Προς το περιεχόμενο

Aids..αληθεια ή ψεμματα?


Toufas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 145
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εντάξει, υποθέτω πως οι φωτογραφίες και τα βίντεο με τον HIV να κάνει πουρέ λεμφοκύτταρα δεν έχουν σχέση με το aids. Δλδ τι σχέση έχει ένας ιός που σαπίζει το ανοσοποιητικό σου με το σύνδρομο επίκτητης ΑΝΟΣΟΛΟΓΙΚΗΣ ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑΣ, πράγματι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπακαλίστικο όσο δεν πάει το αρθράκι.

 

στο ελληνικο η στην περιληψη αναφερεσαι?

 

Εντάξει, υποθέτω πως οι φωτογραφίες και τα βίντεο με τον HIV να κάνει πουρέ λεμφοκύτταρα δεν έχουν σχέση με το aids. Δλδ τι σχέση έχει ένας ιός που σαπίζει το ανοσοποιητικό σου με το σύνδρομο επίκτητης ΑΝΟΣΟΛΟΓΙΚΗΣ ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑΣ, πράγματι

 

απο αυτα που [αντ]εγραψα εγω, δεν ειπωθηκε πουθενα οτι δεν σχετιζεται, αλλα οτι δεν ειναι 100% σχετιζομενο.. δηλαδη οτι το aids ωφειλεται αποκλειστικα και μονο στο HIV..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να σχολιάσω λίγο το site της κυρα Μαριώς...

Δεν θα σχολιάσω το βιβλίο της μια που δεν το έχω διαβάσει και δε σκοπεύω (όχι ότι είμαι αντίθετος στο ότι μπορεί να γράφει μέσα...)

Το όλο site αυτής της κυρίας δεν είναι τίποτε περισσότερο από μια διαφήμιση του βιβλίου της, παρόλο που αρχικά λανσάρεται σαν ενημερωτικό site και καλά...

 

Επίσης, εκτός από τις "επικίνδυνες" για τους αγνώμονες δηλώσεις του τύπου "δεν υπάρχει ετεροφυλόφιλος άντρας φορέας" και άλλα σχετικά,

ζητά από τους αναγνώστες, αν υπάρχει κάποιος ετεροφυλόφιλος φορέας ανάμεσά τους να της το πεί.

Αν διαβάσετε το δημοσιευμένα μηνύματα, κάποιος της απαντά ότι ο ίδιος είναι τέτοια περίπτωση και πως γνωρίζει και άλλα άτομα όμοιά του.

Αυτή στη συνέχεια με απάντησή της, τον διαψεύδει κατηγορηματικά λέγοντας ότι ο οποιοσδήποτε gay φορέας μπορεί να ψεύδεται και να λέει πως είναι ετερόφυλος και φυσικά χρησιμοποιεί την κλασσική της ατάκα (που λέει σε όλους) "τα εξηγώ όλα στο βιβλίο μου" και αν θέλεις έλα να τα πούμε από κοντά.

Δεν παραλείπει ακόμα να γράψει λίγο πιο κάτω ότι ο κύριος αυτός δεν "ξαναφάνηκε" και βγάλτε τα συμπεράσματά σας, λές και ο άνθρωπος έχει που έχει το πρόβλημά του, θα κάτσει να ασχοληθεί περισσότερο με μια τρελλή.

Επίσης είναι γενικά επιθετική σε ευγενικά μηνύματα που της γράφουν και χρησιμοποιεί εκφράσεις του τύπου "δεν θα μου υποδείξεις εσύ τι θα γράφω στο site μου" και άλλα τέτοια, όταν της λένε (και πολύ σωστά) ότι παραπέμπει συνέχεια στο βιβλίο της (λές και πρέπει να το πάρει ο καθένας να το διαβάσει) και πως θα πρέπει το site να είναι ανεξάρτητο και να δίνει απαντήσεις ολοκληρωμένες σε αυτά που τη ρωτάνε, χωρίς να παραπέμπει στο βιβλίο.

 

Όλα αυτά τα γράφω για να μην παρασυρθεί κανείς και κάνει απροφύλλακτα sex από τα λεγόμενα μιας δημοσιογράφου που δεν την ξέρει η μάνα της και που δεν μπορούμε να ξέρουμε και τι πετριά έχει φάει στο κεφάλι.

