Προς το περιεχόμενο

PayPal


Ozone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Αυτό ακριβώς που σου γράφει. Η συγκεκριμένη κάρτα έχει προστεθεί στο παρελθόν σε άλλο Paypal account και δεν πρόκειται να γίνει δεκτή ποτέ σε 2ο.

Δεν θυμάμαι να την έχω βάλει ποτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν θυμάμαι να την έχω βάλει ποτε

 

Είναι πάντως βέβαιο ότι έχει μπει σε άλλο account. Μπορεί να το έκανες εσύ και να μη θυμάσαι, μπορεί κάποιος φίλος/συγγενής. Η κάρτα αυτή είναι πάντως οριστικά αχρηστευμένη για οποιοδήποτε άλλο account.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πάντως βέβαιο ότι έχει μπει σε άλλο account. Μπορεί να το έκανες εσύ και να μη θυμάσαι, μπορεί κάποιος φίλος/συγγενής. Η κάρτα αυτή είναι πάντως οριστικά αχρηστευμένη για οποιοδήποτε άλλο account.

Αν έχει γίνει από κάποιον τότε θα έχει γίνει από μένα. Βέβαια δεν θυμάμαι κάτι αλλά οκ. Thanks πάντως
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα λίγα λεπτά μετά, έλαβα νέο email με τα εξής:

 

Δηλαδή από όσο βλέπω έχουν τη φόρμα σε διαφορετικό site για τους Ευρωπαίους και τους Αυστραλούς πελάτες και μάλλον είχα στείλει το αρχικό claim στην Αυστραλιανή φόρμα χωρίς να το πάρω χαμπάρι (είχα βρει τη URL μέσω google και δεν πρόσεξα εκείνο το "au" που είχε η email address από την οποία μου είχε έρθει επιβεβαίωση). Ξαναέκανα το αίτημα μόλις τώρα στη σωστή φόρμα που μου υπέδειξαν.

 

Αυτό είναι το δικό μας για ελλάδα.

Ευτυχώς που το πήρες χαμπάρι νωρίς και δεν πέρασε η προθεσμία των 30 ημερών από την αποστολή.

 

Στις 19/12 έκανα εγώ το claim και 6/1 πήρα θετική απάντηση.

Σήμερα πιστώθηκε και το ποσό.

Κανονικά πρέπει μέσα σε 5 μέρες, αλλά σε ερώτησή μου, μου απάντησαν:

"Please be advised that we are experiencing high volumes at the moment which causes delays in our replies."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, εχω αγοράσει 1 προιόν απο το Geekbuying στις 29/12.
Προχθές έλαβα μήνυμα , οτι επειδή το προίον ειναι δημοφιλες δέν εχουν απόθεμα, και θα πρέπει να περιμένω ακομη 1 εβδομάδα,(δικαιολογίες) όμως όταν έγινε η αγορά έγραφαν άμεσα διαθέσιμο.
2η φορά που συμπεριφόνται με αυτό το τρόπο στο συγκεκριμένο κατάστημα.
Η αγορά έγινε μέσω Paypal, πως μπορω να κινηθω, για να μου επιστρεψουν τα χρήματα.
Ανοίγω claim ή dispute , ρωτάω καθως δέν γνωρίζω καλά τις διαδικασίες με το Paypal.
Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Καλησπέρα, εχω αγοράσει 1 προιόν απο το Geekbuying στις 29/12.<br>

Προχθές έλαβα μήνυμα , οτι επειδή το προίον ειναι δημοφιλες δέν εχουν απόθεμα, και θα πρέπει να περιμένω ακομη 1 εβδομάδα,(δικαιολογίες) όμως όταν έγινε η αγορά έγραφαν άμεσα διαθέσιμο.<br>

2η φορά που συμπεριφόνται με αυτό το τρόπο στο συγκεκριμένο κατάστημα.<br>

Η αγορά έγινε μέσω Paypal, πως μπορω να κινηθω, για να μου επιστρεψουν τα χρήματα.<br>

Ανοίγω claim ή dispute , ρωτάω καθως δέν γνωρίζω καλά τις διαδικασίες με το Paypal.<br>

Ευχαριστω</p>

 

Για να κανεις claim πρεπει πρωτα να εχεις ανοιξει dispute ...

