Προς το περιεχόμενο

Black Mesa - Half-Life reimagining [Source mod]


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 192
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εχω κατι κολληματακια σε καποια σημεια που εχουν να κανουν με ηχο.Τα χει και κανεις αλλος?

Γενικά εγώ έχω παρατηρήσει πολλά fps drops σε πολλά σημεία και δε νομίζω ότι είναι τόσο βάρυ(69502gb έχω άλλοστε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου άρεσε που το κάνανε πιο δύσκολο.

Τα Bullsquids σε φτύνουν πριν καλά καλά σε δουν. Οι πεζοναύτες έχουν μηδέν χρόνο αντίδρασης. Οι Vortigaunts σου ρίχνουν εκκενώσεις χωρίς να φορτίσουν πρώτα.

Έτσι τα πλάσματα που συναντάς δεν έχουν κάποια ξεχωριστή προσωπικότητα, που την μελετάς για να διαλέξεις τη στρατηγική σου. Το μόνο που μετράει είναι να έχεις σφαίρες για το Magnum.

Α ναι το Magnum... Στο αυθεντικό παιχνίδι, ήταν κάτι σαν δώρο, σπάνια έβρισκες σφαίρες. Εδώ, μέχρι το σημείο που βρίσκομαι, δεν υπάρχει λόγος να χρησιμοποιήσεις άλλο όπλο.

Δεν κατάλαβαν μάλλον τις λεπτές ισορροπίες που έκαναν το Half-Life ένα από τα μεγαλύτερα παιχνίδια όλων των εποχών.

 

Από την άλλη, έχει πολύ καλή έμφαση στις λεπτομέρειες.

Μπορείς να κάτσεις για ώρα στην αρχή και να ακούς τους επιστήμονες να λένε ιστορίες, να διαφωνούν για θεωρίες κλπ.

Ή φωτογραφίες στα γραφεία, όπως τη γάτα του Schrödinger ή της Hedy Lamar (το εξημερωμένο Headcrab στο Half-Life 2 :-) ).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρρωστο Mod!!!!!!!!!

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=gUth5sichMY

 

We love you, Dr. Freeman,

You got a P.H.D. in badassery!

We love you, Dr. Freeman.

Went to MIT for asskicking!

 

Δεν μου άρεσε το τέλος.

 

έχει και άλλο, απλά περιμένουμε να το τελειώσουν!

 

άντε να δούμε και το B.S και το O.F!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

άντε να δούμε και το B.S και το O.F!!!

Τα οποία, απλά για αναφορά είναι αντιστοίχως τα:

Operation: Black Mesa

και

Guard Duty

 

τα οποία αναπτύσσονται από την ίδια ομάδα (Tripminestudios.com), αλλά διαφορετική από του Black Mesa mod.

Έχουν καλά δείγματα δουλειάς, αλλά δεν νομίζω ότι τα περιμένουμε σύντομα. :D

 

Δεν κατάλαβαν μάλλον τις λεπτές ισορροπίες που έκαναν το Half-Life ένα από τα μεγαλύτερα παιχνίδια όλων των εποχών.

Βασικά, ακόμα και αν αυτό δεν το αλλάξουν -από ό,τι φαίνεται θα βγει κάποιο/α patch(es) παρακάτω βάσει του feedback- μπορείς να το επηρεάσεις με ένα edit text αρχείου.

 

Εδώ δίνουν κάποια πιθανά tweaks για το AI και άλλα πιθανά παράπονα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Πολύ καλό το mod. Δεν είχα επαφή με Half-Life1, είχα παιξει μόνο το 2 οπότε το περίμενα για να δω το story. Πολύ καλύτερο από το 2ο half-life είχε μεγαλύτερη ποικιλία όπλων και εχθρών, εναλλακτικά paths σε πολλά σημεία. Βέβαια το hl2 είχε περισσότερο storytelling και πολλά εξωτερικά περιβάλλοντα που ηταν ωραια. Επίσης το hard είχε μια Α δυσκολία σε αντίθεση με το hl2 που τα επιπεδα δυσκολίας ήταν very very easy, very easy και easy.

 

Παρατήρισα πάντως οτι σε 2-3 σημεία που γινόταν της πουτάνας υπήρχε τρόπος να το ξεπεράσεις χωρίς πολύ μάχη. Δεν ξερω αν ήταν εσκεμμένο. Για παράδειγμα

 

 

Στο τέλος με το portal είχα πάει απλά κάτω με την σκάλα, περίμενα να ανοιξει και ανεβηκα και μπήκα γρήγορα μέσα... :P

 

 

 

Τέλος τι παιζει με τα saves? Έκανα πάντα σε νέο save, και συνολικά είναι 6GB ! :D

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
  • Moderators

Πήρε και το βραβείο του Mod της χρονιάς 2012 (MoTY 2012 των ModDB) -κάπως αναμενόμενα είναι η αλήθεια :)

 

Πηγή (με όλη τη δεκάδα και τις τιμητικές αναφορές) : http://www.moddb.com/events/2012-mod-of-the-year-awards/features/mod-of-the-year-2012

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ουδέν νεότερο σε αυτό. Λογικά στοχεύουν σε κοντινό release (δηλαδή μέσα στο 2013), αλλά γενικά δεν πρόκειται να δεσμευτούν για release date.

Επίσης, εκκρεμεί η έκδοση για steam που θα βγάλουν με bug fixes - που υποθέτω ότι αυτά ευθύνονται για την καθυστέρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...