Προς το περιεχόμενο

Dragon Age: Origins


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκεψου οτι οι περισσοτεροι reviewers ειναι μικροτεροι απο πολλους απο εμας. Σκεψου οτι εδω και ποσσα χρονια το fast food gaming δινει και παιρνει. Τωρα ομως που λες οτι το παιχνιδι αξιζει 7.5 - 8 με το να εχεις παιξει μολις 20 ωρες ε συγνωμη αλλα δεν μπορεις να κρινεις κατι τετοιο. Ειναι σαν να βαζω το BG 2 μια βαθμολογια της ταξης του 7.5 - 8 γιατι εκρινα μονο απο το Waukeens Promenade (τοσο μου πηρε για να "τελειωσω" την συγκεκριμενη περιοχη). Απλα ειναι ελειπης. Εγω οσο παιζω με το DOA τοσο ποιο πολυ κολλαω και τοσο ποιο πολυ το ψαχνω. Εχει ΠΟΛΥ πραμα μεσα για να δεις και να κανεις. BG2 ως τωρα δεν ειναι αλλα ειναι το μονο 3D RPG που πραγματικα ακολουθει στα χναρια του.

 

 

 

Ναι αλλα εσυ οπως ειπες επαιξες μολις 20 ωρες. Να παρω την δικη σου γνωμη σοβαρα ή του reviewer που λεει οτι εχει "χαραμισει" πανω απο 150 ωρες στο παιχνιδι και συνεχιζει να θελει και αλλο? Περιμενε λιγακι καιρο να το παιξει ο κοσμος -τουλαχιστον ως εχει χωρις DLC- και μετα βλεπεις καλυτερα.

 

Πρέπει να φύγω γιά Μώλλ τώρα, <υποχρεώσεις> βλέπεις:devil:

Ομολογώ ότι μου αρέσει πάρα πολύ ο τρόπος που σκέπτεσαι, θα έχω όμως την ευκαιρία να παραθέσω γόνιμο και παραγωγικό πιστεύω αντίλογο μόλις επιστρέψω ξανά σπίτι:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πάντως χωρίς το patch στο Hard με έναν rogue, warrior (shield), warrior (two-handed) και τη shapeshifter δεν τα έχω βρει σκούρα. Πέρα από το δράκο στο δάσος που δε μπορώ να τον νικήσω όλα οκ. Εντάξει η μάχη στο Redcliffe εναντίον του Revenant μου πήρε 1:30 ώρα περίπου και καμμία 15αριά προσπάθειες αλλά αξίζει πιστεύω.

 

Προσωπικά πιστεύω ότι δεν αξίζει απλά και μόνο γιατί το συγκεκριμένο αποτέλεσμα δεν οφείλεται στην ανικανότητα του παίχτη αλλά στο ίδιο το παιχνίδι το οποίο είναι απολύτως unbalanced σε πολλούς τομείς. Απόδειξη το πρώτο patch που βγήκε 2 ημέρες! μετά την κυκλοφορία του παιχνιδιού.

Παρεμπιμπτόντως το διέγραψα από το σκληρό λίγο παρακάτω όταν μπήκα σε μία αίθουσα γεμάτη πανοπλίες όπου ... σου εύχομαι ολόψυχα καλή υπομονή φίλε μου

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 17:11 ----------

 

Το αρκουδόσκυλο μπορείς να το διώξεις από την ομάδα;

 

Εάν θυμάμαι καλά μόλις συναντήσεις γιά πρώτη φορά ένα τρίτο χαρακτήρα εκτός Αλισταιρ, Μόριγκαν, εγώ συνάντησα την Λιλιάνα, και τον επιλέξεις θα έχεις τη δυνατότητα να στείλεις το αρκουδόσκυλο να ροκανήσει κανένα νόστιμο κόκαλο:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λύση για τις Ζωντανές Πανοπλίες

 

 

Ανοίγεις τις πύλες και βάζεις τους ιππότες μέσα και οι πανοπλίες είναι piece of cake μετά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Το αρκουδόσκυλο μπορείς να το διώξεις από την ομάδα;

 

Μπορείς να πατήσεις το εικονίδιο που λέει change party. Επίσης όταν πάρεις 5ο μέλος στο

βγάζει αυτόματα όπως είπε ο IoannisMan.