 

https://www.paypal.com/uk/webapps/mpp/first-dispute

 

Ξεκινα λοιπον με dispute και ζητα ομορφα και ειρηνικα τα λεφτα σου πισω ...

Δεν βλεπω τον λογο να στα αρνηθει ο πωλητης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, εχω αγοράσει 1 προιόν απο το Geekbuying στις 29/12.

Προχθές έλαβα μήνυμα , οτι επειδή το προίον ειναι δημοφιλες δέν εχουν απόθεμα, και θα πρέπει να περιμένω ακομη 1 εβδομάδα,(δικαιολογίες) όμως όταν έγινε η αγορά έγραφαν άμεσα διαθέσιμο.

2η φορά που συμπεριφόνται με αυτό το τρόπο στο συγκεκριμένο κατάστημα.

Η αγορά έγινε μέσω Paypal, πως μπορω να κινηθω, για να μου επιστρεψουν τα χρήματα.

Ανοίγω claim ή dispute , ρωτάω καθως δέν γνωρίζω καλά τις διαδικασίες με το Paypal.

Ευχαριστω

Στείλε πρώτα ένα email στο κατάστημα και ζήτησε να σου ακυρώσω την παραγγελία και να σου κάνουν refund τα χρήματα που εδωσες, στο λογαριασμό σου στο paypal. Αν δεν βγάλεις άκρη τότε άνοιξε case στο paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Πήγα να κάνω μια αγορά στο πολωνικό κατάστημα της Microsoft για ένα controller με paypal. Τo controller κοστίζει περίπου 51 ευρώ ενώ έχω Paypal balance 45. Διάβασα ότι μπορώ μετά να συμπληρώσω το ποσό με credit card οπότε έβαλα τη revolut που είχα καμιά 8 ευρώ μέσα. Με το που έκανα τη παραγγελία μου ήρθε ειδοποίηση στη Revolut ότι το ποσό των 51 ευρώ δεν υπάρχει στην κάρτα μου. Δεν κοιτάει αυτόματα όπως διάβασα στο internet το Paypal balance? Γιατί δεν μου είχε κάποια επιλογή να το επιλέξω. Σαν να πήγε να τράβηξε όλο το ποσό από τη revolut. Και φυσικά μου ήρθε μαιλ από το κατάστημα ότι η παραγγελία δεν κατάφερε να προχωρήσει. Καμία ιδέα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα ότι μπορώ μετά να συμπληρώσω το ποσό με credit card οπότε έβαλα τη revolut που είχα καμιά 8 ευρώ μέσα.

Που το διάβασες αυτό;

Ισχύει μόνον όταν η αγορά γίνει στο ίδιο νόμισμα με αυτό που έχεις στο balance του Paypal.

 

Όμως στην περίπτωσή σου, το νόμισμα της Πολωνίας δεν είναι το ευρώ, αλλά το ζλότι, άρα δεν μπορεί να τραβήξει πρώτα το ποσό από το balance και το υπόλοιπο από την κάρτα της Revolut.

 

Είτε στέλνεις εμβάζεις στο balance με παραπάνω χρήματα, είτε κάνεις το ίδιο στην κάρτα, για να προχωρήσει η αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να ρωτήσω -θα έχουν ξαναρωτήσει κ άλλοι πιο πριν αλλά είναι 260 σελίδες, δύσκολο να βρω απάντηση-

Τον τελευταίο χρόνο, ό,τι συναλλαγές κάνω με paypal τις κάνω μέσω του paypal balance μου. Έχω μια προπληρωμένη την οποία φορτίζω και μεταφέρω στην συνέχεια τα λεφτά στον λογαριασμό μου μέσω "Request Payment Via Email". Ο λόγος είναι πως λόγω capital controls ξέρω ότι μπορείς να πληρώνεις μόνο με balance το οποίο φορτίζεις με κάρτα που δεν έχει συνδεθεί ποτέ με λογαριασμό paypal. Ωστόσο έχει περάσει καιρός και θέλω να μάθω μήπως έχει υπάρξει κάποια αλλαγή που να κάνει την διαδικασία πιο εύκολη και οικονομική.

