Προς το περιεχόμενο

Άρης


bonomania

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποτε δεν μπορεσα να καταλαβω πως ο Αρης εβαλε το μπασκετ στο χαρτη αλλα παραλληλα οι 80 νικες ηταν κατι αξιοθαυμαστο.

 

 

Τελικα οταν μεσουρανουσε ο Αρης υπηρχε συναγωνισμος ή οχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 564
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μονο ο ΠΑΟΚ ο οποιος για μενα ηταν καλυτερος του Αρη το 90 και 91 οταν και εχασε φυσικα τα πρωταθληματα. Αν και δεν μπορει να αφησει κανεις εκτος τον Πανιωνιο του Φανη ή τον Ηρακλη του Ινγκραμ...

Οσο για το πως το εβαλε το μπασκετ στο χαρτι ο Αρης αρκει να ρωτησεις καποιον μεγαλυτερο τι εκανε τις πεμπτες τα βραδυα οταν ο Αρης μεσουρανουσε ή καλυτερα γιατι τα θεατρα καθιερωσαν τις πεμπτες ρεπο;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mα δεν καταλαβες...συμφωνω οτι ο Αρης εκανε το μπασκετ μοδα.Αυτο που λεω ειναι οτι το περιφημο 80 νικες στην Ελλαδα ηταν μεν εντυπωσιακο,αλλα πιο ευκολο να γινει τοτε αποτι μπορει πχ ο Παναθηναικος τωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ειναι πιο δυσκολο να γινει τωρα τετοιο ρεκορ αλλα τα τελευταια 6 χρονια ο ΠΑΟ δεν ειναι σαν να παιζει μονος του; Ισως φετος μονο να εχει ανταγωνισμο για την κορυφη αλλα οχι ετσι οπως κατεβαινει στα ντερμπι ο ΟΣΦΠ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθένας μπορεί να αυτοαποκαλείται όπως θέλει. Δικαίωμά του είναι και καλά κάνει άμα φτιάχνεται με αυτόν τον τρόπο. Απλά εγώ ανέφερα πως η μόνη ομάδα στην Ελλάδα που την αποκάλεσαν τρίτοι -μη οπαδοί/φίλοι της- με έναν τιμητικό-συμβολικό τίτλο ήταν ο Εθνικός του πόλο. Προφανώς πέραν των επιτυχιών, βοήθησε και το όνομα του Εθνικού για να κερδίσει αυτή την εκτίμηση. Απλά πράγματα. Καλλιτέχνης άνθρωπος βρε Wassily Kandinsky, θα έπρεπε να με πιάνεις ;)

 

Προφανώς εννοείς τους δημοσιογράφους. Διότι ποιός άλλος μή φίλος μιας ομάδας θα την αποκαλέσει "αυτοκράτορα"? Οι αντίπαλοι μήπως? Ή η πλατιά μάζα των φιλάθλων που δεν έχει λόγο που να βγαίνει προς τα έξω? Κακά τα ψέματα, τον κάθε χαρακτηρισμό και παρατσούκλι τον έδωσαν είτε οι δημοσιογράφοι είτε κάποιος επώνυμος και έμεινε. Οπότε το "αυτοαναγορεύθηκε" και το "του έδωσαν τον χαρακτηρισμό άλλοι" μάλλον δεν έχει και τόσο μεγάλη διαφορά.

 

Το ότι αποκαλούν λοιπόν όπως θέλουν κάποιον οι δημοσιογράφοι δε μου λέει απολύτως τίποτα. Διότι και τον Άρη "αυτοκράτορα" αν δεν κάνω λάθος τον είπε πρώτος ο Συρίγος (ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος αλλά νομίζω ότι ο πλέον καθαρός μπασκετικός δημοσιογράφος της εποχής είχε την πρωτιά) ενώ -σωστά υποστηρίζεται απ' τους οπαδούς του ΠΑΟ- θα έπρεπε να λέγεται ο ΠΑΟ.

