Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε;


mademoiselle

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τίτλος: The Night Listener

Είδος: Θρίλερ

Βαθμολογία: 4/10

Υπόθεση/Σχόλιο: Αχ, Χριστούγεννα. Γιορτινή ατμόσφαιρα, 14ος μισθός. Κι εγώ χρειάζομαι και 15ο για να πληρώσω λογαριασμούς, τέλη κυκλοφορίας.

Και μέρες που περνάω με τη μικρή. Που σημαίνει παντόφλα αν τολμήσω να βγω το βράδυ. Ευκαιρία να δω μαζεμένες τις δεκάδες ταινίες που έχω μαζέψει, όταν αυτή κοιμάται. Χθες βέβαια είδαμε μαζί το Mortal Combat, αλλά δεν θα το σχολιάσω όχι μόνο γιατί ήταν τρελή μούφα, αλλά γιατί μετά παίξαμε καράτε και με σάπισε στο ξύλο.

 

Anyway, enough foreplay. Στη συγκεκριμένη ταινία, στον πρωταγωνιστικό ρόλο βρίσκουμε (ή μας βρίσκει, ότι προτιμάτε) ο Robin Williams ως ραδιοφωνατζής (κατά το Παοκτζής).

Καθώς η ερωτική του σχέση καταρρέει, έρχεται σε τηλεφωνική επικοινωνία με ένα 14χρονο αγόρι που δηλώνει θαυμαστής του και φέρεται ότι έχει κακοποιηθεί.

Στην προσπάθεια του Wiiliams να συναντήσει το αγόρι, τα πράγματα ανατρέπονται. Ή έτσι τουλάχιστον θα ήθελε να ισχυριστεί ο σκηνοθέτης.

 

Η ταινία είχε καλό concept, αλλά δεν τσούλησε. Πολύ ρηχή.Υποτίθεται ότι είναι ταινία μυστηρίου. Και το μόνο μυστήριο ήταν η επιλογή του σκηνοθέτη να αποκαλύψει το μυστικό της από τόσο νωρίς.

Το 4άρι το παίρνει λόγω concept και μόνο. Η υλοποίηση ήταν για τα μπάζα. Η ερμηνεία του Robin Williams, χωρίς να είναι κάτι το ιδιαίτερο, σαφώς και ξεχωρίζει ανάμεσα στους υπόλοιπους.

 

Καλύτερα να την αποφύγεται. Μόνη σας δικαιολογία, είναι να πετάτε για Νέα Υόρκη και να προβάλλεται στην πτήση.

Ενώ έχετε ξεχάσει αφόρτιστο το ipod, τα βιβλία στο σπίτι και η αεροσυνοδός έχει ήδη αρνηθεί 2 φορές ευγενικά την πρόταση για σεξ στην τουαλέτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Road Trip

http://www.imdb.com/title/tt0215129/

Ευχαριστη κωμωδια με 4 φιλους που πρεπει να κανουν ενα μεγαλο ταξιδι με αυτοκινητο για να προλαβουν να μην παραλαβει η κοπελα του ενος μια βιντεοκασετα με ακαταλληλο περιοχομενο

Ορισμενες σκηνες εχουν αρκετο γελιο

6/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίτλος: H6: Diario de un asesino

Είδος: Θρίλερ

Βαθμολογία: 4/10

Υπόθεση/Σχόλιο: Σκέφτομαι ότι θα φανώ στρυφνός στο τέλος, με τις βαθμολογίες που βάζω. Αλλά τι να κάνω; Φταίει η τύχη μου στην επιλογή των ταινιών.

Όπως υποψιάζεστε από τον τίτλο, η ταινία είναι ισπανική. Και πραγματεύεται την ιστορία ενός σαλταρισμένου τύπου ο οποίος μόλις αποφυλακίστηκε μετά από 25 χρόνια για τη δολοφονία της κοπέλας του.

 

Για κάποιο ανεξήγητο λόγο, παντρεύεται μια νοσοκόμα που δέχεται να τον συντηρεί χωρίς αυτός να δουλεύει. Και κληρονομεί ένα παλιό ξενώνα από μία μακρινή θεία του, που τον κάνει σπίτι.

 

Η τανία ανταμοίβει(?) την υπομονή μας να την παρακολουθήσουμε, δείχνοντάς μας τις οικιακές ασχολίες του τύπου, όταν η γυναίκα του έχει βάρδια στο νοσοκομείο. Τίποτε άλλο δηλαδή από το να ψαρεύει πουτάνες και να τις δένει σε ένα από τα δωμάτια, όπου τις ζαλίζει καμιά βδομάδα με ηλίθιες ερωτήσεις, τις βιάζει και στο τέλος τις τεμαχίζει.