Καταρχάς να ρωτήσω αν γίνεται να βάζω λεφτά στο balance μου μέσω χρεωστικής κάρτας αντί προπληρωμένης για να γλιτώνω έτσι τους φόρους φόρτισης της προπληρωμένης. Υποθέτω πως ναι αρκεί η χρεωστική να μην είναι συνδεδεμένη με paypal ούτε να ήταν ποτέ;

Έπειτα, οι αγορές που κάνω είναι σχεδόν όλες από εξωτερικό -τις περισσότερες φορές σε δολάρια- οπότε πληρώνω fees για currency convertion. Έβλεπα σε άλλα σχόλια πως μπορείς πλέον να κάνεις πληρωμές με Paypal απευθείας μέσω της κάρτας σου και να εξοικονομείς κάποια λεφτά πληρώνοντας τα μικρότερα conversion fees της τράπεζας σου αντί για αυτά του paypal (?). Αν αληθεύει αυτό, γίνεται να συνδέσω με αυτόν τον τρόπο την χρεωστική μου ώστε να τραβιούνται τα λεφτά από εκεί αυτόματα χωρίς να χρειάζεται να φορτώνω balance πρώτα;

 

Επίσης αν γίνεται πείτε μου και αν κάτι ξέρω ή κάνω λάθος! Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Πήγα να κάνω μια αγορά στο πολωνικό κατάστημα της Microsoft για ένα controller με paypal. Τo controller κοστίζει περίπου 51 ευρώ ενώ έχω Paypal balance 45. Διάβασα ότι μπορώ μετά να συμπληρώσω το ποσό με credit card οπότε έβαλα τη revolut που είχα καμιά 8 ευρώ μέσα. Με το που έκανα τη παραγγελία μου ήρθε ειδοποίηση στη Revolut ότι το ποσό των 51 ευρώ δεν υπάρχει στην κάρτα μου. Δεν κοιτάει αυτόματα όπως διάβασα στο internet το Paypal balance? Γιατί δεν μου είχε κάποια επιλογή να το επιλέξω. Σαν να πήγε να τράβηξε όλο το ποσό από τη revolut. Και φυσικά μου ήρθε μαιλ από το κατάστημα ότι η παραγγελία δεν κατάφερε να προχωρήσει. Καμία ιδέα?

 

ισχυει οτι σου ειπε ο φιλος πιο πανω,

 

ο μονος τροπος να γινει η συναλλαγή συνδυάζοντας καρτα και balance σε διαφορετικό νόμισμα ειναι να βάλεις να γινει η συναλλαγή με ισότιμα paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να ρωτήσω -θα έχουν ξαναρωτήσει κ άλλοι πιο πριν αλλά είναι 260 σελίδες, δύσκολο να βρω απάντηση-

Τον τελευταίο χρόνο, ό,τι συναλλαγές κάνω με paypal τις κάνω μέσω του paypal balance μου. Έχω μια προπληρωμένη την οποία φορτίζω και μεταφέρω στην συνέχεια τα λεφτά στον λογαριασμό μου μέσω "Request Payment Via Email". Ο λόγος είναι πως λόγω capital controls ξέρω ότι μπορείς να πληρώνεις μόνο με balance το οποίο φορτίζεις με κάρτα που δεν έχει συνδεθεί ποτέ με λογαριασμό paypal. Ωστόσο έχει περάσει καιρός και θέλω να μάθω μήπως έχει υπάρξει κάποια αλλαγή που να κάνει την διαδικασία πιο εύκολη και οικονομική.

Καταρχάς να ρωτήσω αν γίνεται να βάζω λεφτά στο balance μου μέσω χρεωστικής κάρτας αντί προπληρωμένης για να γλιτώνω έτσι τους φόρους φόρτισης της προπληρωμένης. Υποθέτω πως ναι αρκεί η χρεωστική να μην είναι συνδεδεμένη με paypal ούτε να ήταν ποτέ;

Έπειτα, οι αγορές που κάνω είναι σχεδόν όλες από εξωτερικό -τις περισσότερες φορές σε δολάρια- οπότε πληρώνω fees για currency convertion. Έβλεπα σε άλλα σχόλια πως μπορείς πλέον να κάνεις πληρωμές με Paypal απευθείας μέσω της κάρτας σου και να εξοικονομείς κάποια λεφτά πληρώνοντας τα μικρότερα conversion fees της τράπεζας σου αντί για αυτά του paypal (?). Αν αληθεύει αυτό, γίνεται να συνδέσω με αυτόν τον τρόπο την χρεωστική μου ώστε να τραβιούνται τα λεφτά από εκεί αυτόματα χωρίς να χρειάζεται να φορτώνω balance πρώτα;

