Προς το περιεχόμενο

Perfume: The Story of a Murderer (2006)


Innersense

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χμ, είδα το trailer. Είμαι πάντα καχύποπτος με δαύτα γιατί καμιά φορά είναι παραπλανητικά.

Πχ, τελικά το Blair Witch Project ήταν όλο ένα τεντωμένο trailer.

Όχι πως έχουν σχέση οι δύο ταινείες. Αλλά με αυτό το καταπληκτικό παράδειγμα ήθελα να καταδείξω πόσο δίκιο έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι πάντα καχύποπτος με δαύτα γιατί καμιά φορά είναι παραπλανητικά.

Πχ, τελικά το Blair Witch Project ήταν όλο ένα τεντωμένο trailer.

Όχι πως έχουν σχέση οι δύο ταινείες. Αλλά με αυτό το καταπληκτικό παράδειγμα ήθελα να καταδείξω πόσο δίκιο έχω.

 

Tentwmeno stomaxi apo ta gelia eixa kanei me to BWP trailer... (kai den anaferomai mono sth mu3a!)

Auto to trailer einai pio upopto...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσω ότι έχει κυκλοφορήσει ήδη και το πολύ καλό strictly classical soundtrack της ταινίας.

 

Παρά το γεγονός ότι πρόκειται για κλασική μουσική οι συνθέσεις έχουν μια ¨ηλεκτρική¨ δυναμική που μου θύμισε λίγο κάτι από Craig Armstrong χωρίς τα trip beat φυσικά που συναντά κανείς στις δουλειές του.

 

Χάρηκα πολύ γιατί υπάρχει μέσα και το κομμάτι που μου κόλλησε στο μυαλό όταν είδα την ταινία [track 10: The method works], απλά ένα όνειρο...

 

OST Links [1][2]

post-3998-129062940776_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά με πείσατε! Μόλις χτύπησα το βιβλίο από το alibris και ελπίζω να το έχω έγκαιρα και πριν κατέβω Ελλάδα. Για τις διακοπές θα είναι ότι πρέπει. Εννοείται ότι την ταινία δεν υπάρχει περίπτωση να τη δω πριν το διαβάσω. Δεν υπάρχει ταινία για μένα που να ήταν καλύτερη από το αντίστοιχο βιβλίο....

 

Όντως το soundtrack πρέπει να είναι πολύ καλό. Άκουσα τα samples από το site και πραγματικά πρέπει να δένει απίστευτα με την ταινία. Μένει να το διαπιστώσουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Moderators

Μόλις είδα την ταινία. Σε γενικές γραμμές έμεινα αρκετά ευχαριστημένος. Η σκηνοθεσία και το σενάριο δεν λοξοδρόμησαν πολυ από το βιβλιο (btw το φινάλε δεν άλλαξε, έτσι το θυμόμουν και στο βιβλιο.

Κάποιες μάλιστα σκηνές είναι ακριβώς όπως τις σκεφτόμουν όταν διάβαζα το βιβλίο... Επίσης το χιούμορ του βιβλίου παρέμεινε, (και αναφέρομαι σε κάτι συγκεκριμένο που δεν περνάει απαρατήρητο στην ταινια), απλά ίσως δε πέρασε σε αρκετά έντονο βαθμό το ότι κανείς από όλους αυτούς που τους έτρωγε το μαύρο σκοταδι μόλις τους εγκατελειπε ο Γκρενουιγ, δεν τον συμπαθούσαν, αρκετοί τον απεχθάνονταν και ή τον εκμεταλλεύονταν.

Η μουσική είναι καλή, κυρίως όταν δεν έχει αυτα τα αιθερια ααααουουουααααουου, που είναι κάπως out-of-place. Το μοτίβο που επαναλαμβάνεται είναι αυτό που ακούγεται και στο επίσημο site και γενικά είναι ομορφο και δεν κουράζει.

Η φωτογραφία θα μπορούσε να είναι και καλύτερη. Το ίδιο και η σκηνοθεσία. Σίγουρα είναι δύσκολο εγχείρημα να αποδώσεις ένα έργο που στηρίζεται στη μυρωδιά και το άρωμα (πράγματα που δεν είναι ορατά) χωρίς να καταφύγεις σε ένα σωρο special fx και ψηφιακούς-καπνους που βολταριζουν γύρω απο μύτες. Και καλα έκαναν και το κράτησαν σε ρεαλιστικά επίπεδα (κατα το δυνατόν). Αλλά σκεφτόμουν συνέχεια ότι δεν το πολυκούρασαν το θέμα και ίσως θα μπορούσαν να βρουν μια καλύτερη τεχνική...

Συνολική εντύπωση κάτι παραπάνω απο καλή... σίγουρα ταινία που "σώζει" στο ενενήντα τη λίστα απο τις απανωτές αποτυχημένες φετινές επιλογές μου στο σινεμά :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Το βιβλιο ηταν εκπληκτικο αλλα για να ειμαι ειλικρινης φοβαμαι να δωσω 8 ευρουλακια για να δω την ταινια.........φοβαμαι οτι θα ειναι τρελη πατατα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βιβλιο ηταν εκπληκτικο αλλα για να ειμαι ειλικρινης φοβαμαι να δωσω 8 ευρουλακια για να δω την ταινια.........φοβαμαι οτι θα ειναι τρελη πατατα.....

 

Εγώ το είδα. Να σου πω την αλήθεια μου.. μου άρεσε.. δεν ξέρω όμως γιατί.

 

Σε όλη την υπόλοιπη αίθουσα όμως δεν φάνηκε να αρέσει, δηλαδή αμμμμ.. τους φάνηκε μούφα. Νομίζω κιόλας ότι ξέρω γιατί; επειδή περίμεναν να γίνει κάτι σημαντικό στο τέλος (το οποίο κατ' εμέ έγινε) και ξενέρωσαν.

 

Τώρα νομίζω κιόλας διαπίστωσα γιατί μου άρεσε. Γιατί διαβάζοντας τον τίτλο "The story of a Murderer" περίμενα να δω την ιστορία ενός δολοφόνου, μια απλή ιστορία. Οι άλλοι περίμεναν κάτι στη φάση "cinematic adventure".

 

Συμπέρασμα: Πήγαινε να δεις το έργο μόνος/μόνη για να μην σου τα πρήξει ο/η συνοδός άμα δεν του αρέσει.

 

Σημείωση: Παραμυθάκι είναι, όχι θρύλλερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα αμα δεν εχουν διαβασει το βιβλιο και δεν γνωριζουν το τελος την δεχομαι την αντιδραση τους........μου θυμιζει τοτε που ειχε βγει στο σινεμα το φαντασμα της οπερας και αρκετοι ειχαν ξενερωσει επειδη ειχε "αριες" λεει........μα ρε φιλε μιουζικαλ πας να δεις......δεν ξερεις τι πας να παρακαολουθησεις? αν ομως εχουν αλλαξει το τελος σε σχεση με το βιβλιο τοτε θα χαλαστω οντως....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι διάβασα στό http://www.wikipedia.com δεν άλλαξε το τέλος αλλά δεν έχω πρόσωπική άποψη. Άμα θές σου λέω στο msn γιατί δεν θέλω να το χαλάσω για κανέναν =/.

 

Πάντος ήταν αρκετά παράδοξο και γι' αυτό και γέλασαν όλοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...