Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε;


mademoiselle

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τίτλος: The Prestige

Βαθμολογία: α) Πάνω στον ενθουσιασμό μου αυτή τη στιγμή: 9/10, β) Αύριο που θα έχω ηρεμήσει: ίσως 8/10 :-D

Σχόλια:Κάποιος στο Χόλιγουντ μ' αγαπάει πολύ. Πρώτα κάποιος γύρισε ταινία με πειρατές. Τώρα κάποιος γυρίζει ταινία με μάγους - ταχυδακτυλουργούς. Για να δούμε... ποιο άλλο θέμα με συγκινεί το ίδιο πολύ από τα παιδικά μου μάλιστα χρόνια; Χμ... καμιά ταινία για την μαγεία των video games ίσως;

 

Δεύτερο γνωστό στοιχείο για μένα: μου αρέσουν ΠΑΡΑ πολύ τα twist (εξ ου και η αγάπη μου για τα ταχυδακτυλουργικά). Η ταινία λοιπόν αυτή, είναι ένα μεγάάάλο ταχυδακτυλουργικό κόλπο.

 

Βασικά δε θέλω να πω άλλα. Ήταν μια ταινία, φτιαγμένη για μένα προσωπικά, με όλα τα στοιχεία που μου αρέσουν. Ο Bale έχει γίνει σιγά σιγά από τις μεγάλες μου συμπάθειες, το κλίμα μου άρεσε πολύ και γενικά είμαι ενθουσιασμένος ως τα κόκαλο! Θα την ξαναδώ σίγουρα κάποια στιγμή!

 

Το μόνο που ένιωσα ως ενοχλητικό, ήταν σε κάποια στιγμή κατά τη διάρκεια της ταινίας, που θεώρησα ότι γίνεται υπερβολική ή σκεφτόμουν ότι προσπαθούσαν να πουλήσουν μούρη με φαντασιοπληξίες, αλλά το τέλος δένει όλη την ταινία και δε σε αφήνει παραπονεμένο. Όλα είχαν ένα νόημα τελικά.

 

Η ταινία χωρίζεται σε 3 μέρη, όπως ακριβώς χωρίζεται σε 3 μέρη και η εφαρμογή ενός ταχυδακτυλουργικού κόλπου. Δείτε την ταινία και θα μάθετε ποια είναι τα μέρη και τι σχέση έχει η ταινία με όλα αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τίτλος: Good Night And Good Luck

Βαθμολογία: 6/10

Σχόλια:Eipa shmera meta apo tis gnostes paparies pou vlepo na to rikso se kati pio culture... H tainia dihghte thn istoria enos diashmou dhmosiografou thn epoxh ton 50es kai tou tromerou anti-kommounistikou klimatos pou kyriarxouse thn epoxh..

Gia mena h tainia einai pio poly ntokimanter ths epoxhs para politiko drama.

Genika kymanthike se kales grammes, omorfes prosegmenes ermhnies kai genika se evaze se ayto to trello klima ths epoxhs..

Thelo na pisteyo oti h tainia vghke stis aithouses gia na ginei o amesos parallhrismos me to antistoixo klima -antitromokratias pou epikratei tora sthn amerikh (pas mh filos tromokraths) & gia na dosei 1 mathima stous amerikanous (hahahahahahahahahahahahahahaha gelasame kai shmera)..

Thumbs up ston clooney o opoios exei kataferei na ksefygei apo ton rolo tou oraiou kai mazi me ton michael moore na einai oi monadikes antidrastikes fones se mia xora koufon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίτλος: Cinderella

Είδος: Tρόμου

Βαθμολογία: 3/10

Υπόθεση/Σχόλιο: Αισθάνομαι σαν τον Μίδα από την ανάποδη αυτό τον καιρό. Ταινία πιάνω, σκατά γίνεται.

Η κορεάτικη αυτή ταινία πραγματεύεται την ιστορία ενός κοριτσιού που τα μεσάνυχτα το ταμπόν της έγινε κολοκύθα, και για αυτό τρόμαξαν όλοι. Πρωτίστως το κορίτσι. Και ο φαρμακοποιός που της πούλησε το προβληματικό ταμπόν. Well, not exactly.

 

Η ταινία δεν έχει καμία σχέση με το γνωστό παραμύθι, που μερικοί από δω μέσα αν και μαντράχαλοι, ακόμη διαβάζετε πιπιλώντας το δάχτυλό σας μέχρι να κοιμηθείτε. (Τι γαμάτους άστοχους προλόγους φτιάχνω ρε πούστη μου!). Όσοι δακρύζετε από ευτυχία στο τέλος, είστε σίγουρα gay και κόφτε τις μαλακίες με το σκουπιδάκι στο μάτι.