 

Όταν διώχνεις άτομα από την ομάδα, πηγαίνουν σε κάποιο συγκεκριμένο μέρος

ο καθένας όπως στο BGII ή χάνονται ?

 

 

 

Δεν μπόρεσα να μην πάρω την Wynne στον πύργο (ό,τι και να δοκίμαζα, μου

έλεγε ότι πρέπει να έρθει και εκείνη) και έτσι αναγκάστηκα να διώξω τον σκυλάκο

μου και τον θέλω πίσω :)

 

 

 

Edit: Άκυρο. Στο change party τον εμφανίζει και τον επέλεξα. Φαίνεται δείχνει

όλους όσους έχουν μπει κάποια φορά.

Επεξ/σία από imitheos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Redcliffe μπορείς να κάνεις πουστιά.

 

Μπορείς να τραβάς πάνω σου με το tank τα mobs, τους υπόλοιπους τρεις να τους βάλεις να μην κάνουν τίποτα και να τρέξεις στην άλλη ομάδα που είναι πάνω, όπου σου έρχεται το πρώτο wave από τους undeads.

 

 

Πλέον πήρα το Golem, το οποίο τα σπάει στην κυριολεξία. Τρομερές abilities όπως και αν θες να τον usαρεις. Tank, dps, buffer παντού τον βρήκα αρκετά overpower.

 

Πήρα και έναν elf rogue assassin, ο οποίος κάνει ΤΟ απίστευτο damage. Τον στέλνω στους range και τα τελειώνει με συνοπτικές διαδικασίες. Πρώτη φορά στην ζωή μου συμπαθώ rogue :lol:

 

Το Soldier's peak εκπληκτικό κομμάτι και αν τα dlc είναι έτσι βλέπω να μου τρώει ακόμα περισσότερα χρήματα το παιχνίδι :-). Εκεί ήπια ένα potion (σου δίνει επιλογή αν το πιεις ή όχι), το οποίο μου έδωσε δυο abilities που εικάζω πως ανήκουν στους blood mages. Επειδή δεν έχω διαλέξει ακόμα ειδικότητα (δεν έχω βρει πως χαχα) σε περίπτωση που δεν γίνω blood mage αναρωτιέμαι αν θα τα κρατήσω. Με βλέπω για arcane warrior γι'αυτό ρωτάω αν και blood mage φαίνεται αρκετά εντυπωσιακό.

 

Γενικά όσο προχωράω τόσο περισσότερο το απολαμβάνω, δηλώνω απόλυτα ευχαριστημένος.

 

Ερώτηση: Respec παίζει στα talents? Και αν ναι πως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αρκουδόσκυλο μπορείς να το διώξεις από την ομάδα;

 

 

Ο αρκουδοσκυλος παντως ειναι απιστευτα μαχιμος. Σιγουρα αρκετα καλυτερος απο την Liliana. Βεβαια δεν ειναι ranged οπως αυτη αλλα ο σκυλος αντεχει ΠΟΛΥ ξυλο και εχει μερικες φανταστικες κινησεις. Βαλε και το οτι δεν χρειαζεται εξοπλισμο οπως οι αλλοι εκτος απο κολλαρο και war paint και εχεις εναν απιστευτα καλο παικτη στην ομαδα.

 

Το μονο κακο ειναι οτι δεν ανταλλαζει αποψεις με την ομαδα. Επισης αν εχετε βρεις ορισμενα ξεκαθαρα point of interest αν εχετε το σκυλο μαζι σας μπορει να τα κατουρισει για να μαρκαρει την περιοχη του και να λαμβανετε bonus μαχης αφου πλεον παιζει στην εδρα του. Εχει point of interest σε καθε χαρτη που εχω παει ως τωρα.