 

Και στην τελική, το να λέγεται ο Άρης "αυτοκράτορας" του προσδίδει κάτι παραπάνω? Τον κάνει να ψηλώνει και να φτάνει τον ΠΑΟ? Μάλλον όχι. Στο ποδόσφαιρο αντίστοιχα, το "βασίλισσα" της ΑΕΚ λέει κάτι? Μάλλον όχι, επίσης. Εφόσον άλλος είναι πρώτος, ότι και να λέμε είναι άνευ ουσίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ειναι πιο δυσκολο να γινει τωρα τετοιο ρεκορ αλλα τα τελευταια 6 χρονια ο ΠΑΟ δεν ειναι σαν να παιζει μονος του; Ισως φετος μονο να εχει ανταγωνισμο για την κορυφη αλλα οχι ετσι οπως κατεβαινει στα ντερμπι ο ΟΣΦΠ.

 

Κοιτα,αφενος ο Παναθηναικος εχει αλλαξει αρκετα τα τελευταια χρονια σε παικτες.Μην ξεχνας πως πλεον μεγαλο ρολο στο επιπεδο μιας ομαδας παιζουν Αμερικανοι-Κοινοτικοι που αλλαζουν ανα 1-3 χρονια και λογω των περισσοτερων θεσεων σε ενα ροστερ εχουν και περισσοτερες επιλογες.Ακομα και ο μεγαλος Ντεγιαν καθισε 4 χρονια.Ο Αρης ειχε στηριχθει σε Γκαλη,Γιαννακη,Σουμποτις,Φιλλιπου,Γουιλτζερ,Τζοουνς κτλ (μην πιασω Μισουνωφ,Λυπηριδη,Αγγελιδη,Ρωμανιδη...) γενικα παικτες ειτε Ελληνες ειτε Ελληνοποιημενους που καθονται πιο ευκολα αρκετα χρονια ενω και οι ξενοι δεν αλλαζαν πολυ λογω θεσεων.Πχ η Μπαρτσελονα ξερω γω ειχε Οντι Νορρις,και να θελει τον Γουιλτζερ ε ευκολο ειναι να διωξεις ολοκληρο Νορρις(που περασε και απο την Περιστεραρα) ?Ενω τωρα σιγα μην εχεις 6 γαματους μη Ισπανους,ολο και καποιον θα εβρισκε να ξεφορτωθει ανετα

 

Επιπλεον τωρα εχουμε πολυ περισσοτερα ματς και στα πλευοφς (οπως και να το κανεις πιο πιθανο να χασουμε 1 ματς απο τον γαυρο σε 4 ματς παρα σε 2 ή 3) ενω και η Ευρωλιγκα εχει περισσοτερα ματς=περισσοτερη κουραση.

 

Ακομα,ολοι οι κοινοτικοΑμερικανοι που μαζευονται στις μικρες ομαδες,συνηθως ειναι της σειρας αλλα εχουν και 2-3 καλα ματς μεσα τους.Παλαιοτερα ομως οι μικροτερες ομαδες αναγκαζονταν να "αντλησουν" παικτες απο την Ελληνικη/Ελληνοποιημενη μονο δεξαμενη,οπως και να το κανεις καλυτερα να τραβας "λαχειο" απο 5-6 αγορες παρα απο 2.Αρα πιο πιθανο να σκασει η μπομπα(βλ Πατρα φετος)

 

Τελος,οφειλω να παραδεχτω οτι εδω και μια 7ετια-8ετια,ειμαστε μεν καλυτεροι φανερα,αλλα υπηρχαν και χρονιες που δεν ηταν αναλογες του περσυνου περυπατου ή της ομαδας της χρονιας της Θεσσαλονικης-που ΑΝ ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ ρολαρει η φετινη,μονο τοτε θα ξεπεραστει.Συμψηφιζοντας οτι ο Ολυμπιακος περασε στην ουσια μονο μια 2ετια πληρους εξαφανισης ενω τις αλλες χρονιες αν και κατωτερος δεν ηταν τοσο απαραδεκτος,καταλαβαινεις γιατι δεν γινοτναι πλεον τετοια σερι.Στο φιναλε αν το σκεφτεις, περσυ χασαμε 2 ματς ολη την χρονια ενω φετος αν μεχρι τους τελικους χασουμε κιαλλο ματς θα ειναι εκπληξη πρωτου μεγεθους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
  • 3 μήνες μετά...

