Προς το περιεχόμενο

Nintendo Wii - Παιχνίδια και Απορίες


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα σε όλους... Πρώτα απ’ όλα να ενημερώσω ότι διάβασα αρκετά posts πριν postάρω τις απορίες μου. Ενδεχομένως να έχουν απαντηθεί πολλές φορές. Αν ναι να με συγχωρείτε, αλλά δεν είχα ποτέ σχέσεις με κονσόλες...

 

Λοιπόν, έπαιξα κανά δυο φορές με το wii και αρρώστησα. Σκέφτομαι να πάρω, με σκοπό να παίζω σχεδόν πάντα διπλό (αλλιώς δεν έχει πολύ πλάκα).

**Με ενδιαφέρει, λοιπόν, να έχω καταρχήν δύο remote και δύο Nunchuck (σωστά δεν τα λέω; ).

**Με ενδιαφέρει επίσης να βρω μια συσκευασία με όσα τα δυνατόν περισσότερα sports παιχνίδια. Δηλαδή, αν είναι εφικτό να υπάρχει στη συσκευασία το wii sports και το wii sports resort (δεν ξέρω αν τα παιχνίδια του πρώτου συμπεριλαμβάνονται στο δεύτερο).

 

Με βάση, λοιπόν, τα παραπάνω. Γνωρίζει κανείς ποια συσκευασία να πάρω και από που, προκειμένου να γλιτώσω όσα το δυνατόν περισσότερα χρήματα;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη αν κούρασα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Resort νομίζω ότι έχει μερικά επιπλέον παιχνίδια. Πάρε όποια από τα 2 σου αρέσει, δεν έχουν ουσιαστικές διαφορές.

 

Νομίζεις λάθος φίλε μου (no offense). Αυτό που λες (με τα επιπλέον παιχνίδια) ισχύει στο wii fit και το wii fit plus.

 

Το Sports με το Sports Resort διαφέρουν όχι μόνο στα παιχνίδια που περιλαμβάνουν αλλά κυρίως στο ότι το δεύτερο υποστηρίζει wii motion plus..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι το sports resort εχει διαφορετικα παιχνιδια, ολα πολυ ωραια.

εμενα μου αρεσε πολυ η ελευθερη πτωση.

 

Τι να πει κανεις, καμμια σχεση το Wii με τις αλλες κονσολες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους... Πρώτα απ’ όλα να ενημερώσω ότι διάβασα αρκετά posts πριν postάρω τις απορίες μου. Ενδεχομένως να έχουν απαντηθεί πολλές φορές. Αν ναι να με συγχωρείτε, αλλά δεν είχα ποτέ σχέσεις με κονσόλες...

 

Λοιπόν, έπαιξα κανά δυο φορές με το wii και αρρώστησα. Σκέφτομαι να πάρω, με σκοπό να παίζω σχεδόν πάντα διπλό (αλλιώς δεν έχει πολύ πλάκα).

**Με ενδιαφέρει, λοιπόν, να έχω καταρχήν δύο remote και δύο Nunchuck (σωστά δεν τα λέω; ).

**Με ενδιαφέρει επίσης να βρω μια συσκευασία με όσα τα δυνατόν περισσότερα sports παιχνίδια. Δηλαδή, αν είναι εφικτό να υπάρχει στη συσκευασία το wii sports και το wii sports resort (δεν ξέρω αν τα παιχνίδια του πρώτου συμπεριλαμβάνονται στο δεύτερο).

 

Με βάση, λοιπόν, τα παραπάνω. Γνωρίζει κανείς ποια συσκευασία να πάρω και από που, προκειμένου να γλιτώσω όσα το δυνατόν περισσότερα χρήματα;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη αν κούρασα...

