Προς το περιεχόμενο

PayPal


Ozone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν μιας και που έτυχε πριν μεικρές ημέρες το ίδιο πρόβλημα και το έψαξα λίγο το paypal δουλεύει ως εξής.

 

Σε μια αγορά με το ίδιο νόμισμα (ευρώ € π.χ) με το νόμισμα που έχεις δηλώσει στις ρυθμίσεις του paypal πρώτα παίρνει τα χρήματα που έχεις μέσα στο paypal(balance) και μετά αν δεν φτάσουν τα υπόλοιπα από τη συνδεδεμένη κάρτα.

Σε μια αγορά όμως σε διαφορετικό νόμισμα (π.χ δολάριο $) αν δεν υπάρχει όλο το απαιτούμενο ποσό μέσα στο paypal (balance) τότε παίρνει χρήματα μόνο από την κάρτα αφήνοντας το balance απείραχτο.

 

Μου έτυχε 2-3 φορές να είχα π.χ 30-40€ στο balance να υπήρχε invoice 100$ και όλο το ποσό να το έπαιρνε από τη συνδεδεμένη κάρτα.

 

Η λύση σε τέτοιες περιπτώσεις είναι στις ρυθμίσεις του paypal Currency converter πηγαίνουμε και προσθέτουμε και το δολάριο. Όποτε η αγορά μας είναι μεγαλύτερη από balance πηγαίνουμε και στο currency converter μετατρέπουμε το κύριο νόμισμα σε δολάριο μας μετατρέπει βέβαια τα χρήματα μας με την ισοτιμια που αναφέρει σε $ και πλέον στην αγορά πρώτα παίρνει τα χρήματα από το balance και μετά από την κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έκανες πρόσφατα αυτήν την αγορά?

 

Έστειλα μέιλ στο πέιπαλ, αν μου απαντήσουν θα το ποστάρω.

 

Αρχές μαρτίου έγινε η αγορά (στις 6 νομίζω). η αγορά ήταν σε €

 

αλλά μάλλον την απάντηση την έδωσε ο fouros πιο πάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα εχω λογαριασμο paypal ...αλλα δεν τον εχω χρησιμοποιησει ποτε στο παρελθον πως θα βαλω χρηματα απο λογαριασμο με χρεωστικη και πως θα αγορα κατι που χρειαζομαι online? ..ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις login στο site της τραπεζας σου μπαινεις στο λογαριασμο σου κι απο κει θα βρεις την επιλογη να φορτωσεις την paypal σου

 

 

δεν εχω κανει ποτε χρηση της ιστοσελιδας της τραπεαζας ...συνηθως χρησιμοποιω χρεωστικη κατρα η paysafecard ...μεσα απο την σελιδα της paypal δεν μπορω να βαλω χρηματα χρησιμοποιωντας απλα την χρεωστικη;

 

κανεις που να γνωριζει αμεσα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα στη πειραιως μου δωσαν username k password κ μπηκα στο site κ απο κει τα κανω ολα. Δεν ειναι χωριστα ο λογαριασμος μου κ χωριστα η paypal. Καθε τραπεζα ειναι κ αλλιως ομως. Απ οτι καταλαβα πρεπει να προμηθευτεις κωδικους για να εχεις προσβαση στο bank site

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα στη πειραιως μου δωσαν username k password κ μπηκα στο site κ απο κει τα κανω ολα. Δεν ειναι χωριστα ο λογαριασμος μου κ χωριστα η paypal. Καθε τραπεζα ειναι κ αλλιως ομως. Απ οτι καταλαβα πρεπει να προμηθευτεις κωδικους για να εχεις προσβαση στο bank site

 

 

...μου φενεται ψηλο μουφα το ολο συστημα με την παιραιως ...εμενα με παραπεμψαν σε phone-banking ...δεν με ψηνει ολο αυτο ...δεν ξερω τι να κανω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω κάτι. Έχω περάσει στο paypal την χρεωστική μου. Επειδή θέλω να κάνω μια παραγγελία και δεν θέλω να πληρώσω πάλι κερατιάτικα για την φόρτιση της κάρτας, μπορώ να περάσω κατευθείαν τον τραπεζικό μου λογαριασμό? Θα μπορώ άμεσα να κάνω αγορές μετά ή θα πρέπει να γίνω verified και στον λογαριασμο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω μια κάρτα την οποια έχω κανονικά στο paypal εδώ και πολύ καιρό.είχα αφήσει μέσα 1 ευρώ k σήμερα έβαλα αλλα 25 για να αγοράσω κάτι που κάνει 21 ευρώ αλλα δεν με αφήνει

γιατί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας παιδιά θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση έκανα εγγραφή στο paypal.com και επειδή έκανα 3 φόρες να συνδέσω τη χρεωστική κάρτα στο λογαριασμό μου και τώρα μου λέει αυτό( Add Credit or Debit Card...We have disabled the use of this card on PayPal. You can add a different card. If you'd still like to use this card with PayPal,send us some documents. )τι πρέπει να κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς δεν παίρνει την συγκεκριμένη κάρτα που προσπαθείς να συνδέσεις.Τι "documents" σου ζητάνε να τους στείλεις?Μήπως η κάρτα αυτή δεν είναι στο όνομά σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι είναι στο όνομά μου απλά έκανα πίσω κάτι νόμιζα ότι έκανα λάθος στα στοιχειά και μετά μου βγάζει αυτό το μήνυμα

είναι i visa της eurobank χρεωστική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...