Προς το περιεχόμενο

Lidl


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πως ξερουμε οτι αυτος που πουλα ακριβα ειναι καλυτερος(κι οχι οτι θελει πιο πολυ κερδος ή δεν ειναι παραγωγικος-αποτελεσματικος) από αυτόν που πουλά φτηνότερα?

 

1.Δεν το ξέρεις. Αλλα στις μέρες όλα είναι συνάρτηση του κόστους παραγωγής και της ποιότητας.

2.Σε ορισμένα πράγματα το βλέπεις στην ποιότητα, στα τρόφιμα (οπως και στα φαστ φουντ) το βλέπεις μετά από χρόνια όταν θα πρέπει να κάνεις εγχύρηση στη χολή σου:-D.

Αλλο η μπριζόλα του βασιλόπουλου που κάνει 4€ το τεμάχιο και άλλο η μπριζόλα του Lidl που κάνει 0,39€ το τεμάχιο.

Δε νομίζω στο βασιλόπουλο να γίνονται τα όργια της αισχροκέρδιας και στα λιντλ να είναι όλοι οι καλοθελητές μαζεμένοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πως ξερουμε οτι αυτος που πουλα ακριβα ειναι καλυτερος(κι οχι οτι θελει πιο πολυ κερδος ή δεν ειναι παραγωγικος-αποτελεσματικος) από αυτόν που πουλά φτηνότερα?

 

Είναι πολύ βάσιμο αυτό που λες. Και πράγματι δεν το ξέρουμε.

Τις περισσότερες φορές πάντως ισχύει το ότι πληρώνεις παίρνεις, σαν γενικός κανόνας.

Αλλά με τους συγκεκριμένους που είχα συνεργαστεί και επαγγελματικά πριν χρόνια, η φτήνια και η κακομοιριά ήταν το κάτι άλλο ρε παιδί μου.

Γεγονός που με έπειθε ότι αυτό ήταν και το απόλυτο κριτήριο με τους προμηθευτές τους. Το απελπιστικά φτηνότερο. Και όχι κάποιο "λογικό" σημείο κόστους-ωφέλειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω αγοράσει στο παρελθόν αρκετές φορές πολλά από τα προϊόντα του και ποτέ δεν παρατήρησα κάτι άσχημο. Άλλα μου άρεσαν και άλλα όχι, όπως συμβαίνει και με τα "δικά" μας μαγαζιά. Σε μερικά προϊόντα συμφέρει πολύ. :):):)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστεύω είστε άδικοι στην κρίση σας για τα Lidl.

έχουν ικανοποιητικότατα προιόντα σε προσιτές τιμές.

 

Οι τιμές τους μη νομίζετε πως είναι εξευτελιστικές, και μη νομίζετε

πως κάνουν καμιά φιλανθρωπία.

 

Απλά έχουν καταφέρει λόγω της οργάνωσης τους και της πολιτικής τους

να πετυχαίνουν πολύ καλές τιμές.

 

Παράδειγμα σας φέρνω μόνο επειδή τυχαίνει να γνωρίζω προσωπικά. Το

εμφιαλωμένο νερό που υπάρχει (μόνο) στα Lidl (λέγεται "εβίβα" και "μιτσικέλι" νομίζω) είναι το ελληνικό εμφιαλωμένο νερό "Βίκος" που πουλιέται παντού..

αλλάζει μόνο η ετικέτα και η τιμή είναι κατά πολύ μικρότερη για το ίδιο(ακριβώς!) προϊόν.

 

Μία κατηγορία τροφίμων που όντως και εγώ την βλέπω επιφυλακτικά, είναι τα κρεατικά.. Αλλά δε νομίζω γενικά ότι τρώμε αξιοπρεπή κρεατικά σήμερα πλην λίγων εξαιρέσεων.