 

 

Φίλε οι απαντήσεις στα ερωτήματά σου είναι σχετικά απλές:

Λοιπόν το καλύτερο πακέτο που μπορείς να πάρεις είναι το μαύρο wii που περιέχει ένα πλήρες χειριστήριο, μαύρο (wiimote + nunchuck + wiimotion plus) και τους τίτλους wii sports και wiisports resort. Ο πρώτος είναι ο κλασικός που συνοδεύει το wii από το 2006 και δε γίνεται να αγοράσεις wii χωρίς αυτόν ακόμα και αν θέλεις. Ο δεύτερος είναι φρέσκος υποστηρίζει το wiimotion plus είναι πλουσιότερος και κοστίζει κανονικά 50€. Τα αγωνίσματα είναι διαφορετικά (εκτός από το γκολφ) και έτσι αξίζει να τα έχεις και τα 2. Το πακέτο αυτό ξεκίνησε στα 230€ η οποία ήταν καλή τιμή αλλά τελευταία έχουν τρέξει κάποιες προσφορές στα 199€ την οποία αν πετύχεις είναι πολύ δύσκολο να βγεις χαμένος. Με το σετ αυτό θα χρειαστείς μόνο ένα δεύτερο σετ χειριστήρια το οποίο θα σου πάει κάνα 60άρι.

Με γεια αν το αποφασίσεις και να έχεις υπόψη και τα Grand Slam Tennis, Pro 10 και Wii Fit για αργότερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιβεβαιώνω για το μαύρο wii, είναι αυτό που αγόρασα κι εγώ από το Πλαίσιο. Βλέπω, όμως, πως η τιμή του ξαναπήγε στα 230€ (εγώ το πήρα στα 200€). Μπορείς, όμως, να βρεις καλύτερες τιμές στο skroutz.

 

Αν σε ενδιαφέρει:

 

Μέχρι να εξαντληθούν τα παλιά Balance Board που δίνονται πακέτο με το Wii Fit (και όχι το Wii Fit Plus), αποτελούν πιο συμφέρουσα αγορά από κάθε άποψη.

 

Balance Board + Wii Fit + Wii Fit Plus = 74€ + 20€ = 94€ και είσαι κομπλέ.

Balance Board + Wii Fit Plus = 120€ και δεν κερδίζεις τίποτα απολύτως, απλά δίνει 25€ παραπάνω χωρίς κανέναν απολύτως λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες δεν ξερω αν ειναι το καταλληλο μερος για να αναφερω ενα προβληματακι που μου εχει ''βγει''!

ξαφνικα δεν δουλευει ο σενσορας μεσα στο wii sports... ενω κανονικα στο μενου και παντου δουλευει και δουλευει το χερακι στην οθονη... οταν μπαινω στο wiisports και οταν επιιλεξω ποιο αθλημα θελω ( δλδ δουλευει ο σενσορας και μεσα στο μενου του παιχνιδιου) δεν μπορω να χειριστω τον παικτη!

ελπιζω να καταλαβατε τι εννοω....

εχεις αντιμετωπισει κανεις το ιδιο θεμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες δεν ξερω αν ειναι το καταλληλο μερος για να αναφερω ενα προβληματακι που μου εχει ''βγει''!

ξαφνικα δεν δουλευει ο σενσορας μεσα στο wii sports... ενω κανονικα στο μενου και παντου δουλευει και δουλευει το χερακι στην οθονη... οταν μπαινω στο wiisports και οταν επιιλεξω ποιο αθλημα θελω ( δλδ δουλευει ο σενσορας και μεσα στο μενου του παιχνιδιου) δεν μπορω να χειριστω τον παικτη!

ελπιζω να καταλαβατε τι εννοω....

εχεις αντιμετωπισει κανεις το ιδιο θεμα?

 

Η sensor bar προφανώς μια χαρά λειτουργεί. Το "χεράκι" κινείτε διαβάζοντας τις υπέρυθρες. Ο χειρισμός όμως του παίχτη δεν έχει σχέση με τη sensor bar. Κάποιο θέμα έχει το χειριστήριο. Σε άλλα παιχνίδια, οι motion κινήσεις λειτουργούν κανονικά; Δοκίμασε επίσης να κάνεις ένα reset στο χειριστήριο (πάτα το κοκκινο κουμπί που βρίσκετε κάτω από το καπάκι δίπλα στις μπαταρίες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράθεση:

Αρχικά καταχωρημένο από Manuel Εμφάνιση Μηνύματος

Μέχρι να εξαντληθούν τα παλιά Balance Board που δίνονται πακέτο με το Wii Fit (και όχι το Wii Fit Plus), αποτελούν πιο συμφέρουσα αγορά από κάθε άποψη.

 

Balance Board + Wii Fit + Wii Fit Plus = 74€ + 20€ = 94€ και είσαι κομπλέ.

