Προς το περιεχόμενο

Dragon Age: Origins


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χμ το μπέρδεψα εγώ μάλλον...Το black Remoire δεν είναι αυτό που παίρνεις αφού σκτώσεις/κάνεις μπινιά (με) την Flemeth; Αλλιώς λέγεται αυτό;

 

 

ναι λεγεται Flemeth's (True) Grimoire...Το θέμα το δικό μου ειναι άλλο..Τι γίνεται αν δεν τις δώσεις τιποτα...(προφανώς το ίδιο κι αν τη διωξεις αλλα...)...και εννοω τι γίνεται με την τελετη στο τέλος? Αν δεν την κάνει η Morrigan πεθαίνεις..Αν δεν της δώσεις βιβλίο ουτε κοιμαται μαζί σου ούτε κανεις παιδί...Και στο τέλος που πάει αυτή με το παιδί που έχει τη ψυχή του archdemon?? Κι αν αυτό είχαν σχεδιάσει απ την αρχή με τη μανα της? κι αν αυτή θέλει να κάνει το ίδιο που έκανε η Flemmeth με τις κόρες της? Τι γίνεται αν παιξεις μπινια οπως λες και αφήσεις τη Flemmeth ζωντανη???κι αν η Morrigan ή η Flemmeth μπει στο σώμα του παιδιού που έχει την ψυχή ενος ancient god και γινει παντοδύναμη????Και να ναι κανένα boss στο Dragon Age 2 η σε expansion? θυμηθειτε την ανακοίνωση για το Mass Effect 2 που το save απο το Mass Effect 1 θα μεταφέρεται και κάποιες επιλογές επηρρεάζουν την εξέλιξη του 2...Ολα αυτα με κάνουν να θέλω να παιξω το κωλοπαίχνιδο με καθε δυνατη διαφορετική επιλογη... και ..συγνωμη αν τα γράφω μπερδεμένα απλα οι σκεψεις μου είναι ετσι...

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 00:13 ----------

 

Απλα δεν εχω διαβασει μεσα εδω να εχει δημιουργηθει σε κανεναν η απορία τι γινεται με ολα αυτα που δημιουργουν σε μενα απορίες....Λιγες σκεψεις απο τον καθέναν ισως με διαφώτιζαν λιγάκι......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ναι λεγεται Flemeth's (True) Grimoire...Το θέμα το δικό μου ειναι άλλο..Τι γίνεται αν δεν τις δώσεις τιποτα...(προφανώς το ίδιο κι αν τη διωξεις αλλα...)...και εννοω τι γίνεται με την τελετη στο τέλος? Αν δεν την κάνει η Morrigan πεθαίνεις..Αν δεν της δώσεις βιβλίο ουτε κοιμαται μαζί σου ούτε κανεις παιδί...Και στο τέλος που πάει αυτή με το παιδί που έχει τη ψυχή του archdemon?? Κι αν αυτό είχαν σχεδιάσει απ την αρχή με τη μανα της? κι αν αυτή θέλει να κάνει το ίδιο που έκανε η Flemmeth με τις κόρες της? Τι γίνεται αν παιξεις μπινια οπως λες και αφήσεις τη Flemmeth ζωντανη???κι αν η Morrigan ή η Flemmeth μπει στο σώμα του παιδιού που έχει την ψυχή ενος ancient god και γινει παντοδύναμη????Και να ναι κανένα boss στο Dragon Age 2 η σε expansion? θυμηθειτε την ανακοίνωση για το Mass Effect 2 που το save απο το Mass Effect 1 θα μεταφέρεται και κάποιες επιλογές επηρρεάζουν την εξέλιξη του 2...Ολα αυτα με κάνουν να θέλω να παιξω το κωλοπαίχνιδο με καθε δυνατη διαφορετική επιλογη... και ..συγνωμη αν τα γράφω μπερδεμένα απλα οι σκεψεις μου είναι ετσι...

 

Ποιός ξέρει... Και'γω αυτό πιστεύω, θα παίξει κάνα DLC με τούτη τη μάγισούλα εδω, έχει ψωμί η υπόθεση..

