Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε;


mademoiselle

Προτεινόμενες αναρτήσεις

punky όποτε μπορείς να κανονίσουμε να βγούμε και φέρε και τις πρώην σου. Κερνάω εγώ.

Τίτλος: Little Children

Είδος: Crime / Drama / Romance

Βαθμολογία: 7/10

Υπόθεση/Σχόλιο: Αρκετά καλές ερμηνείες (αν και κάποιες στιγμές υπερβολικές) και σκηνοθεσία και πολύ όμορφη ανάπτυξη χαρακτήρων. Το σενάριο αν και συχνά προβλέψιμο είναι ενδιαφέρον και σε κρατάει. Αυτό που μου άρεσε περισσότερο στην ταινία είναι ότι είχε ουδέτερη στάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τίτλος: Brick

Είδος: Μοντέρνο film noir (?!)

Βαθμολογία: 7/10

Υπόθεση/Σχόλιο: To βασανιστήριο με τα όσπρια συνεχίστηκε, αφού το χθεσινό γεύμα περιλάμβανε ρεβύθια, με 4 λεμόνια μπας και αλλάξει η γεύση τους. Το κινηματογραφικό μενού αποφασίστηκε να είναι μια ταινία με άγνωστους (για μένα) ηθοποιούς. Η οποία με εξέπληξε ευχάριστα. Πάρτε ένα film noir και τοποθετήστε το στο σήμερα. Βάζοντας ως πρωταγωνιστές μαθητές λυκείου! Το αποτέλεσμα ήταν εντυπωσιακό. Πρώτον γιατί σε έπειθε για αυτό που έβλεπες να διαδραματίζεται και δεύτερον γιατί ήθελε διπλή προσπάθεια για να το πετύχει από τη στιγμή που ήταν εντελώς "αφύσικο" το περιβάλον και όλο το setup για κάτι τέτοιο. Είναι άλλο να παραμένεις σοβαρός, και είναι διπλά πιο αξιόλογο να παραμένεις σοβαρός ενώ σε γαργαλάνε ταυτόχρονα.

 

Δεν μιλάμε για αριστούργημα, αλλά η ταινία σε κρατάει και θες να τη δεις ως το τέλος με ενδιαφέρον. Απόδειξη ότι δεν σου κάνει καρδιά να πατήσεις το pause για να πας να φέρεις το τασάκι και σβήνεις τα τσιγάρα στον κεσέ με το γιαούρτι.

 

Το συνιστώ ως κάτι διαφορετικό και ενδιαφέρον.

 

Αγνοώ τα υπόλοιπα σχόλιά σας. Καθώς ο θεός μπορεί να μη μου έδωσε λεφτά αλλά μου έδωσε μια γοητευτική προσωπικότητα για να γδύνω τα κορίτσια. Κατά το γνωστό "δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα", ενώ εγώ προσωπικά τα άξιζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδα το Firewall με τον Χαρισον Φορντ

Συνηθισμενο θριλερακι απο το πατερας ηρωας προσπαθει να σωσει την οικογενεια του απο τους απαγωγεις

Παντως βλεπεται σχεδον ευχαριστα 6/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα χτες το A Scanner Darkly και ενθουσιάστηκα!

 

Σκηνοθεσία Linklater, απο το ομώνυμο μυθιστόρημα του Phillip Dick. Εκπληκτική σκηνοθεσία και τεχνοτροπία στο animation.

 

A Scanner Darkly was filmed digitally using the Panasonic AG-DVX100 and then animated with Rotoshop' date=' a proprietary graphics editing program created by Bob Sabiston. Rotoshop uses an animation technique called interpolated rotoscope, which was previously used in Linklater's film Waking Life. Linklater discussed the ideas and inspiration behind his use of rotoscoping in a UK documentary about him in 2004, linking it to his personal experiences of lucid dreaming.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορούμε να προσβάλουμε τους συμφορουμίτες μας, λέγοντας πόσο λάθος είναι η άποψή τους για την ταινία που σχολιάζουν;

Περιμένω μια επίσημη απάντηση πριν τα χώσω στον adi και στον οριακό διαχειριστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μετά σε περιμένει ένα ban που θα σου μείνει αξέχαστο ;)

 

Το μόνο που μου έχει μείνει αξέχαστο σε αυτή τη ζωή ήταν το στήθος της.

Όλα τα άλλα τα σουτάρει ο εγκέφαλος ως μη γενόμενα.

 

Και συνεχίζω θαρραλέω λέγοντας τα κάτωθι:

Βρίσκω την κριτική του adi πολύ ευγενική για την απίστευτη μούφα που λέγεται Firewall. Από τις λίγες ταινίες που δεν άντεξα να δω μέχρι το τέλος. Και το λέει κάποιος που μέχρι και τον Στραγαλιστή της Συγγρού με τον Σουγκλάκο άντεξε να δει.

Βαρετή και αδιάφορη σαν την ανάπτυξη του Παναθηναϊκού (ελπίζω αυτό να πόνεσε αρκετά).

