Προς το περιεχόμενο

PayPal


Ozone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Doubt είπε

Και οι χρώσεις τους;;

Ανάλογα τον τιμοκατάλογο κάθε τράπεζας.

3 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Η υπηρεσία IRIS Online Payments είναι η νέα δυνατότητα για την άμεση αποστολή εμβάσματος εντός Ελλάδας (και από 13/12/21 και σε άλλες τράπεζες στο χώρο του SEPA που συμμετέχουν στο πανευρωπαϊκό Σχήμα Άμεσων Πληρωμών) μέσω της υπηρεσίας myAlpha Web.

https://www.alpha.gr/el/epixeiriseis/support-center/e-banking/sunallages/iris-online-payments

To PP δεν νομίζω ότι θεωρείται τράπεζα ,αν κάποιος ξερει σίγουρα ας με διορθώσει.

Η Alpha απλά αντί να κρατήσει διακριτές τις δύο υπηρεσίες (όπως οι άλλοι), τις ενσωμάτωσε σε μία. Ωστόσο οι χρεώσεις και το ανώτατο ποσό πληρωμής είναι ξεχωριστό και ανάλογα που γίνεται η μεταφορά ή η πληρωμή.

Σε κάθε περίπτωση το ΡΡ δεν είναι χρηματοπιστωτικό ίδρυμα και δεν μετέχει σε τέτοια σχήματα.

Η υπηρεσία IRIS της ΔΙΑΣ (IRIS Instant Payments για μεταφορά χρημάτων μέσω κινητού/υπολογιστή και IRIS e-commerce για πληρωμή σε ηλεκτρονικό κατάστημα), αναφέρεται με διαφορετικό όνομα σε κάθε τράπεζα. IRIS 24/7 από στην Πειραιώς, i-bank Pay στην ΕΤΕ,  Quick Transfer  στην Alpha και Paf  στην Eurobank.

Τώρα μπορεί να γίνει και στον χώρο SEPA, με τις αντίστοιχες φυσικά χρεώσεις ανάλογα τον τιμοκατάλογο κάθε τράπεζας που μετέχει στο σχήμα. Για παράδειγμα στην Alpha είναι 1€ (1,5€ από 2ο/2022) επιπλέον της κανονικής χρέωσης του εμβάσματος.

Επεξ/σία από jkoukos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

παιδια μια ερωτηση.κερδισα μια υποθεση στο paypal και μου επιστρεφουν τα λεφτα.απο χτες το εχει κανει το paypal.στην αλφα ποτε θα τα δω?(με εχουν ενημερωσει ηδη οτι θα γυρισουν στην καρτα οχι στο balance)thanks!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dalan2007 είπε

παιδια μια ερωτηση.κερδισα μια υποθεση στο paypal και μου επιστρεφουν τα λεφτα.απο χτες το εχει κανει το paypal.στην αλφα ποτε θα τα δω?(με εχουν ενημερωσει ηδη οτι θα γυρισουν στην καρτα οχι στο balance)thanks!

1-3 εργάσιμες μέρες 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν από λίγο μου χρέωσαν την κάρτα μου που είχα συνδεμένη στο παυπαλ μου 329 playasia ..μου ήρθε ένα Μάιλ..κ μέσα σε ένα λεπτό η κίνηση του PayPal ..χωρίς να βάλω κωδικό χωρίς να βάλω δαχτυλίδι αποτύπωμα..... Πώς στο διάολο τα τράβηξαν??

Μπήκα μέσα κ έκανα κατάργηση κάρτας από το παυπαλ..

Τα λεφτά μου τώρα πως τα παίρνω πίσω??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια ....στο λογαριασμο εχω δολαρια και θέλω να τα επιστρεψω στο λογαριασμο στην Revolute ...το μόνο κακο ειναι ότι  θέλει οπωσδηποτε το PayPal  NA κανει συναλλαγμα σε ευρώ  ... ξέρει κανεις αν μπορω να το μεταφερω σε δολαρια;;;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, MYLOPOTAMOS είπε

καλησπερα παιδια ....στο λογαριασμο εχω δολαρια και θέλω να τα επιστρεψω στο λογαριασμο στην Revolute ...το μόνο κακο ειναι ότι  θέλει οπωσδηποτε το PayPal  NA κανει συναλλαγμα σε ευρώ  ... ξέρει κανεις αν μπορω να το μεταφερω σε δολαρια;;;; 

Οχι δεν μπορείς

4 ώρες πριν, ALXIOA είπε

Πριν από λίγο μου χρέωσαν την κάρτα μου που είχα συνδεμένη στο παυπαλ μου 329 playasia ..μου ήρθε ένα Μάιλ..κ μέσα σε ένα λεπτό η κίνηση του PayPal ..χωρίς να βάλω κωδικό χωρίς να βάλω δαχτυλίδι αποτύπωμα..... Πώς στο διάολο τα τράβηξαν??

Μπήκα μέσα κ έκανα κατάργηση κάρτας από το παυπαλ..

Τα λεφτά μου τώρα πως τα παίρνω πίσω??

Εισαι σιγουρος οτι ηταν απο το ππ;

...και αυτο που λες εκει τι ειναι "329 playasia"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Οχι δεν μπορείς

Εισαι σιγουρος οτι ηταν απο το ππ;

...και αυτο που λες εκει τι ειναι "329 playasia"

Σιγουροτατος..μέσα από paypal. μου πήραν 329 ευρώ για μια υπηρεσία playasia... Χωρίς να βάλω δαχτυλίκο αποτύπωμα.. χωρίς να βάλω τπτ μπαμ ξερά.. μπήκα μέσα άλλαξα τους κωδικούς μου. Αφαίρεσα την κάρτα μου και έκανα αμφισβήτηση συναλλαγής... Τώρα πριν λίγο μου ήρθε ειδοποίηση επιστροφής του ποσού στην κάρτα μου...

