Προς το περιεχόμενο

PayPal


Ozone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Hapatingo είπε

Δες μήπως εξυπηρετείσαι απο την transferwise

Ω, πολύ ενδιαφέρον ...

Γα να δούμε....

🙂

Επεξ/σία από Angelos1914
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Yστερα από ένα all around rewiew то Transferwise φαίνεται καταπληκτικό! Είναι καλύτερο και από τη Revolut! Ουσιαστικά ολοκληρώνεται η συναλλαγή χωρίς να γίνεται διασυνοριακή μεταφορά κεφαλαίων και επομένως μετατροπή συναλλάγματος παρά μόνο μια απλή τοπική τραπεζική συναλλαγή! Πανέξυπνο, σχεδόν διαβολικό! Και επομένως ούτε απαιτείται να έχει Transferwise Account και ο παραλήπτης που είναι το σημαντικότερο μειονέκτημα της Revolut συν ότι υποστηρίζει και περισσότερες χώρες με σημαντικότερη εκ των οποίων τη Κίνα ασφαλώς!  

Είμαι ενθουσιασμένος! Έχω ανοίξει ήδη λογαριασμό και αύριο πραγματοποιώ την πρώτη μου διασυνοριακή συναλλαγή με όφελος περίπου 14 ευρώ σε σχέση με την PayPal. Πρόκειται για μεταφορά ποσού 650 δολαρίων για την οποία μέσω PayPal θα πλήρωνα 3.90 (χρέωση PayPal προς συγγενείς και φίλους) + 15 ευρώ περίπου προμήθεια μετατροπής συναλλάγματος της Eurobank = 19 ευρώ σύνολο ενώ με την Tranferwise η χρέωση είναι μόλις 5,5 ευρώ. 😁

Ευχαριστούμε Hapatingo που μας γνώρισες τη Transferwise! 

Επεξ/σία από Angelos1914
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν έχουν φανεί ακόμα τα χρήματα που έχω περάσει στην revolut, ούτε έχει γίνει ακόμα επιβεβαίωση του λογαριασμού που συνέδεσα στο paypal και η καταληκτική ημερομηνία για την αγορά που θέλω να κάνω είναι σήμερα, αν κάποιος θέλει μετρητά για να μου μεταφέρει το ποσό στο paypal θα με εξυπηρετούσε. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

1 ώρα πριν, George! είπε

Επειδή δεν έχουν φανεί ακόμα τα χρήματα που έχω περάσει στην revolut, ούτε έχει γίνει ακόμα επιβεβαίωση του λογαριασμού που συνέδεσα στο paypal και η καταληκτική ημερομηνία για την αγορά που θέλω να κάνω είναι σήμερα, αν κάποιος θέλει μετρητά για να μου μεταφέρει το ποσό στο paypal θα με εξυπηρετούσε. Ευχαριστώ.

Έλα να το κάνουμε. Ποιο είναι το ποσό; 330; Δώσε μου κάποιο στοιχείο επικοινωνίας να μιλήσουμε

 

15 ώρες πριν, Angelos1914 είπε

Yστερα από ένα all around rewiew то Transferwise φαίνεται καταπληκτικό! Είναι καλύτερο και από τη Revolut! Ουσιαστικά ολοκληρώνεται η συναλλαγή χωρίς να γίνεται διασυνοριακή μεταφορά κεφαλαίων και επομένως μετατροπή συναλλάγματος παρά μόνο μια απλή τοπική τραπεζική συναλλαγή! Πανέξυπνο, σχεδόν διαβολικό! Και επομένως ούτε απαιτείται να έχει Transferwise Account και ο παραλήπτης που είναι το σημαντικότερο μειονέκτημα της Revolut συν ότι υποστηρίζει και περισσότερες χώρες με σημαντικότερη εκ των οποίων τη Κίνα ασφαλώς!  

Είμαι ενθουσιασμένος! Έχω ανοίξει ήδη λογαριασμό και αύριο πραγματοποιώ την πρώτη μου διασυνοριακή συναλλαγή με όφελος περίπου 14 ευρώ σε σχέση με την PayPal. Πρόκειται για μεταφορά ποσού 650 δολαρίων για την οποία μέσω PayPal θα πλήρωνα 3.90 (χρέωση PayPal προς συγγενείς και φίλους) + 15 ευρώ περίπου προμήθεια μετατροπής συναλλάγματος της Eurobank = 19 ευρώ σύνολο ενώ με την Tranferwise η χρέωση είναι μόλις 5,5 ευρώ. 😁

Ευχαριστούμε Hapatingo που μας γνώρισες τη Transferwise! 

