το Houston πέρυσι ήταν ένα ημίχρονο μακριά και ένα τραυματισμό του cp3 μακριά από τελικό NBA.

Αυτό δείχνει ότι και κάτι άλλο έκαναν καλά πέρα από τρίποντα.

Τέλος πάντων το Houston παίζει στα άκρα αυτό που advanced statistics υποδεικνύουν

και είναι καλό που είχε πέρυσι μια τόσο πετυχημένη πορεία γιατί δείχνει ότι τα μαθηματικά δουλεύουν.

Προσωπικά πιστεύω ότι το τρίποντα δεν είναι τόσο μόδα.

Δείτε τους 2 πρώτους κάθε περιφέρειας

Οι bucks έχουν στήσει μια ομάδα όπου ο σταρ τους δεν είναι καλός στα τρίποντα και θέλουν να του ανοίξουν χώρους με ένα stretch 5 τον Lopez και wing τον Middleton 

Οι Ράπτορς έχουν πολύ καλό πάγκο και ....  Βασικά έχουν τον Leonard 

( Παρεπιπτοντως Και οι spurs ήταν έναν pazulia μακριά για να περάσουν τους warriors)

Warriors έχουν 4 all Star

Και οι fun to watch Nuggets παίζουν ατελείωτα κοψίματα με μια μηχανή ασίστ τον jokic και πολύ καλή άμυνα.

Αυτό που έχει πραγματικά αλλάξει είναι το pace , τρέχουν πολύ περισσότερο

Και γενικότερα έχει χαλαρώσει οι ανοχή στις επαφές.

Πέφτει πολύ λιγότερο ξύλο

 

Αυτά τα λίγα

Και ελπίζω όσοι γράφουν στα δημοφιλή site να δουν τι χρώμα έχει η μπάλα του μπάσκετ και μετά να ξαναγράψουν

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από st2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Ψιτ είπε

Δεν υπάρχει περίπτωση να έχει παρακολουθήσει πάνω από 3 αγώνες, μόνο τα στατιστικά διαβάζει και γράφει τις μαλακίες του.

Δίκιο έχεις. Γράφει χαρακτηριστικά¨"Την κράτησα την υπόσχεσή μου και δεν έχω παρακολουθήσει ούτε ένα παιχνίδι κανονικής περιόδου έκτοτε" αλλά πιο κάτω μιλάει για ένα σωρό θέματα ΝΒΑ.

Ευτυχώς που μ' έχει κάνει πλοκ στο τουίτερ και δε βλέπω τις παπαριές του και εκεί

Εγώ πιστεύω ότι όλοι αυτοί δρουν σαν υπάλληλοι NOVA, δηλ. να υποβαθμίσουμε το προιόν της Cosmote (ΝΒΑ) σε σχέση με το δικό μας (Ευρωλίγκα) 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά μην τρελαίνεστε, αυτό που δεν εκφράζει σωστά ο Παπαδογιάννης, ή μεταφέρεται λάθος όπως η δήλωση του Πεσιτς αναλύεται καλύτερα εδώ http://popaganda.gr/to-nba-den-einaibasket-pesic-hoopfellas-kaouris/ στην τελική το ίδιο δηλωνει εδω και καιρό και ο ίδιος ο Πόποβιτς, μηπως και αυτός ειναι βαλτός ή δεν του αρέσει το ΝΒΑ; 

Η όλη αντίδραση έχει να κάνει με τη μεταφορά του παιχνιδιου στο τρίποντο (πολλες ομάδες σουτάρουν περισσότερα τρίποντα από δίποντα), την ουσιαστική κατάργηση του Mid-range (ή τριποντο, ή φλοατερ - λειαπ - κάρφωμα), την αδυναμία να παιχτεί καλή αμυνα (λιγότερες επαφές, 3 δευτερόλεπτα αμυντικού, μεγάλοι χώροι που ευνοουν το 1-1) και στις επιθέσεις λίγων δευτερολέπτων. 

Όλα αυτά εχουν βοηθησει φυσικά το ΝΒΑ να απολαμβάνει τις καλύτερες μέρες του από πλευράς εμπορικότητας, οι παιχτες έχουν πρωτοφανή στατιστικά, τα σκορ εχουν ξεφύγει, εδώ ερχονται κάποιες φωνες και λένε ως που θα φτάσει αυτό; θα ειναι η κ.π. ενα "τσιρκο" που μονος στόχος θα ειναι το θέαμα. Το παιχνίδι έχει αλλοιωθεί. Και αν συνεχίσει έτσι τι θα γίνει όταν φτάσει το ταβάνι; 

Σωστά αναφέρεται μεσα ότι κάποια στιγμή, όπως με συγκεκριμένους κανόνες άλλαξαν το παιχνίδι υπερ της ταχύτητας και του τριπόντου, πάλι με συγκεκριμένες μικροαλλαγές στους κανόνες μπορει να οδηγηθεί σε ένα λίγο πιο σκεπτόμενο μπασκετ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, coyote2 είπε

Στα play off θα πέσει ξύλο

Ήδη πέφτει πολύ ξύλο.

