Προς το περιεχόμενο

PayPal


Ozone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν το balance ειναι σε ευρω, το ππ δεν κρατάει καμια προμήθεια, κραταει ομως η τράπεζα 3 με 4 ευρω σαν εισερχόμενο έμβασμα, απο οτι εχω διαβάσει, δεν το εχω κανει, να ειναι πιο συμφέρον να μετατρέψεις το balance και να τα κατεβάσεις σε ευρω

Ναι, αλλά το balance δεν είναι σε ευρώ, είναι σε λίρες αγγλίας (το έχω αναφέρει ήδη), οπότε έτσι κι αλλιώς θα γίνει μετατροπή σε ευρώ πριν μου στείλουν τα χρήματα. Αυτό που ρώτησα είναι το εξής:

 

Είτε κάνω εγώ τη μετατροπή "χειροκίνητα" πριν το withdraw, είτε αφήσω το PP να την κάνει αυτόματα μόλις πατήσω το withdraw, είναι το ίδιο ακριβώς πράγμα και θα υπάρξει η ίδια ακριβώς κράτηση/προμήθεια ή όχι;

Για να καταλήξω τι με συμφέρει καλύτερα.

 

Πάντως, σε πρώτη φάση, κρατάω την εκτίμησή σου απ' όσα έχεις διαβάσει, ότι είναι πιο συμφέρουσα η διαδικασία να μετατρέψω το balance σε ευρώ πριν κάνω το withdraw.

 

Για το ζήτημα του κόστους του εισερχόμενου εμβάσματος (το οποίο γνωρίζω ήδη) δεν το ρώτησα καν και δεν με απασχολεί καθόλου, αφού τα λεφτά θα τα στείλω στο λογαριασμό μου στη LeuPay,  όπου μέχρι στιγμής είναι δωρεάν τα εισερχόμενα εμβάσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι, αλλά το balance δεν είναι σε ευρώ, είναι σε λίρες αγγλίας (το έχω αναφέρει ήδη), οπότε έτσι κι αλλιώς θα γίνει μετατροπή σε ευρώ πριν μου στείλουν τα χρήματα. Αυτό που ρώτησα είναι το εξής:

 

Είτε κάνω εγώ τη μετατροπή "χειροκίνητα" πριν το withdraw, είτε αφήσω το PP να την κάνει αυτόματα μόλις πατήσω το withdraw, είναι το ίδιο ακριβώς πράγμα και θα υπάρξει η ίδια ακριβώς κράτηση/προμήθεια ή όχι;

Για να καταλήξω τι με συμφέρει καλύτερα.

 

Πάντως, σε πρώτη φάση, κρατάω την εκτίμησή σου απ' όσα έχεις διαβάσει, ότι είναι πιο συμφέρουσα η διαδικασία να μετατρέψω το balance σε ευρώ πριν κάνω το withdraw.

 

Για το ζήτημα του κόστους του εισερχόμενου εμβάσματος (το οποίο γνωρίζω ήδη) δεν το ρώτησα καν και δεν με απασχολεί καθόλου, αφού τα λεφτά θα τα στείλω στο λογαριασμό μου στη LeuPay,  όπου μέχρι στιγμής είναι δωρεάν τα εισερχόμενα εμβάσματα.

Δεν διαβασες το ποστ μου προσεκτικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαβασες το ποστ μου προσεκτικα

Η αλήθεια είναι ότι μου φάνηκε σαν κάπου να λείπει μια τελεία και το διάβασα πολλές φορές για να το καταλάβω πριν σου απαντήσω. Οπότε, ουσιαστικά το χώρισα σε 2 κομμάτια:

 

Όταν το balance ειναι σε ευρω, το ππ δεν κρατάει καμια προμήθεια, κραταει ομως η τράπεζα 3 με 4 ευρω σαν εισερχόμενο έμβασμα,

Για το balance σε ευρώ έγραψα ότι δεν είναι το ζητούμενο στη δική μου περίπτωση, αφού έχω λίρες αγγλίας.

Για τη χρέωση στα εισερχόμενα εμβάσματα εξήγησα ότι το ξέρω ήδη και δεν με απασχολεί, αφού στην περίπτωσή μου θα γίνει δωρεάν.