Σεβαστό το πρόβλημά της φυσικά και να είναι πάντα καλά,

αλλά δεν θα έπρεπε να θέτει σε κίνδυνο τον κάθε ευκολόπιστο που μπορεί να διαβάσει το site της, επειδή έχει διαμορφώσει αυτή την άποψη, δεν ξέρω και εγώ από πού (σίγουρα όχι από σοβαρές επιστημονικές μελέτες πάντως) και επειδή βρήκε και παντρεύτηκε κάποιον που συμμερίζεται τις απόψεις της και θέτει τη ζωή του σε κίνδυνο, στο όνομα της πίστης του στην αλήθεια των λεγόμενών της.

 

Κατά την ταπεινή μου γνώμη θα έπρεπε κάποιος εισαγγελέας να βάλει λουκέτο στο εν λόγω site, γιατί στο όνομα "έρευνας" που έχει κάνει η κυρία αυτή που δεν είναι τίποτε περισσότερο από μια δημοσιογράφος, παραπληροφορεί και μπορεί να θέσει σε κίνδυνο ανθρώπινες ζωές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα και μπορει να υπαρχει ετεροφυλοφιλος φορεας, βεβαια η πιθανοτητα να κολλησεις τον ιο του HIV με μη-πρωκτικη επαφη ειναι 100 φορες μικτοτερη απο το να την κολλησεις μεσω πρωκτικου σεξ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή κάθισα κι διάβασα το site θα συμφωνήσω ότι είναι απλά μια διαφήμηση.. Μπορεί όπως είπαν και παραπάνω να εμφανίζεται ως ενημερωτικό αλλά είναι μια διαφήμηση που στο βωμό του λανσαρίσματος θυσιάζεται κάτι τόσο ευαίσθητο μαζί με πολλές ανακρίβειες...

 

Επειδή αυτά που λέει και γράφει τα διαβάζουν και παιδια που μπορεί να μην ξέρουν τίποτε από AIDS ή SEX το site κατά τη γνώμη μου πρέπει να κλείσει άμεσα.. Δεν γίνεται επειδή μία θέλει να πουλήσει ή δεν ξέρει τι της γίνεται να γράφει ότι θέλει με κανένα ίχνος τεκμηρώσης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως πολύ αστεία ειπώθηκε και νωρίτερα,

θυμίζει παλιές εποχές που ο Πίτ Παπαδάκος διαφήμιζε το βιβλίο του

 

"Έτσι νίκησα το σατανά"

 

Δεν μοιάζει με το

"Πως νίκησα το AIDS" ?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τί είναι αλήθεια και τί ψέμματα. Ακόμη περισσότερο δεν ξέρω ποιό θα μπορούσε να είναι το κίνητρο (όπως εύστοχα ρώτησε ο punky) μιας τέτοιας κολοσσιαίων διαστάσεων πλάνης/απάτης. Τα μόνα που μπορώ να σκεφτώ είναι η προσπάθεια εκ μέρους της συντήρησης (κυρίως της Αμερικανικής, της εκκλησίας, κλπ) να πάψει το ανελέητο και ελεύθερο πήδημα που άνθισε απ' τη δεκαετία του '60 και μετά, οπως ίσως και το ότι αρκετοί επιστήμονες πιθανόν να "φοβήθηκαν" να πάνε κόντρα στο ρεύμα. Και στη μία και στην άλλη περίπτωση, θεωρώ τα επιχειρήματα πολύ αδύναμα.

 

Το link που έδωσε ο lucifer ήταν επίσης αρκετά διαφωτιστικό. Σε κάποιο σημείο του αναφέρει

In any case, Koch's postulates have never been universally applicable. Even in Koch's time, it was recognized that some infectious agents were clearly responsible for disease in spite of the fact that they did not fulfill all of the postulates;[26][27] Koch himself disregarded three postulates for cholera and typhoid fever.[26] Currently, a number of infectious agents are accepted as the cause of disease despite not fulfilling all of Koch's postulates.
πράγμα που έρχεται σε πλήρη αντίθεση με τα όσα υποστηρίζουν ορισμένοι στο site της Μαρίας Κ. αλλά και οι επιστήμονες.

 

Αυτό που με ενοχλεί αρκετά προσωπικά είναι ο τίτλος του βιβλίου. "Πώς νίκησα το AIDS". Αρκετά "πιασάρικος", δοσμένος με έναν τρόπο που πιστεύω παραπληροφορεί διότι ο μέσος άνθρωπος και κυρίως ο ασθενής ή φορέας του AIDS πιθανότατα να δημιουργήσει μέσα του φρούδες (?) ελπίδες. Ακόμη κι αν υποθέσουμε ότι μαθαίνεις κάποια πράγματα γύρω απ' αυτό, δεν παύει νομίζω να υπάρχει ένας τόνος ανηθικότητας στο όλο concept.