 

Τα γαλακτοκομικά αντιθέτως πιστεύω είναι μια χαρά(το φρέσκο γάλα π.χ το ελληνικό που είναι σε πολύ καλή τιμή)

 

Όσον αφορά αυτό που ειπώθηκε "ότι πληρώνεις παίρνεις", να πω ότι το θεωρώ μεγάλο μύθο.. όσοι ισχυρίζονται τέτοια πράγματα μάλλον δεν έχουν υπόψη τις λέξεις "ακρίβεια" και κυρίως "ΚΑΡΤΕΛ"(βλ. γάλα , αλλαντικά , ... )..

 

Δεν είναι τυχαία η επιτυχία τους και η πολύ γρήγορη εξάπλωση τους, όπως επίσης και η δύναμη τους στη Γερμανία και σε άλλες χώρες (τα Wal-Mark φάγαν τα μούτρα τους στη Γερμανία ακριβώς για αυτόν τον λόγο)

 

Το κακό είναι πως στην Ελλάδα έχουμε συνηθίσει πλέον να χρυσοπληρώνουμε τα πάντα, και μας φαίνονται οι άλλοι περίεργοι.. Ε βέβαια, οι Γερμανοί είναι βλάκες και οι Έλληνες που πληρώνουν 1.5 ευρώ το λίτρο γάλα μάγκες. Μπράβο μας.

 

Υ.Γ Δεν είμαι τίποτα δικηγόρος των Λιντλ, την άποψη μου λέω, απλά πιστεύω πως πρέπει να πω δυό καλά λόγια γιατί έχω γλιτώσει αρκετά χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν κάτι ωρίτσες ήμασταν με τον άντρα μου στο Λιντλ! Σκάσαμε 90 ευρώ, αλλά φέραμε στο σπίτι 10 σακούλες με ψώνια!

Βασικά όποτε πηγαίνω εκεί, το πρώτο που αγοράζω είναι η σκόνη πλυντηρίου και το χαρτί κουζίνας το χοντρό. Έπειτα: τυροπιτάκια - λουκανικοπιτάκια (που είναι ελληνικά), παριζάκι ή σαλαμάκι (που έχουν σούπερ γεύση), γκοφρέτες, καραμέλες ζελεδάκια, σοκολάτες, ψωμάκια του τοστ (που είναι σαν να τρως διπλό τοστ), καμιά φορά μακαρόνια (που η γεύση είναι έτσι κι έτσι), ρύζια και διάφορα άλλα σνακς!

 

Οι τιμές είναι πολύ καλές, αρκεί να μην κάνεις άχρηστες αγορές!

 

Εγώ όμως κάνω αγορές κι απ'το Dia που είναι πολύ κοντά μου και εκεί τουλάχιστον τα περισσότερα που αγοράζω είναι ελληνικά προϊόντα. Αλλοιώσεις αναφέρονται συνήθως σε προϊόντα που έρχονται από την Ισπανία!

 

Ποτέ δεν έπεσε στα χέρια μου αλλοιωμένο προϊόν απ'το Dia. Στο Lidl όμως στα τυριά (σκληρά τυριά) είχαν αφήσει σε κοινή θέα το καλοκαίρι, μια παρτίδα τυριών μουχλιασμένα! Ο κόσμος που το έβλεπε, έβριζε και δεν άγγιζε τίποτε απ'τα τυροκομικά!

 

 

Γενικά αν ξέρεις τι αγοράζεις, και οικονομία έχεις και ποιότητα! Τα μεγάλα σούπερ μάρκετ τα προτιμώ για ορισμένα προϊόντα που τα παραπάνω δεν καλύπτουν το κόστος τους στο βάρος, αλλά και στην ποιότητα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστεύω είστε άδικοι στην κρίση σας για τα Lidl.

έχουν ικανοποιητικότατα προιόντα σε προσιτές τιμές.

 

Οι τιμές τους μη νομίζετε πως είναι εξευτελιστικές, και μη νομίζετε

πως κάνουν καμιά φιλανθρωπία.

