Προς το περιεχόμενο

Οδηγός Rapidshare


x_vagos_x

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή όλο και περισσότερα αποτελέσματα με την λέξη rapidshare ή rapidshear [ μόνο στον τίτλο τους, από ένα γρήγορο Search ] αρχίζουν να εμφανίζονται, σκέφτηκα να ανοίξω αυτό το thread με σκοπό να μπορούν όλοι να βρουν εύκολα όποια απάντηση θέλουν σχετικά με την περιβόητη αυτή υπηρεσία. :-D

 

:arrow: Ας ξεκινήσουμε :

  • Τι είναι το rapidshare...:?:

Το
είναι μια υπηρεσία που επιτρέπει στον χρήστη να ανεβάζει αρχεία στο Internet ώστε να μπορούν να τα κατεβάζουν οι χρήστες που επιλέγει ο/η χρήστης.

 

  • Πώς ανεβάζουμε αρχεία...:?: [ Για free χρήστες, δηλαδή χωρίς premium account ]

Είναι απλό :

 

Ο χρήστης μπαίνει στο
όπου βλέπει αυτήν την εικόνα

 

rapidsharecomhomepagezl0.th.jpg

 

Εκεί βλέπουμε ένα πεδίο με το κουμπί
browsebuttonwr3.jpg
και μέσα από τον file browser, επιλέγουμε το αρχείο που θέλουμε να ανεβάσουμε.

Σημειωτέον, το αρχείο θα
πρέπει να μην υπερβαίνει τα 100MB
σε μέγεθος. Ωστόσο υπάρχει τρόπος να ανεβάσουμε ένα αρχείο μεγαλύτερου μεγέθους. Αναφέρεται σε ένα παλαιότερο post,
συγκεκριμένα...

Όταν βρούμε το αρχείο που θέλουμε, πατάμε
openbuttonin7.jpg
και μετά το
uploadbuttonnr0.jpg
.

Μετά το
uploadbuttonnr0.jpg
, θα πρέπει να περιμένουμε αρκετή ώρα, ώστε να ανεβεί το αρχείο, έχοντας αυτή την εικόνα μπροστά μας να μας λέει για την
πρόοδο
ανεβάσματος, την
ταχύτητα
και τον
εκτιμώμενο υπολοιπόμενο χρόνο
, όλα σε μια γραφική παράσταση...

uploadingna2.th.jpg

Όταν τελειώσει το ανέβασμα, θα εμφανισθεί αυτή η εικόνα...

 

finaluploadedex4.th.jpg

Για να ξεκινήσουμε να
μοιράζουμε
το αρχείο, χρειαζόμαστε μια διεύθυνση στο Internet που έχει αποθηκευτεί το αρχείο. Αυτό το link, δίνεται όταν πατήσουμε το

 

finish1ti2.jpg

 

στην τελευταία γραμμή της σελίδας μας...

 

Αμέσως μετά, από κάτω θα εμφανιστούν άλλες δύο γραμμές... Αυτές :

 

finish2zy6.jpg

 

 

Το
Download-Link #1 :
[ όπου ---- το όνομα του αρχείου που ανέβηκε... ], δεν είναι τπτ άλλο από την διεύθυνση που θα πρέπει να δοθεί στον παραλήπτη, ώστε να κατεβάσει το αρχείο.

Το δε
Delete-Link #1 :
, είναι το link για εμάς, σε περίπτωση που θέλουμε να διαγράψουμε το αρχείο μας. Και, όπως έιναι κατανοητό, δεν το δίνουμε σε κανέναν, διότι θα μπορεί να
διαγράψει
το αρχείο μας χωρίς την συγκατάθεσή μας...