 

Anyway, η ταινία έχει ως πρωταγωνίστρια μία έφηβη και την υπερπροστατευτική μαμά της που είναι πλαστικός χειρουργός. (Την πλαστική χειρουργό παραλίγο να την ερωτευτώ αν δεν υπήρχε στη ζωή μου η fireflies).

To make a long story short (like I ever do that), η μαμά κάνει κάποιες επεμβάσεις αισθητικής στις φίλες της κόρης. Και έκτοτε τα κορίτσια αρχίζουν να ακούνε φωνές ή να βλέπουν οράματα και να χάνουν τη μπάλα (βασικά ότι παθαίνουν και οι δικές μας γκόμενες στα 30 τους).

 

Είναι από τις ταινίες που αν αγγίξεις περισσότερο την υπόθεση, θα την αποκαλύψεις και για αυτό είναι δύσκολο να πω περισσότερα. Έχει κάποια στοιχεία υπερφυσικού μέσα, δεν έχει να κάνει με κάποιο μανιακό δολοφόνο δηλαδή. Παραπάνω δεν μπορώ να πω.

 

Το μυστικό της ταινίας ήταν πράγματι ενδιαφέρον αλλά η υλοποίησή του δεν ήταν καλή. Η ταινία κουράζει με τα φτηνά και κλισέ κολπάκια μιας ταινίας τρόμου και οι ερμηνείες μου φάνηκαν κακές (οι έφηβες ήταν απλά εκνευριστικές), με εξαίρεση της πανέμορφης μαμάς που είχε το πρόσωπο της γκόμενας που χαίρεσαι να κοιτάς ακόμη και την ώρα που σε έχει δεμένο και σε τεμαχίζει χωρίς αναισθητικό.

 

Δεν τη συνιστώ παρά μόνο αν την κατεβάσει κανείς για να κάνει freeze σε κάποιο close up στο πρόσωπο της πρωταγωνίστριας, και το αφήσει δυο μέρες εκεί να το χαζεύει ως το πιο γαμάτο θλιμένο γυναικείο πρόσωπο.

 

Με αυτά και με αυτά, είμαι πεπεισμένος πια ότι ήρθε η ώρα μου για μία γκόμενα από την άπω ανατολή. Μάλλον πρέπει να επισκεφτώ την οδοντίατρο της αδερφής μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίτλος: A Night At The Museum http://www.imdb.com/title/tt0477347/

Είδος: Κωμωδία

Βαθμολογία: 3/10

Υπόθεση/Σχόλιο: Μια ταινία με πολύ ευέλικτο σενάριο, εγκλωβίστηκε σε αμερικάνικα στερεότυπα διδάγματα.

Η υπόθεση έχει έναν κλασσικό loser, χωρισμένο με παιδί, ο οποίος μπροστά στον κίνδυνο να χάσει εντελώς τον γιό του, αποφασίζει να δουλέψει σε μουσείο σαν νυχτοφύλακας. Αυτό που δεν γνωρίζει, είναι οτι όλα τα εκθέματα τη νύχτα ζωντανεύουν...

Η ταινία έχει πολύ λίγες σκηνές γέλιου, αποτυγχάνοντας σαν κωμωδία. Ευτυχώς ο Μπεν Στίλερ δεν υπερβάλλει στον ρόλο του, προκαλώντας την συμπάθεια για τα δεινά που αντιμετωπίζει. Ο Ρόμπιν Γουίλιαμς, σε ρόλο που δεν του αρμόζει, είναι κάτω του μετρίου. Ευχάριστη έκπληξη είναι ο Ντέξτερ η μα'ι'μού, η μοναδική πηγή γέλιου στην ταινία!

Επίσης η ταινία μου άφησε μια αίσθηση ότι λείπουν πολλά λεπτά από την τελική κόπια. Κάποιοι στο μοντάζ την πετσόκοψαν...

Δεν αξίζει να τη δείτε στο σινεμά, αν έχετε περιέργεια ή είστε fan του Μπεν Στίλερ δείτε τη σε dvd. Οι οιπόλοιποι ας προσπεράσουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίτλος:Swimming Pool

Είδος: Μυστηριου ισως

Βαθμολογία: 3/10

Υπόθεση/Σχόλιο:A British mystery author (Rampling) visits her publisher's (Dance) home in the South of France, where her interaction with his unusual daughter (Sagnier) sets off some touchy dynamics.

 

Πολυ βαρεμαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίτα ακόμη κι αν σαν ταινία σε πέθανε, με sagnier,rampling

μόνο βαρεμάρα δεν ήταν τλχ. εικαστικά αυτή η ταινία, χεχε.