όσον αφορά τις επιλογές, όταν σου λέει για το ritual τα παιδιά κτλ, αν πεις όχι, τότε θα σε στείλει στον Alistair να του ζητήσεις να το κάνει αυτός, ουτως ώστε να μην πεθάνει κανένας Warden..Εκεί αν "διατάξεις" τον Alistair, πέφτει στο - όλο το interest του, δεν είναι φίλος πια κλπ.. Αν της πεις όχι εντελώς, τότε (δεν την είδα αυτή την εκδοχή βέβαια) λογικά κάποιος από τους 2 πεθαίνει, νομίζω ο ήρωας σου αν δεν κάνω λάθος (κάπου το πήρε το μάτι μου σε ένα walkthrough). Όπως και να'χει όμως, το να γίνει κανένα boss η Morrigan στο DAO2/DLC/Expansion θα΄ναι λίγο περίεργο όσον αφορά την πλοκή, γιατί θα ακυρώνει αυτούς που και καλά προχώρησαν το interest μαζί της.. Από την άλλη, το σχέδιο όντως δείχνει παρόμοιο με αυτό της Flemeth... BioWare είναι αυτή :-D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε ράινχαρτ και οι αποπάνω βάλτε κανα σπόηλερ στο σπόηλερ! Η ερώτησή μου απαντιόταν μόνο μέ ενα "ναι" ή "οχι".

 

συγνώμη...απλα παραφερθηκα μαλλον...το μαλλον ειναι οτι μολις καταλαβα οτι αυτο που εκανα ειναι χειροτερο του παραφερθηκα...χιλια συγμωμη φιλε.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε ράινχαρτ και οι αποπάνω βάλτε κανα σπόηλερ στο σπόηλερ! Η ερώτησή μου απαντιόταν μόνο μέ ενα "ναι" ή "οχι".

 

 

Ε τώρα και συ σε χάλασε που έμαθες ότι παίρνεις δαχτυλίδι τσαμπέ; :-D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΡΟΣΟΧΗ ΚΑΡΑSPOILER!!!!!!

 

 

 

 

Στο τέλος αν δεν κάνεις την τελετή εισαι ετοιμος να πεθάνεις...και κατι παίζει και αν εχεις σε υψηλο interest τον Alister μπαινει στη θέση σου και πεθαίνει αυτος......Τραγικο!

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εχω θηλυκό χαρακτήρα και η Μόριγκαν δε γουστάρει τα πλακοχμχμ οπότε δεν έχει δαχτυλίδια και κουφέτα μάλλον

 

ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΤΕΡΜΑΤΙΣΩ ΘΑ ΤΑ ΓΡΑΨΩ ΟΛΑ ΦΟΡΑ ΠΑΡΤΙΔΑ ΧΩΡΙΣ ΣΠΟΗΛΕΡΣ ΚΑΙ ΜΕ ΓΡΑΜΜΑΤΟΣΕΙΡΑ 10 Ε :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω θηλυκό χαρακτήρα και η Μόριγκαν δε γουστάρει τα πλακοχμχμ οπότε δεν έχει δαχτυλίδια και κουφέτα μάλλον

 

ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΤΕΡΜΑΤΙΣΩ ΘΑ ΤΑ ΓΡΑΨΩ ΟΛΑ ΦΟΡΑ ΠΑΡΤΙΔΑ ΧΩΡΙΣ ΣΠΟΗΛΕΡΣ ΚΑΙ ΜΕ ΓΡΑΜΜΑΤΟΣΕΙΡΑ 10 Ε :devil:

 

Γραψε οσον αφορα εμενα γιατι με βλέπω αν τα παιζω όλα με όλες τις εκδοχες να χανω τη δουλεια μου, να με διωχνουν απο το σπιτι και να κατασκηνωνω στα Korcari Wilds με την Flemmeth και ολο της το σοι..........:-D

 

Συγνωμη αν σου φανερωσα πριν ενα μερος της ιστοριας....Δεν το κανα επιτηδες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο τους 3 δράκους πάντως η πιο δύσκολη μάχη ηταν με την φλεμεθ, μετα την πηρα χαμπαρι και επαιξα ολο το παιχνιδι με 2 μάγους και ολα γιναν πιο ευκολα...

 

ο χαι ντραγκον αν δεν χρησιμοποιησεις το κερας που παιρνεις στο βουνο, τον αντιμετωπιζεις καθόλου?

 

παντως γενικα στο παιχνιδι οι πιο σπαστικοι ηταν οι μαγοι των νταρκσπον, αν δεν τους καθαριζες απο το ξεκινημα της μάχης σου παιρναν κα τα σωβρακα...

 