 

Το A Scanner Darkly, μου λέει ότι είσαι ένας άνθρωπος που ενθουσιάζεται εύκολα και σε ζηλεύω για αυτό. Γιατί πέρα από τον τεχνικό πειραματισμό της ταινίας, δεν βρήκα το περιεχόμενο που θα με κεντρίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τιτλος:Eragon

Ειδος:Action / Adventure / Family / Fantasy

Βαθμολογια:3/10

 

Εχουμε και λεμε.Ωραια φωτογραφια,αδυναμη σκηνοθεσια,καλα εφφε,παιδαριωδες σεναριο με αρκετες τρυπες,απιστευτα κακογραμμενοι-προχειροι-παιδαριωδεις διαλογοι,αθλιες ερμηνειες με μονη εξαιρεση τον Jeremy Irons,λιγοστη δραση,ανυπαρκτη μαχη στο τελος που υποτιθεται πως θα μας αποζημιωνε,πολυ αμερικανιλα,πολυ φαντασια,πολυ...μεγαλη μουφα!

 

 

ps:Μεινετε μακρια και μη δωσετε τα λεφτα σας,να φανταστειτε οτι σε κατι μουφες τυπου the cave,ή XXX2,περασα πιο ευχαριστα την ωρα μου!Οχι οτι δεν εριξα γελιο βεβαια με τους διαλογους...

ps2:Δυστυχως αναμενεται sequel,καθως προκειται για τριλογια.For the love of god...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σας αρέσουν τα καρτούνs, δείτε το Cars, το οποίο είδα χθες.

Από τα καλύτερα της Disney/Pixar. Ακόμα καλύτερο, το μικρού μήκους ταινιάκι στα extras, με τίτλο One Band Band.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sheitan

http://www.imdb.com/title/tt0450843/

Γαλλικο θριλερ που αργει πολυ ομως να γινει θριλερ

Βλεπεται η ταινια παντως αλλα οχι τιποτα το ιδιαιτερο

'Le Sheitan' tells the story of a group of youngsters who exit a disco late one night and accidentally run into a shepherd who has prepared himself for a night of Satanic worship.

5/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίτλος: Hard Candy

Είδος: Θρίλερ

Βαθμολογία: 7/10

Υπόθεση/Σχόλιο: Δεν θα γράψω κάτι παραπάνω από το imdb, όσον αφορά την υπόθεση, γιατί θα είναι spoiler. Ένα (ώριμο) 14χρονο κορίτσι, γνωρίζει μέσω net έναν 32χρονο φωτογράφο τον οποίο υποψιάζεται για παιδεραστή.

Την προτείνω πρωτίστως για την ερμηνεία της μικρής που μου φάνηκε εξαιρετική. Την αντιπροτείνω στον ανδρικό πληθυσμό, για μία εκτεταμένη σκηνή που με έκανε να θέλω να κουλουριαστώ, προφυλάσσοντας την πολύτιμη αρσενική περιουσία μου.

Η ταινία στο 90% της διάρκειάς της διαδραματίζεται μέσα σε ένα σπίτι, μόνο με τους δύο πρωταγωνιστές. Δεν έχει μπάτσους, SWAT, MAT, FBI και άλλες αμερικανιές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίτλος: Another Gay Movie

Είδος: Κωμωδία

Βαθμολογία: 2/10

Υπόθεση/Σχόλιο: Την ταινία μου την πρότεινε το αγόρι ενός moderator με γλώσσα-τασάκι. Μία ταινία από gay για gay κοινό, φαντάστηκα πως θα ήταν μια ματιά σε έναν κόσμο άγνωστο. Όντας και κωμωδία, υπέθεσα ότι θα έχει περισσότερο ενδιαφέρον.

Το στόρυ είναι ότι 4 gay απόφοιτοι "ορκίζονται" να χάσουν την παρθενιά τους πριν πάνε στο κολέγιο.

Απίστευτη μούφα, δεν ξέρω αν έπρεπε να είναι κανείς στο κλίμα για να καταλάβει κάποια από τα αστεία. Πάντως δεν μπόρεσα να τη δω μέχρι το τέλος.

Και χωρίς να θέλω να προσβάλω τους gay συμφορουμίτες μας, δεν άντεξα στο θέαμα των πιο ερωτικών σκηνών.

Πίστευα ότι τα terrabytes των λεσβιακών emails από συναδέλφους που λαμβάνουμε κάθε πρωί, θα με είχαν εκπαιδεύσει οπτικά.

Αλλά επιβεβαιώθηκε η υποψία μου ότι ο λεσβιακός έρωτας δεν είναι ομοφυλοφιλία. Αρκεί να μπαίνει στο τέλος της σκηνής, ο άντρας-τιμωρός.

 

Anyway, για να μη μακρηγορώ, η εν λόγω ταινία είναι χαμένος χρόνος.

Δεν της βάζω 1 γιατί πιστεύω ότι πάντα θα υπάρχει κάτι χειρότερο.

Όπως και δεν θα βάλω ποτέ 10 σε ταινία που δεν λέγεται Έβδομη Σφραγίδα και ο σκηνοθέτης της δεν λέγεται Ingmar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...