Αγαπητοί μου φίλοι διαβάζοντας όλα τα μηνύματα βλέπω ότι υπάρχει μεγάλη ειρωνία για την ομάδα μπάσκετ του ΑΡΗ, την οποία πιστεύω ότι δεν αξίζει. Παρόλη την πίκρα μου από τον αποκλεισμό μας στα ημιτελικά του προταθλήματος επιτρέψτε μου να αναφέρω τους λόγους για τους οποίους θεωρώ τον ΑΡΗ ως τη μεγαλύτερη ομάδα στην Ελλάδα, στο μπάσκετ. Όπως καταλάβατε είμαι αρειανός και κατα συνέπεια η γνώμη μου είναι υποκειμενική. Δεν περιμένω να συμφωνήσετε, άλλωστε δεν είναι στόχος μου να σας πείσω για αυτό.

 

Αναμφισβήτητα ο ΠΑΟ έχει κατακτήσει πολύ περισσότερους τίτλους από τον ΑΡΗ, αλλά ο ΑΡΗΣ έχει πετύχει πολλά άλλα πράγματα τα οποία πιστεύω ότι ίσως δεν τα καταφέρει ποτέ καμία άλλη ομάδα στην Ελλάδα. Έχουμε και λέμε:

 

α) Ο ΑΡΗΣ έκανε μόδα το μπάσκετ στην Ελλάδα. Χάρη σε αυτόν δημιουργήθηκε η τεράστια αγορά της δεκαετίας του 90, η Ελλάδα κέρδισε τον σεβασμό των Ευρωπαίων και άπειρα μικρά παιδιά ασχολήθηκαν με το μπάσκετ. Δεν είναι τυχαίο πως μεγάλοι αθλητές όπως ο Σιγάλας, ο Κακιούζης και πολλοί άλλοι έχουν αναφερθεί με σεβασμό για αυτή την ομάδα.

 

β) Τα ρεκόρ που έχει πετύχει ο ΑΡΗΣ, μερικά από τα οποία ίσως να μην καταριφθούν ποτέ (80 σερί νίκες, 4 συνεχόμενα νταμπλ, περισσότεροι πόντοι σε έναν αγώνα, νίκη με τη μεγαλύτερη διαφορά κ.α.) http://www.arisbc.gr/index.php?SCREEN=archive&PageID=86

 

γ) Ο ΑΡΗΣ κατά γενική ομολογία έχει μία από τις καλύτερες έδρες στην ευρώπη, για την οποία πολλές μπασκετικές προσωπικότητες έχουν εκφραστεί με τα καλύτερα λόγια όπως ο Ιβάνοβιτς (προπονητής Μπαρτσελόνα), ο Νταντόνι (προπονητής Μπένετον) και πολλοί άλλοι. Άλλωστε δεν είναι τυχαίο ότι ακόμα και σε χρονιές που παλεύαμε για να τερματίσουμε μέσα στην οκτάδα το παλαί γέμιζε για πλάκα και είμασταν πρώτοι στα εισιτήρια.

 

Αλήθεια σε πόσα γήπεδα στην Ελλάδα έχετε δει τέτοια ατμόσφαιρα και μάλιστα σε παιχνίδια κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος ή σε παιχνίδια που η ομάδα έχασε με μεγάλη διαφορά και όχι μόνο σε τελικούς Ευρωλίγκα και πρωταθλήματος.

http://www.youtube.com/watch?v=DNCk8wMypZU

http://www.youtube.com/watch?v=BB9BKMaRqZg&mode=related&search=

http://www.youtube.com/watch?v=Txv69NdXc3w&mode=related&search=

http://www.youtube.com/watch?v=DNCk8wMypZU&mode=related&search=

http://www.youtube.com/watch?v=tV7RK5UFF6g&mode=related&search=

και άλλα πολλά...

 

δ) Αλλά πάνω από όλα για μένα ο ΑΡΗΣ είναι η μεγαλύτερη ομάδα γιατί έχει καταφέρει κάτι που σίγουρα δεν ξαναγίνει ποτέ στην Ελλάδα. Είναι η μόνη ομάδα στην Ελλάδα η οποία κατάφερε να ενώσει τόσο πολύ όλους τους Έλληνες(εκτός φυσικά της εθνικής). Την δεκαετία του 80 ένα πολύ μεγάλο ποσοστό των Ελλήνων στο μπάσκετ ήταν ΑΡΗΣ ανεξάρτητα με το ποια ομάδα υποστήριζε στο ποδόσφαιρο. Έχω μιλήσει με γαύρους, βάζελους που μου έχουν πει ότι τουλάχιστον για εκείνα τα χρόνια στο μπάσκετ ήταν ΑΡΗΣ. Άλλωστε έχω γνωστούς από Ηράκλειο κα Ιωάννινα η οποίοι ακόμα και σήμερα ενώ στο ποδόσφαιρο είναι ΟΦΗ, ΠΑΣ κλπ, στο μπάσκετ είναι ΑΡΗΣ.

