Προς το περιεχόμενο

Dragon Age: Origins


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προφανώς αναφέρεται στην πολιτική marketing των dlc...

μικρο πάντως δε το λες με τίποτα και έχει ψωμί με το επερχόμενο support (πάντα με το αζημίωτο)

 

Παντως δεν εχει σε καμια περιπτωση την ιδια "ποιοτητα" του πληθους περιοχων που εχει το BG2. Μικρο πραγματι δεν μπορω να το χαρακτηρισω αλλα εχω πετυχει πολλα σημεια τα οποια αυξανουν την διαρκεια "τεχνιτα" και οχι με πραγματικο gameplay. Μην παρεξηγηθω το game ειναι φοβερο απλα δεν πιανει BG2 ουτε στις μποτες του και αυτο λεει ποιο πολλα για το ιδιο το BG2 παρα για το Dragons Age.

 

 

Σε κανει να σκεφτεις παντως, τι ακριβως κανανε στο BG2 που να ειναι ακομα και σημερα το TOP RPG ολως των εποχων? Ειναι οι διαλογοι? Το voice acting? Η πραγματικα ενδιαφεροντες χαρακτηρες? Οι περιοχες? Το πραγματικα tactical gameplay? Η μουσικη? Οι πραγματικα φοβεροι κακοι του παιχνιδιου που -θελεις- να τους σκισεις χωρις κανενα ελαφρυντικο? Δεν μπορω να εστιασω ποιο ηταν το -ενα- πραγμα που σε κρατουσε στο BG2 γιατι ηταν ολο το πακετο μαζι. Ειναι αποριας αξιο πως ενα τετοιο RPG βγηκε το 2000.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Baldur's Gate 3 ftw!!!!!

 

Θα βγει ποτέ αραγε???και να ναι πιστός απογονος...

Τον τελευταίο καιρό ασχολούμαι πολύ με το Dragon Age.Λίγο πριν βγει είχα βάλει και επαιζα ξανά τα Baldur's Gate. Αν και το DAO είναι πολύ καλό κάτι του λείπει σίγουρα..Μάλλον η απλοποίηση πολλών στοιχείων χαλάει το Hardcore στοιχείο που είχαν τα BG και ήσουν διαρκώς στη τσίτα..Το σενάριο είχε απειρο βάθος πράγμα που απέτρεπε τον Casual Gamer να ασχοληθεί με τους απειρους διαλόγους και μάχες που άμα δεν έστρωνες κ*λο δεν εβγαιναν με την καμία..Το Dragon Age Origins είχε στόχο πολλές και γρήγορες πωλήσεις αν άφηνε έξω τον casual χρήστη δεν θα πετύχαινε κάτι τέτοιο..Το Baldur's Gate ήταν έργο τέχνης, ενεπνευσε πολλούς στο βάθος του χρόνου, δεν καταλάβαινες την αξία του με την πρώτη ματιά..Ηταν αιτία να ασχοληθούν με rpg ατομα που δεν ήξεραν τι ειναι αυτο..Αλλά πάντα σε βάθος χρόνου, με τον καιρο..Δυσκολα θα ξαναδούμε τέτοια παιχνίδια στην εποχή αυτή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια στην αποστολη που ειναι στην πολη με το λιμανι που νυχτωνει και ερχοντε τα ζομπι πως την περναμε??γιατι ειναια πειρα και ερχοντε συναιχια με αποτελεσμα να χανω συναιχια :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως δεν εχει σε καμια περιπτωση την ιδια "ποιοτητα" του πληθους περιοχων που εχει το BG2. Μικρο πραγματι δεν μπορω να το χαρακτηρισω αλλα εχω πετυχει πολλα σημεια τα οποια αυξανουν την διαρκεια "τεχνιτα" και οχι με πραγματικο gameplay. Μην παρεξηγηθω το game ειναι φοβερο απλα δεν πιανει BG2 ουτε στις μποτες του και αυτο λεει ποιο πολλα για το ιδιο το BG2 παρα για το Dragons Age.

 

Πιστεύω θα ήταν πολύ δύσκολο να έχει τόσο βάθος ιστορίας και quest. Τα

γραφικά του θέλουν πιο πολύ χρόνο να σχεδιαστούν από αυτά των BG/IWD οπότε

θέλει πολύ κόπο. Επίσης, φαντάσου πόσο χώρο θα ήθελε. Ήδη είναι 15GB. Ίσως,

αυτός να είναι και ένας λόγος για τα DLC (εκτός του κέρδους).

 

Και στα BG πολλά τμήματα υπάρχουν ως mod επειδή ήθελαν πολύ κόπο και δεν

προλάβαιναν να μπουν στο παιχνίδι. Στο gibberlings3 και σε άλλα φορουμς βλέπω

ότι υπάρχουν hooks που υποδηλώνουν quests που δεν υλοποιήθηκαν ποτέ.

 

Όταν βγει shamblingcorpses3 Fixpack το παιχνίδι θα γίνει τέλειο πιστεύω :)

 

Επίσης στο BG δεν ήταν μόνη της η Bioware αλλά ήταν και η Black Isle μέσα.

