Προς το περιεχόμενο

Dragon Age: Origins


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα το εκτιμούσα πάρα πολύ φίλε μου εάν μας ενημέρωνες γιά τη στρατηγική που χρησιμοποίησες γιά να νικήσεις την ορδή των απέθαντων κατά τη διάρκεια της νύχτας μπροστά από το Chapel στο Redcliff.

Eπίσης τη σύσταση της ομάδας σου, το level της και αν παίζεις την PC ή την console version του παιχνιδιού.

 

pc version

1)Warrior Human Noble lvl9

2)Σκυλος lvl8

3)Morrigan lvl10

4)Leliana lvl9

 

αυτο το party εχω στην επιθεση σταθηκα αρχικα στον λοφο με τους knights εβαλα το σκυλο να κατουρησει το μερος για να εχω bonus, και τους knights να χρησιμοποιησουν την παγιδα με το λάδι..οι undead ερχοταν λιγοι λιφοι και πετσοκομμενοι..Μετα οταν με φωναξε καποιος μπροστα στο chapel γινοταν μαχη εκει και μου φανηκε απιστευτα ευκολο να τους διαλυσω μιας και ασχολουταν με τους υπολοιπους και οχι ιδιαιτερα με μενα απο μακρια και με spells δεν με πηραζε να φαω και κανεναν καλο...αυτα..ουτε ο revenent με δυσκολεψε αργοτερα..εστειλα παλι για κατουρημα το σκυλι και το εβαλα μονο του να τρεξει να ανοιξει στους knights η ομαδα μου ασχοληθηκε με τους undead archers ενω οι knights απασχολουσαν τον revenent μετα ασχοληθηκα με αυτον και ηταν υποθεση μερικων χτυπηματων να πεσει..οι πανοπλιες με εφνιδιασαν αλλα ετρεξα με ολους εξω απο το δωματιο και ειχα πάλι βοηθεια απο τους knights..

 

χρησιμα skills το mass stun του σκυλου, τα διαφορα της ασπιδας που χρησιμοποιω bash και shield wall, απο morrigan to cone του παγου και οι καταρες horror kai mind blast καθως και bear transformation και τελος με τη rogue τα δυο πρωτα του bard...

 

Συχνο pause kai micromanagement..επισης το να πινουν μονοι τους καποια ποτα που επιλεγεις απο τα tactics ειναι απιστευτα χρησιμο ειδικα για Resistances και Healing

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα ειναι πολυ καλη τακτικη να υπαρχει "self -> health < 50% = potion. Ελευθερωνεις και την healer απο καποιο heal (την οποια εβαλα να κανει heal αποκλειστικα τον rogue μου και τον Alistair με ορους στο tactics screen) αλλα εχεις και το κεφαλι σου ησυχο αν συμβει κατι και χασεις την προσοχη σου ρε αδερφε, ανθρωπος εισαι, να το κανουν μονοι τους.

 

Τελικα τον rogua μου βρηκα επιτελους ενα specialization και τον εκανα αμεσως (duelist) γιατι αν περιμενω να γινω Assasin δεν το βλεπω να μαζευω αρκετους ποντους για να το maxαρω. Σε level 14 τωρα εχω ΜΑΧ το dual weapons fighting και μπορω να κουβαλαω σπαθια κανονικα και στα 2 χερια. Επομενο skill μου παει σιγουρα στο πρωτο skill του duelist. Προβλεπω τρελο backstab damage (και εχω ηδη το 37% του damage contribution του γκρουπ). Τα poisons μετρανε τρελα οπως και τα poison bombs / grenades.

 

Λεφτα δεν βρισκω ομως και δεν μαρεσει. Πολλα θελω να παρω, για τιποτα δεν μου φτανουν. Δεν ξερω αν αλλαζει κατι αργοτερα και αρχιζουν πεφτουν τα Gold με τη σεσουλα αλλα ως τωρα τα Gold δεν τα βλεπω. Πολυ λιγα φραγκα. Ειδα και μια armor σε ενα μαγαζι τωρα που κανει 88Gold και μου ετρεχαν τα σαλια αλλα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα περισσοτερο. Αρκετα περισσοτερο.

 

Πω μην με ξενρώνεις τώρα......

 

Polonos τι εγινε με την καρτουλα σου εφτιαξε η τα ιδια?

 

Finito η καρτούλα μου.Περιμένω από το κατάστημα που την πήρα να τσεκάρει αν με καλύπτει η εγγύηση και να με πάρουν τηλέφωνο να δούμε τι θα γίνει και αν σε περίπτωση που με καλύπτει η εγγύηση αν θα μου βρουν ίδια ή αν θα μου κόψουν πιστωτικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω μην με ξενρώνεις τώρα......