 

απο οτι εχω διαβάσει, δεν το εχω κανει, να ειναι πιο συμφέρον να μετατρέψεις το balance και να τα κατεβάσεις σε ευρω

Αυτό λοιπόν κράτησα ως το πιο ουσιώδες σε σχέση με την απορία μου και το ανέφερα ήδη στο προηγούμενο post μου :-)

 

Αν όμως μου έχει ξεφύγει κάτι και εννοούσες κάτι διαφορετικό, παρακαλώ να μου το διευκρινήσεις ;)

 

EDIT: Αν εννοούσες, ότι αφού θα τα έχω κάνει ήδη ευρώ μόνος μου, μετά το PP δεν θα κρατήσει άλλη προμήθεια για τη μεταφορά των χρημάτων, αυτό είναι γνωστό. Και γι' αυτό ρωτάω ποια προμήθεια είναι μικρότερη. Η δική μου χειροκίνητη σε ευρώ πριν το withdraw ή η αυτόματη που θα κάνει το PP αν τα αφήσω λίρες και πατήσω το withdraw κατευθείαν. Ή μήπως είναι η ίδια ακριβώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι αυτο εννοώ

Οκ, καλά κατάλαβα λοιπόν τι εννοούσες, αλλά παραμένει όμως αναπάντητη ακόμα η απορία που έθεσα από την αρχή, οπότε, όποιος φίλος γνωρίζει, ας μου τη λύσει :-)

 

Και για να το επαναλάβω επιγραμματικά, επειδή μπορεί να έχει χαθεί στα προηγούμενα μηνύματα:

Στο balance υπάρχουν λίρες αγγλίας που θέλω να εκταμιεύσω στον τραπεζικό μου λογαριασμό. Ποια λύση έχει τη χαμηλότερη προμήθεια από το Paypal?

α) Μετατροπή από εμένα των λιρών σε ευρώ μέσα στο balance (προμήθεια PP) και μετά withdraw στην τράπεζα ή

β) Κατευθείαν withdraw στην τράπεζα, οπότε το PP θα μετατρέψει αυτόματα τις λίρες αγγλίας σε ευρώ (προμήθεια PP) και μετά θα τις στείλει.

Υποψιάζομαι ότι είναι ίδια η προμήθεια και στις 2 περιπτώσεις, αλλά δεν είμαι σίγουρος κι απλά θέλω μία επιβεβαίωση από όποιον ξέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω το balance του paypal σε δολαρια.Αν στειλω εμβασμα απευθειας στο balance μεσω τραπεζικου λογαριασμου σε δολαρια τι επιπλέον θα με χρεώσει η τράπεζα(Πειραιώς) εκτος απο το 1 ευρω?Θελω να πω συμφέρει η χρέωση της τράπεζας ή του paypal? Να έχεις το balance σε ευρώ ή σε δολάρια?

 

ΥΓ: Υπαρχει κάποια δημοσίευση πως στέλνουμε εμβασμα στο balance του paypal?

 

Αν στείλεις δολάρια σε λογαριασμό EUR της πειραιώς (ή οποιασδήποτε τράπεζας), το έμβασμα δε θα περάσει λόγω ασυμφωνίας νομίσματος. Θα πρέπει το Paypal να κάνει την μετατροπή συναλλάγματος (με το ληστρικό exchange rate) και να τα στείλει σε ευρώ.

Επειδή έχω το ίδιο θέμα (δολάρια σε paypal balance), δε συμφέρει με τίποτα να τα μεταφέρεις/μετατρέψεις σε ευρώ στο λογαριασμό σου στην Ελλάδα. Απλά τα κρατάς και κάνεις αγορές σε δολάρια σιγά σιγά μέχρι να τελειώσουν :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή, αν φορτίσω τον paypal λογαριασμό μου από λογαριασμό ελληνικής τράπεζας θα πληρώσω 3-4 ευρώ προμήθεια στην τράπεζα;

1€ αν κάνεις έμβασμα μέσω internet banking. 3-4€ αν τραβήξείς απο το paypal στο λογαριασμό της τράπεζας.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1€ αν κάνεις έμβασμα μέσω internet banking. 3-4€ αν τραβήξείς απο το paypal στο λογαριασμό της τράπεζας.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Και μπορεί δηλαδή κανείς ν' αποφύγει αυτή τη χρέωση χρησιμοποιώντας κάρτες ξένων τραπεζών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nikoskallithea : Μα με την κάρτα σου λέω πλήρωσα κανονικά.

