Προς το περιεχόμενο

Nintendo Wii - Παιχνίδια και Απορίες


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά με φαγουρίζει πάλι η τσεπή μου...και θέλω να δοκιμάσω τη μαγεία του Guitar Hero - Rockband. Από μουσική παιδεία είμαι άσχετος δεν ξέρω νότες κλπ αλλά μάλλον δε χρειάζετε. Ποιά κιθάρα προτείνετε και από που;; Έχω λιώσει κλασικά στο google αλλά άκρη δεν έβγαλα ποια είναι πιο συμβατή με όλα. Βρήκα μια SFG μαύρη αλλά γμτ φεύγει στα 65-70 ευρώ. ΟΚ είπαμε με φαγουρίζει η τσέπη αλλά οχι και τόσο. Value for Money επιλογές κανείς;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά με φαγουρίζει πάλι η τσεπή μου...και θέλω να δοκιμάσω τη μαγεία του Guitar Hero - Rockband. Από μουσική παιδεία είμαι άσχετος δεν ξέρω νότες κλπ αλλά μάλλον δε χρειάζετε. Ποιά κιθάρα προτείνετε και από που;; Έχω λιώσει κλασικά στο google αλλά άκρη δεν έβγαλα ποια είναι πιο συμβατή με όλα. Βρήκα μια SFG μαύρη αλλά γμτ φεύγει στα 65-70 ευρώ. ΟΚ είπαμε με φαγουρίζει η τσέπη αλλά οχι και τόσο. Value for Money επιλογές κανείς;;;;;

 

Δε ξέρω να σου απαντήσω ακριβώς σε αυτό που ρωτάς θα σου πω μονάχα πως το έχω πετύχει 2-3 φορές (για λίγες μέρες όμως κάθε φορά) στο πλαίσιο και το eshop σε πολύ καλή τιμή. Εγώ πήρα το αρχικό GH3 στα 40 αλλά έχω πετύχει και το aerosmith. Αν σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο έχε τα μάτια σου ανοικτά γιατί δεν αποκλείεται να ξαναβγεί.

Το παιχνίδι τελικά δε με τρέλανε και δε μπήκα καν στο κόπο να ασχοληθώ με άλλα playlist (πχ world tour, rockband κλπ). Βέβαια γούστα είναι αυτά...

Το μόνο σίγουρο είναι πως δε χρειάζονται μουσικές γνώσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά επειδή μου κάνει λίγο νερά το grand slam tennis... πως μπορώ να καταλάβω αν δουλεύει το wii motion; Δοκίμασα μια να μου δείξει και το video tutorial αλλά με πετά έξω όποτε το πατάω (χρησιμοποιώ το usb loader GX και cios 13a)

 

Απλά με παραξενεύει που ο παίχτης περιστρέφεται ενώ είμαι ακίνητος, με αποτέλεσμα φυσικά να βρίσκομαι τελευταία στιγμή λάθος τοποθετημένος ενώ μου ρχετε η μπάλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εδώ το ίδιο problem. Και με το ότι γυρνάει στο menu και με την ξενέρα του MotionPlus.

Δες αυτό το video, βοηθάει:

>http://www.youtube.com/watch?v=Mf3eV6sh3Vs

Δεν το 'χω δοκιμάσει ακόμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά μια μικρή βοήθεια με usb loader αν ξέρει κανείς ,το έχω εγκαταστήσει και μου κολάει μόλις πάει να το ξεκινήσει το πρόγραμμα.Εχω την 3.3 ver αν βοηθάει αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Basket, Ping Pong, τοξοβολία θερίζουν.

Golf και Bowling συγκρίνεις άμεσα με τα αντίστοιχα του Wii Sports και αντιλαμβάνεσαι γιατί αγόρασες MotionPlus.

Tα υπόλοιπα είναι για να περάσεις όμορφα κάποιες ώρες με φίλους κλπ.

 

Το ping pong είναι πιο εύκολο απ' το Grand Slam Τennis. Και στα 2 δεν είναι η ακρίβεια που ήλπιζα να δω απ' το motionplus. Παρόλα αυτά σίγουρα υπάρχει εμφανής διαφορά. Επίσης το resort έχει να refine το χειριστήριο ανά πάσα στιγμή ενώ το σπαστικό του Grand Slam είναι ότι αν κάποιες φορές σηκώσεις τη "ρακέτα" πάνω απερίσκεπτα χάνεται ο πόντος οπωσδήποτε γιατί το παιχνίδι δεν αναγνωρίζει αυτήν την κίνηση. Υπάρχουν κι άλλες μικρολεπτομέρειες που χαλάνε την εικόνα του motionplus, τουλάχιστον έτσι όπως το παρουσίαζαν (1:1).