και για μενα το πιο χρησιμο σπελ στο παιχνιδι ηταν το κον οφ κολντ, οι 2 μαγισες να το χρησιμοποιουν διαδοχικα και δεν σε τρομάζει τίποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και πιο εύκολος τρόπος να τελειώσεις μια και καλή με το παιχνίδι, και πιθανόν και με άλλα πράγματα. Είναι ένα κάργα μυστικό ξόρκι, μόνο τίγκα low intelligent wizard μπορούν να το χρησιμοποιήσουν, που λέγεται "ΔΕ ΒΑΖΩ SPOILERS ΚΑΙ ΣΤΑ ΠΑΠΑΡΓΙΑ ΜΟΥ ΟΛΟΙ ΣΑΣ" το οποίο κάνει μεν ισχυρότατο nerve breakdown στους άλλους, αλλά τους προκαλεί rage και κινδυνεύεις σοβαρά να πάθεις instant death από τη massive bad energy (κατάρες) που σου διοχετεύουν. Ψάξτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι λεγεται Flemeth's (True) Grimoire...Το θέμα το δικό μου ειναι άλλο..Τι γίνεται αν δεν τις δώσεις τιποτα...(προφανώς το ίδιο κι αν τη διωξεις αλλα...)...και εννοω τι γίνεται με την τελετη στο τέλος? Αν δεν την κάνει η Morrigan πεθαίνεις..Αν δεν της δώσεις βιβλίο ουτε κοιμαται μαζί σου ούτε κανεις παιδί...Και στο τέλος που πάει αυτή με το παιδί που έχει τη ψυχή του archdemon?? Κι αν αυτό είχαν σχεδιάσει απ την αρχή με τη μανα της? κι αν αυτή θέλει να κάνει το ίδιο που έκανε η Flemmeth με τις κόρες της? Τι γίνεται αν παιξεις μπινια οπως λες και αφήσεις τη Flemmeth ζωντανη???κι αν η Morrigan ή η Flemmeth μπει στο σώμα του παιδιού που έχει την ψυχή ενος ancient god και γινει παντοδύναμη????Και να ναι κανένα boss στο Dragon Age 2 η σε expansion? θυμηθειτε την ανακοίνωση για το Mass Effect 2 που το save απο το Mass Effect 1 θα μεταφέρεται και κάποιες επιλογές επηρρεάζουν την εξέλιξη του 2...Ολα αυτα με κάνουν να θέλω να παιξω το κωλοπαίχνιδο με καθε δυνατη διαφορετική επιλογη... και ..συγνωμη αν τα γράφω μπερδεμένα απλα οι σκεψεις μου είναι ετσι...

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 00:13 ----------

 

Απλα δεν εχω διαβασει μεσα εδω να εχει δημιουργηθει σε κανεναν η απορία τι γινεται με ολα αυτα που δημιουργουν σε μενα απορίες....Λιγες σκεψεις απο τον καθέναν ισως με διαφώτιζαν λιγάκι......

 

Και εγώ έχω την ίδια τρέλα για αυτό φόρτωνα save και δοκίμαζα.

 

 

 

Αν επιλέξεις να κάνει την τελετή, δεν πεθαίνει κανείς. Το παιδί δεν εμφανίζεται

πουθενά. Το cutscene είναι το ίδιο με όταν πεθαίνεις εσύ. Στο τέλος γίνεται

βασιλιάς ο Alistair (ή η Anora ανάλογα με ποιον υποστήριξες) και σου ζητάει

τι θέλεις να σου δώσει. Τουλάχιστον στην ιστορία του μάγου γίνεται αυτό. Εγώ

ζήτησα να μην έχουν οι μάγοι τους Templar πάνω από τα @@ τους και έτσι έγινε

αυτόνομος ο πύργος.

 

Αν επιλέξεις να μην γίνει η τελετή σου λέει να πείσεις τον Alistair. Αν τον πείσεις

γίνεται ό,τι και παραπάνω. Αν δεν θέλεις να πείσεις τον Alistair τότε γίνονται

δύο πράγματα. Αν σκότωσες τον Loghain, φεύγει η Morrigan και πεθαίνει κάποιος.

Αν έκανες Gray Warden τον Loghain, σου ζητάει αφού δεν θες τον Alistair, να

πείσεις τον Loghain. Έτσι το παιδί θα βγει ασχημομούρικο και δολοπλόκο :)

(όχι ότι η Morrigan είναι καλύτερη δηλαδή από τον Loghain.

 

Αν δεν κάνεις την τελετή, τότε στο τέλος αφού σκοτώσεις τον δράκο, βγαίνει

ένας διάλογος με τον Alistair που λέει ότι θα είναι άθλιος βασιλιάς και καλύτερα

να πεθάνει αυτός και ο κόσμος να θυμάται ότι έδωσε την ζωή του για το βασίλειο.

Αν του πεις OK τότε πεθαίνει ο Alistair και γίνεται βασίλισσα η Anora. Αν του πεις

ότι δεν μπορείς να τον αφήσεις να το κάνει πεθαίνεις εσύ και γίνεται βασιλιάς

ο Alistair. Στέλνει την σωρό σου στο Wessκάτι δεν θυμάμαι πως λέγεται, το κάστρο

των Gray Wardens και κάνει αυτόνομο τον πύργο των μάγων.

 

Γύρω στο 30-40 είχα την εκτίμηση του Alistair οπότε δεν ξέρω αν όταν είναι πολύ

υψηλό πεθαίνει αυτόματα αυτός.