Η Bioware έκανε το DAO και η Black Isle (Obsidian) το NWN2 και τα δύο κατώτερα.

Ίσως πρέπει να είναι μαζί αυτοί για να βγάλουν κάτι τέλειο :)

 

Baldur's Gate 3 ftw!!!!!

 

Θα βγει ποτέ αραγε???και να ναι πιστός απογονος...

 

Η ιστορία συμπληρώθηκε με το Throne of Bhaal οπότε δύσκολα. Άλλωστε αν

έβγαινε ποτέ υποθέτω ότι θα χρησιμοποιούσε DnD 4.0 κανόνες (ή έστω 3.5) οπότε

και πάλι θα ήταν εντελώς διαφορετικό σαν gameplay και σαν ιστορία (η Time of

Troubles εποχή ήταν σε DnD second edition)

 

Μακάρι πάντως ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σε κανει να σκεφτεις παντως, τι ακριβως κανανε στο BG2 που να ειναι ακομα και σημερα το TOP RPG ολως των εποχων? Ειναι οι διαλογοι? Το voice acting? Η πραγματικα ενδιαφεροντες χαρακτηρες? Οι περιοχες? Το πραγματικα tactical gameplay? Η μουσικη? Οι πραγματικα φοβεροι κακοι του παιχνιδιου που -θελεις- να τους σκισεις χωρις κανενα ελαφρυντικο? Δεν μπορω να εστιασω ποιο ηταν το -ενα- πραγμα που σε κρατουσε στο BG2 γιατι ηταν ολο το πακετο μαζι. Ειναι αποριας αξιο πως ενα τετοιο RPG βγηκε το 2000.

 

Αυτό ακριβώς σκέφόμουνα και εγώ ikaruga24....Ισως η πιο πιθανή απάντηση να είναι οτι οφείλεται στην έλειψη....φαντασίας!

 

Οι χαρακτήρες και τα γραφικά του BG2 ήταν ως ζωγραφιές ενός πολύ καλου σκιτσογράφου....δε δινόταν εμφαση στα γραφικά ούτε απο πλευρά του του σχεδιαστή αλλά ούτε και του παίχτη...και η 2 άφηναν τη φαντασία τους να παίξει με το παιχνιδάκι και γι'αυτό έκαναν ένα τέτοιο αριστούργημα.

 

Απο όταν όμως μπήκαν oi shader και τα pixel στη ζωή μας τότε άρχισε να κατερέει η φαντασία όλων μας...στεγανοποιήθηκε θα έλεγα...μια φαντασία σα κονσέρβα...

 

Πάντως πιστεύω οτι όσοι γνώρισαν τα παιχνίδια με τέτοιο σενάριο όπως το BG2 και τέτοιο feeling θα έλεγα ήταν τυχεροί άνθρωποι....μεταφέρθηκαν με τη φαντασία τους σε ένα μαγικό κόσμο που δε θα βρεθεί ποτέ ούτε στα πιο εξελιγμένα γραφικά....

πφ....Baldurs Gate 2....Δε θα ξαναζήσουμε ποτέ τέτοια κομμάτια...δυστηχώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια στην αποστολη που ειναι στην πολη με το λιμανι που νυχτωνει και ερχοντε τα ζομπι πως την περναμε??γιατι ειναια πειρα και ερχοντε συναιχια με αποτελεσμα να χανω συναιχια :fear:

 

Πριν τη μάχη ψάξε στη πόλη για βοήθεια, στρατολόγησε κόσμο κπλ... Επίσης αν δε κάνω λάθος έχουν μια αδυναμία στη φωτιά

 

Το τερματισα

 

Η τελική μάχη μόνο με ballistas και όλο το party να υπερασπίζεται τον main character. Δεν είναι να πλησιάσεις για melee αυτό το πράμα, μια σπαθιά έριχνες 10 φορές σε πέταγε κάτω. Ευτυχώς που η μάγισσά μου αποδείχτηκε πιο ανθεκτική απ' ότι περίμενα (χαλάλι τα 95 χρυσά για το Reapers Vestment). Το εφε του death cloud το πιο γαμάτο οπτικά μαζί με το inferno

 

- Η μοριγκαν κάτι μου λέει ότι δε θα κάτσει ήσυχη. Την άφησα να κάνει κάνει αυτό που ήθελε με το μωρό..Βέβαια υπάρχει και η Flemeth που δεν την σκότωσα οπότε θα δείξει. Ποιος περιμένει βέβαια μέχρι το sequel

 

Τελικά 83 ώρες έκανα κ έχασα κ πράματα. Κάτι quests "φέρε μου 15 lyrium potions" τα αγνόησα

 

 

Ποια είναι η καλύτερη επίθεση εναντίον 1 μόνο εχθρού (σε μάγια πάντα)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποια είναι η καλύτερη επίθεση εναντίον 1 μόνο εχθρού (σε μάγια πάντα)?