 

Όλο αυτό το concept του μανιακού δολοφόνου, με το αναμασημένο δήθεν φιλοσοφικό "εξιλεώνω τις ζωές των θυμάτων μου" μου φέρνει τρελή νύστα.

Καμία ανατροπή, κανένα πραγματικό υπαρξιακό υπόβαθρο.

 

Και μου θυμίζει τη Νάντια που μου έλεγε ότι δεν βρίσκει νόημα σε τέτοιες ταινίες κι εγώ διαφωνούσα για σπάσιμο. Οπότε μοιραία, από το μισό της ταινίας και μετά, σκεφτόμουν τη Νάντια και τα ωραιότερα γυναικεία μάτια που έχω δει.

 

Πολύ καλύτερη σκέψη από την ισπανική μούφα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίτλος: Match Point

Είδος: Whatever

Βαθμολογία: 6/10

Υπόθεση/Σχόλιο: Fantasthte thn skhnh. Frosinone, xorio ths italias, xristougenna se spiti gnoston xoris internet me italikh thleorash (trisxeiroterh apo thn ellhnikh)kai na koimountai oloi apo tis 22:00 to vrady.

Eixa parei mazi mou tainioules na do kato apo ta stromata mesa sto kryo.

Etsi ksekinhsa to match point..to opoio to eida parepimptontos se 2 vradyes giati epese h mpataria tou forhtou..doksa to theo na leo.

H tainia pagera adiaforh, h istoria 1 tempelh epaggelmatia tennista pou to gyrizei se zigolo.

Den eimai fan tou woody allen alla mporo na vro thn tainia pagera adiaforh.

Ermhnies gia ta panhgyria, h scarlett stis xeiroteres stigmes ths karieras ths kai to mono pou sozei ayth thn tainia einai to poly oraio soundtrack apo kommatia operas.

Oso gia to telos??? WHATEVER :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες ειδα το Εραγκον, ειχα διαωασει πιο πριν το βιβλιο, που εναι καταπλικτικο και το πρωτο κ το δευτερο, αλλα η ταινια δεν αξιζει ουτε χρυσο βατομουρο (που πιστευω οτι τηα το παρει). Ειναι απαισια, οχι γιατι κατεστρεψε το βιβλιο και εχει αλλαξει την ιστορια παρα πολυ αλλα γιατι ειναι η πιο κακογυρισμενη ταινια που εχς δει τα ταιλευταια 5 χρονια!!! δεν αξιζει ουτε να την νοικιασεις!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα ρε vlachaquito...Στο black dahlia παίζει χειρότερα η scarlett.

 

Tiτλος: Cape Fear

Είδος: Thriller

Βαθμολογία: 7/10

Υπόθεση/Σχόλιο: Περιγράφω την φάση...Μπροστά στο πανάρχαιο 300mhz pc του πατρικού μου, με ακουστικά στα αυτια, σε μία αναπαυτική πολυθρόνα παρακολουθώ με ανοιχτό το στόμα...(και μια coca cola με lucky strike)

 

To story έχει ως εξής: πρώην κατάδικος,αποφυλακίζεται και ψάχνει τον δικηγόρο, που είχε αναθέσει το κράτος, και έχασε την υπόθεση του...για να...του βγάλει το μίσος...ή μάλλον τον φόβο του...Film του 91 σκηνοθεσία martin scorsese...

 

Πολύ καλές ερμηνείες με σειρά προτεραιότητας Robert De niro, Julliete Lewis (γιατί έχει τόσο άρρωστο -μόγκολο- κλάμα?) και nick nolte...

 

Eπίσης αυτές τίς μέρες των χριστουγέννων έχω δεί αρκετά διαμάντια (που δεν χρειάζονται συστάσεις) που είχα παραλήψει...Before Sunrise, Great Expectations και clerks...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίτλος : The Illusionist

Είδος : Μυστηρίου; (δεν είμαι σίγουρος)

Βαθμολογία: 7.5/10

 

Υπόθεση/σχόλιο: Ένας μάγος (Edward Norton) στην Βιέννη των αρχών του 1900 προσπαθεί να κερδίσει την αγαπημένη του (Jessica Biel) με τις ικανότητές του.

 

Μου φάνηκε πολύ καλή, με καλό σενάριο και ανατροπές και σίγουρα καλή ατμόσφαιρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tiτλος: The Holiday

Είδος: Komodia( pou leei o logos)

Βαθμολογία: 3/10

Υπόθεση/Σχόλιο: Gia allh mia fora katafera na do paparotainia.. Vasika i klassikh katastash den exo ti na kano sthn zoh mou as do kati pou mou efere o theios, & vazo na to do elpizontas oti o jack black tha voithisei ligo thn katastash..