 

Δεν είχα save στην Flemeth για να έλεγα στην Morrigan ότι πέθανε αλλά να μην

της έδινα το αληθινό Grimoire να δω τι θα γινόταν τότε. Δεν θα μπορούσε να

μάθει τα μυστικά. Πάντως όταν επιλέγεις να πολεμήσεις την Flemeth σου λέει ότι

κρίμα που επέλεξες αυτό το δρόμο και ότι μπορείς να κρατήσεις την Morrigan για

λίγο, οπότε είναι ένα hint ότι μάλλον δεν πεθαίνει όταν σκοτώνεις τον δράκο.

 

Το περίεργο είναι ότι και να μην κοιμηθείς με την Morrigan, στο τέλος όλα τα

σενάρια άσχετα με το ποιος πέθανε, λένε ότι εθεάθη κάπου μακρυά και φαινόταν

να ήταν έγγυος. Με τον κρίνο έμεινε έγγυος ?

 

Ένα είναι πάντως το σίγουρο. Ότι το παιδί δεν το θέλει για να το στήλει στην

παιδική Fereldovision. Μάλλον θέλει να γίνει Flemeth στην θέση της Flemeth.

 

Για αυτό ξανά μακρυά από την καριόλα και romance με Leliana (ή έστω με Zevran

που όλα τα σφάζει όλα τα μαχαιρώνει). Αυτή την φορά θα δοκιμάσω να διώξω

αμέσως την Morrigan και να μην δώσω κανένα Grimoire ώστε να δω αν στο τέλος

θα λέει πάλι ότι έμεινε έγγυος η Morrigan.

 

Επίσης, έπρεπε να μπορείς να έχεις romance και με την Wynne. Εγώ που είχα Elf

πιο μεγάλος ήμουν σε ηλικία από την Wynne, οπότε το "είναι γριά" δεν στέκει

ως επιχείρημα.

 

Κάτι άσχετο που πρόσεξα είναι ότι ο σκυλάκος εκτός από τα runes που φέρνει

όταν του λες να ψάξει, σου φέρνει και pantaloons :-)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες απορία.

Λοιπόν έχω την απλή έκδοση του παιχνιδιού. Το dlc του warden's keep το πήρα από το θείο.

Κατά αρχάς αναφέρεται στο quest soldier's peak που μας δίνει ένας τύπος στο camp?

Κ δεύτερον, ενώ του μιλάω και του npc, του λέω πάμε στο soldier's peak και μου λέει εντάξει θα στο σημειώσω στο χάρτη παρόλα αυτά δε μου το κάνει κ το θαυμαστικό παραμένει. Είναι μήπως bugged το quest ή έχει σχέση με το πως πήρα το warden's keep?

 

Δοκίμασα κ έβαλα κ το patch αλλά τίποτα!

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήθελα να πείτε το εξής σχετικά με τα lockpicks

 

 

μέχρις ενός σημείου είχα στο party μου τον ξωτικό-ασσασίνο που είχε προσληφθεί για να με σκοτώσει και μετά την μάχη επέλεξα να έρθει μαζί μου και όχι να τον σκοτώσω.

Του είχα ανεβάσει την ειδικότητα για να ανοίγει κλειδωμένες πόρτες/σεντούκια, αλλά κάποια στιγμή μου την 'έφερε' και αναγκάστηκα να τον σκοτώσω. Τώρα πλέον δεν έχω κάποιον να ανοίγει τις κλειδωμένες πόρτες/σεντούκια.

Υπάρχει κάποιος τρόπος, να μάθω σε κάποιον από τους υπόλοιπους χαρακτήρες να μπορούν να τ' ανοίγουν;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήθελα να πείτε το εξής σχετικά με τα lockpicks

 

 

μέχρις ενός σημείου είχα στο party μου τον ξωτικό-ασσασίνο που είχε προσληφθεί για να με σκοτώσει και μετά την μάχη επέλεξα να έρθει μαζί μου και όχι να τον σκοτώσω.

Του είχα ανεβάσει την ειδικότητα για να ανοίγει κλειδωμένες πόρτες/σεντούκια, αλλά κάποια στιγμή μου την 'έφερε' και αναγκάστηκα να τον σκοτώσω. Τώρα πλέον δεν έχω κάποιον να ανοίγει τις κλειδωμένες πόρτες/σεντούκια.

Υπάρχει κάποιος τρόπος, να μάθω σε κάποιον από τους υπόλοιπους χαρακτήρες να μπορούν να τ' ανοίγουν;

 

 

Πάλι η Leliana, εκτός αν είσαι εσύ rogue, ή αν μάθεις από πουθενά skill Assassin

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...