Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε;


mademoiselle

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Toν Αντιχριστο...τι κακο να μην εχει το player ff x100 :cry::X

 

Mια χαρα ηταν το Antichrist για τα μηνυματα που ηθελε να περασει.Δεν βλεπω στο post σου καποιο επιχειρημα.Τι δεν σου αρεσε?Μονο μην μου πεις για τις ωμες σκηνες και τετοια διοτι δεν θα μπω στη συζητηση.

Α, και ο on topic ειδα επιτελους το The Kids Are All Right.Ναι ειναι καλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειδα το MONSTERS , εναν αποτυχημενο συνδυασμο μεταξυ district9 και cloverfield με κατι εξωγηινα τεραστια χταποδια

 

 

ειχε καλη φωτογραφια, ωραια πλανα κτλ αλλα μηδεν δραση και πλοκη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια χαρα ηταν το Antichrist για τα μηνυματα που ηθελε να περασει.Δεν βλεπω στο post σου καποιο επιχειρημα.Τι δεν σου αρεσε?Μονο μην μου πεις για τις ωμες σκηνες και τετοια διοτι δεν θα μπω στη συζητηση.

Α, και ο on topic ειδα επιτελους το The Kids Are All Right.Ναι ειναι καλο.

 

Αντιθετως αν εκανα μια προσπαθεια να αντεξω οφειλετο σε ακριβως αυτη η (ηδονοβλεπτικη) προσμονη των ωμων σκηνων που ειχα ακουσει.:P

Ας πουμε απλως οτι το θεμα δεν μου μιλησε και οτι το στυλ του trier χειροτερεψε τα πραγματα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^^ Ε ναι ειναι δυσκολη ταινια.Πιστευω οτι αν ψαξεις στο διαδικτυο τα νοηματα της ταινιας και το τι θελει να πει σε καθε σκηνη ο Trier ισως της δωσεις μια ευκαιρια ακομη.Βασικα ειμαι εναντιον του "κανω ταινια και οποιος καταλαβε καταλαβε διοτι εγω ειμαι ο καλλιτεχνης" για αυτο και η συγκεκριμενη ταινια δεν ειναι απο τις αγαπημενες μου απο Trier.Αλλα νομιζω εχει αρκετες σκηνες που αξιζουν (οπως η τελευταια της ταινιας και βεβαια η εναρξη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το νοηματα τα επιασα , και πανω κατω ειχα διαβασει κατι λιγα στο νετ.Απλως αλλες φορες μας κανει αισθηση ενα θεμα, αλλες φορες οχι , η μπορει να φαινεται ενδιαφερον αλλα να βαρεθουμε (γενικως η καποια στιγμη , οσο αφορα τον Τριερ τεινω να καταληξω στο γενικως ) το στυλ ενος σκηνοθετη, συγγραφεα κλπ .Αλλες φορες θελουμε ενα βαρυ κοινωνικο εργο και αλλες φορες για το ιδιο θεμα αρκει μια εξυπνη ατακα του Γ.Αλλεν :P .Τεσπα,το επαιξα σχεδον στο ff , δεν νιωθω οτι εχασα και κατι :-( . Συνηθως με την δευτερη ευκαιρια χειροτερευουν τα πραγματα , αλλα θα της δωσω καποια στιγμη , γιατι οχι ..:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^^ Eμενα περιεργως μου αρεσε το Monsters διοτι δεν ηθελα δραση ουτε καμια τρελη πλοκη.Για αυτο που παρουσιαζει ειναι αξιοπρεπες.

Μου φανηκε οτι οι τυποι θελαν να φτιαξουν ενα συνηθισμενο απλο, φθηνο ρομαντζο και για να το δει περισσοτερος κοσμος πεταξανε μεσα και μερικα εξωγηινα χταποδια. Ειναι λιγο γελοιο αν το σκεφτεις.

 

============================================

 

Στο θεμα: Ειδα πριν λιγο το Grave of the Fireflies.

 

Βασισμενο σε αυτοβιογραφικο βιβλιο, πραγματευεται την θλιβερη ιστορια δυο ορφανων και ολομοναχων αδερφων (ενος 15χρονου αγοριου και ενος 4χρονου κοριτσιου) λιγο πριν το τελος του δευτερου παγκοσμιου πολεμου. Παρουσιαζει στις προσπαθειες τους να επιβιωσουν στις αντιξοες συνθηκες οπως και τον γερο, τρυφερο δεσμο μεταξυ τους.

 

Το σχεδιο ειναι ικανοποιητικο για το 2010 και φανταζομαι πολυ καλο για το 1988. Η μουσικη υποκρουση απο τις καλυτερες που εχω ακουσει σε animation (παροτι κατα μεγαλα διαστηματα απουσιαζει, δε θα το 'λεγα ομως ακριβως αρνητικο). Οι χαρακτηρες καταπληκτικοι και απολυτα ρεαλιστικοι, οπως ολη η ταινια αλλα ιδιαιτερα τα τελευταια λεπτα του εργου. Ισχυρα αντιπολεμικη.

 

Καταφερε να μπει στη λιστα με τις πιο ομορφα καταθλιπτικες ταινιες που εχω δει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φανηκε οτι οι τυποι θελαν να φτιαξουν ενα συνηθισμενο απλο, φθηνο ρομαντζο και για να το δει περισσοτερος κοσμος πεταξανε μεσα και μερικα εξωγηινα χταποδια. Ειναι λιγο γελοιο αν το σκεφτεις.

 

============================================

 

Στο θεμα: Ειδα πριν λιγο το Grave of the Fireflies.

 

Βασισμενο σε αυτοβιογραφικο βιβλιο, πραγματευεται την θλιβερη ιστορια δυο ορφανων και ολομοναχων αδερφων (ενος 15χρονου αγοριου και ενος 4χρονου κοριτσιου) λιγο πριν το τελος του δευτερου παγκοσμιου πολεμου. Παρουσιαζει στις προσπαθειες τους να επιβιωσουν στις αντιξοες συνθηκες οπως και τον γερο, τρυφερο δεσμο μεταξυ τους.

 

Το σχεδιο ειναι ικανοποιητικο για το 2010 και φανταζομαι πολυ καλο για το 1988. Η μουσικη υποκρουση απο τις καλυτερες που εχω ακουσει σε animation (παροτι κατα μεγαλα διαστηματα απουσιαζει, δε θα το 'λεγα ομως ακριβως αρνητικο). Οι χαρακτηρες καταπληκτικοι και απολυτα ρεαλιστικοι, οπως ολη η ταινια αλλα ιδιαιτερα τα τελευταια λεπτα του εργου. Ισχυρα αντιπολεμικη.

 

Καταφερε να μπει στη λιστα με τις πιο ομορφα καταθλιπτικες ταινιες που εχω δει.

 

Ειναι γνωστο οτι ειναι μεσα στις 10 πιο δακρυβρεχτες ταινιες ολων των εποχων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα το Mesrine: Part 1 - Killer Instinct (2008)

Ωραίο αλλά, λίγο πιο μεγάλο απ'ότι χρειαζόταν. Θα το χαρακτήριζα ένα μικρό γαλλικό Godfather / History of Violence χωρίς όμως τις τρομερές ερμηνείες. Εκτός του Cassel που πάντα είναι τολμηρός-ατίθασος σαν ηθοποιός και βίαιος στους ρόλους του...

 

7 στα 10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...