 

 

 

Finito η καρτούλα μου.Περιμένω από το κατάστημα που την πήρα να τσεκάρει αν με καλύπτει η εγγύηση και να με πάρουν τηλέφωνο να δούμε τι θα γίνει και αν σε περίπτωση που με καλύπτει η εγγύηση αν θα μου βρουν ίδια ή αν θα μου κόψουν πιστωτικό

 

Αντε καλο κουραγιο.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εναλλακτικά υπάρχει και ευκολότερη λύση στην μάχη στο redcliffe

 

 

Βάζεις όλους τους διαθέσιμους chars στο passive και follow, ελέγχεις το tank, τραβάς aggro από τα mobs και τα ανεβάζεις πάνω στον μύλο, όπου βρίσκονται οι άλλοι friendly npcs. Repeat μέχρι να μην μείνει κανένας undead όρθιος. Xploit λογικά αλλά δουλέυει :-). Γρήγορα εύκολα χωρίς πολλά πολλά. Ή lvl 6 ήμουν ή 7 στο hard.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εναλλακτικά υπάρχει και ευκολότερη λύση στην μάχη στο redcliffe

 

 

Βάζεις όλους τους διαθέσιμους chars στο passive και follow, ελέγχεις το tank, τραβάς aggro από τα mobs και τα ανεβάζεις πάνω στον μύλο, όπου βρίσκονται οι άλλοι friendly npcs. Repeat μέχρι να μην μείνει κανένας undead όρθιος. Xploit λογικά αλλά δουλέυει :-). Γρήγορα εύκολα χωρίς πολλά πολλά. Ή lvl 6 ήμουν ή 7 στο hard.

 

Παρενθεση για κοιτα λιγο την υπογραφη σου εχεις γραψει 4ghz 800mhz :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δοκίμασα και αυτό φίλε μου όμως και πάλι η 8ου επιπέδου ομάδα μου έτρωγε χώμα τόσο απέναντι στην ομάδα του Revenant στον αυλόγυρο του κάστρου όσο και απέναντι στις ορδές των απέθαντων μπροστά στην εκκλησία στο Redcliff γιά να μην μιλήσω γιά το εσωτερικό του κάστρου με τις all mighty πανοπλίες.

 

Θα το εκτιμούσα πάρα πολύ φίλε μου εάν μας ενημέρωνες γιά τη στρατηγική που χρησιμοποίησες γιά να νικήσεις την ορδή των απέθαντων κατά τη διάρκεια της νύχτας μπροστά από το Chapel στο Redcliff.

Eπίσης τη σύσταση της ομάδας σου, το level της και αν παίζεις την PC ή την console version του παιχνιδιού.

 

πραγματικα δυσκολευομαι πολυ να καταλαβω πως δυσκολευτηκες τοσο.σε normal επιπεδο χωρις patch,το redcliff ηταν ο πρωτος προορισμος μου μετα το χωριο που μας πηγε η Morrigan.οποτε καταλαβενεις οτι τα level ηταν γυρω στο 6-7.και τις 2 μαχες τις κερδισα με την πρωτη.μαλιστα αυτη στο chappel με χαρακτιριστικη ευκολια μιας και οι undead ερχοντουσταν 2-2 και σφαζοντουσταν πριν καν προλαβουν να χτυπισουν.

 

να και η στρατηγικη

 

 

μαζεψα ολους τους μαχητες (τον νανο με τους thugs και εναν elf που κατασκοπευε στην ταβερνα) εννοειτε οτι επεισα τον smithy να φτιαξει τα οπλα και ενημερωσα τον τυπο πανω στο Mill για τα βαρελια με το λαδι.ξεκινησα την μαχη πανω στο mill με αναμενο τον φραχτη με φωτια απο τα βαρελια τα undead ερχοντουσταν λιγα λιγα τα εσφαζα πανευκολα μαζι με ολους τους αλλους και καποια στιγμη με φωναξαν οτι επιτιθονται κατω απο την λιμνη.τα ιδια και εκει πολυ ευκολο σφαξιμο σε σημειο να παρακαλω να τελεωσουν να ερχονται απο βαρεμαρα.

 

 

με τον revenant

 

 

υπαρχει τροπος που βγαινεις απο την πισω πορτα στο courtyard.δεν θυμαμαι ακριβως την διαδρομη αλλα ειναι πολυ ευκολο αν το ψαξεις.εκει εχεις ολο τον χρονο να ανοιξεις την πορτα να μπουκαρουν οι δικοι σου να σφαξεις τα πρωτα zobie με μονο τους τοξοτες να σε βαρανε και μολις τα τελειωσεις ξεκανεις τους τοξοτες ενω οι αλλοι απασχολουν τον revenant και μετα του την πεφτεις.εδω θεωρησα την μαχη ευκολη και δεν ημουν 100% focus με αποτελεσμα να σκοτωσω τον revenant μονο με την Morrigan ζωντανη αλλα αν ηξερα ποσο δυσκολο ηταν θα το ειχα τελειωσει πιο ευκολα.

 

 

με της πανοπλιες

 

 

εδω δυσκολευτικα.τελικα εκανα το εξης.επιασα τον χαρακτηρα μου (elf warrior) και τον περασα στο απεναντι δωματιο τρεχοντας με τους υπολοιπους να περιμενουν στην αρχη του δωματιου.οι μισες πανοπλιες ακολουθησαν τον χαρακτηρα μου και οι αλλες μισες πηγαν στους 3 εναπομειναντες οπου και σφαχτηκαν ενω ο χαρακτηρας μου ετρεχε πανω κατω απασχολοντας τους αλλους 3.(οκ εφαγε κατι ξεγυρισμενες φαπες αλλα του εχω καλο armor/dexterity/hit points)και μετα ολοι μαζι σφαξανε και τις αλλες 3 πανοπλιες.