Κάπου στα cc παίζει και το θεμα τυχης, οι white list των τραπεζών κλπ

Εχω το balance του paypal σε δολαρια.Αν στειλω εμβασμα απευθειας στο balance μεσω τραπεζικου λογαριασμου σε δολαρια τι επιπλέον θα με χρεώσει η τράπεζα(Πειραιώς) εκτος απο το 1 ευρω?Θελω να πω συμφέρει η χρέωση της τράπεζας ή του paypal? Να έχεις το balance σε ευρώ ή σε δολάρια?

 

ΥΓ: Υπαρχει κάποια δημοσίευση πως στέλνουμε εμβασμα στο balance του paypal?

Αν στείλεις δολάρια σε λογαριασμό EUR της πειραιώς (ή οποιασδήποτε τράπεζας), το έμβασμα δε θα περάσει λόγω ασυμφωνίας νομίσματος. Θα πρέπει το Paypal να κάνει την μετατροπή συναλλάγματος (με το ληστρικό exchange rate) και να τα στείλει σε ευρώ.

Επειδή έχω το ίδιο θέμα (δολάρια σε paypal balance), δε συμφέρει με τίποτα να τα μεταφέρεις/μετατρέψεις σε ευρώ στο λογαριασμό σου στην Ελλάδα. Απλά τα κρατάς και κάνεις αγορές σε δολάρια σιγά σιγά μέχρι να τελειώσουν :P

Φιδι κολοβο(πλακιτσα), ξαναδιάβασε αυτα που λεει ο Γιωργος

 

 

ΥΓ το ανάποδο απο αυτα που λες θελει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σορρυ παίδες, ήταν πρωί :P

 

Το paypal δέχεται ότι του στείλεις. Αν του στείλεις δολάρια, θα τα προσθέσει στο υπάρχον balance των δολαρίων. Αν του στείλεις ευρώ, θα έχεις διαφορετικό balance με ευρώ και διαφορετικό με δολάρια. Αν δεν καίγεσαι να στείλεις (περισσότερα) δολάρια, προφανέστατα συμφέρει να στείλεις ευρώ και να έχεις και από τα δύο. Γλιτώνεις το συνάλλαγμα και είσαι ευέλικτος αν κάνεις αγορές από εξωτερικό, σε ότι νόμισμα θες.

(Προσωπικά έχω balance σε eur, usd και gbp)

 

Το κόστος από λογαριασμό πειραιώς ευρώ σε Paypal είναι γνωστό ότι είναι 1 €.

Νομίζω κόστος μετατροπής από λογαριασμό πειραιώς ευρώ σε δολάρια και αποστολή σε ξένο νόμισμα πρέπει να είναι 6 ευρώ (συν η γκανιότα του συναλλάγματος :P ).

Τελευταία λύση (αν θες υποχρεωτικά δολάρια), τα στέλνεις ευρώ από πειραιώς και τα αλλάζεις σε άλλο νόμισμα μέσα στο paypal. εκεί εξαρτάται από το ποσό αν συμφέρει (exchange rate paypal VS 6 euro έμβασμα σε ξένο νόμισμα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια γεια χαρα. 

Θα ηθελα να ρωτησω μιας και απεχω καιρο απο το paypal,θελουν να μου κανουν μια πληρωμη απο εξωτερικο μεσω paypal,αυτα τα λεφτα εγω θα μπορεσω να τα κανω αναληψη πλεον μεσω καρτας απο την τραπεζα ή λογω CC και με τις ελληνικες καρτες στο paypal δεν γινεται τιποτα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Παιδια γεια χαρα.

 

Θα ηθελα να ρωτησω μιας και απεχω καιρο απο το paypal,θελουν να μου κανουν μια πληρωμη απο εξωτερικο μεσω paypal,αυτα τα λεφτα εγω θα μπορεσω να τα κανω αναληψη πλεον μεσω καρτας απο την τραπεζα ή λογω CC και με τις ελληνικες καρτες στο paypal δεν γινεται τιποτα ?

Για να κάνεις ανάληψη θα πρέπει να συνδέσεις τον τραπεζικό σου λογαριασμό στο paypal.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...