 

Απλά έχουν καταφέρει λόγω της οργάνωσης τους και της πολιτικής τους

να πετυχαίνουν πολύ καλές τιμές.

 

Παράδειγμα σας φέρνω μόνο επειδή τυχαίνει να γνωρίζω προσωπικά. Το

εμφιαλωμένο νερό που υπάρχει (μόνο) στα Lidl (λέγεται "εβίβα" και "μιτσικέλι" νομίζω) είναι το ελληνικό εμφιαλωμένο νερό "Βίκος" που πουλιέται παντού..

αλλάζει μόνο η ετικέτα και η τιμή είναι κατά πολύ μικρότερη για το ίδιο(ακριβώς!) προϊόν.

 

Μία κατηγορία τροφίμων που όντως και εγώ την βλέπω επιφυλακτικά, είναι τα κρεατικά.. Αλλά δε νομίζω γενικά ότι τρώμε αξιοπρεπή κρεατικά σήμερα πλην λίγων εξαιρέσεων.

 

Τα γαλακτοκομικά αντιθέτως πιστεύω είναι μια χαρά(το φρέσκο γάλα π.χ το ελληνικό που είναι σε πολύ καλή τιμή)

 

Όσον αφορά αυτό που ειπώθηκε "ότι πληρώνεις παίρνεις", να πω ότι το θεωρώ μεγάλο μύθο.. όσοι ισχυρίζονται τέτοια πράγματα μάλλον δεν έχουν υπόψη τις λέξεις "ακρίβεια" και κυρίως "ΚΑΡΤΕΛ"(βλ. γάλα , αλλαντικά , ... )..

 

Δεν είναι τυχαία η επιτυχία τους και η πολύ γρήγορη εξάπλωση τους, όπως επίσης και η δύναμη τους στη Γερμανία και σε άλλες χώρες (τα Wal-Mark φάγαν τα μούτρα τους στη Γερμανία ακριβώς για αυτόν τον λόγο)

 

Το κακό είναι πως στην Ελλάδα έχουμε συνηθίσει πλέον να χρυσοπληρώνουμε τα πάντα, και μας φαίνονται οι άλλοι περίεργοι.. Ε βέβαια, οι Γερμανοί είναι βλάκες και οι Έλληνες που πληρώνουν 1.5 ευρώ το λίτρο γάλα μάγκες. Μπράβο μας.

 

Υ.Γ Δεν είμαι τίποτα δικηγόρος των Λιντλ, την άποψη μου λέω, απλά πιστεύω πως πρέπει να πω δυό καλά λόγια γιατί έχω γλιτώσει αρκετά χρήματα.

 

Πεστα μαζι σου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστεύω είστε άδικοι στην κρίση σας για τα Lidl.

έχουν ικανοποιητικότατα προιόντα σε προσιτές τιμές.

 

Οι τιμές τους μη νομίζετε πως είναι εξευτελιστικές, και μη νομίζετε

πως κάνουν καμιά φιλανθρωπία.

 

Απλά έχουν καταφέρει λόγω της οργάνωσης τους και της πολιτικής τους

να πετυχαίνουν πολύ καλές τιμές.

 

Παράδειγμα σας φέρνω μόνο επειδή τυχαίνει να γνωρίζω προσωπικά. Το

εμφιαλωμένο νερό που υπάρχει (μόνο) στα Lidl (λέγεται "εβίβα" και "μιτσικέλι" νομίζω) είναι το ελληνικό εμφιαλωμένο νερό "Βίκος" που πουλιέται παντού..

αλλάζει μόνο η ετικέτα και η τιμή είναι κατά πολύ μικρότερη για το ίδιο(ακριβώς!) προϊόν.

 

Μία κατηγορία τροφίμων που όντως και εγώ την βλέπω επιφυλακτικά, είναι τα κρεατικά.. Αλλά δε νομίζω γενικά ότι τρώμε αξιοπρεπή κρεατικά σήμερα πλην λίγων εξαιρέσεων.