ελα, όχι και τγίια! εμένα με ψιλοάρεσε κάπως να σε πω την αλήθεια,

είχε έτσι ξεχωριστή ατμοσφαιρα, να το πω. απομόνωση, καλοκαίρι,

συγγραφέας, καλά ήταν, χεχε. αλλά okey είμαι και λίγο ερωτευμένος

με την ludivine, μπορεί να κάνω λάθος! :)

swimmingpool.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίτλος:Saw III

Είδος: Thriller

Βαθμολογία: 6/10

To είδα εχθές το βράδυ, με τον συγκάτοικο και την κοπέλα μου...Στην αρχή με ξένισε το πολύ αίμα.Εντάξει πολύ splatter δηλαδή.Το μαμήσανε σε κάποια φάση, πιό πολύ αηδίασα παρά μπήκα σε αυτή την ατμόσφαιρα που είχα μπεί στο πρώτο.

 

Γενικά μου άρεσε περισσότερο απο την δεύτερη ταινία (την οποία θεωρώ απλώς μία αμερικανιά χωρίς τίποτα παραπάνω), αλλά μέχρι εκεί...Δεν υπήρχε καθόλου η ψυχολογική πίεση, η ατμόσφαιρα και το psycho στα πλαίσια του ψυχολογικού!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίτλος:The Wicker Man

Είδος: Thriller

Βαθμολογία: 3/10

Merikes stigmes skeftomai posa lefta exo glitosei apo to internet..

ektos ton mistho pou mou xarizoun, ta tragoudia klp prepei na prostheso kai ta 7eura pou glitono an tha phgaina na do merikes patates...

to sygekrimeno htan na pao na to do sinema, telika teleytaia stigmh den ekatse..

kai glitosa ta oraia mou eyrooooo....

h tainia einai dramatikh vlakeia, sou ta prizei epi miamish ora mexri na katalaveis ti paizei me thn kolovraxonhsida pou diadramatizete h ypothesh, kai telika to telos einai apo ta xeirotera kai pio ilitheia olon ton epoxon..

 

My advice??? oxi mono mhn to deite gia na glitosete to gnosto 7eruo, alla mhn to dl kan, paei xameno to bandwith...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίτλος:Sillent Hill

Είδος: Thriller

Βαθμολογία: 2/10

Μια μανα ψαχνει την κορη της επι 2 ωρες σε μια ερημη στοιχειωμενη πολη

Περα απο καποια εντυπωσιακα πλανα βαρετοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο

Δε βλεπεται ουτε στο 16χ

Εχω δει μαλακιες αλλα σαν κι αυτη ....................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίτλος:Sillent Hill

Είδος: Thriller

Βαθμολογία: 2/10

Μια μανα ψαχνει την κορη της επι 2 ωρες σε μια ερημη στοιχειωμενη πολη

Περα απο καποια εντυπωσιακα πλανα βαρετοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο

Δε βλεπεται ουτε στο 16χ

Εχω δει μαλακιες αλλα σαν κι αυτη ....................

 

 

lol etoimasou gia varia kritikh file..kako sxolio gia mia "eidikh" tainia pou irthe apo cult videogame...

ego apenantias ths dino to ligotero 7/10 logo apsogou klimatos...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

C'eravamo Tanto Amati (aka We All Loved Each Other So Much) , 1974

Ιταλική, του Ettore Scola.

 

imdb

 

Μετά από καιρό, μια ταινία που με άγγιξε. Δεν είμαι σε θέση να πω πολλά: Αστεία, χωρίς να είναι κωμωδία, μελαγχολική, συγκινητική, χωρίς να γίνεται αυστηρά δραματική (αν και 2-3 σκηνές που μου έμειναν στο μυαλό και θα ανακαλώ ήδη από αυτό το βράδυ, τείνουν προς τα κει). Η ιστορία τριών αντρών και μιας γυναίκας κατά τη διάρκεια 30 χρόνων (αφετηρία η λήξη του Β' Παγκόσμιου πολέμου), με αναφορές/φόρο τιμής στον ιταλικό κινηματογράφο των ετών αυτών (ευτυχώς όχι τόσες πολλές όσες φοβόμουν). Το μόνο (ελάσσων) μειονέκτημα, η ώρες-ώρες αβάστακτη ιταλική πολυλογία. Δεν προτείνεται για πολλούς, αλλά ελπίζω να κίνησα την περιέργεια σε κάποιους που θα 'πρεπε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίτλος:Sillent Hill

Είδος: Thriller

Βαθμολογία: 2/10

Μια μανα ψαχνει την κορη της επι 2 ωρες σε μια ερημη στοιχειωμενη πολη

Περα απο καποια εντυπωσιακα πλανα βαρετοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο

Δε βλεπεται ουτε στο 16χ

Εχω δει μαλακιες αλλα σαν κι αυτη ....................

 

Και όμως είναι η καλύτερη μεταφορά videogame στον κινηματογράφο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...