Προς το περιεχόμενο

PayPal


Ozone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παίδες τελικά μίλησα τηλεφωνικά με το PayPal σήμερα και ο ευγενικός κύριος στην τηλεφωνική εξυπηρέτηση μου έλυσε τις απορίες. Αρχικά μου είπε ότι τον συγκεκριμένο λογαριασμό που προσπαθούσα να συνδέσω τον μπλοκάρανε για λόγους ασφαλείας διότι έκανα προσπάθεια να τον συνδέσω σε δύο διαφορετικούς λογαριασμούς (όντως). Αρα Chris το ίδιο κάνανε και με σένα προφανώς για αυτό μας βγάζει αυτό το μήνυμα. Πρέπει να τους πάρεις τηλέφωνο (δεν είχα σχεδόν καθόλου αναμονή στη γραμμή, απάντησαν αμέσως αλλά μου ζήτησαν έναν αριθμό που εμφανίζεται στον λογαριασμό σου όταν πατάς την επιλογή "καλέστε μας" και επίσης μου ζήτησαν τον 16ψήφιο αριθμό μιας οποιαδήποτε κάρτας έχω συνδεδεμένη στο PayPal οπότε να τα έχετε πρόχειρα αυτά όταν καλείτε το PayPal) και θα σου τον ξεμπλοκάρουν αμέσως.

Παρ΄όλα αυτά το ζήτημα με τον Δολαριακό λογαριασμό δεν μπορεί να λυθεί τελικά και να τον συνδέσω διότι πολύ απλά δεν το επιτρέπει η PayPal. Η απάντηση του κατά τα άλλα ευγενικού κυρίου στο τηλέφωνο ήταν: "Λυπούμαστε, προς το παρόν δεν είναι δυνατό να συνδέσετε λογαριασμό σε άλλο νόμισμα πέρα από το κύριο νόμισμα της τράπεζάς σας. Εργαζόμαστε σκληρά για να λύσουμε αυτό το πρόβλημα στο μέλλον αλλά θα θέλαμε να σας πούμε ότι κάτι τέτοιο εξαρτάται επίσης και από τους όρους συνεργασίας που θέτει η χώρα σας μαζί μας".

'Οταν πήγα να τον ψαρώσω ότι ως κάτοικος USA μήπως θα μπορούσα να συνδέσω τον Ελληνικό δολαριακό μου λογαριασμό στον άλλο λογαριασμό PayPal που διατηρώ με στοιχεία Αμερικής τότε μου απάντησε πως η PayPal δεν θα σας επιτρέψει να συνδέσετε έναν λογαριασμό σε νόμισμα διαφορετικό από το κύριο της τράπεζας στον οποίο ανήκει αυτός ο λογαριασμός. Δηλαδή θα μπορούσα να συνδέσω δολαριακό λογαριασμό μόνο αν διατηρώ έναν σε μία τράπεζα της Αμερικής ή σε οποιαδήποτε άλλη που το ΚΥΡΙΟ νόμισμά της είναι το δολάριο. Τα νεύρα μου 😖

Και φυσικά φρόντιζε επανειλημμένα να μου υπενθυμίζει ότι παρ'όλα αυτά μπορώ να κάνω συναλλαγές σε ξένα νομίσματα με μια "μικρή" χρέωση μετατροπής συναλλάγματος. 😈 Εκεί ήμουν έτοιμος να ξεσπάσω πάνω του αλλά κάπως συγκρατημένα αλλά φανερώς ενοχλημένα του είπα ότι ξέρετε αυτό είναι ένα σοβαρό πρόβλημα που θα πρέπει να το δείτε. Γιατί να πρέπει να μετατρέπω συνάλλαγμα όταν διαθέτω ήδη το νόμισμα που χρειάζομαι; Και τότε το πήραμε πάλι από την αρχή "Ναι αυτό είναι ένα πρόβλημα που προσπαθούμε σκληρά να λύσουμε μπλα...μπλα...μπλα"

Καλά κρασιά...