 

Τα γαλακτοκομικά αντιθέτως πιστεύω είναι μια χαρά(το φρέσκο γάλα π.χ το ελληνικό που είναι σε πολύ καλή τιμή)

 

Όσον αφορά αυτό που ειπώθηκε "ότι πληρώνεις παίρνεις", να πω ότι το θεωρώ μεγάλο μύθο.. όσοι ισχυρίζονται τέτοια πράγματα μάλλον δεν έχουν υπόψη τις λέξεις "ακρίβεια" και κυρίως "ΚΑΡΤΕΛ"(βλ. γάλα , αλλαντικά , ... )..

 

Δεν είναι τυχαία η επιτυχία τους και η πολύ γρήγορη εξάπλωση τους, όπως επίσης και η δύναμη τους στη Γερμανία και σε άλλες χώρες (τα Wal-Mark φάγαν τα μούτρα τους στη Γερμανία ακριβώς για αυτόν τον λόγο)

 

Το κακό είναι πως στην Ελλάδα έχουμε συνηθίσει πλέον να χρυσοπληρώνουμε τα πάντα, και μας φαίνονται οι άλλοι περίεργοι.. Ε βέβαια, οι Γερμανοί είναι βλάκες και οι Έλληνες που πληρώνουν 1.5 ευρώ το λίτρο γάλα μάγκες. Μπράβο μας.

 

Υ.Γ Δεν είμαι τίποτα δικηγόρος των Λιντλ, την άποψη μου λέω, απλά πιστεύω πως πρέπει να πω δυό καλά λόγια γιατί έχω γλιτώσει αρκετά χρήματα.

 

Πριν κάτι ωρίτσες ήμασταν με τον άντρα μου στο Λιντλ! Σκάσαμε 90 ευρώ, αλλά φέραμε στο σπίτι 10 σακούλες με ψώνια!

Βασικά όποτε πηγαίνω εκεί, το πρώτο που αγοράζω είναι η σκόνη πλυντηρίου και το χαρτί κουζίνας το χοντρό. Έπειτα: τυροπιτάκια - λουκανικοπιτάκια (που είναι ελληνικά), παριζάκι ή σαλαμάκι (που έχουν σούπερ γεύση), γκοφρέτες, καραμέλες ζελεδάκια, σοκολάτες, ψωμάκια του τοστ (που είναι σαν να τρως διπλό τοστ), καμιά φορά μακαρόνια (που η γεύση είναι έτσι κι έτσι), ρύζια και διάφορα άλλα σνακς!

 

Οι τιμές είναι πολύ καλές, αρκεί να μην κάνεις άχρηστες αγορές!

 

Εγώ όμως κάνω αγορές κι απ'το Dia που είναι πολύ κοντά μου και εκεί τουλάχιστον τα περισσότερα που αγοράζω είναι ελληνικά προϊόντα. Αλλοιώσεις αναφέρονται συνήθως σε προϊόντα που έρχονται από την Ισπανία!

 

Ποτέ δεν έπεσε στα χέρια μου αλλοιωμένο προϊόν απ'το Dia. Στο Lidl όμως στα τυριά (σκληρά τυριά) είχαν αφήσει σε κοινή θέα το καλοκαίρι, μια παρτίδα τυριών μουχλιασμένα! Ο κόσμος που το έβλεπε, έβριζε και δεν άγγιζε τίποτε απ'τα τυροκομικά!

 

 

Γενικά αν ξέρεις τι αγοράζεις, και οικονομία έχεις και ποιότητα! Τα μεγάλα σούπερ μάρκετ τα προτιμώ για ορισμένα προϊόντα που τα παραπάνω δεν καλύπτουν το κόστος τους στο βάρος, αλλά και στην ποιότητα!

