Προς το περιεχόμενο

Black Mesa - Half-Life reimagining [Source mod]


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το Black Mesa είναι ένα δωρεάν και fan made standalone modification πάνω στην Source Engine, και αποτελεί re-imagining του αρχικού Half Life της Valve.

 

1164685279_BM4.jpg

 

1164685279_BM6.jpg

 

 

1164685279_BM9.jpg

 

 

1164685279_BM10.jpg

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=G32_q_3es8E

 

http://forums.gamernode.com/showthread.php?t=7604

 

Σχετικά links:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 192
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 3 μήνες μετά...
  • Moderators

Το mod αυτό ψηφίστηκε ως το πιο αναμενόμενο mod από το MOTY 2006 awards του mod DB.

 

Στην αντίστοιχη σελίδα του στο mod db υπάρχει ένα streaming teaser.

Το ίδιο teaser υπάρχει σε καλύτερη ανάλυση και από links που δίνονται στο downloads section του επίσημου site.

Αν πάτε ως εκεί, ρίξτε μια ματιά και στα νέα screenshots στο media section

 

Να πω τέλος ότι και η μουσική που έχουν γράψει είναι πάρα πολύ καλή και ατμοσφαιρική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...
  • Moderators

Νεο media update (24 Δεκεμβρίου). Πολλές νέες screenshots.

Ενδεικτικά

c2a3_release11_006.jpg

c2a3_release11_004.jpg

c2a4_release11_002.jpg

harrier_beauty.jpg

c1a0_release11_002.jpg

c3a2_release11_001.jpg

 

Source.png Πηγή: Black Mesa στο ModDB

 

Επίσης η ομάδα του mod έχει ξεκινήσει και ένα blog με ενδιαφέρουσες πληροφορίες για το πως προχωράει η ανάπτυξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...
  • Moderators

Σύμφωνα με πρόσφατη καταχώρηση στα "Νεα" του επίσημου site, θα πρέπει να περιμένουμε ένα νέο trailer αυτές τις μέρες! (το υλικό είναι έτοιμο, απλά τωρα είναι στο στάδιο του γυαλίσματος :mrgreen:)

 

Επίσης σύμφωνα με το ίδιο άρθρο, το mod αναπτύσσεται πλέον με την Orange Box build της Source μηχανής, και το μόνο που θα απαιτεί για να παίξει θα είναι ένα Steam account, και ένα οποιοδήποτε Source Engine παιχνίδι !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι, είναι αρκετά φιλόδοξο project, αλλά έχει ξεκινήσει εδώ και αρκετό καιρό και όλα τα media releases (screenshots, trailers) μέχρι τώρα είναι πολύ καλοφτιαγμένα έως εντυπωσιακά.

 

Τα άτομα που το αναπτύσσουν δείχνουν επίσης να ψάχνουν αρκετά τις δυνατότητες της μηχανής source (του Half Life 2), -σε σημείο να βρίσκουν πάντα τρόπους να φτιάξουν αυτό ακριβώς που θέλουν ακόμα και αν αυτό δεν υποστηρίζεται άμεσα από τη μηχανή- και αυτό μόνο καλά αποτελέσματα μπορεί να έχει.

 

c2a5release12003sv7.jpg

c2a5release12005bd3.jpg

bmstwallpaper1280x800tm0.jpg

c0a0release12004qz1.jpg

c1a1release12001fz4.jpg

femassassinbeautyzj8.jpg

Επεξ/σία από Praetorian
Νέα screenshots (Media Release 12)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Moderators

Απλά δε χορταίνω να το βλέπω!!! Και τώρα καταβάζω και την high quality 720p εκδοχή.

 

Για ακόμα μια φορά μας επιβεβαιώνουν ότι η δουλειά που κάνουν είναι σε πολύ υψηλά επίπεδα.

 

Επίσης, σύμφωνα με το σχετικό άρθρο στο επίσημο site, το "2009" στο τέλος σημαίνει όντως ότι οι μέρες ανάπτυξης είναι μετρημένες πλέον! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν είχα δει όταν μπήκε το screenshot με την assassin ότι της έβαλαν στα πόδια τα shock absorbers (ή ότι είναι :P), της Chell από το Portal. :P

 

Edit: Τώρα που είδα το trailer, παρ'όλο που έλεγα ότι δεν θα ξαναπαίξω το HL1... μάλλον αυτό το mod θα το έχω στα υπ'όψιν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα ρε παιδιά, τι μου κάνετε τώρα... Το έχω παίξει 3 φορές το Half Life 1, θα με βάλετε να το παίξω και 4η τώρα... Κι ακόμα δεν έχω κάνει 2ο πέρασμα το Half Life 2 :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα ρε παιδιά, τι μου κάνετε τώρα... Το έχω παίξει 3 φορές το Half Life 1, θα με βάλετε να το παίξω και 4η τώρα... Κι ακόμα δεν έχω κάνει 2ο πέρασμα το Half Life 2 :-)

 

shame on you!:-) σε λίγο θα μας πεις ότι δεν έχεις παίξει και τα 2 episodes....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

shame on you!:-) σε λίγο θα μας πεις ότι δεν έχεις παίξει και τα 2 episodes....

 

Έλα τώρα, τι κουβέντες είναι αυτές. :-) Μη φτάνουμε στα άκρα. :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...
  • Moderators

Χθες η ομάδα ανάπτυξης ανέβασε στο youtube μερικά σύντομα videakia από alpha gameplay, δηλαδή gameplay από αρκετά παλιά και πολύ αρχική δοκιμαστική έκδοση, και από κάποια εργαλεία ανάπτυξης και σκηνικά με δοκιμές.

Παραδείγματα:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...