Update: Κατά το άνοιγμα λογαριασμού η TransferwWise θέλει 5 ημέρες για την επεξεργασία και επιβεβαίωση των στοιχείων (😒) αλλά χαλάλι ... Μας δώσανε τζάμπα γάιδαρο, δεν θα τον κοιτάξουμε στα δόντια. Απλά επειδή η συναλλαγή μου ήταν επείγουσα έφαγα ένα ωραίο άκυρο. Επρεπε να το φανταστώ. 😆

Επεξ/σία από Angelos1914
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Angelos1914 είπε

Έλα να το κάνουμε. Ποιο είναι το ποσό; 330; Δώσε μου κάποιο στοιχείο επικοινωνίας να μιλήσουμε

 

Update: Κατά το άνοιγμα λογαριασμού η TransferwWise θέλει 5 ημέρες για την επεξεργασία και επιβεβαίωση των στοιχείων (😒) αλλά χαλάλι ... Μας δώσανε τζάμπα γάιδαρο, δεν θα τον κοιτάξουμε στα δόντια. Απλά επειδή η συναλλαγή μου ήταν επείγουσα έφαγα ένα ωραίο άκυρο. Επρεπε να το φανταστώ. 😆

Ολες οι εταιρίες αυτού του τύπου έχουν κάποια αναμονή όταν ανοίγεις λογαριασμό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Angelos1914 said:

Έλα να το κάνουμε. Ποιο είναι το ποσό; 330; Δώσε μου κάποιο στοιχείο επικοινωνίας να μιλήσουμε

 

Update: Κατά το άνοιγμα λογαριασμού η TransferwWise θέλει 5 ημέρες για την επεξεργασία και επιβεβαίωση των στοιχείων (😒) αλλά χαλάλι ... Μας δώσανε τζάμπα γάιδαρο, δεν θα τον κοιτάξουμε στα δόντια. Απλά επειδή η συναλλαγή μου ήταν επείγουσα έφαγα ένα ωραίο άκυρο. Επρεπε να το φανταστώ. 😆

Τι συναλλαγή θες να κάνεις? Απο ποια χώρα σε ποια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Hapatingo είπε

Τι συναλλαγή θες να κάνεις? Απο ποια χώρα σε ποια?

Από Ελλάδα πληρωμή στην Κίνα σε USD

Επεξ/σία από Angelos1914
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι, στο παρελθόν το έκανα. Και μου χρέωνε η Deutshe Bank την οποία προφανώς χρησιμοποιούσε η Revolut ως intermediate bank (διαμεσολαβητική τράπεζα), τις ίδιες προμήθειες που μου χρέωναν και οι ελληνικές τράπεζες όταν έκανα παρόμοια εμβάσματα (περίπου 20 ευρώ για εμβάσματα της τάξης 800-1000usd) με τη διαφορά ότι δεν με έκλεβαν στην ισοτιμία. Δηλαδή, πέρα από τα ευνοϊκά exchange rates δεν διαφέρει σε κάτι από τα τραπεζικά εμβάσματα διότι περί αυτού πρόκειται. Διότι η υπηρεσία Revolut δεν είναι ακόμη διαθέσιμη στην Κίνα, δηλαδή δεν μπορεί κάποιος στην Κίνα να ανοίξει λογαριασμό. (Λίγο πολύ στη συνομιλία μου στο instant chat με τη Revolut ισχυρίστηκαν πως ο λόγος για αυτό είναι ότι δεν τους αφήνει η Κίνα και ότι προσπαθούν να το διαπραγματευτούν). Οπότε, μόνο έμβασμα μπορείς να στείλεις σε τραπεζικό λογαριασμό στην Κίνα μέσω Revolut. 

 Αλλά εδώ είναι το μεγαλείο της TransferWise:  Δεν στέλνει εμβάσματα παρά κάνει μόνο μια τοπική τραπεζική μεταφορά το ποσό που θες από δικούς της τοπικούς λογαριασμούς στην Κίνα ή στην χώρα και στο νόμισμα που σ ενδιαφέρει. Διαθέτει δικούς της λογαριασμούς σε πολλές χώρες σε 60 διαφορετικά νομίσματα. Οπότε δεν υπάρχουν διατραπεζικές χρώσεις. Το μόνο μειονέκτημα που αναφέρεται να έχει η TransferWise έναντι του ανταγωνισμού είναι ότι μερικές φορές μπορεί να καθυστερούν λίγο να εκτελεστούν οι μεταφορές ιδιαίτερα όταν η συναλλαγή γίνεται σε λιγότερο χρησιμοποιούμενα νομίσματα και αυτό είναι λογικό εάν σκεφθεί κανείς πως λειτουργεί το σύστημά τους. Θα πρέπει να υπάρχει μια αντίστοιχη ανάποδη συναλλαγή στην ουρά στα νομίσματα που αφορούν την συναλλαγή σου ώστε να εξυπηρετήσει η μία την άλλη. Να ανταλλάξετε τα χρήματά σας δηλαδή με κάποιον που επιθυμεί να κάνει μια αντίθετη μετατροπή στα ίδια νομίσματα. Κάπως έτσι το κάνουν. Οπότε όσο πιο σπάνιο το νόμισμα τόσο λιγότερες και οι συναλλαγές και οπότε ενδέχεται να καθυστερήσει λίγο η ολοκλήρωση της συναλλαγής. Αλλά όχι σοβαρές καθυστερήσεις, από ότι διάβασα μέχρι τρεις μέρες το πολύ σε τέτοιες σπάνιες περιπτώσεις. Συνήθως η συναλλαγή εκτελείται την επομένη. Εξάλλου και τα εμβάσματα έχουν παρόμοια καθυστέρηση 2-3 μέρες.