 

+10000 :P:p:p

 

Ακούτε και καμιά νοικοκυρά κάτι παραπάνω θα ξέρει! :D:D:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...καμιά φορά μακαρόνια (που η γεύση είναι έτσι κι έτσι), ρύζια...

 

τι ετσι και ετσι; τα μακαρονια και τα ρυζια ειναι ο,τι χειροτερο εχω δοκιμασει. Ειναι τοσο αισχος που αμφεβαλα αν ειναι οντως ρυζι αυτο που ετρωγα...

 

τουλαχιστον για τα συγκεκριμενα προιοντα που τα καλυτερης ποιοτητας δεν εχουν καμια τρομερη τιμη, πιστευω οτι δεν αξιζει να χαλας την γευση σου με αυτα του lidl.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω οταν εφαγα το ρυζι του Lidl, υπεθεσα οτι απλα οι γερμανοι εχουν συνηθισει σε αλλες ποικιλιες ρυζιου, κι οχι οτι δεν ειναι καλο! Οπως συμβαινει με τους καφεδες, καθε λαος πινει αλλο ειδος καφε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω οταν εφαγα το ρυζι του Lidl, υπεθεσα οτι απλα οι γερμανοι εχουν συνηθισει σε αλλες ποικιλιες ρυζιου, κι οχι οτι δεν ειναι καλο! Οπως συμβαινει με τους καφεδες, καθε λαος πινει αλλο ειδος καφε.

 

Έτσι είναι φίλε. Και όσοι Έλληνες έχουν γευτεί Γερμανικό φαγητό ξέρουν πως οι γευστικές διαφορές των δύο χωρών είναι μεγάλες. Δύσκολα Έλληνας θα ικανοποιηθεί με το φαγητό των Γερμανών. :D Εμένα το ρύζι του Lidl μου αρέσει πολύ. Τα ζυμαρικά όχι και τόσο, αλλά με μια καλή σάλτσα επέρχεται ισορροπία. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Zwiebelrostbraten.-

 

Ο γερμανόφιλος... tongue.gif

Πάντως δεν μπορώ να πω... Από εμφάνιση μοιάζει συμπαθητικό... tongue.gif

 

Δεν μου λες βρε διαβολάκο, εσύ που ξέρεις...

Στη Γερμανία έχει Ελληνικό καφέ (ή Τούρκικο τέλος πάντων... Δεν ξέρω τί είναι στα αλήθεια...); tongue.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα το ελεγα πως οτι πληρωνεις παίρνεις. Ισα ισα που νομιζω πως αυτος ο νομος εχει καταρριφθει προ πολλου ειδικα για τον συγκεκριμενο τομεα. Λιγες φορες εχουν βρεθει ακαταλληλα προιοντα επωνυμων εταιριων? Ασε που οποιος εχει το χρημα κινει και τις δηθεν ερευνες που βγαζουν τα δικα τους προιοντα τα καλυτερα και των αλλων τα χειροτερα. Καλο ειναι να ειμαστε και λιγο πονηρεμενοι και να εχουμε υποψιν μας πως οτι τρωμε το μονο που ισως μας σωζει ειναι να κανουμε το σταυρο μας και να ελπιζουμε οτι υπαρχει θεος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη Γερμανία έχει Ελληνικό καφέ (ή Τούρκικο τέλος πάντων... Δεν ξέρω τί είναι στα αλήθεια...); tongue.gif

 

Τούρκικο. Αλλά όχι παντού. Και πουθενά φράπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα Luci είπες μια μαγική λέξη.... Zwiebelrostbraten... Να πω και εγώ μερικές ακόμα? Schweinehaxen, Knödel, Kaiserschmarrn κλπ....

 

Αλλά είναι απίστευτο πως κάνουν το κρεμύδι οι πούστηδες στο Zwiebelrostbraten... Σαν μέλι το κάνουν.... (τελείως εκτός θέματος...αλλά δεν πειράζει...άξιζε...:P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...