 

 

 

Grease+Κάτι βαρύ (π.χ fireball,inferno,blizzard κτλ)

Cone of Cold+Κάτι βαρύ

Death Hex+Cone of Cold+Fighter (Το Death Hex κάνει Critical Hit τα κανονικά. Σε

παγωμένο αντίπαλο με CoC τα Critical Hit κάνουν Shutter οπότε τον διαλύουν με την

καμμία)

 

και άλλοι συνδυασμοί φυσικά.

 

 

Επεξ/σία από imitheos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια τι παιζει με τα 3 αγαλματα στο great hall και το summoning font στο apprentice quarters;

 

 

Βρίσκεις κάποιο σημείωμα το οποίο σου λέει πως να εκτελέσεις 3 summoning experiments (βγάζει και quest νομίζω). Στο κάθε ένα ακολουθείς κάποια απλά βήματα του στυλ κάνεις activate το τάδε μετά το τάδε κτλ και στο τέλος εμφανίζεται κάτι. Πλάκα είχε

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια τι παιζει με τα 3 αγαλματα στο great hall και το summoning font στο apprentice quarters;

 

 

 

Κάποια quest δεν εμφανίζουν καταχώρηση quest μέχρι να κάνεις μια τελετουργία

η οποία φαίνεται στην αντίστοιχη καταχώρηση στο codex. (Μάλλον κανείς δεν

διαβάζει τα codex)

 

Αν θυμάμαι καλά, έτσι είναι και αυτό που αναφέρεις αλλά είναι 2 quest όχι μία.

 

 

 

Τα τρία αγάλματα στο great hall (ή μήπως δεν είναι τρία :) ) είναι μέρος της

watchguard of reaching κάπως έτσι λεγόταν. Διάβασε την αντίστοιχη καταχώρηση

στο codex και θα δεις ότι πρέπει να επιλέξεις τα αγάλματα με κάποια σειρά και

θα γίνει summon ένα τέρας που πρέπει να σκοτώσεις.

 

Για να μην πρηχτείς όπως εγώ, ενώ όταν κάνεις λάθος την σειρά χάνεις ενέργεια

και έτσι καταλαβαίνεις ότι έκανες λάθος, όταν την κάνεις σωστά δεν γίνεται

τίποτα. Εγώ περίμενα να δω κάποιο μήνυμα.

 

 

 

 

 

Το summoning font είναι από την summoning κάτι quest Διάβασε το codex και

κάνε ό,τι λέει. Είναι 3 ασκήσεις που κάνουν summon. Αν κάνεις και τις 3 μπορείς

να κάνεις κάτι που ανοίγει μία quest για πιο μετά.

 

 

 

Προσπάθησα να μην πω πολλά για να μη στο χαλάσω. Αν το ψάξεις λίγο και δεν

μπορείς να βρεις άκρη πες για λεπτομέρειες

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια τι παιζει με τα 3 αγαλματα στο great hall και το summoning font στο apprentice quarters;

 

Στην πραγματικοτητα ειναι 4 αγαλματα.Πρωτα κλικαρεις αυτο με το κυπελο,μετα αυτο με το σπαθι ψηλα,μετα αυτο με το σπαθι στα ποδια και στο τελος το 4ο αγαλμα με το spear που ειναι στην κεντρικη περιοχη ειτε του ιδιου οροφου ειτε του επομενου-δεν θυμαμαι.Μολις τα κανεις αυτα και τελειωσεις με το broken circle quest,οποιαδηποτε στιγμη πας στο ισογειο του πυργου και κλικαρεις την εισοδο για το υπογειο βγαινει κατευθειαν ενας fire demon boss πισω σου.Η βλακεια ειναι οτι ουτε καλο reward εχει ουτε καλο xp...

 

Έκανα χτες format για να περάσω τα win7 και ενώ κράτησα τα saves του game και μπορώ να συνεχίσω κανονικά, χάθηκαν τα achievements μου :cry:

Τί χαζό ήταν αυτό!

Πλακα πλακα,που ειναι αποθηκευμενα τα achievement;Οσο και αν εχω ψαξει δεν τα εχω βρει :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλακα πλακα,που ειναι αποθηκευμενα τα achievement;Οσο και αν εχω ψαξει δεν τα εχω βρει :rolleyes:

 

Πριν το format, το μόνο που σκέφτηκα ήταν να κρατήσω τα saves όλων των παιχνιδιών μου σε άλλο σκληρό.

Ούτε που μου πέρασε από το μυαλό πρόβλημα με achievement. Πίστευα ότι όλα μαζί θα ήταν μέσα στο folder των saves μαζί με τα profile settings :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερω, ετσι την επαθα και εγω.Ευτυχως δεν ειχα συμπληρωσει πολλες ωρες.Απλα υπαρχει κανενας τροπος να τα κανουμε backup;

 

Ξοδεψα κοντα σε τριψηφιο αριθμο ωρων για να παρω το "I'm kind of a big deal" achievement-αμαρτια δεν ειναι να το χασω... :lol:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...