Όμως (το ίδιο ισχύει και για το Resort και για το Grand Slam) αν μπεις λίγο στο πνεύμα του χειρισμού τους και τι κινήσεις σε "αφήνει" να κάνεις, μπορείς να make the most out of it.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

παιδια μια ερωτηση καθως ειναι ασχετος με το wii αλλα υποψηφιος ογοραστης

Δευτερο μοχλο τi αγοραζω? Το NINTENDO WII REMOTE CONTROLLER? ή το NUNCHUCK?

Βασικος λογος που θα παρω το wii ειναι το grand slam tennis οποτε το motion plus θα το παρω σιγουρα... Ευχαριστω προκαταβολικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια μια ερωτηση καθως ειναι ασχετος με το wii αλλα υποψηφιος ογοραστης

Δευτερο μοχλο τi αγοραζω? Το NINTENDO WII REMOTE CONTROLLER? ή το NUNCHUCK?

Βασικος λογος που θα παρω το wii ειναι το grand slam tennis οποτε το motion plus θα το παρω σιγουρα... Ευχαριστω προκαταβολικα...

 

Το wii remote controller είναι το βασικό χειριστήριο (αυτό που μοιάζει με τηλεκοντρόλ τηλεόραση) και το nunchunk το συμπληρωματικό όπου σε ορισμένα παιχνίδια είναι αναγκαίο κιόλας.

 

Οπότε αυτό που πρέπει οπωσδήποτε να πάρεις για δεύτερο χειριστήριο είναι το wii remote controller... όμως ,όπως σου είπα σε ορισμένα είναι αναγκαία (και όχι απλά συμπληρωματική) η χρήση του nunchunk... οπότε μάλλον χρειάζεσαι και το nunchunk (εγώ στη θεση σου θα το περνα)

 

wii_2.jpg

 

Όσον αφορά το grand slam tennis μπορείς να παίξεις και με nunchunk με μεγαλύτερο δείκτη δυσκολίας (δηλαδή ο παίκτης δεν ελέγχετε αυτόματα από το σύστημα αλλά από εσένα) αλλά και χωρίς nunchunk που για να ξεκινήσεις είναι ιδανικό (όπου ελέγχεις μόνο το χτύπημα αλλά και το στήσιμο του σώματος του παίκτη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Όσον αφορά το grand slam tennis μπορείς να παίξεις και με nunchunk με μεγαλύτερο δείκτη δυσκολίας (δηλαδή ο παίκτης δεν ελέγχετε αυτόματα από το σύστημα αλλά από εσένα) αλλά και χωρίς nunchunk που για να ξεκινήσεις είναι ιδανικό (όπου ελέγχεις μόνο το χτύπημα αλλά και το στήσιμο του σώματος του παίκτη)

 

 

Για να καταλαβω.... αρα με την ιδια λογικη θα παιζεται και το wii sports resort ετσι δεν θα χρειαζεται και το motion plus

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλαβω.... αρα με την ιδια λογικη θα παιζεται και το wii sports resort ετσι δεν θα χρειαζεται και το motion plus

 

Όχι nunchunk είναι αυτό που κρατά ο τύπος στο αριστερό του χέρι.

 

wii_2.jpg

 

Αυτό σου προσφέρει 2 πλήκτρα ακόμα, 1 μοχλό και ένα σχετικά κατώτερο από το wii mote , motion sensor (3 axis). Το παιχνίδι που αναφέρω έχει είτε αυτόματη κίνηση (περπάτημα) του παίχτη (οπότε παίζεις χωρίς nunchunk) είτε ελέγχεις και τη κίνησή του (με nunckunk συνδεδεμένο και τον κινείς με το μοχλάκι)

 

Το motion plus όμως κάνει αναγκαία δουλειά. Βελτιώνει το motion sensing του wii mote. Οπότε είτε το παιχνίδι θα θυσιάσει πολλές από τις κινήσεις είτε δεν θα παίζει καθόλου. Στο sports resort είναι αναγκαίο. Στο grand slam tennis όχι, αλλά χάνεις τις μισές από τις κινήσεις του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το motion plus όμως κάνει αναγκαία δουλειά. Βελτιώνει το motion sensing του wii mote. Οπότε είτε το παιχνίδι θα θυσιάσει πολλές από τις κινήσεις είτε δεν θα παίζει καθόλου. Στο sports resort είναι αναγκαίο. Στο grand slam tennis όχι, αλλά χάνεις τις μισές από τις κινήσεις του...

Thanks m8 να εισαι καλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...