Προς το περιεχόμενο

PayPal


Ozone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, rafinos είπε

Παιδιά από πότε η payapl άρχισε χρεώνει να 0,40 την συναλλαγή; 
Έκανα δύο συναλλαγές προχθές κάτω των 20€ (και οι δύο μαζί κάτω από 35€) και τώρα είδα ότι σήμερα χρεώθηκα για κάθε μια από τις συναλλαγές 0.40€ (σύνολο 0.80€). 
Από πότε άλλαξε η πολιτική;

Να σημειωθεί πως ο συνδεδεμένος λογαριασμός - κάρτα είναι της Πειραιώς. 

Δεν αναφέρεις σε τι νόμισμα ήταν οι συναλλαγές και πως εμφανίζεται η χρέωση στην κάρτα; Πως είσαι σίγουρος ότι δεν είναι χρεωση της τράπεζας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, rafinos είπε

Παιδιά από πότε η payapl άρχισε χρεώνει να 0,40 την συναλλαγή; 
Έκανα δύο συναλλαγές προχθές κάτω των 20€ (και οι δύο μαζί κάτω από 35€) και τώρα είδα ότι σήμερα χρεώθηκα για κάθε μια από τις συναλλαγές 0.40€ (σύνολο 0.80€). 
Από πότε άλλαξε η πολιτική;

Να σημειωθεί πως ο συνδεδεμένος λογαριασμός - κάρτα είναι της Πειραιώς. 

Νομίζω πάντα έπαιρνε προμήθεια 3-4% του ύψους της κάθε αγοράς μας.

Ποτέ δεν ήταν απολύτως δωρεάν το paypal.

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Paragontas-x είπε

Νομίζω πάντα έπαιρνε προμήθεια 3-4% του ύψους της κάθε αγοράς μας.

Ποτέ δεν ήταν απολύτως δωρεάν το paypal.

Αυτό είναι για τους εμπόρους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, spartak1 είπε

Δεν αναφέρεις σε τι νόμισμα ήταν οι συναλλαγές και πως εμφανίζεται η χρέωση στην κάρτα; Πως είσαι σίγουρος ότι δεν είναι χρεωση της τράπεζας;

Η πληροφορίες συναλλαγής είναι οι εξής:

ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ
Προμήθειες

Αξία συναλλαγής
-0,40€

Περιγραφή
PayPal Europe S.a.r.l. et Cie S.C.A

Τύπος Συναλλαγής
ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ DIASDEBIT

 

Άρα έχεις δίκαιο. Τα χρήματα τα κρατάει η τράπεζα. Μόνο αλλαγές προς το "καλύτερο" οι αγαπημένες μας τράπεζες. Μπράβο! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, stefanidisg είπε

Αυτό είναι για τους εμπόρους.

Δεν νομίζω.

Πως δηλαδή βγάζει λεφτά το paypal από έναν απλό ιδιώτη και όχι εταιρία??

Δεν μπορεί να είναι απολύτως δωρεάν υπηρεσία.

Μπορεί να μην είναι 3-4% αλλά μικρότερο αλλά στάνταρ παίρνει μια μικρή προμήθεια απ' όλες τις αγορές που κάνεις με paypal.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Paragontas-x είπε

Δεν νομίζω.

Πως δηλαδή βγάζει λεφτά το paypal από έναν απλό ιδιώτη και όχι εταιρία??

Δεν μπορεί να είναι απολύτως δωρεάν υπηρεσία.

Μπορεί να μην είναι 3-4% αλλά μικρότερο αλλά στάνταρ παίρνει μια μικρή προμήθεια απ' όλες τις αγορές που κάνεις με paypal.

Όσες αγορές έχω κάνει δεν είχε καμία προμήθεια, με alpha. Η τελευταία 8 Οκτώβρη.

Και αποκλείεται να έγινε κάτι τέτοιο χωρίς ενημέρωση.

Μπείτε λίγο να δείτε τι ειναι το diasdebit... εγώ δεν ήξερα αλλά τώρα το έμαθα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, rafinos είπε

Η πληροφορίες συναλλαγής είναι οι εξής:

ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ
Προμήθειες

Αξία συναλλαγής
-0,40€

Περιγραφή
PayPal Europe S.a.r.l. et Cie S.C.A

Τύπος Συναλλαγής
ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ DIASDEBIT

Άρα έχεις δίκαιο. Τα χρήματα τα κρατάει η τράπεζα. Μόνο αλλαγές προς το "καλύτερο" οι αγαπημένες μας τράπεζες. Μπράβο! 

Και εγώ στην Πειραιώς έχω το paypal και δεν μου έχει τύχει προμήθεια 0,40 η δεν το βλέπω.Στο ιστορικό συναλλαγών δεν υπάρχει κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Paragontas-x είπε

Δεν νομίζω.

Πως δηλαδή βγάζει λεφτά το paypal από έναν απλό ιδιώτη και όχι εταιρία??

Δεν μπορεί να είναι απολύτως δωρεάν υπηρεσία.

Μπορεί να μην είναι 3-4% αλλά μικρότερο αλλά στάνταρ παίρνει μια μικρή προμήθεια απ' όλες τις αγορές που κάνεις με paypal.

