Προς το περιεχόμενο

PayPal


Ozone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψάχνοντας στο google, βρήκα τα εξής:

 

PayPal has a Virtual Mastercard where you can use your PayPal funds to purchase temporary, disposable numbers. This feature is enabled by downloading the PayPal Debit Bar, which is basically a bar at the top of your screen where your numbers will generate. You can use the Virtual Mastercard on any website that accepts Mastercard. However, the downside is you can only spend $150 per day and only if the funds are available in your account. The Virtual Mastercard is free to use with your PayPal account.

(Από εδώ)

 

και

 

Paypal also has something similar. If you have a paypal account you can use a "temporary" visa card to buy items online. You tell Paypal you want to buy items online. They display a secure web browser which has a small window that displays your "temporary" visa card number and the total amount of money available in your account. You then enter that card number into the web based forms to purchase your items.

(Από εδώ)

 

και

The PayPal Debit Card is available to users who:

  • Have a U.S. PayPal account
  • Have been a PayPal member for at least 60 days
  • Registered a credit card where the monthly statement is sent to a physical street address (not a P.O. box)
  • Are Verified (completed PayPal's Verification process)
  • Have upgraded to a Premier or Business account
  • Are an active PayPal member in good standing, as determined by our Account Review Department

(Από εδώ)

 

Άρα κάπως πρέπει να γίνεται!

Το θέμα είναι πως πληρώνουμε σε άλλα sites που δεν υποστηρίζουν το paypal όπως είπα και σε προηγούμενο post,

δεν είναι επικίνδυνο ας πούμε να δώσω την visa electron μου όταν αυτή έχει κανα 900άρι μέσα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

The PayPal Debit Card is available to users who:

Have a U.S. PayPal account

Have been a PayPal member for at least 60 days

Registered a credit card where the monthly statement is sent to a physical street address (not a P.O. box)

Are Verified (completed PayPal's Verification process)

Have upgraded to a Premier or Business account

Are an active PayPal member in good standing, as determined by our Account Review Department

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει κανένας τρόπος να φτιάξουμε μια προσωρινή χρεωστική κάρτα (visa π.χ.) και να της μεταφέρουμε λεφτά μέσα από τον paypal λογαριασμό μας online και να δίνουμε αυτή σε αγορές που δεν έχουν paypal;

 

 

 

Μία λύση είναι να ανήξεις λογαριασμό σε κάποια τράπεζα και να χρησιμοποιείς στο Paypal αλλά και στις υπόλοιπες αγορές σου μέσω internet την χρεωστική κάρτα του λογαριασμού αυτού, το διαθέσιμο υπόλοιπο του οποίου εξαρτάται από το πόσα λεφτά καταθέτεις στο λογαριασμό σου κάθε φορά.

Επίσης χρησιμοποιώντας υπηρεσίες Webanking μπορείς πολύ εύκολα να ελέγχεις τον εν λόγο λογαριασμό για τυχόν "ύποπτες" κινήσεις ώστε αν χρειαστεί να σταματήσεις τη λειτουργία του.

Σχεδόν όλες οι τράπεζες με κάθε καινούργιο λογαριασμό σου εκδίδουν και κάρτα ElectronVisa ενώ πρόσφατα είδα ότι η Εμπορική σου δίνει κάρτα Visa. (μιλάω πάντα για χρεωστικές ή ανάληψης χρημάτων και όχι πιστωτικές)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατί να έχει 900; Εγώ προσωπικά έχω γύρω στα 50 για τα "έκτακτα" και καταθέτω κάθε φορά, μία μέρα πριν, το ακριβές ποσό της αγοράς που σκοπεύω να κάνω. Γιατί να διακινδυνεύσω να αποταμιεύσω 900? σε λογαριασμό που χρησιμοποιώ για online αγορές;

Εξάλλου την ασφάλεια των συναλλαγών σου, ως ένα σημείο την εγγυάται και η τράπεζα. Και όπως είπα, αν δω κάποια κίνηση την οποία δεν έχω προ εγκρίνει εγώ, τον έκλεισα το λογαριασμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός, δίκιο έχεις, κι εγώ θα τα σηκώσω ώστε να χω το κεφάλι μου ήσυχο, αλλά πρέπει να χω το νου μου γιατί μπαίνουν κάτι "αυτόματα" 50άρια κάθε μήνα, όταν μαζεύονται να πάω να τα σηκώσω!

 

Τι εννοείς όταν δεις ύποπτες κινήσεις;

Σου χει τύχει τίποτα "περίεργο";

 

Εγώ μάλλον δεν μπορώ και να τον κλείσω τον λογαριασμό

(από το web banking έτσι;),

γιατί είναι visa electron όπως είπα και δεν έχω εκείνη την μαμακία που παράγει κωδικούς και άρα δεν έχω full δικαιώματα χρήσης,

μάλλον πρέπει να προμηθευτώ κι αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ νέος είμαι στο paypal φίλε και το ψάχνω για να το μάθω...

 

Λοιπόν, υπάρχουν 3 είδη accounts:

το personal, το premier και το business.

 

Με τον πρώτο λογαριασμό μπορείς να λάβεις μέχρι ένα ποσό,

χωρίς προμήθειες και χρέωση,

με τους άλλους δυο το όριο αυξάνεται, αλλά πληρώνεις κάτι.

 

Σε κάθε περίπτωση όμως πρέπει να του χεις δώσει τραπεζικό λογαριασμό ώστε να στα βάλει εκεί...