 

  • Πώς κατεβάζουμε ένα αρχείο...:?: [ Για free χρήστες, δηλαδή χωρίς premium account ]

Είναι ακόμη πιο απλό από το Upload...:

 

Κάνουμε ένα κλικ στο link που μας δίνουνε και μετά εμφανίζεται αυτή η εικόνα...:

 

downloadsh6.th.jpg

 

Εμείς οι free, πατάμε το
freewo7.jpg
και ανοίγει αυτή η εικόνα

 

downloadticketlj8.th.jpg

 

 

Αφού περάσουν τα δευτερόλεπτα αναμονής, 0,0 sec. δηλαδή, θα εφανιστεί αυτή η εικόνα :

 

codezex2.th.jpg

 

Δεν χρειάζεται να πειράξουμε κάτι στις 4 επιλογές δικτύων που μας δίνονται, καθώς το rapidshare έχει επιλέξει την κατάλληλη πηγή για εμάς...
:mrgreen:
Το μόνο που έχουμε να κάνουμε, είναι να βάλουμε τον τριψήφιο κωδικό που μας δίνει η παράξενη εικόνα στο πεδίο δεξιά της...
ΠΡΟΣΟΧΗ!
Πρέπει να εισαχθεί σε
Αγγλικούς χαρακτήρες
ο κωδικός, αλλιώς θα περιμένετε ξανά (διότι ο κωδικός θα είναι λάθος)...

 

Τέλος πατάμε το κουμπί
copyofcodezgs3.jpg
και επιτέλους έχουμε καταφέρει να αρχίσουμε τα downloads...

 

 

 

:arrow: Περιορισμοί :

Η γενική πολιτική του rapidshare είναι ότι απαγορεύονται αρχεία παράνομα, εντός πνευματικών δικαιωμάτων και πορνογραφικό υλικό...
:mad:
Όπως φαντάζεστε, πρόβλημα δεν θα συναντήσετε σχεδόν ποτέ με κάποιο αρχείο σας, μιας και ένα συγκεκριμένο αρχείο "χάνεται" μέσα στα εκατομμύρια uploaded files της υπηρεσίας... Εντελώς επιδεικτικά και παραδειγματικά, διαγράφονται ελάχιστα χτυπητά αρχεία παράνομου περιεχομένου...
:mrgreen:

 

Γνώστες αυτού οι κάτοχοι της υπηρεσίας, έχουν ορίσει να μην μπορεί κανένας, μα κανένας να ψάξει στα αρχεία της database τους. Ωστόσο, υπάρχει η ιστοσελίδα
, η οποία ψάχνει μέσα στα αρχεία αυτά και βρίσκει πολλά μα πολλά downloads... Δεν την συστήνω, καθώς πολλές φορές με έχει κάψει από ιούς, trojans κ.λπ. ύπουλα...
:cry:
Βέβαια, υπάρχουν και χιλιάδες άλλα warez sites Που δουλεύουν είτε αποκλειστικά με το Rapidshare είτε με αυτό και άλλες υπηρεσίες Uploading Files...

:arrow: Premium Users

  • Τι είναι πάλι αυτό...;

Οι Premium Users είναι χρήστες οι οποίοι πληρώνουν για ένα λογαριασμό που "προσπερνά" κάποιες κυρώσεις που επιβάλλονται στους free χρήστες. Αυτές είναι:

  1. Πολλά παράλληλα downloads :twisted: [ Σε αντίθεση με τους free χρήστες που μπορούν να κατεβάζουν ένα αρχείο κάθε φορά... ]

  2. Υποστήριξη με Download Accelerators [ η συγκεκριμένη δυνατότητα έχει δοκιμαστεί επιτυώς με τα προγράμματα GetRight, FlashGet, GoZilla and IDM
    :-)
    ]

  3. Παύση - Συνέχιση downloads [ αυτό δεν γίνεται με free λογαριασμό :? ]

  4. Χρήση εναλλακτικών servers στην περίπτωση που οι δικοί τους είναι full accessed εκείνη την ώρα ;-) [ αν και αυτό δεν συμβαίνει σχεδόν ποτέ ]

  5. Δεν υπάρχει αυτό το σπαστικό που πρέπει να περιμένεις πριν κάθε download, αυτό δηλαδή
    :-D
    :
    downloadticketlj8.th.jpg
  6. Όπως επίσης και ο περιορισμός που λέει ότι ανάμεσα σε δυο διαφορετικά downloads θα πρέπει να έχει παράσει κάποιο χρονικό όριο [ είναι ανάλογο με το μέγεθος ] - Αυτό είναι ο περιορισμός με τα παράλληλα downloads που αναφέρεται στο ( 1 )... Εδώ ακολουθείται και μια λογική... Το μεγαλύτερο αρχείο που μποροούμε να ανεβάσουμε είναι μεγέθους 100ΜΒ. Κατεβάζοντας 100ΜΒ, θα πρέπει να περιμένουμε 60 λεπτά. Αυτό σημαίνει πως ένας free χρήστης, θα μπορεέσει να παράξει τουλάχιστον 1 premium πόντο για τον Premium Uploader-Point Collector ανά ώρα...