Απο εμένα που πληρώνω ποτέ δεν έχει χρεωθεί κάτι παραπάνω.Τι κρατάει απο τους εμπόρους που αγοράζω δεν το ξέρω.Ξέρω ότι έχει χειρότερη ισοτιμία όταν αλλάζεις νόμισμα.

Και το χρησιμοποιώ για ανανεώσεις χρόνου κινητών,αεροπορικά και λεωφορείου εισιτήρια .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λέτε να φταίει το ότι πλήρωσα μέσω του λογαριασμού και όχι της κάρτας (από τις επιλογές στο paypal);

Και μένα πρώτη φορά μου κρατάει προμήθεια. 

Σε άλλο ελληνικό φόρουμ είδα ότι όντως και κάποιος άλλος κάποιους μήνες πριν, χρεώθηκε έξτρα γιατί χρησιμοποίησε ως μέθοδο πληρωμής τον λογαριασμό και όχι την κάρτα (μέσω paypal δίνεται η επιλογή). 

Επεξ/σία από rafinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, rafinos είπε

Λέτε να φταίει το ότι πλήρωσα μέσω του λογαριασμού και όχι της κάρτας (από τις επιλογές στο paypal);

Και μένα πρώτη φορά μου κρατάει προμήθεια. 

Σε άλλο ελληνικό φόρουμ είδα ότι όντως και κάποιος άλλος κάποιους μήνες πριν, χρεώθηκε έξτρα γιατί χρησιμοποίησε ως μέθοδο πληρωμής τον λογαριασμό και όχι την κάρτα (μέσω paypal δίνεται η επιλογή). 

Τι αγόρασες; ήταν κάτι από Ελλάδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Doubt είπε

Τι αγόρασες; ήταν κάτι από Ελλάδα;

Ναι ήταν από Ελλάδα. Απλά όπως είπα δεν έγινε πληρωμή με κάρτα αλλά από λογαριασμό. Μόνο αυτό μπορώ να υποθέσω ότι φταίει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, rafinos είπε

Ναι ήταν από Ελλάδα. Απλά όπως είπα δεν έγινε πληρωμή με κάρτα αλλά από λογαριασμό. Μόνο αυτό μπορώ να υποθέσω ότι φταίει. 

Μόνο αν πήγε σε λογαριασμό άλλης τράπεζας πληρώνεις ΔΙΑΣ.

Έτσι ξέρω τουλάχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Doubt είπε

Μόνο αν πήγε σε λογαριασμό άλλης τράπεζας πληρώνεις ΔΙΑΣ.

Έτσι ξέρω τουλάχιστον.

Όπως είπα, βρήκα σε άλλο ελληνικό φόρουμ ότι κάποιους μήνες πριν, ένα άτομο είπε ότι έβαλε κάρτα σε q καρτοκινητό μέσω paypal και χρεώθηκε ακριβώς 0.40€ όπως και εγώ. Με τα πολλά αποδείχθηκε ότι είχε χρησιμοποιήσει και αυτός πληρωμή μέσω λογαριασμό από το paypal και όχι μέσω κάρτας. Και το θέμα είναι ότι επέλεξα τον λογαριασμό και στις δύο αγορές μου. Αν το είχα κάνει το ένα κάρτα θα ξέραμε αν όντως φταίει ο λογαριασμός. 😋

Επεξ/σία από rafinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, rafinos είπε

Όπως είπα, βρήκα σε άλλο ελληνικό φόρουμ ότι κάποιους μήνες πριν, ένα άτομο είπε ότι έβαλε κάρτα σε q καρτοκινητό μέσω paypal και χρεώθηκε ακριβώς 0.40€ όπως και εγώ. Με τα πολλά αποδείχθηκε ότι είχε χρησιμοποιήσει και αυτός πληρωμή μέσω λογαριασμό από το paypal και όχι μέσω κάρτας. Και το θέμα είναι ότι επέλεξα τον λογαριασμό και στις δύο αγορές μου. Αν το είχα κάνει το ένα κάρτα θα ξέραμε αν όντως φταίει ο λογαριασμός. 😋

 Είναι προμήθεια της τράπεζας όταν γίνεται άμεση χρέωση του λογαριασμού και όχι της κάρτας. Αλλη φορά χρησιμοποίησε την κάρτα για απευθείας πληρωμές

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, rafinos είπε

Όπως είπα, βρήκα σε άλλο ελληνικό φόρουμ ότι κάποιους μήνες πριν, ένα άτομο είπε ότι έβαλε κάρτα σε q καρτοκινητό μέσω paypal και χρεώθηκε ακριβώς 0.40€ όπως και εγώ. Με τα πολλά αποδείχθηκε ότι είχε χρησιμοποιήσει και αυτός πληρωμή μέσω λογαριασμό από το paypal και όχι μέσω κάρτας. Και το θέμα είναι ότι επέλεξα τον λογαριασμό και στις δύο αγορές μου. Αν το είχα κάνει το ένα κάρτα θα ξέραμε αν όντως φταίει ο λογαριασμός. 😋

Ασε που αν παρεις refund για τον α ή β λογο θα σου παρουν αλλα 4-5 ευρω απο κάθε refund

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...