Πώς στο διάολο ξαναλέω μου τράβηξαν λεφτά ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω πληρωσει για προιοντα σε μια παραγγελια μου, μεσω paypal.
Τα προιοντα δεν ηρθαν ποτε.
Ο seller, παροτι δεν ειναι και 'τυχαιος', μαλλον με εχει 'γραψει' και ουτε απαντουν στα email μου.
Πως μπορω μεσω paypal να ζητησω πισω τα χρηματα μου;

Δεν εχω ξανακανει τη διαδικασια και δεν θελω να γινει καποιο λαθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mindreader είπε

Εχω πληρωσει για προιοντα σε μια παραγγελια μου, μεσω paypal.
Τα προιοντα δεν ηρθαν ποτε.
Ο seller, παροτι δεν ειναι και 'τυχαιος', μαλλον με εχει 'γραψει' και ουτε απαντουν στα email μου.
Πως μπορω μεσω paypal να ζητησω πισω τα χρηματα μου;

Δεν εχω ξανακανει τη διαδικασια και δεν θελω να γινει καποιο λαθος.

Πόσες μερες εχουν περάσει, απο ποια χωρα, τι λεει το τρακ.

Τεσπα dispute λέγετε η διαδικασία

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/1/2022 στις 5:46 ΠΜ, ALXIOA είπε

Σιγουροτατος..μέσα από paypal. μου πήραν 329 ευρώ για μια υπηρεσία playasia... Χωρίς να βάλω δαχτυλίκο αποτύπωμα.. χωρίς να βάλω τπτ μπαμ ξερά.. μπήκα μέσα άλλαξα τους κωδικούς μου. Αφαίρεσα την κάρτα μου και έκανα αμφισβήτηση συναλλαγής... Τώρα πριν λίγο μου ήρθε ειδοποίηση επιστροφής του ποσού στην κάρτα μου...

Πώς στο διάολο ξαναλέω μου τράβηξαν λεφτά ....

play-asia μαλλον https://www.play-asia.com μαλλον συστημικό λαθος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Πόσες μερες εχουν περάσει, απο ποια χωρα, τι λεει το τρακ.

Τεσπα dispute λέγετε η διαδικασία

To εκανα, και μου λεει οτι

If you're unable to resolve this issue with the seller, you can escalate it to a claim before 7 February 2022. Otherwise this case will be automatically closed on 7 February 2022.

Ποτε να κανω escalate λετε; Ποτε μπορω να κανω; (δεν το εχω ξανακανει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, mindreader είπε

To εκανα, και μου λεει οτι

If you're unable to resolve this issue with the seller, you can escalate it to a claim before 7 February 2022. Otherwise this case will be automatically closed on 7 February 2022.

Ποτε να κανω escalate λετε; Ποτε μπορω να κανω; (δεν το εχω ξανακανει)

Στείλε πάλι μήνυμα στον πωλητή κι ενημέρωσε τον για την κίνηση σου, αν και θα το μάθει μέσω του pp. Άφησε και κάποιο εύλογο διάστημα για να κάνει την κίνηση του κι αν δεν κάνει τίποτα, τέλος του μήνα π.χ. προχωράς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Doubt είπε

Στείλε πάλι μήνυμα στον πωλητή κι ενημέρωσε τον για την κίνηση σου, αν και θα το μάθει μέσω του pp. Άφησε και κάποιο εύλογο διάστημα για να κάνει την κίνηση του κι αν δεν κάνει τίποτα, τέλος του μήνα π.χ. προχωράς.

Του ειχα στειλει ηδη 2 email, πριν αναγκαστω να κανω την κινηση στο pp, και δεν ελαβα απαντηση.

Κριμα γιατι φαινονταν σοβαρη εταιρια, αλλα το πιο εντιμο ειναι αν δεν ειχαν κατι να μου πουν, να προχωρουσαν απο μονοι τους σε refund. Οχι να κανουν τους κινεζους. Ναι, δεν ελεγχουν μεν τις ταχυδρ.υπηρεσιες, αλλα κι εγω πληρωσα και δεν παρελαβα ποτε τιποτε.

Μόλις τώρα, mindreader είπε

Του ειχα στειλει ηδη 2 email, πριν αναγκαστω να κανω την κινηση στο pp, και δεν ελαβα απαντηση.

Κριμα γιατι φαινονταν σοβαρη εταιρια, αλλα το πιο εντιμο ειναι αν δεν ειχαν κατι να μου πουν, να προχωρουσαν απο μονοι τους σε refund. Οχι να κανουν τους κινεζους. Ναι, δεν ελεγχουν μεν τις ταχυδρ.υπηρεσιες, αλλα κι εγω πληρωσα και δεν παρελαβα ποτε τιποτε.

Αρα χλωμο το κοβω να μου απαντησουν τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, mindreader είπε

Αρα χλωμο το κοβω να μου απαντησουν τωρα.

Το κάνεις έστω και για τυπικούς λόγους, ότι εξάντλησες όλα τα μέσα που είχες στη διάθεσή σου, ας πούμε.

Επεξ/σία από Doubt
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...