 

Ο σκυλος με εξεπληξε ευχαριστα. Αν δεν μου αρεσαν τοσο αυτες οι αντιμαχιες με αλλα μελη της ομαδας θα τον ειχα σιγουρα μαζι μου μονιμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Redcliffe μπορείς να κάνεις πουστιά.

 

Μπορείς να τραβάς πάνω σου με το tank τα mobs, τους υπόλοιπους τρεις να τους βάλεις να μην κάνουν τίποτα και να τρέξεις στην άλλη ομάδα που είναι πάνω, όπου σου έρχεται το πρώτο wave από τους undeads.

 

 

Πλέον πήρα το Golem, το οποίο τα σπάει στην κυριολεξία. Τρομερές abilities όπως και αν θες να τον usαρεις. Tank, dps, buffer παντού τον βρήκα αρκετά overpower.

 

Πήρα και έναν elf rogue assassin, ο οποίος κάνει ΤΟ απίστευτο damage. Τον στέλνω στους range και τα τελειώνει με συνοπτικές διαδικασίες. Πρώτη φορά στην ζωή μου συμπαθώ rogue :lol:

 

Το Soldier's peak εκπληκτικό κομμάτι και αν τα dlc είναι έτσι βλέπω να μου τρώει ακόμα περισσότερα χρήματα το παιχνίδι :-). Εκεί ήπια ένα potion (σου δίνει επιλογή αν το πιεις ή όχι), το οποίο μου έδωσε δυο abilities που εικάζω πως ανήκουν στους blood mages. Επειδή δεν έχω διαλέξει ακόμα ειδικότητα (δεν έχω βρει πως χαχα) σε περίπτωση που δεν γίνω blood mage αναρωτιέμαι αν θα τα κρατήσω. Με βλέπω για arcane warrior γι'αυτό ρωτάω αν και blood mage φαίνεται αρκετά εντυπωσιακό.

 

Γενικά όσο προχωράω τόσο περισσότερο το απολαμβάνω, δηλώνω απόλυτα ευχαριστημένος.

 

Ερώτηση: Respec παίζει στα talents? Και αν ναι πως?

Στο Redcliff το κολπο ειναι να εχεις healer και να κρατησεις τους χωρικους ζωντανους για οσο περισσοτερο γινεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ήμουν demi healer στο Redcliffe αλλά δεν τα κατάφερνα. Στο κάτω μέρος, μπροστά στο Chapel με ξέσκιζαν. Μετά από μερικές αποτυχίες και ενώ μόνο ο char μου είχε μείνει ζωντανός μου ήρθε ως ιδέα να κάνω αυτό που είπα και τελικά δούλεψε :-)

 

Αν ο σκύλος αντέχει πολύ ξύλο που να δεις το Golem με το Stoneheart enable :P. Του πετάς και ένα heroic defense με τον priest και τα πάντα είναι πιο εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις το patch με το που πας 8 level τα πραγματα γινονται ΠΟΛΥ δυσκολα.

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 20:02 ----------

 

Εγώ ήμουν demi healer στο Redcliffe αλλά δεν τα κατάφερνα. Στο κάτω μέρος, μπροστά στο Chapel με ξέσκιζαν. Μετά από μερικές αποτυχίες και ενώ μόνο ο char μου είχε μείνει ζωντανός μου ήρθε ως ιδέα να κάνω αυτό που είπα και τελικά δούλεψε :-)

 

Αν ο σκύλος αντέχει πολύ ξύλο που να δεις το Golem με το Stoneheart enable :P. Του πετάς και ένα heroic defense με τον priest και τα πάντα είναι πιο εύκολα.