 

Αλήθεια, αν το AIDS δεν υπάρχει γιατί πεθαίνει ο κόσμος? Ακόμη κι αν το Σύνδρομο δεν οφείλεται στον HIV πόσο στ' αρχίδια του μπορεί να έχει γραμμένο κάποιος αυτό το συμπέρασμα απ' τη στιγμή που νοσεί και δεν μπορεί να γίνει καλά? Προτείνεται κάποια θεραπεία? Προτείνονται λύσεις?

 

Εν κατακλείδι, αυτό που προτείνει το βιβλίο τί είναι? Να νικήσεις το AIDS κάνοντας ότι δεν υπάρχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν κατακλείδι, αυτό που προτείνει το βιβλίο τί είναι? Να νικήσεις το AIDS κάνοντας ότι δεν υπάρχει?

 

Χα, έλα ντε;

Αυτό μου ακούγεται ως παράφραση της ατάκας:

"Flying is easy. You just hit the ground. And miss".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρέπει να έχει πειστεί και η ίδια οτι απέτυχε. Κανένα κανάλι δεν ασχολήθηκε με την πάρτη της. :lol: Αν το καταφέρει θα την παραδεχτώ :lol: Μέχρι τότε όμως θα μείνω στο χαρακτηρισμό που έκανε σε ιστοσελίδα σχετική με ιατρικά θέματα:

"Aσχετοι «ειδικοί».

Αγαπητοί κύριοι και κυρίες του iatroχχχχ.gr"...

 

Ήρθε από το πουθενά για να προκαλέσει και να βλάψει ανθρώπους. Είναι ολοφάνερο. Δεν της δίνω ούτε μια ευκαιρία στο βιβλίο που έγραψε. Ελπίζω να πατώσει.

Καλή εκμετάλλευση. Επιστροφή στη φύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2-3 πράγματα που κατάλαβα με την επίσκεψή μου στο σάιτ hivwave.gr ή όπως αλλιώς λέγεται, συνοδευόμενα από απορίες

 

1) δεν υπάρχουν ετεροφυλόφιλοι οροθετικοί άντρες, εκτός από τους χρήστες ναρκωτικών. 1η απορία: οι ετεροφυλόφιλοι ναρκομανείς δηλαδή μολύνονται μόνο από ομοφυλόφιλους ναρκομανείς? γιατί αν δεν υπάρχει οροθετικός ετεροφυλόφιλος, τότε οι ετεροφυλόφιλοι ναρκομανείς που μοιράζονται π.χ. σύριγγες (λέμε τώρα) δεν κινδυνεύουν :-?

 

2) οι γυναίκες πώς μολύνονται αφού άντρες (ετεροφυλόφιλοι) οροθετικοί δεν υπάρχουν? μόνο από ομοφυλόφιλους άντρες? ά, είπαμε, και από τις σύριγγες. Δηλαδή αν είσαι γυναίκα και δεν παίρνεις ναρκωτικά δεν πρόκειται να μολυνθείς (εκτός βέβαια αν οι σύντροφοι σου είναι bi).

 

 

3) Τι το καινούριο προσφέρει και μας γνωρίζει αυτή η θεωρία ? Το ότι δεν πεθαίνει κανείς από AIDS? Μα εγώ τόσα χρόνια ήξερα (και δεν είμαι γιατρός) ότι έτσι κι αλλιώς είναι λάθος (τουλάχιστον γραμματικό) το να λέμε ότι κάποιος "πέθανε από AIDS", απλούστατα γιατί το AIDS - αν θέλουμε να είμαστε λεπτολόγοι- δεν είναι αρρώστια΄όπως π.χ. η πνευμονία. Αυτός που νοσεί από AIDS, απλώς δεν έχει τη δυνατότητα, ακριβώς λόγω της ανοσοποιητικής ανεπάρκειας, να ανταπεξέλθει στην επίθεση από διαφόρους ιούς και τελικά πεθαίνει προσβεβλημένος από ασθένειες (συνήθως καρκίνους). Με λίγα λόγια, χαίρω πολύ.

 

4) Κι ένα συμπέρασμα -χωρίς απορία: αν συναντήσετε ποτέ άντρα οροθετικό που ισχυρίζεται με πάθος ότι είναι ετεροφυλόφιλος και απέχει από ναρκωτικά, μην τον πιστέψετε! Είναι κατά πάσα πιθανότητα gay που το κρύβει με πάθος, ή αλλιώς, κρυφο-ναρκομανής (που βέβαια κόλλησε από gay χρήστη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...