Προς το περιεχόμενο

Lidl


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι εχετε ακουσει για τα τροφιμα που πουλαει το Lidl? Ο καθενας λεει βεβαια το μακρυ και το κοντο του. Κατι ομογενεις απο γερμανια λενε οτι δεν εχει ακουστει ποτε κατι ασχημο. Απεναντιας πολλοι εγχωριοι παραγωγεις μας πουλανε ακριβα προιοντα για ποιοτητα που υποτιθεται οτι εχουν αλλα τελικα δεν την εχουν. Κοινως φυκια για μεταξωτες κορδελες.

Τι λετε?

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που ξέρω είναι ότι συμφέρει 1000% για χαρτικά πχ, και μπορείς να πάρεις και διάφορα τρόφιμα, ειδικά από τη στιγμή που έχει και ελληνικά.

 

Αλλά πολλοί τα σνομπάρουν, γιατί ως γνωστόν οι Έλληνες είναι ψώνια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Όταν ήμουν στην Γλασκόβη αγόραζα αποκλειστικά από το lidl τα χαρτικά και ένα κασέρι. Ενώ τα χαρτικά ήταν μια χαρά το κασέρι άλλαζε 2-3 γεύσεις την εβδομάδα (φυσικά και ήταν στο ψυγείο μου) καθώς και αρκετές φορές το

έβλεπα να είναι με φυσαλίδες εκτός ψυγείου για αρκετή ώρα στο μαγαζί. Επίσης το γάλα του μάλλον είχε χαλάσει γιατί ήταν μονίμα ξυνό καθώς και τα εμφιαλωμένα νερά τους δεν κατέβαιναν με τίποτα κτλ κτλ.

 

Γενικά στην Αγγλία ψωνίζαμε από εκεί λόγο ακρίβειας των άλλων καταστημάτων.

 

Για Ελλάδα δεν γνωρίζω μιας και δεν το θεωρώ απαραίτητο.

 

--

 

Να προσθέσω κάποια κόμη που μου ήρθαν στην μνήμη:

1) Αξίζει να πάρει κανείς τις χάρτινες συρταριέρες (εποχιακά διαθέσημες) για cd/dvds (χωράει πάνω από 100 σε χάρτινες θήκες), από τις οποίες έχω πάμπολες μιας και αντέχουν ακόμη και την μετακόμιση.

2) Να μην κάνει κανείς το λάθος και πάρει το αντίστοιχο του dremel εργαλείο του lidl μιας και δεν άντεξε πάνω από λίγες ώρες δουλειάς και τα εξαρτήματα του ακόμη λιγότερο. Τελικά έδωσα αρκετά και αγόρασα το γνήσιο και έχω εδώ και πολλούς μήνες το κεφάλι μου ήσυχο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τα εν λόγω καταστήματα αξίζει πραγματικά να αγοράσεις πολλά πράγματα,όχι μόνο γιατί είναι οικονομικά αλλα γιατί ειναι πολύ καλα!Πχ,σοκολάτες,χαρτικά,παγωτά,μπαχαρικά,δημητριακά,κείκ και τόσα άλλα.Εγώ παίρνω πολλές φορές και κασέρι και δεν έχω παρατηρήσει τπτ περίεργο,ίσως να έτυχε!Δοκιμάζοντας θα σχηματίσεις πάντως την καλύτερη εντύπωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως το Lidl είναι πολύ καλό για χαρτικά και οτιδήποτε σοκολατο-γκοφτερο-γλυκοειδές.Έχει επίσης πολύ φτηνά λάδια,αν και δέν έχω δοκιμάσει ποτέ για κρίνω διαφορά ποιότητας έναντι αυτών που κυκλοφορούν στην αγορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο τιποτα χαρτικα, εργαλειομηχανες και αναλογα... Τροφιμα και απορυπαντικα ποτε και με τιποτα. Ειναι κατωτερης ποιοτητας, κατι το οποιο διαπιστωσε φετος και ενας γερμανικος φορεας ελεγχου τροφιμων. Και ποιο πολλα χημικα ειχαν, και χαμηλοτερης θρεπτικης αξιας ηταν τα τροφιμα κλπ κλπ κλπ.

Η φτηνια δεν ερχεται χωρις αντικτυπο...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα τρόφιμα το lidl είναι πιο μάπα και από τα μαπέ.Σπάνια να αγοράσω γαλακτομικά,αλλαντικά,κρεατικά,καφέδες,φρούτα και λαχανικά.Έτυχε φορές να αγοράσω σαλάμια ή λαχανικά και τα σαλάμια να εχουν περίεργη γεύση και τα φρούτα σε 2 μέρες να σάπιζαν,ή από έξω να ήταν όμορφα και από μέσα χαλασμένα.Γερμανία μένω και τα αποφεύγω.Πάω μόνο για νερά καμιά μπυρίτσα άδεια cd,dvd και για απορυπαντικά ή κάτι που δεν τρώγεται συχνά,γλυκά π.χ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα "νωπά" τρόφιμα του δεν με έχουν ενθουσιάσει. Προτιμώ να δίνω λίγα χρήματα παραπάνω για το τυρί/σαλάμι/γάλα μου.

Τα κατεψυγμένα και τα σοκολατοειδή τα βρίσκω ικανοποιητικά. Στη φοιτητική μου ζωή αγόραζα συχνά (λόγω χαμηλού κόστους).

Από χαρτικά είναι τέλειο (ειδικά το χαρτί υγείας).

Τα απορρυπαντικά/μαλακτικά του μπορεί να είναι φθηνά αλλά όχι τόσο αποτελεσματικά (εκτός και αν βάλεις διπλή ποσότητα από όσο γράφει, οπότε έρχεται στα ίδια λεφτά με ένα ακριβό).

 

Αυτό που μου τη σπάει είναι οι προσφορές κράχτες που ποτέ δεν τις πετυχαίνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα φρέσκα τρόφιμα του με έχουν ενθουσιάσει. Προτιμώ να δίνω λίγα χρήματα για τις γκοφρέτες,γάλα,σαλάμι,τυρί μου.Είναι η πρώτη μου επιλογή.Και το σημαντικότερο είναι μόλις 130 μέτρα από το σπίτι μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο χαρτικά.

Μιά φορα πήρα ξυραφάκια και μου κατέβηκε όλη η μούρη στο ξύρισμα.

Τώρα το αναψικτικο που κάνει 0,20 τα 500ml.Δεν ξέρω, αλλα στα τρόφιμα του λέω ΟΧΙ. Θα μου πείς ότι όσες φορες έχεις φάει δεν έπαθες τίποτα,αλλα και στα goodys και τα fast food το ίδιο συμβαίνει. Είναι πολύ ωραία και δεν σε πειράξανε ποτε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως ξερουμε οτι αυτος που πουλα ακριβα ειναι καλυτερος(κι οχι οτι θελει πιο πολυ κερδος ή δεν ειναι παραγωγικος-αποτελεσματικος) από αυτόν που πουλά φτηνότερα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...