Προς το περιεχόμενο

PayPal


Ozone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  

4 λεπτά πριν, bilya είπε

το κατάστημα ζητάει ευρώ η κάρτα είναι ελληνική οπότε για ποια μετατροπή μιλάμε? 

Δες στο spoiler τι θα σου βγάζει όταν πρεπει να διαλέξεις ποιος θα κάνει την μετατροπή νομίσματος.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

image.png.ecba6ba84fdb5196e7c042ee577ed9db.png

image.png.88175df17854c6e1822d537195dd8628.png

Στην προκειμένη περίπτωση το μαγαζί ζητάει ευρώ κ η κάρτα είναι revolut (άρα βρετανική)  και γι υτό κάνει αυτόματα την μετατροπή. 

 

Μα δεν είπα σε τι νόμισμα θέλω να γίνει η μετατροπή αλλά ποιος θα κάνει την μετατροπή το Paypal ή η τράπεζα μου.

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 λεπτά πριν, Paragontas-x είπε

  

Μα δεν είπα σε τι νόμισμα θέλω να γίνει η μετατροπή αλλά ποιος θα κάνει την μετατροπή το Paypal ή η τράπεζα μου.

Κανένας δεν κάνει την μετατροπή αν είναι σε ευρώ η αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Paragontas-x είπε

  

Μα δεν είπα σε τι νόμισμα θέλω να γίνει η μετατροπή αλλά ποιος θα κάνει την μετατροπή το Paypal ή η τράπεζα μου.

στην δικιά σου περίπτωση δεν υπάρχει μετατροπή. το κατάστημα ζητά ευρώ εσύ πληρώνεις σε ευρώ. End of story. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Boubis1411 είπε

Πως μπορώ να βάλω λεφτα στο PayPal; 

Εχω λογαριασμό 

Δεν χρειάζεται να βάλεις χρηματα οταν ειναι να πληρώσεις απλά τραβάει απο την καρτα Που έχεις προσθέσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, asdfnikos είπε

Δεν χρειάζεται να βάλεις χρηματα οταν ειναι να πληρώσεις απλά τραβάει απο την καρτα Που έχεις προσθέσει.

Το ξέρω αλλά θέλω να βάλω χρήματα για να μην τα εχω στην κάρτα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Boubis1411 είπε

Το ξέρω αλλά θέλω να βάλω χρήματα για να μην τα εχω στην κάρτα 

Μόνο με έμβασμα μπορείς να βάλεις χρήματα στο paypal balance Η να στείλεις σε κάποιον αλλον λογαριασμό paypal και να Στα στείλει Πίσω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παρόμοια ερώτηση, δεν μου χε τύχει να μου τελειώσει το balance οπότε πρέπει να το ρωτήσω.

Κάνω αγορά από ebay σε νόμισμα άλλο του ευρώ. Τραβάω μέσω paypal λεφτά από την τράπεζα μέσω χρεωστικής. Έμβασμα πληρώνω για κάθε αγορά; (το 1 ευρώ που είναι πχ για Πειραιώς που χρησιμοποιώ) Υπάρχει περίπτωση να μπορέσω να γλιτώσω το έμβασμα γενικότερα και να πληρώσω μόνο την ισοτιμία που βάζει το paypal? Γιατί αν θέλω να πάρω κάτι που κάνει 2 δολάρια όσο χάλια και να είναι η ισοτιμία με συμφέρει από το να πληρώσω το έμβασμα.

Φαντάζομαι θα μου πείτε κάνε fund το paypal με περισσότερα χρήματα και δώσε 1ε της τράπεζας για όλα, οπότε ανά τα μικρά ποσά που θα δίνω θα τα δίνω σε δολάρια. Θα ήθελα να επιβεβαιώσω από κάποιο γνώστη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Kingster είπε

Έμβασμα πληρώνω για κάθε αγορά;

Κανένα έμβασμα δεν κάνεις.

Το PayPal τραβάει το ποσό απευθείας από τη συνδεδεμένη κάρτα. Στο τελευταίο βήμα πριν πληρώσεις υπάρχουν επιλογές για το νόμισμα χρέωσης, εκεί προσέχεις για να μη χρεωθείς μετατροπές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Doubt είπε

Κανένα έμβασμα δεν κάνεις.

Το PayPal τραβάει το ποσό απευθείας από τη συνδεδεμένη κάρτα. Στο τελευταίο βήμα πριν πληρώσεις υπάρχουν επιλογές για το νόμισμα χρέωσης, εκεί προσέχεις για να μη χρεωθείς μετατροπές.

Το λέω αυτό γιατί συνδέοντας κάρτα με κατάστημα εξωτερικού (όχι ebay, μιλάω για random φερέγγυο κατάστημα) χωρίς να μεσολαβεί paypal, είδα χρέωση μετά στον τραπεζικό μου λογαρισμό 1ε η οποία είχε καταχωρηθεί ως έμβασμα. Όντως δηλαδή για μικροποσά συμφέρει να πληρώνεις με paypal και να αφήνεις το ίδιο το paypal να μετατρέψει το νόμισα?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Kingster είπε

συμφέρει να πληρώνεις με paypal και να αφήνεις το ίδιο το paypal να μετατρέψει το νόμισα?

Πληρώνεις με PayPal, αλλά την μετατροπή την κάνει η κάρτα σου, εκτός αν μιλάμε για ελληνική κάρτα, όπου μπαίνουν κι άλλες χρεώσεις (προμήθεια).

Εσύ τι κάρτα έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Doubt είπε

Πληρώνεις με PayPal, αλλά την μετατροπή την κάνει η κάρτα σου, εκτός αν μιλάμε για ελληνική κάρτα, όπου μπαίνουν κι άλλες χρεώσεις (προμήθεια).

Εσύ τι κάρτα έχεις;

image.png.90f9a44e6d2ab8552f341081a62808c9.png

Κάτω φαίνεται η αγορά και μετά από 2 μέρες τσουπ πάρε και προμήθεια γιατί αλλάξαμε νόμισμα. Είναι Πειραιώς όπως φαίνεται. Γι αυτό σκέφτομαι να δώσω στο paypal ευρώ να αλλάξει σε δολάριο πχ, στην περίπτωση που η κακή paypal ισοτιμία δε φτάνει το 1 ευρώ. (Επαναλαμβάνω για τρίτους ότι είναι ένα ευρώ για κάθε αγορά)

Επεξ/σία από Kingster
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kingster είπε

Κάτω φαίνεται η αγορά και μετά από 2 μέρες τσουπ πάρε και προμήθεια γιατί αλλάξαμε νόμισμα. Είναι Πειραιώς όπως φαίνεται. Γι αυτό σκέφτομαι να δώσω στο paypal ευρώ να αλλάξει σε δολάριο πχ, στην περίπτωση που η κακή paypal ισοτιμία δε φτάνει το 1 ευρώ. (Επαναλαμβάνω για τρίτους ότι είναι ένα ευρώ για κάθε αγορά)

Ή βγάλε μια τύπου revolut n26 που δεν έχουν προμήθεια ή με αυτή που έχεις να βλέπεις ανά περίπτωση τι σε συμφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
1 λεπτό πριν, simnum3 είπε

Σε λογαριασμό του paypal έχω βάλει ονοματεπώνυμο  σε ελληνικα ,  ειναι   οκ  η παίζει να υπάρξει πρόβλημα όταν προσθέσω κάρτα?

Σαφώς και έχεις πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...