Έναν απλό καλογραμμένο οδηγό στα ελληνικά για το πως ακριβώς λειτουργεί η TransferWise συγκριτικά και με την PayPal και πως μπορεί να σας ωφελήσει στις χρηματικές συναλλαγές σας με ξένες τράπεζες και νομίσματα μπορείτε να βρείτε εδώ:

https://moneyminority.com/apostoli-hrimaton-sto-eksoteriko-me-transferwise/

Επεξ/σία από Angelos1914
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το κακό με την TW που για κάποιους με επιχείρηση μπορεί να είναι και αποτρεπτικό είναι οτι το απεσταλμένο έμβασμα όταν φτάσει στον αποστολέα έχει ως όνομα την εταιρία transferwise και δίπλα το όνομα σου ή πολλές φορές το όνομα σου είναι μόνο στα σχόλια του εμβάσματος. Απο τα θετικά είναι το αναλυτικότατο statement της μεταφοράς που μπορείς να το στείλεις στον άμεσο ενδιαφερόμενο. Η ΤW συμφέρει πολύ στα μη διάσημα νομίσματα.

Επεξ/σία από Hapatingo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Nαι, το είδα σε ένα rewiew στο youtube αυτό. κάπου σε ένα πεδίο πρέπει να μην ξεχάσεις να συμπληρώσεις το όνομά σου αλλιώς δεν θα ξέρει ο παραλήπτης από ποιον είναι τα λεφτά.

Επεξ/σία από Angelos1914
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.Δεν ειχα χρησημοποιησει paypal για πολλα χρονια.Η καρτα που ειχε συνδεδεμενη εληξε.Χθες αλλαξα στην τωρινη μου καρτα.Εκανα και συνδεση το τραπαιζικο λογαριασμο ωστε να μπορω να μεταφερω χρηματα.Γραφει στην ιστοσελιδα πως θα κανουν 2 μικρες καταθεσεις και να δω τα ποσα σαν επαληθευση.Το ερωτημα μου ειναι σε ποσες μερες φαινονται ; θα φανουν κανονικα στο app η πρεπει να παω απο την τραπαιζα ;

Ευχαριστω πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Chocobo είπε

Καλησπερα.Δεν ειχα χρησημοποιησει paypal για πολλα χρονια.Η καρτα που ειχε συνδεδεμενη εληξε.Χθες αλλαξα στην τωρινη μου καρτα.Εκανα και συνδεση το τραπαιζικο λογαριασμο ωστε να μπορω να μεταφερω χρηματα.Γραφει στην ιστοσελιδα πως θα κανουν 2 μικρες καταθεσεις και να δω τα ποσα σαν επαληθευση.Το ερωτημα μου ειναι σε ποσες μερες φαινονται ; θα φανουν κανονικα στο app η πρεπει να παω απο την τραπαιζα ;

Ευχαριστω πολυ.

θα φανούν άμεσα. ίσως και την επόμενη ημέρα και φαίνονται στις κινήσεις της κάρτας ή του λογαριασμού από το app. αλλιώς θα περιμένεις να έρθει ο μηνιαίος λογαριασμός. αυτό που πρέπει να δεις και να βάλεις στην φόρμα του paypal προκειμένου να γίνει η επαλήθευση είναι ένας κωδικός που φαίνεται στην αιτιολογία συναλλαγής.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Chocobo είπε

Καλησπερα.Δεν ειχα χρησημοποιησει paypal για πολλα χρονια.Η καρτα που ειχε συνδεδεμενη εληξε.Χθες αλλαξα στην τωρινη μου καρτα.Εκανα και συνδεση το τραπαιζικο λογαριασμο ωστε να μπορω να μεταφερω χρηματα.Γραφει στην ιστοσελιδα πως θα κανουν 2 μικρες καταθεσεις και να δω τα ποσα σαν επαληθευση.Το ερωτημα μου ειναι σε ποσες μερες φαινονται ; θα φανουν κανονικα στο app η πρεπει να παω απο την τραπαιζα ;

Ευχαριστω πολυ.

Κάνει από 1-3 εργάσιμες να φανούν τα ποσά. Θα μπορείς να τα δεις και απο το app

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...