 

 

tip

 

 

πριν μπω στο fade να σκοτοσω το δαιμονα καθαρισα ολο το καστρο.βρηκα ενα κλειδι για το vault το οποιο δεν ξερω αν τα αντικειμενα που εχει ειναι default αλλα εκει βρηκα ενα Plate armor το οποιο πανω στον stun κανει ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ δουλεια...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κλεβεις δοκιμασες??

 

Λες για pickpocket? Οχι γιατι δεν εχω την βλαμμενη την Leliana μαζι μου και τον δικο μου τον rogua τον εχω περισσοτερο για "μαχη" (αλλα με max lockpicking). Γιατι? Το pickpocket εχει φραγκα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Undead δεν με δυσκόλεψαν μόνο που έριξα τρελό βρίσιμο γιατί μόλις σκότωνα

έναν και έλεγα άντε τέλειωσαν έβγαιναν άλλοι δύο. (Wizard,Alistair,Morrigan,Doggy)

 

Οι πανοπλίες που είναι ?

 

 

Μπήκα στο μύλο, νομίζω με έβγαλε στο υπόγειο. Βγήκα στην αυλή, άνοιξα την

πύλη, γενικά έκανα ό,τι ήταν να κάνω, μετά επέλεξα να μην σκοτώσω κάποιον

με blood magic και πήγα να φωνάξω τους μάγους του Circle για να μπω στο Fade.

Έτσι καθάρισα τον πύργο και γύρισα πίσω. Μπήκα στο Fade και σκότωσα την

δαίμονα. (Μπορείς επίσης να γίνεις blood mage, να πηδήξεις την δαίμονα, ή να

ανεβάσεις το appreciation σε κάποιον από την ομάδα).

 

Δεν θυμάμαι πουθενά να συνάντησα ζωντανές πανοπλίες εκτός αν ήμουν τόσο

ζαλισμένος που τις σκότωσα και δεν το θυμάμαι. :)

 

 

 

Κάποιες quest σας φάνηκαν κουραστικές ?

 

 

Πήγα στο Haven στο ruined tower για να πάρω τις στάχτες για να γίνει καλά

ο βασιλιάς ή ό,τι είναι εκείνος. Μέσα στον πύργο σιχάθηκα να πηγαίνω σε 100

διαδρόμους και να σκοτώνω cultists. Μετά στην σπηλιά, πάλι πάνε από εδώ πάνε

από εκεί.

 

Αν εξαιρέσεις τους 3 drake που βρήκα στην σπηλιά, οι cultists είναι γελοίοι και

πιστεύω ότι δεν προσδίδουν τίποτα στο όλο παιχνίδι και κατά την γνώμη μου

θα μπορούσε να ήταν μικρότερο αυτό το κομάτι. Ίσως να είμαι παράξενος αλλά

μου φάνηκε πολύ κουραστική αυτή η quest.

 

 

 

 

 

Επίσης, όταν έφυγα από την σπηλιά είδα ένα cutscene με ένα δράκο που έκατσε

σε ένα μέρος και κάποιος από την ομάδα είπε ότι καλύτερα να μην τον πολεμήσω.

Προσπάθησα να πάω εκεί που ήταν αλλά δεν μπόρεσα να βρω κάποιο τρόπο.

Παντού έβρισκα βουνά και γενικά εμπόδια.

 

Μπορείς να τον πολεμήσεις αν θέλεις ?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος μίλησε για τον κόκκινο δράκο στο BG2 και το πόσο δύσκολος ήταν και θυμήθηκα μια αστεία περίπτωση που έτυχε στον αδερφό μου. Πριν ξεκινήσει μάχη του κάνει Disintergrate, πεθαίνει ο δράκος με την μια (πέρασε και τα magic resistance και τα Saving throws) αλλά επειδή έγινε σκόνη δεν άφησε ούτε το σπαθί (Holy Sword +5) ούτε λέπια. Το θυμάμαι και γελάω. Και το ξανακάναμε Load.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες για pickpocket? Οχι γιατι δεν εχω την βλαμμενη την Leliana μαζι μου και τον δικο μου τον rogua τον εχω περισσοτερο για "μαχη" (αλλα με max lockpicking). Γιατι? Το pickpocket εχει φραγκα?

 

Κλέβεις τους πάντες..Εχει και φράγκα και αντικείμενα..φροντιζεις να μη σε πιάσουν κανεις save πριν..Συνηθως οι απλοί npcs δεν καταλαβαινουν οτι κλεβεις..Εκλεψα καποιον και μου εδωσε 2 χρυσα..συνηθως ριχνουν ασημένια αλλα κλεβοντας συνεχεια κανεις καλο κομποδεμα :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...