 

Εντωμεταξύ έψαχνα χθες για Virtual Mastercard, έκανα μέχρι και upgrade account (σε premier), δεν βρήκα τίποτα εκτός από αυτό το link το οποίο σου δίνει την δυνατότητα να ψωνίσεις (Shop Anywhere with PayPal):

>https://www.paypal.com/us/cgi-bin/webscr?cmd=p/shop/vdebit

αλλά παίρνω το μήνυμα:

We're sorry. Due to heavy site load, this feature is unavailable at this time. Please try again in 24 hours.

όσες φορές το δοκίμασα

και να δω τώρα πως θα κάνω downgrade ξανά σε personal, γιατί αυτό γίνεται μάλλον μόνο μετά από mail στο customer support. Να δούμε πότε θα αξιωθούν να απαντήσουν τώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ασφαλές να δίνεις electron visa που έχει 900 ευρώπουλα περίπου στο νετ;

η καλύτερη λυση ειναι να ανοίξεις εναν δευτερο λογαριασμο στην ιδια τραπεζα και να τους συνδεσεις μεταξύ τους.

ετσι τον εναν με την visa electron τον εχεις παντα μηδενικό ενω οταν θες να κανεις αγορα μεταφερεις απο τον αλλο που εχεις χρηματα μεσα το αντιστοιχο ποσο και πληρωνεις μεσω web banking. εφοσον ειναι στην ιδια τραπεζα και στο ιδιο ατομο δεν πληρώνεις προμηθεια

 

ετσι θα σου φυγουν και οι παραμικρες αμφιβολιες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η καλύτερη λυση ειναι να ανοίξεις εναν δευτερο λογαριασμο στην ιδια τραπεζα και να τους συνδεσεις μεταξύ τους.

ετσι τον εναν με την visa electron τον εχεις παντα μηδενικό ενω οταν θες να κανεις αγορα μεταφερεις απο τον αλλο που εχεις χρηματα μεσα το αντιστοιχο ποσο και πληρωνεις μεσω web banking. εφοσον ειναι στην ιδια τραπεζα και στο ιδιο ατομο δεν πληρώνεις προμηθεια

 

ετσι θα σου φυγουν και οι παραμικρες αμφιβολιες

 

 

 

Συμφωνώ απόλυτα ,άφησε στον λογαριασμό του Pay Pal μόνο το απαραίτητο ποσό για τις συναλλαγές σου,έτσι τουλάχιστον κάνω εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παίδες,

αυτό θα πάω να κάνω την σήμερον κιόλας (Τετάρτη),

ώστε να έχω και μια δεύτερη χρεωστική visa electron για τα sites που δεν υποστηρίζουν paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εδω και ποσους μηνες χρησιμοποιω μια χαρα το paypal για αγορες μεσο ιντερνετ και εχω premier account. Σε λιγες μερες λιγη η Attica Gift Card που εχω λιγει και ηδη εχω προσθεσει ακομα μια καρτα στο paypal που την πηρα μολις σημερα και λιγει σε 5 χρονα, θα χριαστει παλι να γινει verification sto paypal και να εμφανισθουν οι 4 αριθμοι στην τραπεζα?Οι λειτουργουν ολα κανονικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς όταν δεις ύποπτες κινήσεις;

Σου χει τύχει τίποτα "περίεργο";

 

 

Μέχρι σήμερα δεν είδα κάτι περίεργο, αλλα ελέγχω συχνά τις κινήσεις του λογαριασμού μου για παν ενδεχόμενο (συναλλαγή την οποία δεν έχω εγκρίνει).

 

Όσο για το κλείσημο του λογαριασμού δεν το έχω ψάξει αν μπορώ να το κάνω online αλλά σίγουρα γίνεται με μια επισκεψη στην τράπεζα.

 

Μορείς επίσης να ανοίξεις και ένα δεύτερο λογαριασμό στην ίδια τράπεζα και να μεταφερείς τα χρήματά σου από τον έναν στον άλλο μέσω e-banking ώστε να μη χρειάζεται να τρέχεις συνέχεια στην τράπεζά σου για αναλήψεις, εφόσον χρησημοποιείς το λογαριασμό και για άλλους λόγους πέραν του internet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αλλά υπάρχουν δυο "αλλά"...

 

1) Αν το μέσο εξαμηνιαίο υπόλοιπο του λογαριασμού είναι κάτω από 300 ευρώπουλα, η Alpha θα με χρεώνει 9 ευρώ / εξάμηνο!

Με λίγα λόγια η (τόση) ασφάλεια πληρώνεται!

 

2) Αν ο "μηδενικός" λογαριασμός πάλι δεν έχει κινήσεις το τελευταίο 8μηνο (12μηνο από 1/1/2007) θα κλείνεται από την τράπεζα αυτόματα.

 

Μόλις γύρισα, τον έφτιαξα τον λογαριασμό, αλλά και ενημερώθηκα.

Θα κάνω και αίτηση για πρόσθετη συσκευή για να πληρώνω τους λογαριασμούς μου online (σου παίρνουν προμήθεια για αυτό, ξέρει κανείς; )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το μέσο εξαμηνιαίο υπόλοιπο του λογαριασμού είναι κάτω από 300 ευρώπουλα, η Alpha θα με χρεώνει 9 ευρώ / εξάμηνο!

Με λίγα λόγια η (τόση) ασφάλεια πληρώνεται!

 

Νομίζω δε χρειάζεται να έχεις συνεχώς τα χρήματα μέσα για να το αποφύγεις αυτό.

 

Ακόμα και αν τα βγάλεις αμέσως μετά την κατάθεση μετράει για το μέσο όρο που λες.

 

Ελπίζω να μην κάνω λάθος. :oops:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...