Προς το περιεχόμενο

PayPal


Ozone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είσαι ο liakos18 με άλλο account; Αν ναι, τότε οι κάρτες της Πειραιώς θέλουν ενεργοποίηση πριν χρησιμοποιηθούν ηλεκτρονικά (έτσι μου είχαν πει και έκανα τον περασμένο Αύγουστο που άλλαξε η VISA μου). Βάλτη σε ένα ΑΤΜ και άλλαξε το ΡΙΝ.

Όσο για την άλλη κάρτα που έβαλες, αμέσως την κάνει την πίστωση του 1€ μετά τη χρέωση. Δεν παίζει ρόλο αυτό. Θα τον βρεις τον 4ψήφιο κωδικό στις κινήσεις της κάρτας (όχι του λογαριασμού δηλαδή). Αν δεν τον βλέπεις, πάρε τηλέφωνο στο support της τράπεζας και ζήτησέ τον.

 

Δεν ειναι ο liakos18 με άλλο account, δε μπορώ να σκεφτώ κάποιο λόγο για να το έκανα αυτό. Ισχύει αυτό που λες πάντως. Έπρεπε να χρησιμοποιήσω την κάρτα μια φορά σε ΑΤΜ. Έκανα μια ανάληψη από άλλη τράπεζα μάλιστα και τώρα τη δέχτηκε κανονικά το Paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν ειναι ο liakos18 με άλλο account, δε μπορώ να σκεφτώ κάποιο λόγο για να το έκανα αυτό. Ισχύει αυτό που λες πάντως. Έπρεπε να χρησιμοποιήσω την κάρτα μια φορά σε ΑΤΜ. Έκανα μια ανάληψη από άλλη τράπεζα μάλιστα και τώρα τη δέχτηκε κανονικά το Paypal.

 

Ένας λόγος να το έκανες αυτό είναι να έγραφες από ξεχασμένο login του αδερφού, της αδερφής της γυναίκας χωρίς να το πάρεις χαμπάρι. Έχει ξανασυμβεί.

Επί της ουσίας τώρα, δεν σου το έγραψα στην τύχη ή υποθέτωντας. Μου το είχαν τονίσει από το κατάστημα της Πειραιώς όταν είχα πάρει την αντικατάσταση της κάρτας, ότι πρέπει να μπει σε ΑΤΜ πριν μπορέσει να χρησιμοποιηθεί ηλεκτρονικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι ο liakos18 με άλλο account; Αν ναι, τότε οι κάρτες της Πειραιώς θέλουν ενεργοποίηση πριν χρησιμοποιηθούν ηλεκτρονικά (έτσι μου είχαν πει και έκανα τον περασμένο Αύγουστο που άλλαξε η VISA μου). Βάλτη σε ένα ΑΤΜ και άλλαξε το ΡΙΝ.

Όσο για την άλλη κάρτα που έβαλες, αμέσως την κάνει την πίστωση του 1€ μετά τη χρέωση. Δεν παίζει ρόλο αυτό. Θα τον βρεις τον 4ψήφιο κωδικό στις κινήσεις της κάρτας (όχι του λογαριασμού δηλαδή). Αν δεν τον βλέπεις, πάρε τηλέφωνο στο support της τράπεζας και ζήτησέ τον.

Ενημερωτικα οι καρτες δεν ειναι της πειραιως. Σχετικα με την πρωτη περιπτωση το προβλημα λυθηκε την επομενη μερα χωρις καμια ενεργεια απο μενα (εκτος οτι τη χρησιμοποιησα σε καταστηματα,οχι online).

Για το 2ο εχω ηδη ελεγξει web banking και εχω μιλησει με τη τραπεζα πριν γραψω εδω. Θα περιμενω μερικες μερες και θα ξαναδοκιμασω. Μετα θα επικοινωνησω με paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το 2ο εχω ηδη ελεγξει web banking και εχω μιλησει με τη τραπεζα πριν γραψω εδω. Θα περιμενω μερικες μερες και θα ξαναδοκιμασω. Μετα θα επικοινωνησω με paypal.