Katarxas perimena na do ligo apo mpoutaki-vyzaki cameron diaz, alla kateliksa na anarotieme pote prolave na asxhminei ayth h kopela. H opoia kanei anamenomeno duetto me ton panasxhmo jude law o opoios ektos oti einai mpazo, sthn tainia einai pamploutos me 2 teleia panemorfa orfana sthn aggalia kai xazompampas... ELEOS tpt mh teleio exei pano tou aytos o anthrropos?? etsi gia na leme emeis oi asxhmoi...

Sta thetika h glyka ths Kate Winslet

H tainia en telei prospathei na ginei to fetino love actually alla ginete efialths sto dromo me tis leykes..

Thn proteino mono se zeygarakia pou h kopela epivalei thn dhmokratikh epilogh metaksy ths sygekrimenhs tainias, iranikou aisthimatikou dramatos kai tou happy feet......an kai tha to ksanaskeftomoun gia to teleytaio....

 

 

Tiτλος: Flushed Away

Είδος: Animation

Βαθμολογία: 3/10

Υπόθεση/Σχόλιο: Varieme na grapso kai sxolia edo. h xeiroterh animated tainia pou exo dei... ti vlepei o anthropos mexri na ksanarxisei to heroes.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίτλος: Rinjin 13-gô [Neighbour No. 13]

Είδος: Θρίλερ

Βαθμολογία: 6/10

Υπόθεση/Σχόλιο: Κακή, πολύ κακή επιλογή. Έμαθα, the hard way, ότι ο συνδυασμός δύο Rio Mare + γιαούρτι (με πέτσα) με μέλι + και φιστίκια Αιγίνης (που στην πραγματικότητα είναι από το Ιράν), φέρνουν την ίδια αναστάτωση στο στομάχι, με αυτή που έφερε ο Κόντε στη μικρή περιοχή του γάβρου.

 

Αντιθέτως, η εν λόγω γιαπωνέζικη ταινία ήταν αρκετά καλή επιλογή.

Μπορεί να έχετε βαρεθεί τις ταινίες που πραγματεύονται το θέμα της εκδίκησης, αλλά αυτή είναι η μοίρα όλων των ταινιών που έπονται από μια ταινία-σταθμός (τα εισιτήρια σας παρακαλώ) σε κάθε θέμα, όπως το Old Boy στην περίπτωσή μας.

 

Η διαφορά εδώ είναι ότι η εκδίκηση δεν είναι απόλυτα συνειδητή πράξη.

Ο ήρωας της ταινίας, έχει δύο πρόσωπα που παλεύουν μέσα του.

Από τη μία, είναι μια συνεσταλμένη και ευγενική προσωπικότητα (like me) και από την άλλη είναι ο διάολος μεταμορφωμένος (like me).

 

Σαν παιδί, βασανίστηκε στα σχολικά χρόνια από 3 συμμαθητές του, με αποκορύφωμα τη φάση που τον έχουν στην τάξη και του ρίχνουν(?) οξύ στο πρόσωπο.

Τα χρόνια περνούν (τα γαμημένα), και τον βρίσκουμε να πιάνει δουλειά σε οικοδομή (όχι δεν παίζει Σωτηρία Μπέλλου στο background).

 

Εκεί συναντά τον "αρχηγό" των βασανιστών του, ως άμεσο προϊστάμενό του στην οικοδομή. Που παραμένει ο ίδιος κωλοχαρακτήρας. Κατά διαβολική σύμπτωση, είναι και γείτονες στην πολυκατοικία, κάτι που αγνοεί ο νταής όμως.

 

Η ταινία (δεν θα κουραστώ να το λέω ποτέ), δεν έχει την εικαστική τελειότητα του κορεάτικου κινηματογράφου. Έχει όμως κάποιες σκηνές που το προσπαθούν με αξιόλογο αποτέλεσμα. Μου άρεσαν ιδιαίτερα οι σκηνές που ο πρωταγωνιστής δίνει μάχη με τις δύο προσωπικότητές του, και αυτό απεικονίζεται ως μια παράγκα στη μέση του πουθενά όπου μέσα της παλεύουν οι δύο άντρες. Είτε με τα μάτια, είτε με τα χέρια.

Εξίσου αξιόλογο και ενδιαφέρον είναι και το τέλος.

 

Η ταινία υποτίθεται ότι πλασάρεται ως κάτι μεταξύ Old Boy και Fight Club (για λόγους marketing), και είναι τραγικό λάθος να περιμένει κανείς κάτι τέτοιο γιατί θα ξενερώσει.

(Το ίδιο έπαθα πριν 10 χρόνια που μου έλεγαν για τη μαγευτική Σαντορίνη και τη δύση του ηλίου και μπλα μπλα μπλα. Και επειδή περίμενα να πάθω 6 εγκεφαλικά και 3 απανωτούς οργασμούς από το φημολογούμενο θέαμα, κατέληξα ξενερωμένος να την κοιτάω ως το καραφλό κωλόνησο που με απογοήτευσε βάσει των φημών.)