  7. Τα αρχεία δεν διαγράφονται ποτέ... :twisted: [ Εξαίρεση, αν κλείσει ο λογαριασμός, όταν λήξει δηλαδή, ή αν δεν τον ανανεώσετε ].

  • Η πολιτική

Αυτό είναι άλλο ένα κίνητρο για όσους ψήνονται για νέο λογαριασμό... :wink:

 

Eίναι απλό...:

 

Υποθέτουμε πως έχω έναν Premium Λογαριασμό. Έχω ανεβάσει ένα αρχείο και το έχω δημοσιεύσει εδώ...

 

Αν
το αρχείο είναι μεγαλύτερο του 1ΜΒ
και

αν
ο χρήστης που θα κατεβάσει το αρχείο αυτό είναι free και όχι Premium
και

αν
ο ίδιος χρήστης δεν έχει δώσει άλλους 4 τέτοιους πόντους μέσα σε μία ώρα

 

Τότε εγώ, θα κερδίσω έναν Premium Point για κάθε τέτοιο download. Τι κάνει αυτό...; Είναι πάλι απλό...
:lol:
Μαζεύνοτας πολλούς πόντους, μπορώ να επεκτείνω το λογαριασμό μου δωρεάν. :-P Μαζεύνοτας πολλούς πόντους φυσικά... Για κάθε 10.000 prem. points, κερδίζουμε 1 μήνα επιπλέον...

 

:arrow: Hacking Rapidshare

Πολλοί περιμένατε πώς και πώς αυτό το κομμάτι, όμως καιρός να ξεκαθαριστούν κάποια πράγματα...

 

Το επιτελείο των προγραμματιστών του rapidshare, έχει έναν παράξενο τρόπο να προστατεύει την υπηρεσία... Πάντα αφήνουν μια τρύπα στην προστασία από hackers. Μετά αυτή η τρύπα ελκύει όλο και περισσότερους που την εκμεταλλεύονται (υποτίθεται εν ερήμειν των προγραμματιστών αυτών), και μετά ξαφνικά ξυπνώντας ένα πρωί, το προγραμματάκι παύει να λειτουργεί... Και τότε τι...; Το χάος...; Μάλλον, γιατί θα πρέπει να βρούμε ένα άλλο πρόγραμμα που να εκμεταλλεύεται την νέα τρύπα που έχει δημιουργηθεί... Αλλά αυτό θα συνεχίζεται επ' αόριστον...

 

Συμπέρασμα...; Καλύτερα να δώσεις μερικά € παραπάνω για να έχεις πρόσβαση σε μια τόσο μεγάλη βάση δεδομένων, παρά να ξοδεύεις ''άπειρες'' ώρες μπροστά σ' αυτήν την οθόνη που είσαι τώρα ψάχνοντας προσωρινούς τρόπους για να πάρεις ότι θέλεις δωρεάν... Αναλογιστείτε το για λίγο και μετά αν θέλετε postάρετε με την άποψή σας...
:-D

 

Είναι λίγα €... Και παίρνετε ότι θέλετε... Ότι μπορείτε να φανταστείτε, θα βρεθεί στους δίσκους τους... Και πάντα με πολύ καλές ταχύτητες [σε αντίθεση με άλλα p2p προγράμματα -στα οποία ανήκουν και τα torrent programs]

-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-

 

Όπως καταλάβατε, συμφέρει να έχεις λογαριασμό ως Premium User... Και μάλιστα υπάρχουν και κάποια ''κολπάκια'' ώστε να καταφέρνουμε να επεκτείνουμε τον λογαριασμό μας... Ένα αρχείο postαρισμένο σε ένα warez forum από εσένα, τον premium χρήστη, σημαίνει πολλούς premium points... Και γρήγορα ! ;-)

 

 

bannerhuge1bw9.jpg

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

συγχαρητήρια φίλε, τέλειος οδηγός:wink:... άμα γίνει sticky θα απαλαχτουμε επιτέλους από κάποιους που ρωτάνε τα ίδια και τα ίδια,καθώς και διπλά και τριπλά θέματα...