 

Για ποιά τράπεζα πρόκειται; Δεν υπάρχει κάτι άλλο για να γίνει τις επόμενες μέρες. Το Paypal στέλνει τον 4ψήφιο ακαριαία τη στιγμή που κάνει τη χρέωση. Δεν στέλνει τίποτα άλλο μετά από μέρες. Πες τους να κοιτάξουν στις κινήσεις της κάρτας και όχι του λογαριασμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιά τράπεζα πρόκειται; Δεν υπάρχει κάτι άλλο για να γίνει τις επόμενες μέρες. Το Paypal στέλνει τον 4ψήφιο ακαριαία τη στιγμή που κάνει τη χρέωση. Δεν στέλνει τίποτα άλλο μετά από μέρες. Πες τους να κοιτάξουν στις κινήσεις της κάρτας και όχι του λογαριασμού.

Alpha. Το ξερω οτι δε στελνει.περιμενω να δω απο web-mobile αν εμφανιστει τιποτα στις κινησεις. Μπορει να ειχε θεμα το paypal. Επειδη εχω sms alert εβλεπα μετα απο ελαχιστα δευτερολεπτα απο την χρεωση του 1€ να ερχεται η επιστροφη του. Εκτος και αν επεσα σε πρωταρα στο τηλεφωνικο κεντρο και δεν ηξερε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκανα ακυρωση παραγγελιας στο geekbuying  paypal

ζητώντας τα χρηματα μου πισω   

η ακυρωση εγινε και μου ειπαν οτι σε 48 ώρες  θα εχω την επιστροφη

σημερα μου ήρθε email απο το paypal 

GEEKBUYING just sent you a full refund of €139.52 EUR for your purchase.

If you have any questions about this refund, please contact GEEKBUYING.

The refund will go to the card you paid with.

To see all the transaction details, please log into your PayPal account. It may take a few moments for this transaction to appear in your account.

Purchase from GEEKBUYING

Refund to Visa Debit Card XXXX-XXXX-XXXX

 

τραπεζα πειραιως

πρεπει να κανω καποια ενεργεια  η θα πάνε τα χρήματα κατευθειαν στην καρτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκανα ακυρωση παραγγελιας στο geekbuying  paypal

ζητώντας τα χρηματα μου πισω   

η ακυρωση εγινε και μου ειπαν οτι σε 48 ώρες  θα εχω την επιστροφη

σημερα μου ήρθε email απο το paypal 

GEEKBUYING just sent you a full refund of €139.52 EUR for your purchase.

If you have any questions about this refund, please contact GEEKBUYING.

The refund will go to the card you paid with.

To see all the transaction details, please log into your PayPal account. It may take a few moments for this transaction to appear in your account.

Purchase from GEEKBUYING

Refund to Visa Debit Card XXXX-XXXX-XXXX

 

πρεπει να κανω καποια ενεργεια  η θα πάνε τα χρήματα κατευθειαν στην καρτα?

Θα πάνε μόνα τους, αλλά θα πάρει λίγες μέρες. Πάντως τα λεφτά θα σου επιστραφούν. Εγώ να φανταστείς έκανα το ίδιο πράγμα και εκείνες τις μέρες έτυχε να λήγει η ηλεκτρονική μου κάρτα, έληξε δηλαδή και λέω πάει τα έχασα τα χρήματα (ευτυχώς δεν ήταν και σημαντικό ποσό). Τελικά έφτιαξα καινούρια κάρτα και τα χρήματα εμφανίστηκαν κανά 2 μέρες μετά στην καινούρια :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα, κάποιος που να μπορεί να μου πει πως λειτουργεί το paypal good services?
σκοπεύω να αγοράσω κινητό απο ένα άτομα μεταχειρισμένο και μου πρότεινε αυτο το τρόπο συναλλαγης.
​Γνωριζεται αν ειναι αξιοπιστος και ποια πρέπει να είναι η διαδικασία ώστε να είμαι καλλυμένος σε περίπτωση που τι κινητο εχει κάποιο πρόβλημα κλπ.?
​μου είπε πως τα χρήματα θα είναι δεσμευμένα μεχρι να βάλω καπιο κωδικο-tracking number και μετά θα μπορεί να τα πάρει.
αληθεύει?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα, κάποιος που να μπορεί να μου πει πως λειτουργεί το paypal good services?

σκοπεύω να αγοράσω κινητό απο ένα άτομα μεταχειρισμένο και μου πρότεινε αυτο το τρόπο συναλλαγης.

​Γνωριζεται αν ειναι αξιοπιστος και ποια πρέπει να είναι η διαδικασία ώστε να είμαι καλλυμένος σε περίπτωση που τι κινητο εχει κάποιο πρόβλημα κλπ.?

​μου είπε πως τα χρήματα θα είναι δεσμευμένα μεχρι να βάλω καπιο κωδικο-tracking number και μετά θα μπορεί να τα πάρει.

