Προς το περιεχόμενο

Perfume: The Story of a Murderer (2006)


Innersense

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Perfume: The Story of a Murderer (2006)

Άρωμα: Το πορτρέτο ενός δολοφόνου

 

[IMDB Page][Official Perfume Movie Site]

trailer: [1][2]

 

Κινηματογραφική μεταφορά του best seller του Patrick Suskind.

 

Καταρχήν έχω να ομολογήσω ότι διάβασα το βιβλίο πριν χρόνια, όντας φοιτητής και το έχω συνδέσει σε μεγάλο βαθμό με εκείνη την ¨προβληματισμένη¨ φάση της ζωής...

 

Το μυθιστόρημα μου άρεσε πολύ. Το βρήκα απίστευτα εθιστικό, ζοφερό, σε βύθιζε στην ακολασία με το γάντι και σε έκανε να αναρωτιέσαι για την ανθρώπινη φύση, την έννοια της χημείας μεταξύ των ανθρώπων και άλλα πολλά τα οποία είναι θέματα πολύωρων συζητήσεων. Οι απαιτήσεις για την ταινία ήταν σαφώς αυξημένες και το αντικείμενο του μυθιστορήματος αρκετά δύσκολο, αν ήθελε να εισχωρήσει κανείς βαθιά σε αυτό. Η επιμονή όμως του Patrick Suskind στο να μη πουλήσει τα δικαιώματα της κινηματογραφικής βερσιόν παρά μόνο όταν θα ήταν σίγουρος για το αποτέλεσμα, ήταν ένα πολύ δυνατό χαρτί. Δεν είναι τυχαίο ότι ο Ridley Scott είχε ασχοληθεί αρκετά χρόνια με το σενάριο, ενώ είχαν ακουστεί και τα ονόματα των Tim Burton, Martin Scorsese, Milos Forman μέχρι και του Stanley Kubrick!

 

Από τις πρώτες σκηνές του έργου είναι εύκολο να καταλάβει κανείς ότι έχει γίνει πολύ προσεκτική δουλειά στην παραγωγή και η μεταφορά στη μεγάλη οθόνη είναι ευλαβικά πιστή. Ο εκφωνητής κουράζει αρκετά με την εκτεταμένη αφήγηση, αλλά αυτή είναι και η φύση του συγκεκριμένου έργου. Ο Ben Whishaw που υποδύεται τον Jean-Baptiste Grenouille, είναι απλά καταπληκτικός και ταιριάζει κουτί στον συγκεκριμένο ρόλο! Μικροκαμωμένος, ασήμαντος, σκυθρωπός, όλα τα χαρακτηριστικά ενός ¨άοσμου¨ ανθρώπου, που κρύβει μέσα του όμως το πάθος της αναζήτησης για το μεγαλούργημα του... Ο Dustin Hoffman σταθερή αξία όπως και ο Alan Rickman επίσης. Η μουσική με τον τρόπο της χωρίς ποτέ να παίρνει το πρωταγωνιστικό ρόλο κερδίζει τον θεατή και αποτελεί και αυτή ένα πολύ δυνατό χαρτί του έργου (Γερμανική παραγωγή άλλωστε). Η κορύφωση του έργου άψογη, έρχεται σαν κύμα τη στιγμή της εκτέλεσης. Μοναδική ίσως ατασθαλία -όχι σεναριακά μιας και εκεί είναι απόλυτα ακριβής, είναι η κινηματογράφιση της τελευταίας σκηνής του έργου με ένα γρήγορο politically correct τρόπο σε αντίθεση με τον απόλυτα brutal του βιβλίου όπου και δίνει τροφή για άπειρες σκέψεις. Ίσως πάλι να το εξέλαβα εγώ διαφορετικά... θα δείξει αυτό και από τις δικές σας απόψεις.