Balance Board + Wii Fit Plus = 120€ και δεν κερδίζεις τίποτα απολύτως, απλά δίνει 25€ παραπάνω χωρίς κανέναν απολύτως λόγο.ι:

 

Υπάρχει η 1η προσφορά ακόμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι προσφορά. Απλά όλα τα καταστήματα θέλουν να φύγουν τα παλιά και τα δίνουν σε τέτοια τιμή.

 

Δεν είναι και κάτι ιδιαίτερα επίσημο.

 

Η συμβουλή μου είναι, πιάσε τα καταστήματα και να τους ρωτάς αν έχει μείνει κανένα από τα παλιά. Πχ εγώ πήρα το τελευταίο που υπήρχε στο Πλαίσιο της Λάρισας. Σε κάποια καταστήματα της πόλης σου, ενδεχομένως να υπάρχουν ακόμα κάποια.

 

Χμμ... και στο e-shop που βλέπω, δεν έχει πλέον. Τότε είχε. Ψάξε να βρεις κανένα παρατημένο σε κανένα μικροκατάστημα ίσως... Θυμήσου να το ζητήσεις από τον υπάλληλο, γιατί μπορεί να μην τον έχουν σε δημόσια θέα, αλλά στις αποθήκες τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την προσφορα του carrefour -20% στις κονσολες αυτες τις μερες, μου ηρθε η ιδεα να παρω ενα wii να παιξω λιγακι. Επειδη εχω και προβολεα νομιζω θα ιεναι αρκετα ενδιαφερον (αν και τα 480p γραφικα του θα υποφερουν λιγο σε 120" :( )

 

Λοιπον, θελω να ρωτησω ποιες ειναι οι κανονικες τιμες του wii και πιο πακετο με συμφερει να παρω. Το τι παιχνιδια περιλαμβανει το καθε πακετο δε με ενδιαφερει καθολου (νομιζω καταλαβαινετε γιατι) οποτε μιλαμε καθαρα για hardware.

 

Λοιπον, το Wii Black αγνοωντας τη διαφορα στο χρωμα και τα παιχνιδια, εχει οτι εχει το απλο ασπρο wii + το motion plus σωστα?

Το motion plus αποτι βλεπω κοστιζει ~20 ευρω, αρα ποιες ειναι οι τιμες του wii black Και ποιες του απλου? Ποιο συμφερει?

Ακουω κατι 230ε για το black και αναρωτιεμαι γιατι τοσο ακριβο....κοστολογουν και το limited edition της υποθεσης? Νομιζω οτι στο carrefour που τρεχει η προσφορα, το black εχει κανονικη τιμη 199, και θα παει 159 με το -20%. Μετα βλεπω στον κοτσοβολο οτι το απλο white εχει 149....Μετα θες αλλα 19 για το motion plus, αρα συμφερει το black απο carrefour...αλλα αν η τιμη του κοτσου ειναι τοσο κοντα χωρις να ιεναι προσφορα μου κινει υποψιες...

 

Εσεις τι μου προτεινετε να παρω?

 

Και κατι ακομα, λογω προβολεα θα χρειαστο μακρυτερο καλωδιο για το sensorbar, τι μπορω να κανω γι'αυτο? Υπαρχει σνα περιφερειακο? Συνδεετε μεσω usb ή αλλου κοινου καλωδιου ξερωγω οποτε μπορω να παρω επεκταση, ή εχει special nintendo βυσμα οποτε την πατησα?

Και γενικα το μονο extra Που θα χρειαστω (περα απο controllers για αλλους παικτες) ειναι ενα component cable για 480p γιατι μεσα εχει μονο composite για 480i? σωστα?

 

Πειτε μου plz γιατι η προσφορα τρεχει μεχρι αυριο και θελω να παω αυριο να παρω αμα ειναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε το μαύρο από καρφούρ γιατί παίρνεις και το μοτιον πλας και κερδίζεις 10 ευρώ.

Πάρε ένα ασύρματο motion bar.

Πάρε ένα component καλώδιο.

 

Αν δε θέλεις να τα χρυσοπληρώσεις μπορείς να πάρεις από dealextreme, όχι τα πολύ φθηνά για να μην είναι μάπα. Πήρα καλώδιο από εκεί και τα χρώματα φαίνονται πολύ πιο ζωντανά αλλά όχι θαύματα μην περιμένεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...