Εκείνα τα χρονια κάθε Πέμπτη βράδυ όλοι οι Έλληνες έβλεπαν τον ΑΡΗ και τα θέατρα και οι κινηματογράφοι είχαν καθιερώσει την Πέμπτη ως αργία, πράγμα που επαναλήφθηκε μόνο κατά τη διάρκεια των αγώνων της εθνικής στο EURO2004!!!!!!!

 

Πραγματικά δεν ξέρω ποιος αναγόρευσε τον ΑΡΗ ως αυτοκράτορα του ελληνικού μπάσκετ. Αυτό όμως που ξέρω είναι ότι στο τέλος του 20ου αιώνα έγινε ψηφοφορία ανάμεσα στους αθλητικούς δημοσιογράφους για την ανάδειξη του αθλητή του αιώνα, της ομάδας του αιώνα κλπ. Σαν ομάδα του αιώνα δεν ανακυρήχθηκε η ομάδα ποδοσφαίρου του Ολυμπιακού με τους άπειρους τίτλους, ούτε η ομάδα μπάσκετ του ΠΑΟ με τους άπειρους τίτλους, όυτε η ομάδα πολο του Εθνικού με τους άπειρους τίτλους,

αλλά η ομάδα μπάσκετ του ΑΡΗ.

Τα συμπεράσματα δικά σας...

 

Αυτό που επίσης νιώθω την ανάγκη να αναφέρω είναι ότι ο ΆΡΗΣ ποτέ μέχρι σήμερα δεν βασίστηκε στο πολύ χρήμα για να γίνει μεγάλος αλλά στο μεράκι, το ταλέντο και τη δουλειά μερικών ανθρώπων. Ο λόγος που το αναφέρω είναι γιατί όταν έχεις έναν Γιαννακόπουλο, έναν Κόκκαλη και έναν Αγγελόπουλο να σπρώχνουν τα δισεκατομύρια και να αγοράζουν ό,τι κινείται πρέπει να είσαι βλάκας για να μην κάνεις μεγάλη ομάδα!

 

Δεν ξέρω κατά πόσο συμφωνείτε ή όχι, άλλωστε η γνώμη μου είναι υποκειμενική και δεν σκοπεύω να σας πείσω. Απλά διαβάζοντας το thread είπα να την αναφέρω. Αυτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

ρε παιδια αν δεν υπηρχε ο ΑΡΗΣ ακομα κατι μεγαλοδημοσιογραφοι θα περιεγραφαν αγωνες βολευ....και αντι να πληρωνετε γκαλοσημο(οπως ειχε πει ο ματθαιου αν θυμαμαι καλα) πουλατε και ειρωνεια?τουλαχιστον ο ΑΡΗΣ στις ευρωπαικες του επιτυχιες δεν ειχε απο πισω του μια χουντα να τον σιγονταρει(ξερετε τωρα αρτον και θεαματα για τον λαο...)-εγιναν πολλα λαθη στο παρελθον αλλα πλεον μπηκε στην σωστη τροχια και παμε για καλυτερα,εστω και με μικρο μπατζετ φετος πηγε πολυ καλα αλλα αναμενουμε σιγουρα πιο πολλα....τωρα θυμηθηκα τον πρελεβιτς και τον κορφα που ειχαν 90-95% στις βολες σε ολη την περιοδο και στο τελευταιο παιχνιδι με τον ολυμπιακο βαρουσαν στο σιδερο στις βολες για να χασουν και να μην περασει ο ΑΡΗΣ(3ος τοτε) στον τελικο οπου τοτε μετρουσαν και οι νικες της κανονικης περιοδου και πηγαινε παλι για τιτλο(εστω και στη δυση της αυτοκρατοριας),με το που τελειωνει το παιχνιδι και κερδιζει ο ολυμπιακος τον παοκ δωστου φιλια και αγκαλιες ο πρελεβιτς με τον ιωαννιδη...αρε ωραιες εποχες υγιους αθλητισμου...μετα απο εκεινη την χρονια εχωσε για τα καλα ο γιαννακοπουλος το χερι του στην τσεπη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...