 

Εκτίμηση: Συστήνεται ανεπιφύλακτα

 

8/10

post-3998-129062940571_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oταν εμαθα πως βγηκε η ταινια,η πρωτη μου αντιδραση ηταν "ωχ". Εχω διαβασει το βιβλιο,και ειναι ενα απο τα αγαπημενα μου.Δεν εχω δει την ταινια ακομα,μονο το trailer,και φανηκε ενδιαφερουσα.Ελπιζω μονο να καταφερει να με κανει να "μυριζω" τις εκαστοτε μυρωδιες,οπως εγινε με το βιβλιο :) Και θεωρω πως αν την ειχε αναλαβει ο Tim Burton,ή ο Terry Gilliam,ισως το καταφερναν. Ας τη δω ομως πρώτα και κρινω μετα :mrgreen:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To βιβλίο είναι πράγματι καταπληκτικό. Πράγμα που με κάνει ακόμη πιο απαιτητικό με την ταινία. Είδα και το τρέιλερ...

Θα τη δώ σίγουρα.Όπως φαίνεται έγινε σοβαρή προσπάθεια και αν σου αφήνει έστω και τη μισή γεύση απο αυτή του βιβλίου, θα αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βιβλίο το διάβασα 12 χρονών και συγκλονίστηκα. Η ταινία πιστεύω θα είναι πολύ καλή γιατί φαίνεται προσεγμένη.

Ξέρει κανείς πότε βγαίνει στους κινηματογράφους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω διαβασει το βιβλιο και αποτελει ενα απο τα καλυτερα βιβλια που εχω διαβασει, ας ελπισω οτι και η ταινια θα αποτελεσει μια απο τις καλυτερες που εχω δει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

To μυθιστόρημα όντως είναι εξαιρετικό. Πολύ καλές περιγραφές της εποχής, ενδιαφέρον "ήρωας", και ευρηματική ιστορία....

Ελπιζω στην ταινία να έχουν διατηρήσει και το κωμικό ύφος του (περισσότερο black humor)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαίνεται πολύ καλή! Επιτέλους κατι που να αξίζει να δείς.

 

Τελικά πολύς κόσμος το'χει διαβάσει. Πώς και μου χει ξεφύγει τελείως...? Αραγέ θα είναι καλύτερο να διαβάσω πρώτα το βιβλίο και μετα να δω την ταινία ή το αντίστροφο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Φαίνεται πολύ καλή! Επιτέλους κατι που να αξίζει να δείς.

 

Τελικά πολύς κόσμος το'χει διαβάσει. Πώς και μου χει ξεφύγει τελείως...? Αραγέ θα είναι καλύτερο να διαβάσω πρώτα το βιβλίο και μετα να δω την ταινία ή το αντίστροφο?

 

Επειδή βρίσκομαι στην ίδια θέση με εσένα, θα διαβάσω πρώτα το βιβλίο και μετά θα δω την ταινία. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή βρίσκομαι στην ίδια θέση με εσένα, θα διαβάσω πρώτα το βιβλίο και μετά θα δω την ταινία. :)

 

Και πολύ καλά θα κάνεις. Το βιβλίο ήταν εξαιρετικό.

Μου είχε κάνει εντύπωση όταν το διάβασα πριν αρκετά χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Κάκιστα είχα εγκαταλείψει την λογοτεχνία τα τελευταία χρόνια από τα διαβάσματά μου...

 

Καιρός να την ξαναρχίσω... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάκιστα είχα εγκαταλείψει την λογοτεχνία τα τελευταία χρόνια από τα διαβάσματά μου...

 

Καιρός να την ξαναρχίσω... :)

 

Ποτε δεν ειναι αργα, η λογοτεχνια εχει να σου προσφερει παρα πολλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπέροχη μεταφορά. Ίσως από τις πιο πιστές και γεμάτες που έχουν γίνει σε βιβλίο. Κι εγώ γύρω στα 15 το είχα διαβάσει και μου είχε χαραχτεί βαθιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι απο τα βιβλια που δεν τα ξεχνας και τα προτεινεις.

Το trailer μου αρεσε αρκετα και το site της ταινιας ακομα πιο πολυ.Εχει και ενα αψογο wallpaper.Οποιος μπει να ανοιξει και τα ηχεια.

http://www.perfumemovie.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...