 

ΥΓ:Άμα έγραφες επίσης και πως αποφεύγουμε το time limit θα ήταν πολυ καλύτερος:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για το σχόλιο... [ θα ήταν ψέματα αν έλεγα ότι δεν το έγραψα για να γίνει sticky... Το έγραψα με αφορμή αυτό το topic και αυτή την απάντησή μου...

 

Είναι απλά ένας οδηγός... Σχετικά με το hackάρισμα του rapidshare, δεν θέλω να ασχοληθώ, παρά μόνο προσωπικά... Αν και οδεύω προς Premium User και μάλλον δεν πρόκειται να χρειαστώ κανένα από αυτά τα hacks...

 

Και πάλι ευχαριστώ...

 

Ισχύει ακόμη αυτό που λέω στο τέλος :

 

'' Θα ήθελα όσοι χρήστες έγιναν Premium Users στο .com πρόσφατα, να μου στείλουν PM με το Hotmail τους, ώστε να τους κάνω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με την εγγραφή τους μέσω PayPal... [ μέσω MSN Messenger ] ''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ παιδιά...

 

Μόλις έβαλα και τα links που ξέχασα στο post #3 [ όταν έχεις ένα τρίχρονο να σε περιτρυγιρίζει αμέσως μόλις αφότου έχεις διαβάσει Ιστορία Γ' Γυμνασίου... Αυτά παθαίνεις... ]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' ότι φαίνεται, σε λίγο καιρό θα είμαι κι εγώ πλέον ένας Premium χρήστης

 

Αλλά θέλω κάποιος που έκανε πρόσφατα λογαριασμό να επικοινωνήσει μαζί μου και να μου πει ακριβώς τι έκανε ώστε να αποκτήσει το λογαριασμό του...

 

Φίλε blu-ray, θα σου ήταν εύκολο να μας παρέθετες όλη τη διαδικασία μέχρι επιτέλους ν' αποκτήσεις τον περιβόητο λογαριασμό αυτό...;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ προστέθηκε...! Thanx spirosta...

 

Όσο για το πρόβλημά σου, είχα απαντήσει κάπου αλλού...

 

Θα πρέπει να πας :

  • Πίνακας Ελέγχου
  • Ρυθμίσεις Γλώσσας
  • Στην πρώτη και στην τρίτη καρτέλα να είναι όλες οι επιλογές στα Ελληνικά [ εμένα με Αγγλικά Windows λέει Greek... ]
  • Στην καρτέλα Γλώσσα [ Languages ] πάτα Λεπτομέρειες
  • Στην πρώτη καρτέλα, κοίτα αν έχει και τα Αγγλικά και τα Ελληνικά...
  • Απεγκατέστησε τα Ελληνικά με την επιλογή από δίπλα ΠΡΟΣΟΧΗ !!! Τα Ελληνικά από δίπλα που λέει EL και όχι κάτω από την εικονίτσα με το πληκτρολόγιο
  • Εφαρμογή
  • Προσθήκη
  • Ελληνικά [ και από κάτω πάλι Ελληνικά να λέει... στο νέο παράθυρο εννοώ ]
  • Εφαρμογή
  • Τεστάρισμα με γράψιμο
  • ΟΚ

Hope I helped... :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραιος x_vagos_x!

εχω παρατηρησει οτι στο security code οταν εχει το "0" να γραψεις, συνηθως ειναι ΜΗΔΕΝ. εχω προσπαθησει να βαλω "ομικρον" και μου εχει βγαλει "invalid link"(καποιες φορες, οχι παντα). δεν ειναι τιποτα το ιδιαιτερο, απλα μπορει να χρειαστει να περιμενει καποιος και αλλη μια αντιστροφη μετρηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλαράκι είσαι μεγάλος. Δεν ξέρεις πόσες φορές σκέφτηκα να ανοίξω τοπικ για να ρωτήσω για το rapidshare αφού δεν έβγαζα άκρη μέσα απ'όλα αυτά.

Thanx για τον οδήγο, βοήθησες πάρα πολύ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...