 

Αντιθέτως, αν είναι να επιλέξετε κάτι άγνωστο για να δείτε, που θα σας μείνει ως αξιόλογο και ξεχωριστό, είναι χίλιες φορές καλύτερη από την πληθώρα των αμερικάνικων σκουπιδιών των 699ΜΒ που αραχνιάζουν στον εξωτερικό μας δίσκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίτλος: Ngor fu [Operation Undercover]

Είδος: Αστυνομικό

Βαθμολογία: 4/10

Υπόθεση/Σχόλιο: Νυστάζω. Νυστάζω γαμώ την τύχη μου, γιατί εδώ και μία βδομάδα κοιμάμαι στις 5 το πρωί, χωρίς προφανή λόγο.

Σκρολάρω ανάμεσα στις δεκάδες ταινίες του folder μου, για να διαλέξω αυτή που αναγκαστικά θα ξενυχτήσει μαζί μου.

Κωμωδίες δεν μου κάνουν γιατί είμαι σε κακό mood και όλες μου φαίνονται σαχλές. Σπλάττερ τα βαριέμαι γιατί είναι ηλιθιότητες χωρίς υπόθεση και λογική. Ε, μιας και όλα μου φταίνε έχω πάρει σβάρνα τα ασιάτικα.

 

Το συγκεκριμένο είναι μια μούφα. That's it. Στεγνά. Χωρίς προλόγους για το βραδινό μενού. Χωρίς πολλές εξηγήσεις (σάμπως τις διαβάζει και κανείς).

 

Το στόρυ είναι ότι η αστυνομία του Χονγκ Κονγκ (ξαδέρφη του Κινγκ Κονγκ), τον έχει πιει από το οργανωμένο έγκλημα και τις δεκάδες φατρίες που έχουν καβαλήσει τον τόπο. Ως ύστατη προσπάθεια να ξεβρωμίσει η κοινωνία, αποφασίζει να φυτέψει χίλιους (ναι ρε 1.000) μυστικούς αστυνομικούς, για χρόνια μέσα στις φατρίες ώστε να εξελιχθούν, να πιάσουν πόστα και στο τέλος να καταστρέψουν εκ των έσω τη μαφία.

 

Πέρα από το στόρυ που δεν μου έγινε πιστευτό έτσι όπως παρουσιαζόταν (άρα δεν με έμπασε στην ταινία αφού δεν με έπειθε), το κλου υποτίθεται σε αυτές τις ταινείες είναι το να σου γαργαλήσουν το μυαλό μέχρι να αποκαλύψουν το ποιοι χαρακτήρες παίζουν διπλό ρόλο.

Μου καλλιέργησε την ίδια επιθυμία στο να παρακαλουθήσω τις αποκαλύψεις, όσο το να σηκωθώ από το κρεβάτι να πλύνω την κούπα με τον καφέ που έπινα, στις 4 το πρωί.

 

Άχαρη, άγευστη και με αισθητική και ροή αντίστοιχης ανώνυμης αμερικανιάς που παίζεται τις μικρές ώρες στην TV.

 

Και να σκεφτεί κανείς ότι παράτησα chat στο msn με (δήθεν) καυτή γκόμενα του φόρουμ, κι έναν άλλο παπάρα που με ενοχλεί τα βράδια, για να πάω να κοιμηθώ. Αλλά δεν τα κατάφερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

lol kati dld apo departed sthn chinese ekdosh :D

 

Right on mate!

 

 

punky, δεν είχες ποτέ κάποιο απωανατολίτικο γκομενάκι ε;

 

Κοίτα, είχα παλιά μία γκόμενα που με τσάντισε ένα βράδυ.

Και σηκώθηκα να φύγω από το σπίτι της. Δεν με άφηνε.

Όταν τη ρώτησα που έχει κρύψει τα κλειδιά της μηχανής μου, μου έκανε την Κινέζα.

Δεν ξέρω αν πιάνει αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίτλος: The Prestige

Βαθμολογία: 8/10

Σχόλια: Πολύ καλή η σκηνοθεσία και τα flashback έδεσαν πολύ καλά...Ενδιαφέρουσα η ιστορία αρκεί να έχεις συνειδητοποιήσει ότι βλέπεις μια ταινία με πολλά φανταστικά στοιχεία....

Ωραία φωτογραφία καλή ατμόσφαιρα και ενδιαφέρον τέλος ...

Αυτό που μου έμεινε ήταν το δέσιμο που είχε η σκηνοθεσία και η Σκάρλετ....

Γενικά για 2 ώρες και 10 λεπτά ταινία ο χρόνος περνάει πολύ ευχάριστα και τουλάχιστον εγώ δε βαρέθηκα στιγμή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...