Ο άλλος είχε αρπάξει τον Γιάννη από τους ώμους κανονικά και τον κατέβασε.

Και μάλιστα δεν δόθηκε καν αντιαθλητικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, coyote2 είπε

Στα play off θα πέσει ξύλο

θυμαμαι πριν 3 χρονια ολοι φωναζανε για τον "King of the Forth (quarter)" Isaiah Thomas γιατι ξεσκιζοταν και εβαζε 15ppg στο τελευταιο..

τα εκανε αυτα ομως στη Regular Season με drives που απλα δεν τον επαιζαν αμυνα. Οταν ομως ξεκινησαν τα playoffs εφαγε 3-4 elbows σε drives ο "king of the forth" και λουφαξε..

υπαρχει τοσο θεαματικη αλλαγη του physicality στα playoffs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, Chrisxxx said:

Καλά μην τρελαίνεστε, αυτό που δεν εκφράζει σωστά ο Παπαδογιάννης, ή μεταφέρεται λάθος όπως η δήλωση του Πεσιτς αναλύεται καλύτερα εδώ http://popaganda.gr/to-nba-den-einaibasket-pesic-hoopfellas-kaouris/ στην τελική το ίδιο δηλωνει εδω και καιρό και ο ίδιος ο Πόποβιτς, μηπως και αυτός ειναι βαλτός ή δεν του αρέσει το ΝΒΑ; 

Η όλη αντίδραση έχει να κάνει με τη μεταφορά του παιχνιδιου στο τρίποντο (πολλες ομάδες σουτάρουν περισσότερα τρίποντα από δίποντα), την ουσιαστική κατάργηση του Mid-range (ή τριποντο, ή φλοατερ - λειαπ - κάρφωμα), την αδυναμία να παιχτεί καλή αμυνα (λιγότερες επαφές, 3 δευτερόλεπτα αμυντικού, μεγάλοι χώροι που ευνοουν το 1-1) και στις επιθέσεις λίγων δευτερολέπτων. 

Όλα αυτά εχουν βοηθησει φυσικά το ΝΒΑ να απολαμβάνει τις καλύτερες μέρες του από πλευράς εμπορικότητας, οι παιχτες έχουν πρωτοφανή στατιστικά, τα σκορ εχουν ξεφύγει, εδώ ερχονται κάποιες φωνες και λένε ως που θα φτάσει αυτό; θα ειναι η κ.π. ενα "τσιρκο" που μονος στόχος θα ειναι το θέαμα. Το παιχνίδι έχει αλλοιωθεί. Και αν συνεχίσει έτσι τι θα γίνει όταν φτάσει το ταβάνι; 

Σωστά αναφέρεται μεσα ότι κάποια στιγμή, όπως με συγκεκριμένους κανόνες άλλαξαν το παιχνίδι υπερ της ταχύτητας και του τριπόντου, πάλι με συγκεκριμένες μικροαλλαγές στους κανόνες μπορει να οδηγηθεί σε ένα λίγο πιο σκεπτόμενο μπασκετ. 

Νομίζω πως το πρόβλημα είναι η εξέλιξη του αθλήματος που πια είναι για καλύτερους αθλητές καλαθοσφαίρισης που μπορούν να μάθουν πως να σκέφτονται. 

Το άθλημα εξελίσσεται, το χαρήκαμε το Λιμόζ/Ιωαννίδειο/πιστονσ ξύλο και ευτυχώς εξαφανίστηκε, τη χαρήκαμε την τριγωνική επίθεση και τώρα πια είναι νεκρή, χαρήκαμε το pnr, πια πεθαίνει και πάει λέγοντας. 

Νομίζω πως πρέπει να χαρούμε αυτό που συμβαίνει σήμερα, ούτως ή άλλως, στα μάτια μου είναι η εξέλιξη του μπάσκετ της γιουγκοπλάστικα της αρχής των 90s που έπαιξε και η εθνική της Λιθουανίας. Και οι δυο ομάδες είχαν παιχταράδες που μπορούσαν να κάνουν πολύ περισσότερα από ότι απαιτούσε η θέση τους. 

Με άλλα λόγια, το άθλημα εξελίσσεται, μπορούμε να κολλήσουμε στο παρελθόν και να περιγράφουμε ωσάν κωλογεροι τι γινόταν "τα καλά τα χρόνια" ή να ευχαριστηθούμε αυτό που μας προσφέρεται σήμερα. 

 

Επεξ/σία από Ψιτ
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...