Revolut και πάλι Revolut. Είναι η καλύτερη λύση. Αλλά δεν τη γνωρίζει ο κόσμος. Νομίζω θα έπρεπε να την γνωρίσει περισσότερος κόσμος και ειδικά ο κόσμος του εμπορίου καθώς εκμηδενίζει τις συναλλαγματικές και οποιεσδήποτε άλλες κερατιάτικες προμήθειες. Το πρόβλημα είναι ότι δεν είναι ευρέως διαδεδομένη ακόμη και πολλοί δεν έχουν λογαριασμό Revolut άρα και δεν μπορείς να κάνεις συναλλαγή χωρίς διατραπεζκές προμήθειες. 😓

Επεξ/σία από Angelos1914
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γίνεται να μου μεταφέρουν 300-400€ στο paypal, να φανούν άμεσα και να μην υπάρξει κάποια προμήθεια όπως π.χ. το 10% που έχω παρατηρήσει ότι κρατάει το paypal ακόμα και σε ποσά των 10€;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, George! είπε

γίνεται να μου μεταφέρουν 300-400€ στο paypal, να φανούν άμεσα και να μην υπάρξει κάποια προμήθεια όπως π.χ. το 10% που έχω παρατηρήσει ότι κρατάει το paypal ακόμα και σε ποσά των 10€;

Απο που να στα μεταφερουν;Απο καρτα;
Αμα γινει η πληρωμη μεσω paypal με επιλογη friends and family δεν υπαρχει καποια προμήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, asdfnikos είπε

Απο που να στα μεταφερουν;Απο καρτα;
Αμα γινει η πληρωμη μεσω paypal με επιλογη friends and family δεν υπαρχει καποια προμήθεια.

Να μου τα μεταφέρουν από το balance λογαριασμού paypal στον δικό μου λογαριασμό paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, George! είπε

Να μου τα μεταφέρουν από το balance λογαριασμού paypal στον δικό μου λογαριασμό paypal.

γίνεται Αμεσα και Δωρεαν αρκει να επιλεξεις μεταφορα friends and family.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

5 λεπτά πριν, George! είπε

Αν μπορεί κάποιος από Αθήνα να μου κάνει μεταφορά στο paypal και να του τα δώσω μετρητά ας μου στείλει pm.

Δεν έχεις λογαριασμό σε κάποια τράπεζα;  Γιατί δεν συνδέεις εναν τραπεζικό λογαριασμό σου στο PayPal για να τροφοδοτείς το PayPal balance σου; 

Επεξ/σία από Angelos1914
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Angelos1914 είπε

Δεν έχεις λογαριασμό σε κάποια τράπεζα;  Γιατί δεν συνδέεις τον λογαριασμό σου στο PayPal για να τροφοδοτείς το PayPal balance σου; 

Έχω λογαριασμό σε ελληνική τράπεζα, μπορώ να τον συνδέσω και να χρησιμοποιήσω σήμερα τα χρήματα στο paypal;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, George! είπε

Έχω λογαριασμό σε ελληνική τράπεζα, μπορώ να τον συνδέσω και να χρησιμοποιήσω σήμερα τα χρήματα στο paypal;

ασφαλώς μπορείς

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηγαινε στο λογαριασμό σου PayPal και στο τμήμα κάρτες και τράπεζες διάλεξε "σύνδεση τραπεζικού λογαριασμού"

 

μπορείς να συνδέσεις και κάρτα στην ίδια ενότητα στην αντίστοιχη επιλογή

 

2 λεπτά πριν, George! είπε

Έχει τίποτα προμήθειες ή είναι περίπου τα ίδια με την revolut; 

υπάρχουν προμήθειες εδώ.

Δεν είναι σαν την Revolut. 

To PayPal σε χρεώνει κερατιάτικα στην μετατροπή συναλλάγματος αν κάνεις μεταφορά σε οποιοδήποτε ξένο νόμισμα και επιπλέον σε χρεώνει μια σταθερή προμήθεια ανά συναλλαγή ανάλογα με το είδος της

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με καλυψες απόλυτα, σε ευχαριστώ πολύ και πάλι! Μια τελευταία ερώτηση, για αγορά κινητού 330€ από ευρωπαϊκή χώρα με ευρώ τι προμήθεια μπορεί να μου κρατήσει το paypal;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...