 

Επίσης αν γίνεται πείτε μου και αν κάτι ξέρω ή κάνω λάθος! Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Συνοπτικά: περνάνε όλες οι Ελληνικές κάρτες πλέον για την πλειοψηφία των αγορών από το εξωτερικό. Σύνδεσε μια ή περισσότερες, όρισε την επιλογή "Bill me in sellers currency" σε καθεμιά και τέλος. Αυτός ήταν και ο κανονικός τρόπος λειτουργίας του Paypal από την 1η μέρα που ιδρύθηκε (ούτε φορτίσματα balance ούτε τίποτα).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνοπτικά: περνάνε όλες οι Ελληνικές κάρτες πλέον για την πλειοψηφία των αγορών από το εξωτερικό. Σύνδεσε μια ή περισσότερες, όρισε την επιλογή "Bill me in sellers currency" σε καθεμιά και τέλος. Αυτός ήταν και ο κανονικός τρόπος λειτουργίας του Paypal από την 1η μέρα που ιδρύθηκε (ούτε φορτίσματα balance ούτε τίποτα).

 

Τέλεια! Οπότε θα πατήσω "Link Card" και αφού κάνω και Confirmation θα μου βγάλει την επιλογή που είπες για το currency;

 

Οπότε με τον τρόπο αυτό δεν θα χρειάζεται να πληρώνω fees για να φορτίζω balance ή υπάρχει κάποιο αντίστοιχο fee από μεριά του paypal ή της τράπεζας που θα πρέπει να γνωρίζω; Επίσης, αν ποτέ θέλω να κάνω κάποια αγορά και να πληρώσω good and services για να έχω προστασία, θα μπορώ να πληρώσω έτσι;

 

Σ'ευχαριστώ πολύ που μπήκες στον κόπο και διάβασες ολόκληρο κατεβατό για να μου απαντήσεις!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διάβασα τίποτα -παρά μόνο διαγώνια- και ούτε πρόκειται. Να κάτσεις να διαβάσεις το topic και θα απαντηθούν και οι υπόλοιπες ερωτήσεις σου. Δεν γίνεται κάθε φορά που έρχεται κάποιος ουρανοκατέβατος να επαναλαμβάνουμε το μισό topic...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διάβασα τίποτα -παρά μόνο διαγώνια- και ούτε πρόκειται. Να κάτσεις να διαβάσεις το topic και θα απαντηθούν και οι υπόλοιπες ερωτήσεις σου. Δεν γίνεται κάθε φορά που έρχεται κάποιος ουρανοκατέβατος να επαναλαμβάνουμε το μισό topic...

 

Κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να μου απαντήσει, λογικό το βρίσκω και δεν περίμενα σίγουρη απάντηση όταν απευθύνθηκα εδώ για βοήθεια. Το topic ξεκίνησε το 2006 με μια ερώτηση 3 γραμμών greeklish και έχει πλέον φτάσει τις 260 σελίδες, έψαξα όσο μπορούσα και κάποιες απορίες μου λύθηκαν ωστόσο δεν μπορώ να καθίσω και να δω όλα τα σχόλια και στις 260 σελίδες. Η αναζήτηση επίσης δεν βοηθάει καθόλου. 

 

Αν κάποιου του είναι εύκολο, όπως εσένα καλή ώρα προηγουμένως, απαντάει. Παρομοίως και εγώ πλέον που θα γνωρίζω θα μπορώ να εξηγήσω σε κάποιον, ουρανοκατέβατο ή όχι, πως έχουν τα πράγματα και δεν θα τον στείλω να διαβάσει ένα topic 260 σελίδων για να καταλάβει μόνος του. Σίγουρα υπάρχει και αυτή η εναλλακτική, που ίσως να μου είναι και πιο εύκολη, αλλά γιατί να μην δώσω 5 λεπτά από την ζωή μου αν είναι να γλιτώσω στον άλλο 1 ώρα ψάξιμο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...