 

Μαλιστα!! Αλλα το Golem δεν εχει ουτε τη μιση "χαρη" του αρκουδοσκυλου οποτε...;)

 

 

Δε μου λες? Το Golem εχει καμια σχεση με το golem που μεταμορφωνεσαι μεσα στο ονειρο στο Mage tower? Με τις κινησεις αυτες?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω σκουριάσει εντελώς όμως :lol: είχα καιρό να ασχοληθώ με rpg.. Λοιπόν μια ερώτησούλα σχετικά με το campaign των Dalish:

 

 

Κυνηγάω τον Whitefang πως λέγεται, μπαίνω στα ερείπια, και μετά τον δράκο, κολλάω σε ένα spirit, όπου βρίσκεται μέσα σε παγίδες και δεν μπορώ να το πλησιάσω καν, παραμόνο η Morrigan από μια σχετική απόσταση... ο Rogue Assassin θα την κάνει τη δουλειά με το τόξο;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω σκουριάσει εντελώς όμως :lol: είχα καιρό να ασχοληθώ με rpg.. Λοιπόν μια ερώτησούλα σχετικά με το campaign των Dalish:

 

 

Κυνηγάω τον Whitefang πως λέγεται, μπαίνω στα ερείπια, και μετά τον δράκο, κολλάω σε ένα spirit, όπου βρίσκεται μέσα σε παγίδες και δεν μπορώ να το πλησιάσω καν, παραμόνο η Morrigan από μια σχετική απόσταση... ο Rogue Assassin θα την κάνει τη δουλειά με το τόξο;

 

Λοιπον κατσε και ακου.

 

 

Επειδη για καποιο λογο το spirit καθεται και τις τρωει απο μακρια βαλε μονο τους Ranged απο μακρια να το βαρανε μεχρι θανατου και ασε τους αλλους ακινητους. Το πνευμα θα πεθανει χωρις να σε αγγιξει. Οπως ειδες το πνευμα ειναι αρκετα δυσκολο απο μονο του. Αν δεν εισαι τουλαχιστον 11 level (12 για καλυτερα αποτελεσματα) μην κανεις καν τον κοπο να προσπαθησεις να βγαλεις το dungeon εκτος και αν παιζεις στο easy.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον κατσε και ακου.

 

 

Επειδη για καποιο λογο το spirit καθεται και τις τρωει απο μακρια βαλε μονο τους Ranged απο μακρια να το βαρανε μεχρι θανατου και ασε τους αλλους ακινητους. Το πνευμα θα πεθανει χωρις να σε αγγιξει. Οπως ειδες το πνευμα ειναι αρκετα δυσκολο απο μονο του. Αν δεν εισαι τουλαχιστον 11 level (12 για καλυτερα αποτελεσματα) μην κανεις καν τον κοπο να προσπαθησεις να βγαλεις το dungeon εκτος και αν παιζεις στο easy.

 

 

Στα 11 είμαι εγώ και ο alistair, η Wynne και η Morrigan 12..Στο medium παίζω..Άρα πρέπει να χώσω τους 2 rogue που έχω και να ρίξουν από μακρυά ε;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά για την δυσκολία έχω να πω ότι το reload είναι φίλος μας.Οι περισσότερες μάχες

βγαίνουν άμα το ζαλίσεις, όσο ξύλο κι αν τρως.Να παραθέσω ότι τον revenant στο κάστρο τον έβγαλα χωρίς να ανοίξω την πόρτα, λόγω στραβομάρας.

Το θέμα είναι πόση όρεξη έχεις να παίζεις reload με το turn base, και αν και μερικές φορές τρελαίνομαι(denerim αποθήκες 3δωμάτια 3blood mage) είμαι αρκετά hooked

προς το παρών οπότε αντέχω.

Επίσης από 14 lvl και μετά οι revenants πέφτουν 1st try σε μένα, με deaths και consumables αλλα όπως και να χει μία κι εξω.Ο καθένας τραβάει διαφορετικά ζόρια σε διαφορετικά σημεία,πχ το ogre στην αρχή του game μου βγαλε την πίστη, σε ένα φίλο του φάνηκε εύκολο.Το boss με τα πλοκάμια το έκανα τελείως outsourced λόγω δυσκολίας, πήγα έξω, άλλαξα μέλη, έφτιαξα spec και πήρα μια τσάντα potions και τελικά βγήκε.

Θέλει λιβάνισμα το game...

 

Αυτά τα ολίγα περί δυσκολίας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...