αληθεύει?

 

 

Ναι είσαι καλυμένος από το Paypal επιλέγοντας Goods-Services. Αυτό ακριβώς εξυπηρετεί αυτή η επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλημέρα , επειδή είμαι καινούργιος με τα φόρουμ και δεν ξέρω που και πως να πάω σε θέμα που με ενδιαφέρει ζητώ συγνώμη για το άσχετο της ερώτησης .

Θέλω να εισάγω ένα τρακτερ απο Κινα και κανα 2 ακόμα εργαλεία όπως φρέζα κλπ κλπ  όχι για μεταπώληση αλλά για χρήση ,είμαι αγρότης ξέρει κανείς τι πρέπει να κάνω , τι να προσέξω και γενικά τι διαδικασίες χρειάζονται ; 

Ευχαριστώ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλημέρα , επειδή είμαι καινούργιος με τα φόρουμ και δεν ξέρω που και πως να πάω σε θέμα που με ενδιαφέρει ζητώ συγνώμη για το άσχετο της ερώτησης .

Θέλω να εισάγω ένα τρακτερ απο Κινα και κανα 2 ακόμα εργαλεία όπως φρέζα κλπ κλπ  όχι για μεταπώληση αλλά για χρήση ,είμαι αγρότης ξέρει κανείς τι πρέπει να κάνω , τι να προσέξω και γενικά τι διαδικασίες χρειάζονται ; 

Ευχαριστώ .

 

Να απευθυνθείς σε λογιστή ή/και εκτελωνιστή για να σου πει σε πρώτη φάση κατά πόσο σε συμφέρει. Εκτός του ότι είναι πολύπλοκο θέμα, αν κάνεις εισαγωγή από Κίνα, θα χρεωθείς δασμούς και ΦΠΑ και θεωρώ αμφίβολο το αν θα μπορείς να εκπέσεις τα χρήματα που θα δαπανήσεις. Και μετά είναι και το που θα βρίσκεις ανταλλακτικά κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να απευθυνθείς σε λογιστή ή/και εκτελωνιστή για να σου πει σε πρώτη φάση κατά πόσο σε συμφέρει. Εκτός του ότι είναι πολύπλοκο θέμα, αν κάνεις εισαγωγή από Κίνα, θα χρεωθείς δασμούς και ΦΠΑ και θεωρώ αμφίβολο το αν θα μπορείς να εκπέσεις τα χρήματα που θα δαπανήσεις. Και μετά είναι και το που θα βρίσκεις ανταλλακτικά κλπ.

Μάλλον έχεις δίκιο . 

Σε ευχαριστώ .

Απλά αν έχει κάνει κάποιος κάτι ανάλογο να μου - μας έλεγε την εμπειρία του .

Ίσως βοηθήσει και αλλους . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!
Έκανα χθες μια αγορά με Paypal, με ποσό 40.55$. Ως επιλεγμένη κάρτα είχα την Revolut και είχα ρυθμίσει το Paypal να αφήνει την μετατροπή συναλλάγματος στην κάρτα και να μην την κάνει το ίδιο. Ενώ λοιπόν πριν κάνω τη συναλλαγή μπαίνω στην εφαρμογή της revolut για να δω πόσο θα μου βγουν τα 40.55$ σε €, μου βγάζει περίπου 38.10€. Προχωράω με τη συναλλαγή και μου έρχεται ειδοποίηση απο τη Revolut, οτι χρεώθηκα με 40.17€ αντι για 38.10€ και επιπλέον στο μαιλ-απόδειξη του paypal μου λέει και με ποιά ισοτιμία έγινε η συναλλαγή δολλάριο-λίρα (λίρα λογω revolut). Έχω πραγματοποιήσει και άλλες αγορές με τον ίδιο τρόπο (Paypal-Revolut-διαφορετικό συνάλλαγμα) και ποτέ δεν είχα αυτό το "θέμα". Καμία ιδέα για το τι παίχτηκε;; :)

post-221710-0-55697500-1480327655_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Kαι εγω εχω αυτην την απορια..Γενικα οπως το ανοιξα το παυπαλ δεν εχω κανει καμια ρυθμιση και χρεωνει την καρτα..Ισοτιμια δεν ασχοληθηκα γιατι ειναι μικροαγορες αλλα πρεπει να κανω ρυθμιση να γινεται η μετατροπη μεσω καρτας?Το παυπαλ απο μονο του μετατρεπει με δικη του ισοτιμια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...